Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Chat control – co si o tom myslíte?

    Nový příspěvek:

    Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

    Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

    Prodleva měsíc.
    Týnek v něm napsal:

    Kdyby to dali v platnost tak určitě vzniknou soukromé chatovací programy které tím regulovány nebudou.
    A i kdyby ne, tak určitě se dá naprogramovat vlastní aplikace pro chatování a tu používat třeba s kamarády, tomu už nikdo nemůže zabránit.

    –MM– v něm napsal:

    Moc podrobností o tomto návrhu nevím, ale z novinových zpráv (které mohou literu nařízení zkreslovat) to vypadá docela ošklivě.

    Je to takový ukázkový střet mezi bezpečností a ochranou soukromí, kde argumenty obou stran jsou víceméně smysluplné, ale obojí jde zatáhnout do úplně děsivého extrému.

    Komunikační koordinace zločinců usnadňuje a zkvalitňuje jejich zločinné počínání a je pravda, že dopadení zločinců je kvůli internetu mnohem složitější – bylo by pošetilé toto popírat. Nejde jen o to, že by policie zaspala, ale technologie přináší výzvy, které řešení nemají. Fakt, že může existovat zašifrovaná komunikace, kterou ani světová velmoc nedokáže dešifrovat, je zvláštní a nezvyklý. Pokud policie najde trezor s ukradenými penězi, občan očekává, že se do toho trezoru dostane – a to v počítačovém světě neplatí.

    Z druhé strany je zase pravda, že ztráta soukromí může být v IT světě velmi snadno absolutní ztrátou soukromí. Kdyby komunikaci měl šmírovat jen státní úředník, tak to kupodivu nezní zase tak strašidelně, protože úředníků nemůže být zase tak hodně a mívají nad sebou jiné úředníky a navzdory očividným historickým zkušenostem není zase tak snadné navrhnout státní systém tak, aby užitečně šmíroval své občany. Pokud ale vznikne jedna centrální databáze, kterou sleduje hromada automatů, tak je jednak každá díra do systému mnohem nebezpečnější (a že k úniku někdy dojde, je skoro jisté), jednak je i mnohem snazší zdeformovat stát v efektivnější totalitu.

    Otázka tedy je, jestli se smíříme s tím, že část IT zločinů zůstane nepotrestaná, nebo jestli chceme raději riskovat vznik velmi obludné totality. Mně je osobně bližší první možnost.

    Jiná otázka je, jestli v tuto chvíli stejně ta inkriminující centralizovaná databáze nevzniká – akorát v rukách soukromé korporace. Pokud může Meta plošně skenovat zprávy ve WhatsAppu a využívat tato zjištění pro zesílení svého komerčního vlivu, tak k té obludné totalitě stejně směřujeme… a kdybych si musel vybrat (a vybírat si nechci), tak demokraticky zvolená vláda je mi jako strážce nebezpečných dat milejší než nadnárodní megakorporace.

    Penubra_Shade v něm napsala:

    Chat control se v mediích řešil už před nějakou dobou a tento návrh byl zamítnut, nicméně toto téma je znovu na stole.

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-eu-chce-povinnou-kontrolu-chatu-265958

    Jde o to, že by soukromé komunikační kanály jako třeba Signal nebo WhatsApp, ale i jiné kanály, musely plošně pomocí AI skenovat soukromé zprávy a pokud byste jim k tomu nedali povolení, nedovolily by vám například sdílet fotky, videa a odkazy. Zároveň by se měly vytvářet národní databáze těchto soukromých konverzací.

    Co kdyby někdo navrhnul, aby vše co řekneme, skenovala AI? Nebo rovnou nějaký policista či úředník? To by u lidí muselo vyvolat mnoho nevole, nebo se pletu? Velká část našich konverzací s ostatními probíhá skrz internetové komunikační kanály. Připadá mi, že taková kontrola chatu by byla obrovským zásahem do soukromí nás všech. :-(

    Jsem jediná, kdo je tím poněkud znepokojen?

    Statistika…

    Nástěnka:

    Vznikla:
    10. prosince 2024 ve 21:15
    Založila:
    Obsahuje:
    3 příspěvky
    Moderátorka:
    Penubra_Shade
    (kulisačka)