Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  ZOO Praha je bohatší o šest mláďat geparda štíhlého

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha · ZOO
  Zvířecí rodina pražské zoologické zahrady se velmi utěšeně rozrůstá. Zatímco plameňáky, bizony či pelikány si jistě dovedete představit, úspěšně se zde rozmnožují i zvířata, o kterých jste možná nikdy neslyšeli: talapoin severní, gundi saharský či čukvaly zavalité. Poslední říjnový týden se narodilo hned 6 mláďat geparda štíhlého!

  © R. Vodička, ZOO Praha

  V pondělí 26. října 2009 se narodilo celkem 6 mláďat geparda štíhlého. Matkou je zkušená samice Wazima, narozená v holandské zoo Wassenaar (2003), otcem samec Eddie, narozený u soukromého chovatele (2004).

  Tento pár odchoval v předešlých letech v pražské zoo již devět mláďat. Poslední tři z nich, samičky odchované v loňském roce, mohou dosud návštěvníci vidět v expozici u Pavilonu velkých kočkovitých šelem.

  V příštím roce by se tyto tři mladé samice měly odstěhovat do jiných evropských zoo a ve výběhu by se měla představit právě Wazima se svými novými potomky.

  Matka i mláďata jsou nyní umístěny v chovném zázemí mimo návštěvnický sektor zoo. Je zde zvýšený bezpečnostní režim, i jejich vlastní chovatelka k nim má pouze omezený přístup a průběh odchovu monitoruje prostřednictvím obrazového přenosu.

  Aktuální foto malých gepardů zatím nemáme, ale budeme se snažit jej zveřejnit, jakmile to půjde. Zatím uvádíme snímek z loňského odchovu.

  V pražské zoologické zahradě se narodilo od roku 1972 již 53 gepardích mláďat.

  Gepard Štíhlý

  Gepard (Acinonyx jubatus) je výjimkou mezi kočkovitými šelmami – především nemá v dospělosti zatažitelné drápy, což souvisí s tím, že je vynikajícím běžcem.

  Během dvou vteřin dokáže zrychlit z klidu na 60 km/h a na kratší vzdálenost vyvine rychlost až 110 km/h! Rychlému běhu napomáhá kromě dlouhých končetin neobyčejně pružná páteř a skutečnost, že je mimochodník.

  Gepardi jsou samotáři, péči o mláďata obstarává jen samice. Mláďata mají po narození světlou vztyčenou hřívu na krku a na hřbetě. Jsou šedaví, mají však typickou puntíkovanou kresbu dospělých.

  Další informace najdete v internetové encyklopedii Wikipedie nebo v Lexikonu zvířat na stránkách pražské zoo - www.zoopraha.cz. Pokud se chcete o životě gepardů dozvědět víc a zároveň si prohlédnout i fotky přímo z prostředí, kde žijí v divoké přírodě, pak se podívejte na článek Michala Jirouše na webu PhotoNature.czGepard, nejrychlejší vládce Okawanga.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 19. prosince 2009 v 17:49.
  Hella24 v něm napsala:

  Mláďata geparda štíhlého

  to je úplně ťuťu ňuťu. Takové malé kočičky

  bamika v něm napsal:

  kolala

  ty sou nádherné takové by sem si klidně vzala dom10

  Příspěvek z 4. listopadu 2009 v 17:08.
  kiky-gepard v něm napsal:

  majlinka9

  444447777101010ahoj ty jsou přímo super nádherní co myslíš1010101919191919
  4