Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zoo Liberec: dobrodružství z poznání

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Zvířata · ZOO · Rodina
  Bílí tygři jsou pro Liberec podobným symbolem jako Ještěd. Jakmile se řekne bílý tygr, téměř každý si vybaví zdejší zoo, která je chová jako jediná u nás, či zdejší hokejový klub, který je jejich patronem. Návštěvnikcou pozornost si ale zaslouží i jiná, byť ne tak známá zvířata. Třeba himalájský sudokopytník - takin čínský, který je jako v jediné evropské zoo chován právě v Liberci!

  Zoo Liberec chová bílou formu tygra indického (Panthera tigris) jako jediná v České republice., © Jan Kubánek

  Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou na historickém území Československa, byla založena již v roce 1919. Liberecká ZOO chová více než 170 druhů zvířat o celkovém počtu více než 1 800 jedinců.

  Z toho více než 500 zvířat je zařazeno v různých nadnárodních záchovných programech, jako jsou Evropský záchovný program (EEP) či Evropská plemenná kniha (ESB), které se snaží chránit druhy zvířat ohrožené vyhynutím.

  Jen v liberecké zoo je možné vidět bílou formu tygra indického (jediný chov v Česku, Panthera tigris), takiny čínské (jediný chov v Evropě, Budorcas taxicolor bedfordi), nahury modré (jediný chov v Česku, Pseudois nayaur), největší chovnou skupinu osla somálského v Česku (Equus africanus somaliensis), největší skupinu šimpanzů v Česku (Pan troglodytes), nejucelenější kolekci dravých ptáků v Evropě či chovný pár hravého novozélandského papouška nestor kea (Nestor notabilis).

  ZOO Liberec se také podílí na tzv. reintrodukčních programech, kdy vrací odchovaná mláďata některých druhů zpět do volné přírody. Největší úspěchy zatím zoo sklízí s mláďaty orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus), jichž od roku 2001 v Alpách a Andalusii vypustila již 11 a dále orla mořského (Haliaeetus albicilla). Do programu je rovněž zapojen sup hnědý (Aegypius monachus), které ale chováme teprve od roku 2008. V roce 2009 jsme také do rozsáhlé rezervace v Djibouti vyvezli dva samce osla somálského Shaqa a Bovu.

  Zoo novinky

  • Prvními mláďaty roku 2010 narozenými v ZOO Liberec jsou stejně jako loni kozičky kamerunské (Capra hircus).
  • Zoo Liberec se pyšní od 20. ledna mládětem takina čínského (Budorcas taxicolor bedfordi). Sameček měl pár hodin po narození 9 kilogramů a v současnosti je odkázán jen na mateřské mléko. To bude sát asi půl roku, zhruba po dvou měsících ale poprvé okusí i tužší příkrmy. Zoo Liberec je jedinou zoologickou zahradou mimo Čínu a Japonsko, která takiny čínské chová.
  • V únoru se po roce v liberecké zoo opět vylíhlo mládě vzácného orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus). Stejně jako loni jde o přirozený odchov rodiči na hnízdě a nikoli v umělé líhni.
  • Začátkem března se narodila dvě mláďata (obě jsou samci) dvou různých poddruhů zeber. V pátek 5. března nejprve přišla na svět dlouho očekávaná zebra bezhřívá (Equus quagga borensis), v noci na pondělí ji pak následovala zebra Chapmanova (Equus quagga chapmanni). Radost je přitom o to větší, že u bezhřívých zeber jde o vůbec první odchov v historii liberecké zoo, protože tento poddruh chováme teprve od roku 2006.

  zoo liberec

  Nejstarší česká zoo oslavila loni 90. narozeniny

  Liberecká zoo je nejstarší zahrada na území bývalého Československa. V roce 2009 oslavila 90. let své existence. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech lze zaznamenat už v roce 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru. Ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří.

  Zoo Liberec je v celé republice unikátní svým organizačním uspořádáním – její součástí jsou totiž od roku 2006 ještě Středisko ekologické výchovy DIVIZNA a Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA se stanicí pro handicapované tuzemské živočichy. Areál zoologické zahrady je zároveň přehlídkou dřevěných plastik, které vznikající při tradičních letních dřevosocháních.

  Více informací na www.zooliberec.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 21. března 2010 v 18:44.
  Convinka v něm napsal:

  Reakce na Miniamimi:

  kdyby mě nesnědli, tak já jo

  Příspěvek z 21. března 2010 v 18:43.
  Convinka v něm napsal:

  přes půl republiky

  přes půl republiky jsme jeli do zoo liberec. mají krásný bílý tigry, a my u nás máme ty oranžový:D
  jinak jsem byla na ještědu atd tam okolo no:)

  Příspěvek z 16. března 2010 v 17:34.
  Týna456 v něm napsal:

  Reakce na Íhaháček:

  Souhlasím....