Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ztracené poklady světa: Tajemství Jantarové komnaty

  vydáno  •  Cestování · Zahraničí · Historie
  Určitě si dokážete představit, že se může ztratit například vzácný prsten, královská koruna nebo truhla plná peněz. Ale že by mohla zmizet celá místnost? A kam? Tato otázka trápí hledače pokladů již od konce 2. světové války – všem vrtá hlavou, kam se poděla slavná Jantarová komnata.

  Jantarová komnata v Carském selu nedaleko Petrohradu. Rusko nechalo vytvořit kopii Jantarové komnaty k nerozeznání od původní z více než 6-ti tun jantaru., © Profimedia.cz

  Zlá kletba

  Pruský král Fridrich I. si potrpěl na luxus a okázalost. Proto pozval na své sídlo Charlottenburgu význačné umělce a uložil jim, aby vyzdobili stěny jedné místnosti jantarovými mozaikami. Výsledek všem vyrazil dech. Bohužel, Fridrich I. se ze svého zázraku dlouho neradoval: jantarové obložení se začalo od zdí odlepovat a praskat, protože řemeslníci odvedli mizernou práci. Král je za to zavřel na doživotí do vězení a říká se, že právě tehdy jantarovou komnatu její tvůrci prokleli…

  Dáreček pro cara

  Králův syn Fridrich Vilém nepatřil k obdivovatelům umění a krása jantarové komnaty ho nechávala chladným. Byl to voják, a tak ji s lehkým srdcem daroval ruskému carovi Petru Velikému, se kterým uzavřel výhodné spojenectví. Do Ruska putovala jantarová komnata v 18 ohromných bednách, a to nejdříve do Petrohradu, následně do Kateřinského paláce v Carském selu. Zde konečně na 200 let zakotvila. Mezi její náruživé obdivovatelky patřila i carevna Kateřina II., která si nechala komnatu upravit na meditační prostor a pro její výzdobu nakoupila dalších 450 kg jantarů. Celková množství vzácného minerálu se tedy vyšplhalo na 6 tun. Podle pamětníků byla jantarová místnost obrácená na západ a většinu dne do ní dopadalo měkké sluneční světlo. Jantar podložený zlatou fólii překrásně zářil a vytvářel přímo pohádkovou atmosféru.

  Nacistické loupení

  Je s podivem, že tak cennou památku nedokázali Rusové za 2. světové války včas ukrýt před německým rabováním. Zvláštní nacistické jednotkyměly dost času dostat se do Kateřinského paláce a s pověstnou německou pečlivostí komnatu rozebrat a sbalit. Trvalo jim to pouhých 36 hodin. Z Ruska byl poklad převezen do Köngsbergu (dnešní Kalinigrad), kde měl být nainstalován v hradním muzeu. Tady však stopy po jantarové komnatě končí. Königsbergský hrad byl mnohokrát bombardován a při příchodu Rudé armády vyhořel. V jeho troskách zůstaly jen hromady popela. Zdálo se, že jantarová komnata byla na dobro zničena.

  Fantastické úvahy

  S tímto závěrem se ovšem odmítají smířit celé zástupy odborníků, ale i spekulantů, kteří vytvářejí nejrůznější fámy o úkrytu jantarové komnaty. Jedna z verzí je, že poklad do Královce vůbec nedorazil a že jej Němci ukryli na území protektorátu. Určitě není bez zajímavosti, že mezi vytipovaná místa patří šumavská Kvilda a zámek Zbiroh. Další možnost je, že bedny s jantarovou komnatou měly být po moři dopraveny do "klidnějších" zemí (např. do Argentiny) a loď že se cestou potopila. Také se traduje, že Němci z Kateřinského paláce odvezli pouhou kopii a originál že měl dávno ve své sbírce někdo ze sovětských pohlavárů. Další úvahy se vracejí zpátky ke Königsbergu a k jeho neprozkoumaným podzemním chodbám. Je totiž docela dobře možné, že bedny s nejkrásnějším pokladem světa jsou ukryty právě tam.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 29. června 2018 v 7:16.
  číča800 v něm napsala:

  hezký článek@)->-@)->-@)->-@)->-

  Příspěvek z 4. září 2013 ve 20:46.
  Ghotička v něm napsala:

  Jantarová komnata

  Je to opravdu velká záhada, ale vědci už mají nějaká místa, kde by mohla být, protože nemusela být zničena, jak si lidé myslí.