Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zvířata, která se pomalu vrací do naší přírody

  vydáno  •  Zvířata

  Vlci jsou psovité šelmy, dříve byli součástí českých lesů, postupně tu ale byli vyhubeni. Kamerové záznamy z lesů ČR nyní poukazují na to, že se k nám vlci pomalu začínají vracet, stejně jako další zvířata – například bizoni, divocí koně anebo pratuři.

  Vlk karpatský, © Filip Chludil

  Vlk obecný, © Karel Brož, archiv Správy CHKO Beskydy

  Vlci

  Vlci jsou krásná, psovitá a masožravá zvířata, nepohrdnou ale ani lesními plody. My máme doma československého vlčáka (viz má vizitka), a ten v létě jí i borůvky.@)->-

  Vlci váží většinou kolem 16 až 80 kg. Žijí ve smečkách, kterým vládne obvykle vedoucí rodičovský (alfa) pár. Živí se lecčím, co najdou, od hmyzu až po bizony. Kromě lidí jsou jejich nepřáteli také tygři a medvědi. Vlci mají 42 zubů. Jejich špičáky mohou být dlouhé až 6,5 cm, krom nich mají silné trháky a mohutné žvýkací svaly, což jim umožňuje snadno chytit a zabít kořist. Jsou to velcí lovci, náš československý vlčák je ale i velký mazel. O:-)

  Vlci se také vyskytují ve spoustě knih, příběhů atd. Lidé vlky od dávných dob zabíjeli, protože z nich měli strach. Vlk nemá nejlepší zrak, spíše průměrný, ale zato má výborný sluch a čich. Rozeznává také barvy, ale méně než lidé (rozliší jich jen několik).

  Bizon americký v Prášilech, červenec 2008, © Pralinka2

  Bizoni

  Bizon je mohutné zvíře. Dříve jich byly hlavně v Americe minimálně statisíce, ale skoro vyhynuli. Kolem roku 1900 jich bylo opravdu malinko. Lidé se pak snažili tato zvířata zachránit a v polovině 20. století bylo bizonů již o něco více. Takhle to přibývalo dále a dnes je jejich počet odhadován na asi 35 000 kusů. Bizoni jsou takoví větší chlupatější býci, jsou moc pěkní.

  Kráva, © Uberprutser

  Pratuři

  Pratur je předchůdce dnešní krávy, ale pořád ještě některé druhy praturů žijí, a to dokonce i v Česku, prozatím v chovných stanicích, pomalu se ale začínají vracet do volné přírody. Největší český chov praturů je v přírodní rezervaci Milovice, kde chovají právě třeba i bizony, divoké koně a další podobná zvířata.

  Klisny z letošního transportu jsou zatím v aklimatizační ohradě. Připojil se k nim divoký hřebec Mogoi., © Petr Jan Juračka

  Divocí koně

  Jsou předky dnešních domácích koní, ale stejně jako pratuři žijí i teď. Žili ve střední a západní Evropě, byli však často zabíjeni zemědělci, kteří je neměli v oblibě. Mezi druhy divokých koní patří třeba tarpan stepní a tarpan lesní​. Většinou bývají světle hnědí. To by se závodilo na Velké pardubické, že? :-D

  Medvěd z Berouna, © lékařský

  Medvědi

  Jsou u nás vzácní. Nějaký se sem tam objeví na hranicích se Slovenskem, jelikož na Slovensku žijí a je jich tam dost. Také na jiných místech byli medvědi zachyceni, ale bylo jich minimum. V českých lesích tedy na medvěda na 99 % nenarazíme. Uvidíme, jak to bude za pár let. Třeba se stane součástí naší přírody. To se budeme ale bát v těch lesích.

  Tímto ukončuji svůj článek o zvířatech, která byla na našem území v minulosti vyhubena, ale začínají se k nám, sice pomalu, ale jistě, vracet. Pomozme jim k návratu do naší přírody a nikdy takové zvíře nezabíjejme!

  Použité zdroje: mozek, Wikipedie, Česká televize.

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 12. prosince 2020 ve 12:54, upravený vzápětí.
  Nita2000 v něm napsal:

  líbilo se mi to strašně moc já sem velkí fanda zvířatům!ok

  ale hlavně šelmám včetně geparda!

  Příspěvek z 7. prosince 2020 v 8:30.
  Kubik111 v něm napsal:

  děkujiO:-) vlci jsou pěkní:-)

  Příspěvek z 6. prosince 2020 ve 20:09.
  verbum v něm napsal:

  Kubíku, děkuji za krásný článek.
  Vlky jsem měl vždy rád