Cikáni/Romové

Nový příspěvek:

Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.

Příspěvek z 10. dubna v 0:18.
Ahoj_jsem_Petra v něm napsala:

Četla jsem si jenom pár komentářů a nevěřícně kroutí mě hlavou. Já bydlím vedle Romů/cikánů a nikdy jsem mi nestalo že by na mě nějak fyzicky útočily. Je pravda že občas mají poznámky ale to je vše. A nechápu jak můžete všechny házet do jednoho pytle. A ty věci které dělají děláme i my bílý jenom se o tom moc nemluví. Ve škole máme dvě uklízečky "normální" a Romku přijde mi že ta Romka je stokrát lepší i milejší jak ta druhá. Mrzí mě všechny ty rasistické urážky vždyť jsme všichni úplně stejný...

Příspěvek z 9. dubna ve 22:10.
JZH v něm napsala:

Ahoj.
Přečetla jsem všechny předchozí příspěvky a ráda bych se s Vámi podělila o svoje názory a zkušenosti. Jako první bych ráda do diskuse přidala fakt, že ani rasismus ani xenofobie nejsou vrozené, ale získané. Vypěstované během života ve společnosti.
Když jsem ještě chodila do školky, měli jsme ve třídě romského chlapečka. Nevím jak ostatní děti, ale já tehdy nejspíš ani nevěděla, že Romové/cikáni existují (=neznala jsem ta slova, neměla jsem potřebu takhle mezi lidmi rozlišovat) a to, že ten klučina byl příslušníkem romského etnika jsem si uvědomila až když mi bylo cca 12 let.
Ani tehdy mi ale Romové nijak často na mysl nepřicházeli. Vlastně se dá říct, že dalším člověkem romského původu, se kterým jsem se seznámila, byla až holčička, kterou jsem doučovala matematiku. Šlo o sponzorované doučování, takže jsem ještě před první doučovací seancí absolvovala jsem schůzku s paní z úřadu práce, která to doučování zprostředkovávala. Během té schůzky mi ta paní řekla, že jde o romskou rodinu, ale že nemusím mít obavy, že s nimi žádnou špatnou zkušenost neudělám. Zaskočilo mě to. Ne proto, že šlo o Romy, ale proto, že považovala za potřebné mě na to připravit.
Nevím, jak se žije v jiných romských rodinách, ale na téhle domácnosti nebylo nic neobvyklého. Byt byl menší, ale pro pracující mámu samoživitelku s náctiletou dcerou dostačující. Nedokážu si vybavit žádný detail, který by člověku okamžitě prozradil, že jde o byt romské rodiny.
Samozřejmě byly i věci, které mi sympatické nebyly. Máma kouřila v obývacím pokoji a na dceru křičívala (hlavně kvůli uklízení pokoje a škole, což nemění nic na tom, že to není dobrá strategie, jak dítě vést k tomu „aby z něj něco bylo“). Ani jedno ale není prohřeškem jenom Romů.
V některých příspěvcích níž je zmíněno, že cikáni nadávají (a to i děti). Myslím, že stojí za to zamyslet se nad tím, jestli se to náááhodou v dnešní době netýká dětí obecně. Celoplošně je to trend dnešní doby, který se mně osobně nelíbí. Nemyslím, že někdy pochopím, co kdo vidí na „kamarádském“ oslovení nadávkou.
Tak jako všechno v životě, je to o lidech. O tom, jak se každý z nás ve světě pohybuje, jak jednáme s ostatními a jak vnímáme sami sebe. A tím, že si na člověka automaticky nalepíme pomyslnou cedulku „POZOR, PATŘÍ K TĚM ŠPATNÝM!“ bez jakékoliv další znalosti o něm, nepomůžeme ani jemu, ani sami sobě.

Příspěvek z 6. března ve 14:45.
Rokio v něm napsal:

-MM-, al-maty: Máte pravdu. Trochu jsem se zmýlil.

Příspěvek z 6. března ve 14:32.
al-maty v něm napsal:

Rokio: Opravdu hraje takovou roli, jestli je ve slovu na konci -fobie nebo -ismus?

Takže podle této logiky je např. antisemitismus plně uvědomělý postoj, zatímco islamofobie či rusofobie jsou nemoci, za které člověk nemůže?

Dělení jednotlivých etnik podle ras (europoidní, negroidní, mongoloidní) se mi zdá poněkud zastaralé. Např. někteří Indové mají velmi tmavou barvu kůže, ale měli by být stále bráni jako příslušníci europoidní rasy? Nebo třeba obyvatelé Maghrebu mluví arabsky, ale bylo by velmi obtížné je zaškatulkovat jako bělochy.

Příspěvek z 6. března ve 12:12.
–MM– v něm napsal:

Rokio: Snažíš se udělat poněkud zvláštní pořádek v pojmech, ve kterých není potřeba.

  1. Pojem rasismus se běžně používá na označení jakéhokoliv odporu vůči lidem, kteří jsou očividně jiného původu (i třeba v případě, že jiného původu ve skutečnosti nejsou). Nevidím užitek v tom, že lidovou definici, které všichni tak nějak rozumějí, rozrušíme nějakou právně přesnější.
  2. Který paragraf postihuje rasismus? Ne důsledky rasismu, ale samotný rasismus. O žádném nevím.
  3. Znáš nějaký paragraf, který zmiňuje rasu, ale nezmiňuje národnost? Většinou bývají pohromadě.
  4. Které lékařské těleso uznává xenofobii jako nemoc? O žádném nevím.
  5. Copak jde zakázat mít nemoc?“ – zvláštní otázka, protože projevy řady nemocí jsou postavené mimo zákon. Třeba závislost na drogách je (podle WHO) nemoc a když si dítě chce koupit cigarety, protože je nemocné závislostí, je to zakázané. Nebezpečné psychopaty, úchyly a paranoidní schizofreniky máme také tendenci preventivně zavírat.
Příspěvek z 6. března v 9:24.
Rokio v něm napsal:

-MM-: Ten, kdo nemá rád Romy, není rasista, ale xenofob. Romové jsou rasy europoidní, tedy stejné rasy jako jsme my Češi. Rasismus je trestný, zatímco xenofobie nikoliv. Rasismus je plně uvědomělý postoj, zatímco xenofobie je nemoc. Copak jde zakázat mít nemoc? Trpět xenofobií vůči Romům je plně legální, pokud tím není spáchán trestný čin, i když to není moc morální. Jinak já xenofobií vůči Romům netrpím. Nemám špatný vztah k těm Romům, kteří pracují, neporušují zákony a chovají se slušně. Nesouhlasím však s VeverkouČiperkou v tom, že jenom 1 Rom ze 100.000 Romů je slušný. Podle mého názoru je daleko více slušných Romů. Také se domnívám, že většina Romů patří do té druhé kategorie.

Příspěvek z 3. března ve 22:10.
–MM– v něm napsal:

VeverkaČiperka123: Mezi tvými kamarády na Alíkovi není nikdo romské národnosti? Ty víš, jak všichni vypadají?

Rasisté občas zdůrazňují, jak je důležitá osobní zkušenost. Proč vlastně? Těžko můžeš mít osobní zkušenost s několika miliony lidí najednou. :-D

Já s nimi měl v mládí zkušenosti asi převážně špatné, když se nad tím zpětně zamyslím. Ale proč bych měl podle pár incidentů odsuzovat všechny? Těžko přeci může jednotlivec nést odpovědnost za to, jak se chovají jiní příslušníci jeho etnika – jaký smysl by mělo trestat ho za přečiny ostatních? Já přeci také nezodpovídám za bělochy. Přišlo by mi to podobně absurdní, jako kdybych naštvaně házel kamínky na všechna zelená auta proto, že mě letos už dvě zelená auta při průjezdu kolem ohodila louží. Grrr... zelená auta... :-Q:-)

Příspěvek z 3. března ve 21:44.
VeverkaČiperka123 v něm napsala:

Proč se 6 lidí diví tomu co jsem napsala? 8-o

Příspěvek z 3. března ve 21:36.
Luna v něm napsala:

Asi je to podle výchovy rodiny a státu. Jinak nevím

Příspěvek z 3. března ve 21:08.
lékařský v něm napsal:

Proč se vlastně chovají tak špatně?

Příspěvek z 3. března ve 20:54.
Dana395 v něm napsala:

Sakra, teď jsem chtěla napsat dlouhou zprávu a něco se pokazilo takže to celé zmizlo. ;-D

Příspěvek z 3. března v 19:42.
matisek005 v něm napsal:

VeverkaČiperka123: Neprotiřečíš si? Říkáš že aspoň jeden ze sta tisíců Cikánů (ne „Cigánů“) je hodný. Dále informuješ, že “ Radši bych šla do jiné školy, než mít ve třídě jediného cigána.“, ale co kdyby ten jeden cigán byl ten hodný? To potom škatulkuješ a to se nedělá. ]:-)

Příspěvek z 3. března v 19:36.
Colossus v něm napsal:

Chce to tu MM, aby tu napsal jednu ze svých slohovek a autory některých příspěvků srazil na kolena ( i mě ):-D

Příspěvek z 3. března v 18:13.
paratko2323 v něm napsala:

mě nevadí
beru je jako ostatní lidi
náhodou mají dobrou hudbu:->R^

Příspěvek z 3. března v 18:10.
VeverkaČiperka123 v něm napsala:

Cigány nenávidím. Jsou hrozní. Skoro všichni. Samozřejmě že se najde pár dobrých ale to je tak jeden ze sta tisíc, možná i méně. Chovají se hrozně! Malé děcka mluví víc sprostě než normální dospěláci, nadávají všem koho potkají a ani pořádně neví proč, celé rodiny včetně malých dětí chodí vybírat věci z kontejnerů místo toho aby ti dospělí šli radši do práce. Opravdu je to tak, viděla jsem to. A taky kradou, prostě dělají všechno, jen aby nemuseli do práce. Jsou zlí už odmala a jsem ráda že je nemám ve škole protože bych se bála že mi něco udělají. Radši bych šla do jiné školy, než mít ve třídě jediného cigána. A když nemají peníze na zaplacení elektřiny tak klidně spálí dveře a topí si tím, ať jim není zima. A posílají krást už malé děti, maminka říkala že ji kdysi dvanáctiletý cigán ukradl peněženku. Pak ho našla policie a měl asi třicet peněženek. Samozřejmě bohužel prázdných. A rodiče nekradou tolik jako děcka, protože přece jenom asi (překvapivě) nejsou zas tak blbí, uvědomují si, že děti nemůžou zavřít do vězení tak pošlou krást je. Nebo venku potkají starou paní a něco ji ukradnou. A pak utečou. A staří lidé se nedokáží bohužel bránit, takže mají smůlu. Hodněkrát se mi stalo že mi cizí cigánské děcka sprostě nadávaly. Bezdůvodně. Ani jsem je neznala a oni mě taky ne. Nejspíš se takhle chovají ke všem... A všichni jsou stejní. Dobrého cigána jsem ještě neviděla. Jsou hloupí, hrozní, zlí a tak dále. Neříkám že chytří nebo dobří cigáni neexistují, nějací určitě jsou, ale je jich strašně málo. Od dětí až po dospělé, všichni co znám jsou stejní. Měli by radši mít nějakou svoji vlastní zemi a tam si žít spolu jen oni. Bylo by to lepší jak pro nás, tak pro ně. Ale chtěla bych vidět jak by tam normálně žili. Nikdo by asi nechtěl pracovat a když už, tak by maximálně uklízeli nebo prodávali v obchodě. Skoro nikdo by nebyl tak chytrý aby dělal například učitele,doktory a tak dále. To by se jim tam žilo hodně špatně a brzy by možná zemřeli. Ale fakt by měli mít svoji vlastní zemi a ne tady být mezi námi ostatními, podle mě je tu nikdo nechce. Teda aspoň já určitě ne. Kdyby se chovali normálně, nikomu by nevadili. Opravdu nechápu ty, co se zastávají cigánů že prý za to nemůžou, že všichni takoví nejsou atd. Připadá mi to tak, že ti, co to říkají, se s žádným cigánem nejspíš nikdy nesetkali. Tak to buďte v tom případě rádi. Takže jak vidíte, důvodů je hodně a všechno, co jsem napsala, už jsem někdy viděla nebo mi to řekla maminka, nevymýšlím si to. Takže proto je nemám ráda.

Příspěvek z 2. března v 9:35.
Colossus v něm napsal:

Ano, přesně tak jsem to myslel.

Příspěvek z 2. března v 0:42.
verbum v něm napsal:

Já treba osobně mezi romy vyrůstal... A mnoho těch rodin žilo lépe než my...
Nemám rád, když se hažou do jednoho pytle...
Ano, jsou i takový co chodí jen pro dávky a nic nedělají...
Ale je hromada co pracují a chtějí vzdělání pro své děti..

Příspěvek z 1. března v 19:41.
Colossus v něm napsal:

Ono je celkem těžké slovo zvýhodňovat, každý pod tím může vidět něco jiného.
Zvýhodněni jsou romové z pohledu např. dávek. Jsou v krizi, nemají peníze a tak jim stát dá dávky. A každá rodina s nimi zachází nějak jinak ( zde použiji škatulkování, tak ať mi MM promine:-)) V první krabičce máme slušné romy, ty, kteří jsou na tom špatně a snaží si zlepšit živobytí, pracují atd. . Ve druhé krabičce jsou ti tkz. špatní. To jsou ti, kteří nepracují, ničí majetek a nepracují, tkz. žijí z ostatních. Ve třetí krabičce je zbytek. Co tím chci říci ?
Že jsou dobří i špatní romové, zavrhnout celou tuto menšinu jako Dana je nesmysl. Jen mi přijde špatné, že peníze, které mohou pomoci těm, kteří je potřebují, např. nemocným dětem, starým lidem atd., dostanou ti, kteří je nakonec nevyužijí a někdy dokonce nepotřebují, jen oklamávají ostatní a žijí z nich.

Příspěvek z 1. března v 18:54.
Pralinka2 v něm napsal:

Ono přes veškeré kecy o rovnosti je skutečnost, že některé rasy nebo etnické skupiny jsou geneticky trošičku rozdílné. Hodně je způsobeno samozřejmě výchovou, tím, že třeba děti v rodinách vidí, jak funguje jejich rodina, a tuto představu fungování rodiny a společnosti si pak nesou do dalšího života a mimo jiné předávají zase svým dětem.
Ale existují i odlišnosti dané geneticky. Oni pocházejí z jiné oblasti, než je střední Evropa, a i když už pár století žijí tady, předtím se několik tisíciletí vyvíjeli jinde a v těch genech prostě mají to cizí podnebí a počasí.

No a jednou z těch věcí je, že mají například jiné vnímání času. Oni trochu víc prožívají přítomnost, tedy to, co je, a trochu míň minulost a budoucnost, tedy to, co bylo a bude. Takže když drží v ruce pár korun, tak je pro ně snadnější představa, že za těch pár korun si teď hned můžou koupit zmrzlinu, čokoládu nebo ti starší cigarety nebo něco k pití, než představa, že když si těch pár korun uloží stranou a budou si je ukládat každý den, tak si za třicet let budou moci koupit auto.
U některých z nás je to naopak; když takový „bílý“ člověk je na dovolené a leží u moře na pláži, tak nemyslí na to, že svítí slunce, že moře šplouchá, že támhle na obzoru jede loď a že nad mořem lítá racek, ale na to, co mu před odjezdem řekl šéf v práci, a co mu řekne po návratu, a kolik má v práci nevyřízených spisů, a taky že příští týden po návratu bude muset dát opravit pračku nebo televizi.

Takže oni v naší společnosti jsou trochu znevýhodněni, to ano. Ale nejen nějakou diskriminací, ale i tím, že výplata se dostává jednou měsíčně a ne každý den nebo aspoň týden. Možná, že mnoha romským rodinám by se ekonomicky dařilo líp, kdyby nedostávali každý měsíc třeba 11 tisíc nebo 22 tisíc, ale například každý pracovní den například 500 nebo 1000 korun. Dostali by stejně, ale ne tak, že by jednou za měsíc dostali strašně moc peněz a pak dlouho nic, ale že by každý den dostali rozumné množství peněz, které má smysl za ten den utratit a za které se ten jeden den dá přežít.

Příspěvek z 1. března v 17:38.
al-maty v něm napsal:

Určitě lze prohlásit, že cikánská komunita se statisticky potýká s většími problémy v oblasti kriminality, bezdomovectví či nezaměstanosti než majoritní populace. Do určité míry si za to můžou Cikáni sami, ale velkou vinu podle mě nese také minulý režim, který slovenské Cikány, navyklé na určitý způsob života, násilně rozmístil po celém Československu (hlavně do velkých měst). Jedná se ale pouze o můj osobní názor, nejsem expert na tuto problematiku. Zajímalo by mě, zdali je integrace romské komunity zdařilejší v evropských zemích, které nemají zkušenosti se socialismem.

Příspěvek z 1. března v 17:25.
SVETLO v něm napsal:

No jo, když on je problém, že lidem tahle lidská rasa jaksi nedává příležitost, aby se jejich pohled na ně nějak změnil. Člověk je potkává na ulicích a většinou se nechovají zrovna nejlíp. Ale neodsuzuju, určitě se najdou i slušní.

Příspěvek z 1. března v 11:57.
al-maty v něm napsal:

Myslím, že se spousta Cikánů setkalo s tím, že je např. v zaměstnání odmítli přijmout jen kvůli barvě pleti, nebo je personál odmítl obsloužit v restauraci, takže jisté znevýhodnění tu je. Co se týče výhod, tak o žádných konkrétních nevím. Snad jen třeba tzv. romské studijní fondy u středoškolských/vysokoškolských studentů z řad Cikánů.

Příspěvek z 1. března v 11:47.
–MM– v něm napsal:

Pokud nejste Romové a myslíte si, že jsou zvýhodňováni, znamená to tedy, že kdybyste se chtěli mít lépe a existovalo by kouzelné tlačítko, které by vás proměnilo v Roma, zmáčkli byste ho? Abyste získali nějaké ty výhody?

Dana395: A ty znáš úplně všechny? Nechápu, proč si lidé aktivně udržují předsudky vůči velkým skupinám lidí. Přijde mi to hloupé, nelogické, nepotřebné.

Příspěvek z 1. března v 11:34.
Dana395 v něm napsala:

Znevýhodňováni. Nesnáším je už od pohledu. A ještě k tomu smrdí :-Q
a většinou ubližujou ostatním a šikanujou. :-E

Příspěvek z 1. března v 10:12.
JáJá1 v něm napsal:

Zvýhodňováni.

Příspěvek z 1. března v 10:09.
Colossus v něm napsal:

Spíš zvýhodňováni

Příspěvek z 1. března v 9:17.
al-maty v něm napsal:

Jaký máte vztah k této etnické menšině? Myslíte, že jsou ze strany majoritní společnosti pošlapávány jejich práva? Nebo naopak jsou státem zvýhodňováni?

předchozí 1 další
Kdo si nástěnku oblíbil?

Nástěnka:

Vznikla:
1. března v 9:17
Založil:
Obsahuje:
27 příspěvků