Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Budoucnost – jak to tady bude vypadat?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 5 měsíců.
  Příspěvek z 12. dubna v 11:53.
  Maty09 v něm napsal:

  -MM- Myslím že u nás (minulý týden) býval (stejně jako od letních prázdnin) 70% pokles učení. Takže vlastně jde vygumovat i více než 5% výuky...

  Příspěvek z 12. dubna v 11:45.
  kaktusmichalpolak v něm napsal:

  pracovní tábory

  Prodleva 2 roky.
  Příspěvek z 30. září 2018 ve 2:32.
  –MM– v něm napsal:

  Já bych raději volné pondělky. Nemám rád pondělní rána, chtěl bych raději nadávat na ta úterní. :-)

  Když se řeší zkrácení pracovního týdne, tak většinou nikdo nepřemýšlí nad tím, jak by měly vlastně fungovat školy. U zaměstnanců jde říct „roste produktivita, zvyšuje se automatizace, člověk není tak moc potřeba, víc svobody možná posílí ekonomiku“, ale že by se i nějak zázračně zlepšily i hlavy dětí školou povinných, to se asi neděje, takže vygumovat jen tak pětinu výuky nejde.

  Je pravda, že školství by potřebovalo také trochu aktualizovat, ale to je většinou vnímané jako jiná velká otázka nové doby, ne jako něco, co by se muselo řešit společně se změnou pracovního týdne.

  Zatímco umazání pětiny práce by mělo zřejmě u voličů univerzální podporu, dohoda na tom, která pětina učení je zbytečná, tak jednoduchá nebude, protože různí lidé mají o budoucnosti dost různé představy. Většinou také platí, že čím víc člověk přemýšlí nad možnostmi budoucnosti, tím méně si je jistý jakoukoliv předpovědí. :-)

  Příspěvek z 29. září 2018 ve 22:49.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Už dneska, když je státní svátek ve čtvrtek, mají na mnohých školách v pátek ředitelské volno.

  Příspěvek z 29. září 2018 ve 21:28.
  matisek005 v něm napsal:

  A teď si představte, že je státní svátek ve čtvrtek a po víkendu jsou prázdniny...
  Že my se do té školy/práce ani nepodíváme! :-D

  Příspěvek z 29. září 2018 v 19:19.
  al-maty v něm napsal:

  Jsem téhož názoru, naše civilizace je čím dál bohatší a pracuje se čím dál více efektivněji, takže za chvíli bude stačit čtyřdenní pracovní týden a tady bych si jednoznačně tipl, že novým dnem odpočinku bude pátek.

  Příspěvek z 29. září 2018 v 18:52.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Bude to pátek.
  Volné neděle u nás kdysi zavedli křesťané, volnými sobotami se vyšlo vstříc Židům, a nepotrvá dlouho a muslimové si prosaděj i volné pátky.

  Příspěvek z 29. září 2018 v 18:49.
  Dana395 v něm napsala:

  Ajooo, já jsem blbá..
  Tak to by mi bylo tímpádem jedno..

  Příspěvek z 29. září 2018 v 18:40.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  :-D;-D

  Příspěvek z 29. září 2018 v 17:22.
  –MM– v něm napsal:

  Dana395: Delší víkend by byl při obou možnostech, ne?

  Příspěvek z 29. září 2018 v 6:18.
  Dana395 v něm napsala:

  Pátky, ať je delší víkend!

  Příspěvek z 29. září 2018 v 5:50.
  –MM– v něm napsal:

  Přesně před padesáti lety byl v Československu zavedený pětidenní pracovní týden. Do té doby se pracovalo i v sobotu...

  Jak dlouho si myslíte, že potrvá, než začne svět přecházet na čtyřdenní pracovní týden? A pokud/až se tak stane, chtěli byste volné spíš pátky nebo pondělky? :-)

  Prodleva 7 měsíců.
  Příspěvek z 22. února 2018 ve 20:51.
  gryzly v něm napsala:

  Záleží jak vzdálenou budoucnost myslíš. Třeba za minutu to tu bude vypadat stejně (aspoň doufám:-)), ale třeba za 3 000 let to tu bude podle mě o dost modernější, i když si nemyslím že by světu vládly roboti, vynálezci si je snad ohlídají...

  Příspěvek z 22. února 2018 v 16:54.
  klobáska v něm napsal:

  BouchyParek: Však já vím, ale ta představa těch reálných kočičích hlav... ;-D

  Příspěvek z 21. února 2018 ve 21:18.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  klobásko, myslel jsem ty kamené silnice tem kostkám se říká kočičí hlava :D

  Příspěvek z 21. února 2018 ve 20:08.
  klobáska v něm napsal:

  –MM–: Takže začneme vyrábět silnice z něčeho dražšího, protože nebude levný materiál? Tomu bych zas až tolik šancí nedával. Ale mínil jsem tím spíš to, že dneska už je zpevněná plocha téměř kamkoli se podíváš a to je podle mě problém, ať už bude zpevněná asfaltem nebo unoptaniem.
  ...a pak se můžeme divit, že jsou neustále záplavy, když se ta voda nemá pořádně kam vsakovat. Ještě můžeme vykácet další lesy a postavit místo nich parkoviště nebo dálnice a bude o „zábavu“ postaráno. :-|

  BouchlyParek: Hm... Když si člověk představí silnici ze skutečných kočičích hlav... Docela morbidní! :-D

  Příspěvek z 21. února 2018 v 19:06.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  -MM- až dojde Ropa ( která nedojde, protože je obnovitelna. Sice se obnovuje dlouho ale obnovitelna je!) tak tu zase budou "kočičí " hlavy bo co :D

  Příspěvek z 21. února 2018 v 9:27.
  –MM– v něm napsal:

  klobáska: Asfalt je vedlejší produkt při zpracování ropy. Takže jakmile se přestane vyplácet těžba ropy, začnou se dělat silnice z něčeho jiného :->

  aniusia: Myslím, že programátoři automobilů se nebudou do etického problému, jestli jsou cennější životy uvnitř nebo životy venku, vůbec pouštět. Je to zbytečný šum v rozhodování, kde by jediným cílem mělo být zabránit kolizi, případně minimalizovat sílu nárazu, pokud je kolize nevyhnutelná. Pokud do procesu vstoupí jako proměnná hodnota nějakého života, tak její vyčíslení bude vždy kontroverzní a teoreticky zneužitelné (šlo by potom možná i snadno hacknout auto, aby chtělo zabíjet lidi venku).

  Příspěvek z 19. února 2018 ve 21:34.
  amandamesa v něm napsala:

  Tojo auta uz jsou vsude nas..ny a chodci nemuzou ani v klidu jit. Ani dite nemuzu nechat behat protoze i na tech hodnicich jezdej prdli cyklisti a nedavaj vubec bacha jsou schopny jet i do podchodu kde je zakaz a tam hrozi srazka treba s nevinym ditetem co jde...

  Příspěvek z 19. února 2018 ve 21:07.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  Mě by taky zajímalo jak to chtějí vyřešit s těma silnicema když u nás ty silnice jsou samej schod a díra :D

  Příspěvek z 19. února 2018 ve 20:40.
  klobáska v něm napsal:

  Hm... Bavíte se tu o tom, zda auta s AI nebo bez AI, zda auta na benzín nebo elektřinu – mě by spíš zajímalo, zda se plánuje zaasfaltovat celá planeta, protože furt se staví nové a nové silnice a dálnice na místech, kde to snad ani není potřeba. :-|

  Příspěvek z 19. února 2018 ve 13:26.
  FrantaDinosaurus v něm napsal:

  nebude asi

  Příspěvek z 18. února 2018 v 7:39.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Když je válka, tak bezpečné místo neexistuje.

  Příspěvek z 18. února 2018 v 7:36.
  Aniusia v něm napsala:

  Narážku na blbé gympláky raději nebudu komentovat, snad jen, že "blbý gymplák" si po sobě výpověď přečte a snaží se nenapáchat hrubky, překlepy a vůbec alespoň trochu dbá na celistvost textu ;)

  Souhlasím s tvrzením, že automaticky řízená auta budou schopnější v provozu a rychlejší v analýze (havarijní) situace. Co se týče etické problematiky, taková auta budou dbát raději na život svého majitele, než na děti před sebou. Pokud samozřejmě nepůjde zachránit obě skupiny. U člověka to samozřejmě závisí na morální úrovni jedince, ale taky na reflexu. Řidič pravděpodobně strhne auto do příkopy a možná přežije, přežije i dítko. Automat toto neudělá, nemůže riskovat život či zdraví svých cestujících (a taky nekalkuluje věk a zdraví obětí nehod, aby mohlo rozhodnout, čí život je důležitější).

  Příspěvek z 18. února 2018 v 0:47.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  Já mobil věčně nemam u sebe.počítač mi na dálku můžou vypnout dodávkou El proudu.
  Když jsem Starý tak většinou mamnejake vnuky nebo příbuzné co se o mě postaraj. Ten pocit z jízdy ti AI. Auto nedopreje. A platit za autoškolu nemusíš protože ti ji většinou platí škola pokud je to nejakej blb co si musí zopakovat zakladku na gymplu ty výhody nemá.300 za hodinu :D to chci vidět po tech našich silnicích :D
  Kdyby nastala válka tak já sednu do Stodvaci a odfrcim si někam na bezpečné místo zatím co ti mamrdi s elektronikou v autech se nehnou z místa. Dojde benzin? A co? bude hodně nejedoucich aut s elektronikou co maj plnou nádrž. Chce to jen šikovné ruce ;)
  Co já vím tak ty hasiči přístroje jsou jenom do cca 300V a v tom autě je několik tisíc voltů.

  Příspěvek z 17. února 2018 ve 22:25.
  –MM– v něm napsal:

  BouchlyParek: O tom, kam jedeš, mají ti nahoře už mnoho let přehled díky signálům z mobilních telefonů. Mimochodem, tvůj počítač ti také můžou na dálku vypnout?

  Co se týče té svobody, představ si, že jsi starý, klepou se ti ruce, nohy tě moc neposlouchají, hůř vidíš... a teď ti někdo nabídne auto, kterým můžeš procestovat svět, které tě odveze na nové místo, klidně i v noci, zatímco spíš. Bez toho, aby tě musel posuzovat nějaký úředník, bez toho, abys platil za autoškolu, bez toho, aby ti hrozila pokuta za špatné parkování. Na dálnicích, kam by člověkem řízená auta nesměla, bys frčel třístovkou. To by nebyla svoboda?

  Kdyby nastala válka, tak elektromagnetický šok vyvolaný jaderným výbuchem ti zničí veškerou elektroniku, což způsobí, že ti ani (dnešní) benzínové auto nenastartuje. Kdyby během katastrofy elektronika usmažená nebyla, tak k rozjetí elektromobilu ti stačí pár solárních panelů a světlo, nebyl bys tedy nutně závislý na distribučních sítích, zatímco v případě benzínu by sis těžko na dvorku vyhrabal ropný vrt.

  Kdybys chtěl hasit hořící elektromobil, tak bys samozřejmě měl používat práškový hasicí přístroj, stejně jako na jakoukoliv jinou hořící elektroniku. To jsou základy požární bezpečnosti... nebo myslíš, že elektrické věci se nehasí? Hasiči si budou muset zvyknout, že ne každé auto jde prolít vodou.

  Alfa_Beta: Zavedení AI do aut nevylučuje, že by auto mohl ovládat i lidský řidič. Ale postupně nejspíš vzniknou zóny, kde to bude mít zakázané... a auta bez volantu budou mít mnohem levnější pojištění.

  Co se týče situace se zatáčkou, AI využije veškerý svůj výpočetní výkon k tomu, aby minimalizovala sílu nárazu. To bude její jediný cíl a bude nad ním přemýšlet rychleji a logičtěji, než kdyby v podobné situaci řídil člověk. Lidskému řidičovi trvá desítky až stovky milisekund, než si vůbec uvědomí, co se děje, a pokud se musí rychle rozhodnout, rozhodně nedělá nějakou etickou kalkulaci, čí život je cennější. Naznačuješ, že pud sebezáchovy dává lidem nějakou lepší rozhodovací schopnost... ale naše instinkty jsou stavěné na úprk před tygrem, ne na posuzování dopravních karambolů.

  Příspěvek z 17. února 2018 v 15:08.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  Jo a ještě něco.. Když ty auta na baterky začnou hořet tak je nikdo neuhasi protože by ho to zabilo (toho hasiče ten El. Proud z toho když tam jsou tisíce voltů.) takže ty lidi tam nechaj uhoret. Přečti si článek o tesle jak někde chytla..

  Příspěvek z 17. února 2018 v 11:13.
  Alfa_Beta v něm napsala:

  No, tohle je zajímavé téma :D

  AI je zajímavá, ale do těch aut bych to nedala, neboť, jak říkal párek, by nešly ovládat o to by bylo nebezpečné pro řidiče ;(

  Tak například tahle situace:
  Jedu autem s AI a zatočím (teda - AI zatočí). Jenomže za zatáčkou je vybouraný autobus a na silnici jsou děti. Co udělám? Strhnu volant a zabiju se pádem ze srázu nebo přejedu děti (nejde zabrzdit, je pozdě)? Kdybych jela normálním autem tak to možná tak nějak zachráním, jenže AI takhle neuvažuje. Buď se rozhodne zabít mě, nebo děti a na tak nějakou záchranu vůbec nepomyslí.

  Já vím, že je to trochu katastrofické, ale je to podstatná nevýhoda AI.

  Příspěvek z 17. února 2018 v 10:49.
  _Bouchly__Parek_ v něm napsal:

  Ale to je omezování svobody!! proste těm zmrdům nahoře se nelíbí že si můžeme v soucastnosti jezdit kdy chceme a kam chceme tak nám tu nasadí AI aby měli ve všem přehled já se svého auta nezbavim ani za nic to ho raci odhlasim z registru a schovam ho do dvora. takže v případě nouze ( třeba nějaká válka) si budu moct zdrhnout. Si myslíte že to AI pojede věčně oni to můžou klidně zastavit a nikam se nejede je to elektrika ale benal ti jenom tak neodriznou když nemáš řidici jednotku ;)

  Příspěvek z 17. února 2018 v 6:26.
  –MM– v něm napsal:

  BouchlyParek: Výroba nového auta skutečně je neekologická. Ale zatím nikdo nenašel způsob, jak přimět lidi, aby jezdili starými auty. Ani nechce najít, protože automobilový průmysl je výrazným zdrojem příjmů ve státních rozpočtech a zaměstnává spoustu lidí.

  Jakmile budou v běžné distribuci samořiditelná auta, vzroste tlak na výměnu (nebo inovaci) starých aut ještě víc, protože auta řízená člověkem budou jednak brzdit plynulost provozu, jednak zvyšovat bezpečnostní rizika. Pokud se bude udržovat statistika, kolik nehod způsobuje umělá inteligence a kolik člověk, vznikne z ní velmi rychle přesvědčivý argument pro sešrotování všeho, co jezdí a nejde zautomatizovat.

  Statistika…