Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zoo Olomouc láká za mláďaty

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Zvířata · ZOO · Rodina
  Mravenečník čtyřprstý, levhart mandžuský či oryx jihoafrický. To jsou zástupci zvířecích obyvatel olomoucké zoo, na které jsou zdejší chovatelé obzvlášť pyšní. Určitě si nenechte ujít ani návštěvu obří voliéry, výběhu makaků a nebo pavilon netopýrů.

  Zoo Olomouc, © Zoo Olomouc

  S nástupem jara a hlavní sezóny se zvířecí výběhy a pavilony zoologických zahrad hemží nově narozenými mláďaty. Olomoucká zoo se specializuje mimo jiné na chov afrických kopytníků. Patří mezi největší chovatele oryxů jihoafrických (Oryx gazella gazella) v Evropě. Podařilo se zde odchovat více než 200 mláďat.

  Tyto nádherné antilopy se vyznačují dlouhými rovnými rohy, které nosí obě pohlaví. V zimě jsou zvířata ustájena ve vytápěných ubikacích, neboť v tomto ročním období vyžadují teploty alespoň 15 °C. V době odchovů mláďat, které připadají právě na zimní období, jsou pak prostory vytápěny až na 20 °C. Začátkem května se oryxové vypouštějí do venkovního výběhu, kde tráví celé jaro a léto.

  Velkým chovatelským úspěchem se stalo narození a zdařilý odchov dvojčat žirafy Rothschildovy v roce 1999, čímž se Zoo Olomouc zařadila mezi tři zařízení na světě, kde se taková věc podařila.

  Mezi méně obvyklá zvířata, chovaná v evropských zoo, patří obyvatel pralesních porostů Jižní Ameriky mravenečník čtyřprstý (Tamandua tetradactyla). Chov těchto zvířat v zajetí je poměrně náročný, protože vyžadují prostory s vysokou teplotou i vzdušnou vlhkostí. Proto ani jejich rozmnožování v zajetí není jednoduchou záležitostí. Olomoucké zoo se v roce 2006 podařil první úspěšný odchov mláděte mravenečníka, které se tak stalo prvním odchovaným mládětem v České republice.

  Velké pozornosti, zejména malých návštěvníků, se těší kontaktní výběh koz kamerunských a lam alpak. Děti se dostávají do přímého styku se jmenovanými zvířaty, která mohou také krmit, avšak pouze krmivem, zakoupeným v areálu zoo. Tato činnost je velmi populární jak u dětí, tak u zvířat samotných. Kontaktní výběh je přístupný po celý rok.

  Mládě levharta mandžuského (Panthera pardus orientalis) z olomoucké zoo.

  Levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis) je nejvzácnějším z celkem dvaceti dvou poddruhů levharta skvrnitého a bohužel ho můžeme zařadit mezi nejohroženější živočichy naší planety. V přírodě žije již jen asi třicet kusů. Zoo Olomouc chová tyto vzácné kočkovité šelmy od roku 2001. 

  Počátkem ledna 2010 se chov levhartů mandžuských v olomoucké zoo rozrostl o další cenný přírůstek: osmiletá samice Isabela přivedla na svět své druhé mládě. Otcem je samec Edward, který pochází z pražské zoo. Olomoucká zoo chová levharty mandžuské od roku 2001 a za tuto dobu se již podařilo odchovat deset mláďat.

  zoo olomouc

  Díky své poloze v krásných jehličnatých lesích podhůří Nízkého Jeseníku je olomoucká zoo ideálním místem odpočinku. V současnosti chová na 1 600 kusů zvířat ve 401 druzích. Pro veřejnost byla zahrada otevřena 3. června 1956. Zoo Olomouc se pyšní 32 metrů vysokou vyhlídkovou věží, z níž lez spatřit svatokopeckou baziliku. Více: www.zoo-olomouc.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 9. června 2010 ve 13:38.
  terezka9999 v něm napsala:

  tutu

  tutu nunu jéééé ty jsou tak malyčky  a rostomilí25