Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zvláštnosti podzimního počasí

  vydáno  •  počasí · podzim

  Je podzim. Období, kdy se (většinou) už nedá koupat a (většinou) ještě nedá lyžovat. I když jak kdy. A i podzimní počasí má své zvláštnosti, i když ne vždy všechny jsou příjemné. Co může být na podzim zajímavé a na co si dát pozor?

  Mlha v Krkonoších na podzim 2015, © Pralinka2

  Podzim. Období, kdy už není léto a ještě není zima. I když v první polovině podzimu se některé roky ještě vyskytují tropická horka a v druhé polovině podzimu se vyskytují i třeskuté mrazy. Ale to není pravidlo. Většinu podzimu je to tak něco mezi. Jak je vlastně podzim definován? Astronomický podzim se počítá od podzimní rovnodennosti do zimního slunovratu, většinou přibližně od 23. září do 20. prosince. Ale kromě toho existuje také klimatologický podzim, který se počítá od 1. září do 30. listopadu. Ale jedna věc je definice a druhá věc je reálný život; prostě když vykouknete z okna a tam mrholí, je mlha a padá listí, je podzim.

  Podzim může začínat nenápadně. Může být modrá obloha, svítit sluníčko a jen pozvolna se ochlazovat, a nastávající podzim poznáte podle vybarvujícího se listí na stromech.

  Podzim

  Na počátku podzimu se někdy vyskytnou i horka, že se dá ještě i koupat. I během podzimu ještě může být na koupališti pěkně a slunečno, a teprve když strčíte nohu do vody, zjistíte, že přece jenom už je trochu chladnější než v červenci.

  Slunečný podzimní den na koupališti

  Pro podzim jsou velmi charakteristické mlhy. Vzduch je ještě teplý a vlhký, větší vodní plochy také chladnou jen zvolna, noci se prodlužují a zejména v údolích se vytvářejí mlhy. Ty se tvoří i v létě, ale na podzim je jich víc, a protože je kratší den a méně slunečního svitu než v létě, i trvání mlh je delší než v létě.

  Milešovka na podzim

  Když je podzim pokročilejší, noci se prodlužují a dny zkracují a Slunce je vidět kratší dobu a je níž nad obzorem, stává se, že ani celodenní sluneční svit nestačí na rozpuštění mlhy a mlha zůstane i přes den. To se stává tak zhruba od poloviny října, někdy dřív a někdy později. Ale tak zhruba od listopadu, když ráno je mlha, tak se rozhodně nemůžeme spolehnout na to, že během dne zmizí. Naopak, stává se, že taková mlha se udrží i několik dní.

  Podzimní mlha

  Někdy se pak stává, že vrstva mlhy mohutní, časem se zvedá a vytvoří se z ní vrstva nízké oblačnosti, ze které může i slabě mrholit. V takovém případě už není přímo mlha, ale takové pošmourno, zataženo, mrholí, do toho ze stromů padá mokré listí, vyhlíží to tak nějak celkově ponuře. Někdy se takovému počasí říká dušičkové počasí, protože se dost často vyskytuje právě kolem svátku Památky zesnulých a zvýrazňuje takovou tu smutnou hřbitovní náladu.

  Nicméně v řadě případů se stává, že horní hranice té nízké oblačnosti není nijak zvlášť vysoko, a když jste v horské oblasti a dáte si tu práci a vylezete někam nahoru (nebo se necháte vyvézt lanovkou či autobusem), dostanete se do míst, kde celou tu dobu krásně svítí sluníčko, je tam modrá obloha, a pod sebou uvidíte vrstvu nízké oblačnosti táhnoucí se až do nedohledna a připomínající oblačné moře.

  Mlha v Krkonoších na podzim 2015

  V takovémto počasí je na horách skutečně krásně a člověku se tam chce zůstat. Ale bohužel povinnosti čekají a musí se do školy, do práce... A tak se musíme vydat zase dolů.

  Ale jsou případy, kdy i dole v údolí ta mlha může vypadat zajímavě. Například se může stát, že v době kolem východu nebo západu Slunce se vysoko na obloze vytvoří červánky a mlha od nich získá narůžovělé nebo oranžové zabarvení. To taky může být zajímavý pohled.

  Načervenalá podzimní mlha

  Nicméně mlha není jediným projevem zimního počasí. Mlha se vytvoří, jestliže delší dobu přetrvává počasí se slabým větrem nebo bezvětřím. Takové počasí se občas nějakou dobu vyskytuje, ale netrvá celý podzim. Naopak. Během podzimu se na severní polokouli ochlazuje, a to zejména dále na severu, v polárních oblastech a na Sibiři, naopak v subtropických a tropických oblastech se ochlazuje méně a pomaleji. Tím se zvyšuje teplotní rozdíl mezi pólem a rovníkem, a zesilování teplotního rozdílu vede k výraznějšímu proudění vzduchu. Proto jedním z projevů podzimu je poměrně větrné počasí. A to ne nějaké nahodilé vichřice při bouřkách jako v létě, ale velkoplošné a déletrvající vytrvalejší větrné počasí. Proto odjakživa bývalo zvykem na podzim pouštět draky. Kdysi na každé louce na kopci za městem byly houfy dětí se špulkami v ruce, a vysoko nad nimi se na obloze proháněla hejna papírových draků. Kdysi většina draků byla vyráběna doma, a kdo si draka koupil v papírnictví, na toho se ostatní dívali maličko skrz prsty. Později už byla většina draků kupovaných. No, a čas plynul, a dneska je vzácnost vidět vůbec nějakého draka. Všechny děti mají tablety a mobily a drak nikoho nezajímá. No ale přece jen se ještě občas drak zahlédnout dá.

  Pouštění draka v Bulharsku v srpnu 2015

  (Bohužel jsem momentálně nesehnal podzimní fotku draka, takže tohle je jediná fotka v tomto článku, která není z podzimu. No, ale snad si draka dokážete představit nebo jste ho už někdy viděli).

  Větrné počasí se projevuje nejen tím, že je možné pouštět draky, ale také tím, že padající listí se dostane daleko od stromů. Ale někdy se stane, že se na podzim vyskytne takový vítr, že i na zdejších vodních plochách, které běžně bývají zčeřené nebo jen lehce zvlněné, vytvoří vlny připomínající mořské.

  Větrné počasí a vlny na jezeře Milada 29. října 2017

  Jak již bylo uvedeno, podzim je období mezi létem a zimou. Kromě mlh, bezvětří nebo naopak větru, sluníčka a doznívajícího léta se naopak již během podzimu může vyskytnout i počasí ryze zimní. Již k 11. listopadu se vztahuje známá pranostikla o svatém Martinovi a bílém koni, a opravdu se velmi často první sníh vyskytuje v listopadu, kdy je ještě podzim a ne zima. Ale některé roky se stane, že na horách napadne sníh již někdy v polovině října, a výjimečně se v polovině října může sníh vyskytnout i v nížinách.

  Podzimní sníh v Krušných horách 15. října 2009

  Většinou takový říjnový sníh netrvá dlouho, nebývá ještě definitivní na celou zimu, ale už může být znamením, že zima se blíží a není daleko. Ostatně i v případě, kdy sníh ještě není, se mohou vyskytovat noční mrazíky a na chodnících a silnicích se vytvářet náledí nebo podobné věci, na které je vhodné si dávat pozor. A čím pozdější podzim, tím víc pozor; i v případě, že odpoledne bylo ještě krásně teplo a sluníčko, později večer nebo ráno můžeme uklouznout na zamrzlém kousku komunikace.

  Přeji vám krásný zbytek podzimu a chcete-li, napište do diskuse, jaké máte zkušenosti s podzimním počasím.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Pralinka2 v něm napsal:

  Děkuji.

  VelkýBochník v něm napsal:

  Tyjo, Pralinko!!! Články čtu vždy o něco později, v době, kdy na to mám klid. A Tak jsem si to konečně mohl přečíst a musím dát 5 tlapek!!!

  Už tedy ani nevím, zda se počasí probírá v zeměpise, nebo přírodopise, ale říkám si, jak by to bylo fajn Tě na ten předmět mít. Za každým vysvětlením jedna ilustrace. A to opravdu hezká.
  Nechceš radši učit, co??? *mrk, mrk*;-);-)

  Rokio v něm napsal:

  Výborný článek! Moc se mi líbil. Podzim je tu popsán přesně a velmi do podrobna.