Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Zpátky do školy. Tipy jak se učit, aneb jak se učím já

    Taky někdy nevíte jak už si tu látku nadrtit do hlavy? Mám tu pro vás pár tipů, které vám pomůžou. Chci říct, že všechny tyto rady se mi opravdu osvědčily a používám je. Našla jsem je většinou na internetu.

    ilustrační snímek, © Profimedia.cz

    1. Bez diáře nedám ani ránu! Věc bez které se už neobejdu je diář. Já mám dva (jeden na rok 2015 a druhý na 2016). Začala jsem ho používám před asi půl rokem a nechápu, jak jsem bez něj mohla fungovat. Na první stranu diáře jsem si ještě přilepila „lepíky„ a ke každé barvě jsem si napsala, co k čemu slouží. Třeba zelená je u mě dú, červená jsou testy atd.. Funguje to jednoduše. Učitel nám zadá třeba strana 20/ cv. 52. To si zapíši do diáře a přidám zelený lepík. Až doma úkol splním tak ho dám na stranu (aby nevyčuhoval z diáře, protože věci ,které jsem neudělala přilepím, aby trčeli ven a upozornily na sebe.),a použiji na další úkol. To samé u testu. Učitel nám řekne, že budeme psát test, tak si napíši, kdy a jaký předmět a přilepím červený lepík.
    2. Lepíky podruhé. Další způsob, jak využít lepíky, je zcela jednoduchý a je dost podobný tomu s diářem. Uveďme si jako příklad třeba dějepis (jestli chodíš do 4. nebo 5. třídy, tak máš vlastivědu. Dějepis se učí na 2.stupni.). Např. dne 14.10. jsme se bavili o bitvě u Wogastisburgu.Tak si v učebnici toto téma najdu, přilepím lepík a až si doma budu vyndavat věci, tak si řeknu. „Aha, támhle mám lepík, to si přečtu, aby se mi to lépe pamatovalo.“ Lepíky jsou prostě skvělí na upozornění!
    3. „Fantasmagoria“ Jsem prostě blázen. S tímto způsobem mě seznámila YouTooberkaBE YOU FU. Jde o to, že když budete mít velkou písemku na teorii, může být i doplňování textu nebo cokoliv. Ale nejlepší je dle mého teorie. Jako je např. fyzika, která se dle mého musí prostě našprtat. Matematika (my jsme se učili na něco teorie, nevím jak vy ), ale třeba i přírodopis. Tak 2x-3x si sešit projděte, abyste si toho co nejvíce zapamatovali. Pak někomu řekněte, můžete i sami, pokud jste šikovní, ať vás přezkouší a tam, kde nebudete vědět nebo řeknete něco špatně, tak si udělejte tužkou čárku a znovu si to přečtěte. Potom si na lístek napište otázku, kterou jste nevěděli např. ohledně fyziky „Co je to ion?“ a přilepte na nějaké místo, kam víte, že půjdete a dokud otázku neřeknete správně, nemůže tu věc použít. Př: přilepím si lístek na kterém je napsáno třeba „Jak vzniká ion?“ na záchod. A dokud neřeknu zpaměti odpověď, což je v tomto případě Kation - kladný ion a Anion - záporný ion, tak se nesmím vyčůrat.
    4. kartičky, moje noční můra, která zabírá. Tuto metodu nesnáším! Ale pomáhá. Asi to všichni známe. Vystřihneme si kartičky na jednu stranu napíšeme slovíčko česky (např. kočka ) a na druhou stranu překlad do jazyka, který se učíte (např. v angličtině cat ).Teď se podíváte na kartičku na které je napsáno slovo česky a řeknete ho anglicky. Když ho řeknu špatně, tak celou sadu opakuji. A věřte mi. Časem vás stejná slovíčka začnou nudit. Ale naučíte se.
    5. Zvýrazňování, dle mého zbytečné. Tuto metodu jsem zatím nepochopila. Proč bych si měla podtrhávat věci v sešitu doma, když už znova nebudu moct? Dobře, mohli bychom si to buď přepisovat (to asi ne) nebo kopírovat, ale to je dle mého plýtvání barvy. Já si už ve škole píši nadpisy a malé nadpisky červeně (v dějepise přidávám i panovníky) a zeleně značím třeba v dějepise letopočty, názvy kmenů a nebo nějaké hooodně důležité věci. (třeba mě teď napadla hlaholice).
    6. Autobus - „nejlepší“ místo na učení. Můj poslední typ je pro mě dokonalý! Můj autobus jezdí přecpaný a když jsem si vyndávala z batohu sešit, tak jsem do někoho buď strčila nebo jsem málem spadla (jsem to ale nešika co?).Tady mě zachránila opět BE YOU FU. Skvěla aplikace na googlu. Doma na počítači si napíši látku do google disku a v autobuse si můžu otevřít jakoukoliv složku (neboli náš internetový sešit) a učit se látku aniž bych musela vytahovat sešity. Je fajn, že si tam můžete i přidávat obrázky, jestli vidíte obrázek, třeba co pěstovali slované (hlavně obilí), tak se to lépe zapamatuje. Navíc se můžete učit všude, když budete mít telefon, tablet nebo počítač. Navíc my v češtině píšeme každý den nového spisovatele do sešitu (a musíme je umět). Já v tom mám upřímně zmatek. Tady je spisovatel, tam je vysvětlení látky a tam je několik cvičení. Kdo se v tom má vyznat?! Proto si to přepíši na disk a mám všechno pohromadě. Doufám, že jsem vám pomohla a bude se vám učit lépe. Jestli bude mít tento článek „úspěch“ přidám pár svačin a snídaní.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (16)

    TerkaXP v něm napsala:

    Reakce na šibinka:

    Dobrý nápad! :) Je tu ale taky stránka paměti.Máme sluchovou,"oční" a pohybovou.Já mám kinematickou ( nebo nějak tak :D ) Tak je pro mě lepší když u učení něco dělám třeba chodím,nebo si to jak bylo zmíněno přepisuji do počítače :)

    šibinka v něm napsala:

    Ještě něco...

    Super článek taky některé používám a ještě moje kámoška jezdí vlakem jenže když je třeba ve vlaku hluk a nemůže se soustředit ( aby si jako zopakovala látku ) tak si to večer namluví na mobil a pak si vezme sluchátka a prostě si to poslouchá..např jsme psali z pojmu z zemepisu a ona si namluvila : Vádí- vyschlé řeky v Africe, Oáza- místo s větší vegetací než okolní krajina atd. myslim že to je taky dobrý4

    TerkaXP v něm napsala:

    Reakce na dračiceSafira:

    To je taky způsob,já mám rovnou barevné propisky :)