Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Cigarety – váš názor?

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 25. července 2018 v 17:26.
  lékařský v něm napsal:

  Fuj nechutné téma už se mi chce zvracet:-$.

  Příspěvek z 11. dubna 2018 v 8:19.
  Pralinka2 v něm napsal:

  –MM–: Ptáš se uživatelky zuzukrecek1, zda by chtěla kanceláře víc kuřácké. Nevím, jak ona, ale já bych víc kuřácké kanceláře nechtěl. Ale na to, že zákaz zřizování kuřáckých koutků na úřadech a podobných zařízeních je kontraproduktivní, jsem e-mailem upozorňoval některé senátory již při projednávání předchozího zákona v roce 2009.
  Kdyby na úřadech byla nějaká řádně odvětrávaná místnost, kde by se smělo kouřit, naprostá většina kouře by mohla jít přímo mimo budovu. Ale když se kouří před budovou v těsné blízkosti dveří, dochází zejména v zimním období k tomu, že v budově je teplejší vzduch než venku, teplejší vzduch je lehčí, stoupá nahoru, vzniká komínový efekt a kouř je od dveřního prostoru nasáván přímo do té budovy, ve které je ten zákaz kouření.
  O tom, že někdy může být problém se mezi kuřáky postávajícími ve dveřích prodrat do budovy, ani nemluvě.
  Tato věc tedy existovala již v roce 2010. Zákazem kouření v hospodách tento problém nevznikl, existoval už předtím, jen se velmi zvýraznil, protože hospod je víc než úřadů a je v nich větší koncentrace kuřáků. Dnes už je mnohdy problém jenom jít po chodníku, protože se chodec musí každou chvíli prodírat houfem kuřáků před nějakou hospodou nebo jiným zařízením se zákazem kouření.

  První trochu použitelná verze protikuřáckého zákona byla schválena v roce 2005 a platila od roku 2006. Tento zákon stanovil, že ve vlacích musí aspoň polovina vozů být nekuřáckých (předtím bylo běžné, že některé zejména mezistátní vlaky neměly vůbec žádný nekuřácký vůz a měly pouze kuřácké vozy), že se nesmí kouřit na zastávkách a nástupištích a že v každé restauraci musí být nekuřácké prostory. tento zákon platný od 1. 1. 2006 by byl docela dostatečný, kdyby se dodržoval. Jenže on se nedodržoval, na zastávkách se kouřilo nadále a „nekuřácké části“ hospod byly mnohdy „řešeny“ tak, že se dva stoly nijak neoddělené od ostatních označily tabulkou se zákazem kouření.
  Místo aby se vymáhalo dodržování zákona, vymysleli v roce 2009 novou verzi zákona, který platil od 1. 7. 2010. Tento zákon pro změnu úplně zakázal kouření ve vlacích, ale naopak povolil kouření na nástupištích a zastávkách, s výjimkou jejich zastřešených částí. A také stanovoval, že každá restaurace musí být zvenku řádně označena, zda je kuřácká, nekuřácká nebo s oddělenými prostorami pro kuřáky a pro nekuřáky. Majitelé restaurací tedy mohli sami určit, jaký režim pro kouření u nich bude; nicméně stejně docházelo k tomu, že některé restaurace byly zvenku označeny jako se „stavebně oddělenými“ částmi pro kouření a nekouření, ale ve skutečnosti to „stavební oddělení“ vypadalo tak, že v některých hospodách byla půlka se zákazem kouření, půlka s povoleným kouřením a mezi těmi půlkami mnohdy nebyl ani závěs, natož zeď. Takovéto „oddělení“ kuřáckých a nekuřáckých prostor bývá trefně přirovnáváno k bazénu, který má dvě poloviny označené „smí se močit“ a „nesmí se močit“.

  No a v roce 2016 byl schválen a od 31.5.2017 platí současný zákon, který opět zakázal kouření na zastávkách a nástupištích, ale k tomu úplně a absolutně zakázal kouření v hospodách a restauracích.
  Neustálé změny zákona, například opakované zakazování a povolování kouření na nástupištích, vede k tomu, že se v tom nevyzná ani prase, natož obyčejný kuřák. Výsledkem je, že na zastávkách a nástupištích se stejně kouří pořád, ve vlacích se ti, kteří už nemůžou vydržet absťák, zavírají s cigaretou na WC, a viděl jsem i restaurace, kde uvnitř nebyla ani noha a přede dveřmi svorně kouřili zákazníci i personál.

  Ještě bych doplnil, že ten pozměňovací návrh, který byl napřed schválen, pak zamítnut a teď o něm poslanci budou jednat zase, stanovoval, že ty kuřácké prostory v restauraci by nesměly přesahovat 25 % plochy, byly by bez obsluhy (takže by kouři nebyl vystaven personál, což se taky používalo jako argument) a samozřejmě by byly řádně odvětrávané. Takže v takovýchto prostorách by kuřáci skutečně nikomu nepřekáželi, na rozdíl od chodníků a dveřních prostor, kde kouří teď.

  Kromě toho si myslím, že zákon platící od roku 2006, kdyby se dodržoval, by byl lepší než současný zákon, který se stejně nedodržuje.

  A zejména si myslím, že správný protikuřácký zákon by měl jako hlavní účel mít ochranu nekuřáků, a nikoli šikanování kuřáků. Ano, nějak omezovat kuřáky je nutné, ale jejich šikana za každou cenu způsobem, který obtěžuje i nekuřáky, to mi připadá nevhodné.

  Příspěvek z 10. dubna 2018 v 18:09.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  -MM-: Omlouvám se, nevyjádřila jsem se přesně. Jasně, že ten zákon byl dobrým nápadem. Jen by chtělo trochu víc ho promyslet (ale to je čistě jen můj názor a nejsem žádný odborník). Také bych byla pro kuřácké oblasti (které už jsem parkrát zahlédla) a nekouření na zástávkách (mám pocit, že už něco takového je, ale nejsem si jistá).

  Nemyslela jsem zrovna kanceláře, to je mi jasné, že tam to nejde. Jde mi spíše o ty hospody.

  Je pravda, že se zákonem nic nezmůžeme. Každá věc má své dobré a stinné stránky a já se s tím holt budu muset smířit. :-| Stejně tak, jako úplný zákaz výroby cigaret. I kdyby to někdy zavedli, stejně by se našel někdo, kdo by je potají prodával.:-(

  Příspěvek z 10. dubna 2018 v 17:33.
  Player8 v něm napsala:

  hnus,fuj,........,sprostá slova...:-$:-QRv
  ;-D

  Příspěvek z 10. dubna 2018 v 16:54.
  vegetarian_s_androidem v něm napsal:

  Nekouril sem a nikdy nezacnu. Diky detstvi ve spolecnosti kuraku sem si k tomu vypestoval docela solidni nechutenstvi a vadi mi, kdyz tim smrdi nekdo jiny, ale jeste vic, kdyz tim smrdim ja a verte mi, ze to znam az moc dobre. Smutny je ale to, ze i pasivni koureni je nezdravy.

  Se zakonem nesouhlasim, coz je ironie. Prijde mi to jako trosku zasahovani do prav tech pronajimatelu a predevsim mi vadi to, ze kdyz jdu pak okolo nejakyho z tech podniku, tak to okolo smrdi prave diky kurakum. Pokud mi driv vadil kour, stacilo si najit nekuracky podnik a spousta z tech ostatnich nabizela oddelene misto pro nekuraky.

  Příspěvek z 10. dubna 2018 v 0:53.
  –MM– v něm napsal:

  zuzukrecek1: Když jsou kuřáci na ulici, tak to tolik nevadí, protože ulice je mnohem lépe odvětrávaná než jakýkoliv vnitřní prostor. Musela bys držet kuřákovi svoje oblečení několik minut před nosem, aby opravdu dokázalo načichnout kouřem...

  Na ulici bývá spousta kuřáků také proto, že jsou tam vyhnáni z nekuřáckých kanceláří. Chtěla bys tedy, aby kanceláře byly víc kuřácké, abys měla čistější ulice? :-Q

  Závislost na cigaretách je nemoc a čím jasněji si to pacienti uvědomí, tím lépe, takže z tohoto hlediska je přínosné cokoliv, co vnímají jako nepříjemnost (třeba to, že musí jít někam pryč kvůli aplikaci své drogy).

  Jsem ale proti plošnému zakázání cigaret, které tu bylo zmíněné. Několik desetiletí probíhající válka proti ilegálním drogám názorně ukazuje, že nulová tolerance nevede k žádanému cíli, naopak vytváří poměrně dobré podhoubí pro vznik ještě ošklivějšího zločineckého prostředí. Tabákový průmysl je sice fuj, ale na rozdíl od drogových kartelů obvykle nepoužívá ke zlepšení tržeb vyděrače a zabijáky. Stoprocentní zákazy nejsou účinnou cestou, jak zlozvyky vymýtit.

  Příspěvek z 9. dubna 2018 ve 22:35.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Kouření je velice nezdravé, to je pravda pravdoucí. Když občas zaslechnu nějaký ten důvod proč člověk kouří, zní nějak takto: ,,Cítím se potom lépe a taky je to IN.“ Mně, holce z malého města to tak nepřišlo (jo pár mladých z města kouřilo, ale u nich to nebylo žádné překvapení), ale pak jsem přestoupila na gympl do většího města a tam jsem se teprve začala divit. Denně narazím asi na 50 - 60 kuřáků a většinou bych to do nich ani neřekla.

  Před nedávnem jsem se například dozvěděla, že jeden kluk, kterého znám z našeho sportovního klubu, začal kouřit. Přestal chodit na tréninky, protože se věděl, že by to neudýchal, a že by se na to přišlo.

  Jedna moje kamarádka začala kouřit už v 16-ti, ale když se to dozvěděli její rodiče, dali jí co proto. Teď už se s tím smířili a řekli jí, že je to její život, tak ať si s ním naloží jak chce.

  Přijde mi to hrozně smutné, když vidím, kolik lidí které znám, kouří. Někteří lidé byli hrozně fajn a když jsem se dozvěděla, že kouří, změnil se mi pohled na ně.

  Je to škoda si takto ničit zdraví.

  P.S.: Ten protikuřácký zákon je pitomost. Ať si každý majitel určí, jestli bude jeho hospoda kuřácká, nebo ne. Teď už se všichni přesunuli na ulici a já kolem nich procházím každý den. Když pak přijdu domů, tak smrdím jak kuřák. A to mi zrovna není příjemné.

  Příspěvek z 9. dubna 2018 ve 21:45.
  anavercadav v něm napsal:

  Fuj moje teta vykouří za den 40 cigaret a pěkně z toho smrdí...

  Příspěvek z 9. dubna 2018 ve 21:43.
  Mateas v něm napsal:

  Kdyz oni obcas i ty nekuraci do te putyky chteli zajit... ale odrazovalo je to, ze by pak smrdeli jak nejvetsi houmles.

  Příspěvek z 9. dubna 2018 ve 20:58.
  sportLuca v něm napsala:

  Farmář12:Úplně s tim souhlasim a určitě bych ráda kouření zakázala.

  Příspěvek z 9. dubna 2018 ve 20:50.
  Věrulín v něm napsal:

  Kouření je hnus - o tom žádná, ale úplně nesouhlasím s tím zákazem kouření v restauracích atd. Dobře, lidi teď nekouří v hospodách, ale kde tedy? Já mám pocit, že se akorát přesunuli na ulici. Předtím byli i s tím svým kouřem zavření někde v putykách a odpůrci cigaret tam prostě nemuseli chodit. Oproti tomu teď se kouří venku (na chodnících, ulicích, před domy, prostě všude...) a tomu se zkrátka nevyhnete.
  Nedávno jsem četla článek o kouření v Japonsku. Tam je zákaz kouření na ulicích a veřejných prostranstvích a pro kuřáky jsou vyhrazena speciální místa. Zajímavé. :-)

  Příspěvek z 9. dubna 2018 v 15:52.
  Natyna1003 v něm napsala:

  Fuj!

  Příspěvek z 9. dubna 2018 v 15:49.
  amandamesa v něm napsala:

  Cigarety jsou pekny humus. Skodi to na zdravy a pekne to smrdi nechapu jak to nekomu muze chutnat takovej humus

  Příspěvek z 9. dubna 2018 v 15:20.
  Farmář12 v něm napsal:

  Je to ve zkrácené verzi takto:
  (a - ničí plíce kuřáků
  (b - požkozuje plíce osob v jeho okolí8=
  Jsem pro zakáz výroby ,co vy ?;-)

  Příspěvek z 9. dubna 2018 v 15:17.
  maggiesimspons v něm napsala:

  CIGARETY JSOU HNUS:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q:-Q

  Příspěvek z 18. března 2018 ve 21:19.
  klobáska v něm napsal:

  Češtinář: Ještě bych doplnil, že dřív bylo kouření běžné i v letadlech! Dneska už je to také nemyslitelné.

  SVETLO: Bylo mi devatenáct let, když jsem na stužkovacím večírku naší třídy držel poprvé v ruce cigaretu.
  Kamarád mi podal krabičku s tím, ať mu ji na chvíli podržím, že potřebuje najít zapalovač. Neodolal jsem a vytáhl jsem jednu cigaretu z krabičky. Čekal jsem, že zažiji nějaký magický pocit, že se třeba nade mnou rozsvítí božské světlo, přiletí bělostná holubice a vyjeví mi tajemství života – ale nic takového se nestalo. :-(
  Načež jsem zklamaně zastrčil cigaretu zpět do krabičky a vrátil ji zpět jejímu majiteli...

  Tudíž ne, neodmítl. Ochotně bych mu ji podržel – samozřejmě nezapálenou; to je jako že bych nepodržel člověku lízátko potom, co už ho ocumlal! :-D

  Příspěvek z 18. března 2018 v 15:14.
  matisek005 v něm napsal:

  Jako malý jsem zkusil vodní dýmku. Hnus. ;-D

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:37.
  makyna00 v něm napsala:

  Já dřív taky kouřila, v současné době kvůli lásce přestávám, je to těžší než jsem si myslela. Tak v první řadě mě to stálo dost peněz. Upřímně řečeno už si nepamatuji, jaké to bylo, když jsem si poprvé zapálila. Určitě jsem měla strašné výčitky svědomí, že dělám něco zakázaného a nevhodného, ale to možná bylo jen věkem. Jinak ten kouř celkem pálí. Dodnes si pamatuji, když jsem ze začátku vykouřila dvě silné cigarety před odpoledním vyučováním a když jsem se vracela do školy, tak jsem měla problém jít rovně. :D

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:21.
  SVETLO v něm napsal:

  Češtinář: To mi připomnělo, jak jsem byl jednou na nějakém venkovním koncertě, a za mnou si zapálily cigaretu dvě holky. Štvalo mě to, protože jsem si chtěl vychutnávat vystoupení a ne vdechovat ten jejich kouř... :-c Jako by to bez té cigarety nemohly vydržet, než koncert skončí...

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:15.
  Češtinář v něm napsal:

  Cigarety mi vadí, a to dost. Nedokážu být delší dobu v zakouřené místnosti, dusí mě to. Nechápu, co na tom kdo vidí, a upřímně to ani pochopit nechci. Mí spolužáci, kteří kouří, většinou říkají, že jim to pomáhá odbourávat stres. Já si tedy umím představit desítky daleko lepších a především zdravějších a méně obtěžujících způsobů, jak se zbavit stresu, ovšem nesnažím se je poučovat; jsou dospělí, je to jejich věc a jejich zdraví.

  Nejvíc nesnáším, když mám třeba za horkého letního dne otevřené ve svém pokoji okno a sousedka z bytu pod námi si každou chvíli chodí na balkon zapálit. Nebo také, když jdu po chodníku a přede mnou jde někdo s cigaretou, to je příšerné.

  Zákaz kouření v restauracích atd. je naprosto v pořádku. Že se tam kouřilo vždycky, že to tam „patří“ atd., tím bych vůbec neargumentoval; dřív bylo běžné kouření třeba i ve vlacích, ovšem dnes už by snad nikoho nenapadlo si tam zapálit. Pro kuřáky je to sice omezující, ale to je snad účelem - čím méně bude kouření společensky přijatelné, tím víc budou kuřáci motivováni k tomu, aby se kouřit odnaučili, a ostatní, aby s tím vůbec nezačínali.

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:15.
  dennisvet v něm napsala:

  FriedKitten: tak to je hodná :) moje mamka všechno hodně řeší, ale hodná je taky :)

  SVETLO: nevím... to je jako první pomoc: sám by jí zvládl každý, ale v nouzi málokdo.

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:03.
  Barčíkm v něm napsala:

  SVETLO Odmítla

  Příspěvek z 18. března 2018 v 11:02.
  SVETLO v něm napsal:

  Odmítli byste vy ostatní cigaretu, kdyby vám ji nabídl váš kámoš(ka)?

  Příspěvek z 18. března 2018 v 10:57.
  Barčíkm v něm napsala:

  Nemám ráda lidi kteří kouří :-$, protože kouř nevdechují jen oni, ale i ostatní kolemjdoucí lidé:-|

  Příspěvek z 18. března 2018 v 10:55.
  FriedKitten v něm napsal:

  Jsem šla s kámoškou večer z jara po nádraží a říkala mi, že má u sebe krabičku, a že se jí potřebuje zbavit, že ji to dal kdysi kámoš nebo co. Ani jsem nepřemýšlela nad tím, jestli mi to uškodí nebo mě mamka zabije...hned jsem souhlasila, že si dám (prostě jsem chtěla využít příležitosti a chtěla to zkusit, abych věděla, o co go). Tak jsme si našly hezké místečko, abychom měly klid, kámoška vytáhla zapalovač a dala mi ji. Jsem tedy nasála. Kámoška mi říkala, že mám jakoby polknout, aby se ten kouř někam dostal. Jsem polkla a myslela jsem, že se zadusím. Vůbec jsem nevěděla, co to udělá a co mám od toho čekat. Ne, že by mi to nechutnalo, ale prostě jsem už nechtěla. Pak jsme si daly žvejkačku a doma jsem dala bundu k sobě do pokoje a ne na věšák. Šla jsem za mámou a NENÁPADNĚ se jí zeptala, co by řekla na to, kdybych kouřila. „Mně je to jedno, já ti dala život, to je vše, je to tvoje zdraví. Já taky kouřila, tak si kuř taky, hlavně mi nefetuj a nechlastej, ať se mi pak někde neotrávíš.“ máma má hodně volnou výchovu, kterou ale vůbec nezneužívám. Od té doby jsem žádnou cigaretu neměla :)

  Příspěvek z 18. března 2018 v 10:41.
  SVETLO v něm napsal:

  Ále nic, jen s Párkem nevycházím od té doby, co jsme vedli velmi zajímavou diskuzi na jedné nástěnce od marbo, kterou už smazali. A navíc, nedokáže ani správně napsat mou přezdívku.
  No, ale zpátky k tématu... :)

  Příspěvek z 18. března 2018 v 10:28.
  dennisvet v něm napsala:

  Wat? Co je mezi vámi?

  Příspěvek z 18. března 2018 v 10:06.
  SVETLO v něm napsal:

  #ignore

  Příspěvek z 18. března 2018 ve 2:10.
  _Bouchlej__Parek_ v něm napsala:

  Svjetlo: smrad :D jako kazdy jiny :D

  Příspěvek z 17. března 2018 ve 23:05.
  SVETLO v něm napsal:

  To by mě taky zajímalo, co člověk cítí, když si poprvé zapálí.

  Kdo si nástěnku oblíbil?