Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Bloudili jste zpočátku na Alíkovi? Jak a proč?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva rok.
  Příspěvek z 2. února 2023 ve 3:15.
  Rex999 v něm napsal:

  Už je to krásných a nostalgických 18 let, co jsem byl poprvé na alíku.:-D Je to tak dávno, že si to ani nepamatuju, ale tehdy mi dělalo problém najít určitého uživatele, netuším už ani proč. Jinak jsem asi moc nebloudil. :-)

  Příspěvek z 1. února 2023 v 19:23.
  Blender v něm napsala:

  Na začátku jsem se divila jak ostatní a taky jsem to chtěla umět. Problém byl v tom, že jsem ani nevěděla že něco jako AZJ existuje, a když jsem náhodou narazila na nápis Alíkův značkovací jazyk tak jsem vůbec nevěděla o co se jedná.
  Na uvítací email bych dala odkaz na kde co je ? aby hned věděli kde začít :-).

  Prodleva 15 dní.
  Příspěvek ze 17. ledna 2023 v 16:35.
  Špunt_3b_sýr v něm napsala:

  moc jsem nebloudila jen jsem na začátku nepochopyla co je to tapetovaní:-c

  Příspěvek ze 17. ledna 2023 ve 14:59.
  –MM– v něm napsal:

  Maty09: Můžeš upřesnit, jak to myslíš? Jakou většinu odkazů bys na úvodní stránce chtěl?
  Ona slouží jako takový základní rozcestník… nepřipadalo by mi užitečné mít v ní úplně všechno. (Způsob, jak je plněná, jsem nedávno popisoval jinde.)

  U spousty jiných webů mám zkušenost, že se jako uživatel snažím co nejvíc zkrátit cestičku, přes kterou musím projít, protože si podvědomě vyhodnocuji, že každá stránka po cestě zdržuje – zejména, pokud se do ní zdlouhavě načítají reklamy. Provozovatelé líných webů si to také uvědomují, což pak vede k tomu, že je ve všech stránkách k dispozici rozsáhlé menu, které umožňuje dostat se skoro kamkoliv (a které načítání ještě víc zpomalí :-)). Nicméně na Alíkovi – alespoň já – ten pocit nemám. Možná ale mám jen větší trpělivost…

  Je pravda, že sám na titulní stranu moc nechodím. Dokonce jsem před časem vyrobil, že správcům kliknutí na logo Alíka neodchází na titulní stranu, ale přepíná cedulové menu na správcovské cedule – a pak jedna z nich vede na titulní stranu, takže správci tam mají o jeden klik delší cestu.

  Prodleva 4 dny.
  Příspěvek z 13. ledna 2023 v 16:49.
  Maty09 v něm napsal:

  Mě třeba napadlo, že by na hlavní stránce byla většina odkazů, aby to bylo jednodušší, jako že by byly ty odkazy úplně dole nebo je spousta místa po bocích. Možná je to blbost ale myslím že by to asi zvýšilo návštěvnost hlavní stránky a vše by bylo dostupnější.

  Příspěvek z 13. ledna 2023 v 11:31.
  –MM– v něm napsal:

  YOYO: Místo v záhlaví vtipů vpravo jsem používal na různé propagace, teď se tam myslím s přidáním vtipů na web střídá odkaz na hru Šibenici. Na mobilu se skrývá, protože tam nebývá moc místa a dvojřádkové záhlaví se mi moc nelíbí.

  to jak se něco někam vkládá je strašně nekonzistentní napříč sekcemi
  Ano, to je dobrý postřeh! Do jisté míry je to způsobené tím, že jsem se snažil zachovat existující cestičky, na které byli lidi zvyklí na předchozí verzi webu. Je pravda, že to možná s tou loajalitou k historii někdy přeháním a že by přidávacím čudlíkům/odkazům slušelo nějaké sjednocení. Vlastně zakládání soutěží, dárků, aukcí, slevových kupónů a srazů je také každé trochu jiné, takže máme ten chaos i v místech, která běžně nevidíte. :-D

  Ale také je fakt, že na různých místech člověk potřebuje vkládat nové věci různě často. Otázka je, jestli to lidi najdou, když to potřebují najít, není nutné, aby bylo všechno jednotné. Už dlouho si říkám, že je možná chyba, že máme hledání jednotně na stromě, že by třeba v poradně měla být vyhledávací kolonka výrazněji na očích, aby víc lidí napadlo, že můžou/mají hledat.

  mají jiné barevné ladění, mají taky každá odlišný tvar/design těch proužků pod nadpisy
  Také styly bočních menu bývají různě různé, některá mají podbarvení, některá ne. Různé sekce mají boční sloupce různě široké, také z historických důvodů. Někde jsou menu nalevo, někde napravo. Zvažovali jsme v roce 2017, jestli to sjednotíme, ale přišlo nám to jako moc velký nezvyk.

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 11:31.
  MrTheBest v něm napsal:

  MikiRoth: MrTheBest : Na srazy sekce existuje… vím, že ta sekce existuje, myslel jsem, že by to mohlo být jako samostatný, třeba vedle alíkovin, protože ta sekce je každým rokem o kus větší no.

  –MM–: Upřesním, že v tuto chvíli…
  Ono ty cesty se nakonec nějak najdou, když se hledají, ale když se něco nehledá dlouho, tak se to pak časem zapomene no :D

  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 11:07, upravený po 24 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Taky jsem si vzpomněl, že jsem nedávno omylem klikl na „Přidej si vtipy na web!“, když jsem chtěl vložit nový vtip.
  - myslím, že člověk častěji bude chtít přidat vtip do Alíka, než si je dávat na svůj web - nezasloužlo by si to prohodit pozici?

  Obecně to jak se něco někam vkládá je strašně nekonzistentní napříč sekcemi:

  • Vložení vtipu a založení stolu je pod výrazným červeným tlačítkem
  • Založení nástěnky je pod nenápadným odkazem v textu
  • Vložení článku do alíkovin je pod nenápadným odkazem v bočním menu
  • Vložení dotazu do poradny, je pod nápadným odkazem s pluskem, které se nikde jinde nevyskytuje

  Chápu, že některé z nich mají být asi záměrně méně na očích, aby neměli správci tolik práce s mazáním blbostí. Ale ptáš se jak ulehčit navigaci. - Když je to v každé sekci jiné, tak se to strašně špatně hledá. A i pro lidi, kteří sem chodí dlouho, je nejspíš těžké najít jak přispět do té sekce, kam běžně nepřispívají. Třeba bych tedy u těch tlačítek a odkazů alespoň přidal nějaká identická malá pluska, která by to sjednotila :)

  Mimochodem, až dnes jsem si uvědomil, že jednotlivé sekce kromě toho, že mají jiné barevné ladění, mají taky každá odlišný tvar/design těch proužků pod nadpisy. (Respektive, asi jsem si to už uvědomil i někdy v minulosti, mam dojem, že jsi o tom i ty sám někde mluvil - ale pak jsem si to asi zase znevědomil :D)
  Nevím zda to podvědomě pomáhá se lépe orientovat, nebo zda ta moje zkušenost dokazuje, že by se to klidně mohlo sjednotit. Ale asi mě to bude teď chvíli trochu iritovat, než to zase přestanu vnímat.

  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 9:03.
  –MM– v něm napsal:

  Upřesním, že v tuto chvíli vidíte všichni cca stejné menu.
  Nepřihlášení návštěvníci mají tam, kde přihlášeným lítá kačka, havrana, který odkazuje na Kde co je?. Vlastně se díky tomu nepřihlášení můžou dostat do sekce srazů trošku rychleji než přihlášení. Ona ta sekce nepotřebuje být až tak exponovaná. Když je sraz, tak bývá napoutaná pozvánka na sraz na titulní straně, kde se člověk dozví všechno, co potřebuje. Kdo je přihlášený na sraz, ten má v menu osmou ceduli, která vede na srazovou rozpravu, kde se řeší organizační otázky dotyčného srazu.

  Původně jsme neplánovali, že na srazovou evidenci bude přímo oddělené písmenko, chtěli jsme je zastrčit do sekce /o nebo do Alíkovin. Ale pak jsme si řekli, že nemají nic moc společného s jinými sekcemi a že jsou dostatečně významnou součástí existence Alíka. Ve všech stránkách sekce /o je menu, kde je také do srazové sekce odkaz. Jeden odkaz je i dole pod pravidly Alíka.

  Myslím, že to takhle stačí. Tohle asi není zrovna něco, co by začátečníky dezorientovalo.

  Lívaneček: To je jeden z důvodů, proč na titulní stranu skoro nechodím. :-)
  Ona může svým způsobem nahrazovat skoro všechny sekce. Aktuální běžící soutěže tam také bývají vždy odkázané, takže část lidí možná ani nesleduje sekci soutěží…

  MrTheBest: Do novinek katalogu vede několik cest:

  • V menu v soutěžní sekci jsou „Novinky v katalogu“.
  • Na úvodní stránce soutěžní sekce pod seznamem čtyř dárků jsou dvě červená tlačítka, jedno vede do katalogu, druhé na novinky.
  • Na titulní straně Alíka bývá dole vždy pár dárků, tam je také odkaz na všechny dárky a na novinky.

  Asi by mělo existovat ještě víc cestiček. Čím propracovanější ta stránka je, tím větší je škoda, že ji část lidí nesleduje. :-)

  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 8:11.
  MikiRoth v něm napsal:

  MrTheBest: Na srazy sekce existuje, ale zobrazuje se pouze přihlášeným. Je fakt, že by mohlo být tlačítko pro srazy viditelné i pro ostatní na nějakém intuitivním místě, teď je to jako sekce, do které se člověk dostane přes URL adresu parametrem /y. Možná existuje nějaká uživatelský příjemnější cesta, o které já nevím.

  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 7:29.
  Lívaneček v něm napsal:

  Já jsem dříve nedokázal poznat, že úvodní (hlavní) stránka je hlavní8= Prostě jsem si myslel, že je to sekce. Hlavně třeba u článků mi dalo oráci pochopit, jaký je rozdíl mezi sekcí alíkoviny a hlavní stranou. Možná by mohl být nějaký rychlý průvodce, nebo něco takového ¯⁠\⁠_O_⁠/⁠¯

  Příspěvek z 11. ledna 2023 ve 2:32.
  MrTheBest v něm napsal:

  Já zas do srazů lezu tak, že najdu nějaký článek srazu a přes ten se proklikám, to by klidně mohla být samostatná sekce no. Ještě by mohlo být viditelnější jaké jsou plány do budoucna a historie katalogu dárků, obvykle to nehledám, ale když je třeba nějaká soutěž, tak vždycky zapomenu kudy se tam šlo. Nic dalšího mě zatím nenapadá.

  Příspěvek z 11. ledna 2023 ve 2:13, upravený po 9 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Já dodnes nevím, zda se dá do sekce srazy dostat jinak než přes stránku „Kde co je?

  Možná je to schované záměrně, protože nováčky asi nějaké srazy zajímat ani nemají, a Ti, kterých se to může týkat, se do té sekce mohou dostat ze článků v alikovinách nebo z nastěnek na toto téma?

  I kdyby to bylo tak, tak je to trochu komické, pokud nějaka celá sekce je oficiálně přístupná jenom ze té nenápadné stránky v patičce.

  Příspěvek z 11. ledna 2023 v 1:59.
  –MM– v něm napsal:

  Když se člověk poprvé seznamuje s nějakým novým systémem, může mít zkreslené představy, co kde je, nebo jiná očekávání, co by kde mělo být. Jakmile se v prostředí rozkouká, tak už ví, co je pro něj důležité, čeho si všímat, kudy kam chodit… a po pár týdnech si zvykne třeba i na krkolomné postupy, které by ho v prvních dnech nikdy nenapadly.

  Naším cílem je, aby se tu začátečník dobře a rychle zorientoval. Pokud tady máte účet déle, zalovte prosím ve svých vzpomínkách a rozpovídejte se, co jste kdysi nemohli najít, kde jste co hledali, co vám vrtalo hlavou… může to být i malý detail. Vůbec se za své mladší já nestyďte, že se tu nevyznalo. Třeba tady společně zjistíme, že jste nebloudili sami a že by Alík mohl jít některým zmateným začátečníkům naproti. ;-)

  Měl bych asi jít příkladem a zmínit, co trochu mátlo mě v roce 2007, když jsem poprvé potkal první verzi současného designu webu. Ale to jde odvodit z toho, co jsem změnil – klubovna a nástěnky byly zastrčené v podmenu Kamarádi, přestože to bývají uživatelsky nejzajímavější sekce.

  předchozí 1 další
  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  11. ledna 2023 v 1:59
  Založil:
  Obsahuje:
  14 příspěvků
  Moderátor:
  –MM–
  (zvěrolékař)