Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Chtěli byste psát maturitu z matematiky nebo angličtiny? – nebo jiného jazyka?

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 22. srpna 2020 ve 2:12.
  Kopčem v něm napsal:

  Z matiky

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 11. srpna 2020 v 7:45.
  JáJá1 v něm napsal:

  Janču: To je.:->

  Příspěvek z 10. srpna 2020 ve 22:19.
  Janču v něm napsala:

  z matiky (nevím proč ale matika je super)

  Prodleva 20 dní.
  dennisvet v něm napsal:

  Z angličtiny.

  Příspěvek z 22. července 2020 v 0:22.
  Qietro v něm napsal:

  Na některých školách lze maturovat i z jiného cizího jazyka než anglického. Jedinou podmínkou je, aby se na dané škole vyučoval. Maturovat tak klidně můžete i z německého, ruského, francouzského atd. :-)

  Antonella9 v něm napsala:

  Asi z angličtiny

  LillMissAlex v něm napsal:

  Neviem ako to máte vy, ale u nás niektoré školy ponúkajú po maturite krátky kurz na výučný list ;) a ja viem rozdiel medzi výučným listom a maturitou, veď to som tam aj napísala. Na niektorých školách s praxou, ktoré majú maturitu sa dá aj vyžiadať.

  JáJá1 v něm napsal:

  majdula2000: ano, vzdalujeme.:->

  Příspěvek z 21. července 2020 v 11:47, upravený po 5 minutách.
  majdula2000 v něm napsala:

  To záleží taky na délce studia... Stát platí 4 roky bakalářského (standartní jsou 3) a 3 roky magisterského (standartní jsou 2).

  A ono i kdyby člověk neplatil studium, ale jen zdravotní pojištění (sociální platit není potřeba, to běžně platí až pracující lidé, studenti ne), tak se to dost prodraží. Na měsíc to vychází na více než 2 000 korun, což je pak za 10 měsíců školy přes 20 000...

  A mám pocit, že se poněkud dost vzdalujeme od otázky, kterou pokládá tato nástěnka.8-o

  Rokio v něm napsal:

  Osoba starší 26-ti let si platí sama pouze zdravotní a sociální pojištění. Ne celé výdaje za studium.

  Já jsem šel po absolvování OA na učební obor Prodavač, protože na vysokou nemám.

  Prodavače jsem sice neudělal, ale mám z něho alespoň několik tisícikorun (vyděláno na praxi), praxi 3/4 roku, kontakty na spolužáky a další učně a samozřejmě i nějaké vědomosti a pár diplomů ze soutěží.

  JáJá1 v něm napsal:

  Aha.:->

  Příspěvek z 21. července 2020 v 9:22.
  majdula2000 v něm napsala:

  Já jsem to u nás myslela jako tady v České republice.;-)

  Příspěvek z 21. července 2020 v 9:18.
  JáJá1 v něm napsal:

  majdula2000: u nás to je s tou nástavbou taky tak.:->

  Příspěvek z 21. července 2020 v 7:46.
  majdula2000 v něm napsala:

  Maturita rozhodně výuční list není, to je dost podstatný rozdíl. Největší rozdíl je asi v tom, že učební obory jsou jen na 3 roky, zatímco maturitní na 4. (Vím, že u vás učební obory nejsou, ale prostě to není totéž co maturita.)

  Mít oboje? Jako zbytečně si tolik prodlužovat studium? Proč? U nás je možné, aby si vyučený člověk udělal nástavbu (další 2 roky) a mohl získat maturitu, což může být fajn, ale aby někdo, kdo odmaturoval, měl jít na učňák, aby měl výuční list? Tak to je dobrá hovadina. Krom toho by pak nestihl vysokou školu, protože tady státní školy jsou do 26 let (teda mimo doktorského studia atd., tam už je to zase jiné), pak už si člověk musí platit studium sám.

  LillMissAlex v něm napsal:

  O výučnom liste som nepovedala pol slova, pretože tu sa jedná o maturitu. Podľa mňa je výučný list fajn, pretože dnes treba ľudí, ktorí robia remeslá. Je ich málo dobrých a dnes im veľmi dobre platia za postavenie domu, opravenie strechy či natiahnutie elektriny. Najlepšie riešenie je mať oboje, pretože v každej práci chcú iný papier.

  Mari1 v něm napsala:

  Je dost nouze o řemeslníky. Ti mají velkou naději po vyučení získat práci a dost si vydělat. :-)
  Školství jak u nás v ČR, tak i na Slovensku, by potřebovalo projít výraznou reformou. Stále se jede formou naučit se knihy zpaměti. Praxe mají studenti málo, případně takovou, která jim moc nedá.

  Příspěvek z 20. července 2020 ve 22:41, upravený po 5 minutách.
  majdula2000 v něm napsala:

  Ne, u nás je povinná školní docházka devět let. (10 máte jen vy na Slovensku, my ne!) Krom toho tady existují i učiliště, která žádnou maturitu nemají. A pokud si myslíš, že nikoho s výučním listem nikdo nezaměstná, tak se dost mýlíš... Manuálně šikovný člověk, který má na učilišti hotového automechanika nebo tak něco, může mít moc pěkné peníze, i když není moc chytrý.

  Příspěvek z 20. července 2020 ve 22:11, upravený vzápětí.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Ak to nevieš, tak stredná škola je v 1. ročníku povinná, lebo povinná školská dochádzka je 10 rokov. Ak niekto nemá strednú školu, tak sa nikde nezamestná.

  Mne príde nefér, že sú učitelia, ktorí nespravodlivo dávajú známky, lebo sú zasadnutí na žiakoch a fakt, že známky na maturite sú ovplyvnené stresom. Prečo neberú ohľad na to, že človek sa učí inak celé 4 roky? Mať celé roky 1-2 a na maturite 2-3? A hlavne, maturita robí skreslené štatistiky, lebo žiaci inak odpovedá bez a so stresom 🤷‍♀️

  A hlavne, veľa bohatých deciek má známky zaplatené. Kde je spravodlivosť? Tatinko je sponzor školy, preto má synček dobré známky, aj keď je blbý? O tom je dnešná doba.

  Rokio v něm napsal:

  Já maturitu mám (z AJ) a podle mě by se mělo brát zřetel ze známek z vysvědčeních v průběhu čtyř let.

  Byl jsem dvojkař a na maturitním vysvědčení mám trojky a jednu dvojku z ekonomiky. Přitom v ekonomice jsem byl nejlepší ve třídě a zúčastnil jsem se dokonce soutěže Finanční gramotnost, kde jsem byl druhý nejlepší z celé školy.

  pastafarian v něm napsala:

  LillMissAlex: nevím, jestli už jsi letos maturovala, nebo tě to teprve čeká, ale z toho co píšeš mám dojem, že ti přijde skládání maturitní zkoušky nefér, nebo jako zbytečnost. Podobné reakce měla totiž většina mých vrstevníků, kteří se cítili hrozně dotčení, že maturovat musí. Moje otázka tedy zní, proč se vůbec hlásí lidi na střední, když jsou nespokojení s tím, jak se škola zakončuje? 8-o Kdyby nebyla korona, nikoho by vůbec nenapadlo si na nějaké maturování stěžovat.

  JáJá1 v něm napsal:

  No, radši se vraťme k tématu.:->

  LillMissAlex v něm napsal:

  Mne to vôbec nechutí, ani nealko. Cigarety mi vadia a drogy rozhodne nie.

  Příspěvek z 20. července 2020 v 16:39, upravený vzápětí.
  JáJá1 v něm napsal:

  Dobře.
  Já třeba alkohol (zatím) moc nemusím, ale piju nealkoholická piva.

  LillMissAlex v něm napsal:

  Veď to som napísala?

  JáJá1 v něm napsal:

  LillMissAlex: ono záleží v jaké to je míře.

  Příspěvek z 20. července 2020 v 16:27, upravený vzápětí.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Nehovorím o tom, či si niekde na oslave pripije alebo nie. Hovorím o tom, že by si dal toľko, až by zabudol svoje meno. Ja osobne alkohol odsudzujem a vôbec mi nechutí (ani šampanské). Mala som spolužiakov, ktorí sa v 15-tich tak opili a zhúlili, že to svet nevidel. To je skúška dospelosti. Či sa z teba stane alkoholik/drogovo závislá osoba, alebo vieš povedať nie.

  A pod 18 by nemali ani skúšať, keď tak v prítomnosti rodičov. Mojej kamarátky teta mala takých rodičov, že jej dali potiahnuť napríklad z cigary a ona odvtedy nemôže takých ľudí vystáť. 🤷‍♀️

  JáJá1 v něm napsal:

  majdula2000: Souhlasím.:->

  Příspěvek z 20. července 2020 v 15:07, upravený vzápětí.
  majdula2000 v něm napsala:

  Řešit známky na maturitním vysvědčení je naprosto o ničem. Pro ty, co to ještě nevědí... Ty známky jsou úplně jedno, nikoho nezajímá, s jakými známkami jste odmaturovali, jediné, co všechny zajímá, je to, zda tu maturitu máte, nebo nemáte. A jestli ji máte plnou jedniček, nebo čtyřek? To je úplně jedno!

  Dávat známky z průběhu studia mi taky přijde jako totální blbost. Jak už tady padlo, to může být dost ovlivněné tahákama a opisováním, různé prezentace a domácí úkoly taky vůbec nemusel dělat ten, kdo je odevzdal, a tak podobně. U maturity zkoušejí jenom vás a nikdo krom učitelů vám tam pomoct nemůže.

  Na Slovensku letos dávali známky u maturity podle průměru z celých těch čtyř let na střední? U nás tedy ne. Ano, nepsaly se slohy, protože na to nebyl prostor, ale jinak byly maturity normálně.

  Shallow v něm napsala:

  Já neříkám, že to je zkouška dospělosti. Já říkám, že to je zkouška, kterou není špatné si projít.
  Ale chápu tě, občas jsem před maturitou měla podobné myšlenky. Zpětně to vnímám trochu jinak, ale to je v pořádku. Každý se vyvíjíme a myslíme jinak.

  Jinak dospělost a alkohol bych úplně nesrovnávala. Není nic špatného na tom to zkusit a čas od času se napít. Obzvlášť v té dospělosti. :D

  Příspěvek z 20. července 2020 ve 14:53, upravený po 2 minutách.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Mohli dať študentom robiť komisionálne skúšky, to pozor. U nás nikomu neprilepšovali, dávali aj 5-ky. A skúška dospelosti to nie je. Dospelý je človek, keď sa nespráva ako 15-ročný hlupák. Maturita ma rozhodne nenaučí to, čo v živote potrebujem. Platiť účty, vybavovať rôzne veci 🤷‍♀️ to príde životom.

  A k tomu prilepšovaniu. Prilepšovali predtým, budú aj potom. Je to o učiteľovi, nie o tom, aká je situácia. U nás mal minulý rok jeden chalan samé 5-ky a učiteľka mu dala 4-ku. Bola korona? Nie.

  Statistika…