Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Co dalšího by měl AZJ umět?

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 28. června 2020 ve 12:52.
  lékařský v něm napsal:

  Co takhle zvýrazňovač? :-)

  Příspěvek z 28. června 2020 ve 12:39.
  YOYO v něm napsal:

  –MM–:
  S tím problematickým filtrováním nevhodného obsahu u ručně kreslených obrázků máš pravdu, na to jsem nemyslel, hmmm 🤔
  Na druhou stranu, možnost poskládat nevhodný obrázek ze znaků jako ASCII art je tu už teď, a že to nejde hlídat automatizovaně nikoho netrápí.

  (‿ˠ‿)

  (jistě si dokážeš představit že nějaký nadaný umělec zvládne poskládat i více nevhodný obrázek)

  Ale jinak, když si zkoušíš hrát s těma notama:
  https://github.com/drahoslove/art-inputs - vypreparoval jsem ze svého virtualního pianka tu samotnou klávesnici (klaviaturu?), aby šla použít samostatně, takže pokud chceš, můžeš ji přejmout/upravit a použít pro vkládání těch not do textu :)

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 26. června 2020 v 18:21.
  Morell v něm napsala:

  hmmm, já bych stejně dala přednost htmlčku, který už mám pod kůží. XD Odtamtud se to blbě odstraňuje. Ale snad si na obyč závorky zvyknu.

  Příspěvek z 26. června 2020 v 16:37.
  –MM– v něm napsal:

  Hodil by se možná nějaký text s bublinkou. Tečkovaně podtržený kousek textu, ze kterého po najetí myší nebo po ťuknutí prstem vyskočí něco víc…

  YOYO: „víc než ta funkce kterou jsme probírali spolu
  Pro neinformované můžu zmínit, že tou probíranou funkcí byla hudba. ;-)
  Zatím pořád nevím, jestli a jak ji do AZJ přidávat. Třeba mi tady teď někdo napíše, že se mu to vůbec nelíbí a že něco takového v AZJ rozhodně nikdy vidět a slyšet nechce, a bude to vyřešené. :-D

  umožňovalo by to třeba přidat rukou psaný podpis, nebo rukou nakreslené srdíčko
  Upřímně řečeno zrovna toto použití mi nezní příliš lákavě. Jednak by tím šlo kreslit nevhodné věci, aniž by to dokázala zachytit nějaká automatika a aniž by existoval jednoznačný závěr lidského pozorovatele, jestli jsou nevhodné, jednak z jakéhokoliv textového zápisu složitější křivky křičí „tomuhle nikdo nerozumí, na to musí být editor!“ – není z toho ten pěkný pocit, že se textem tvoří zázraky. :->
  Pokud už musí člověk použít editor, tak může rovnou nakreslit opravdový obrázek a vložit ho do nástěnky (nebo i jinam) jako obrázek, zařazený v systému a schválený správcem.
  Ale máš pravdu, že pokud by mělo jít tvořit křivky textem, tak SVG <path> s atributem d zní jako optimální řešení, a tvůj editor by přišel vhod.

  Z hlediska kreslení bych rád vyrobil nějaký postup na tvoření komiksů. Má je konkurenční Rexo (a slovenský Rexík), už loni jsem začal uvažovat, jak by je šlo správně dostat do AZJ. Cílem by tedy nebylo vytvořit soubor s obrázkem, ale něco chytřejšího – koláž poskládanou prohlížečem, která by byla i do jisté míry pružná. Když má komiks tři okénka, na počítači by mohla být vedle sebe a na mobilu třeba pod sebou, případně by mohlo existovat víc různých uspořádání, ze kterých by si autor mohl vybrat. K současnému obrázkovému systému můžeme doplnit nějaká další metadata – třeba vyhrazený prostor pro text uvnitř, místo, kde je pusa (a odkud by tedy měla vést bublina, pokud obrázek mluví). Autor komiksu by tedy specifikoval uspořádání okének (pokud nebude jen jedno), jejich poměr stran, dovnitř by dal společné prvky a okénka (pokud nebude jen jedno) a dovnitř okénka by naházel obrázky s procentuálními pozicemi a texty a možná tedy i nějaké křivky apod. a ono by se to celé dohromady nějak chytře sešmoulovalo. :-D

  Škoda, že se mi každý jednoduchý nápad rozrůstá v takové obtížně dokončitelné monstrum. :-)

  Hogo: Jako že bych měl vyrábět do jazyka speciální funkci na jednoúčelovou blbinu, která je naprosto neužitečná? No… asi ne.

  Adee: Jakého rámečku? Zatím nemůžete vkládat cokoliv, co by bylo orámované… jen vyhodnocení kvízu má rámeček vlevo.

  Prodleva 4 dny.
  Příspěvek z 22. června 2020 ve 13:57, upravený po 78 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  –MM– původně jsem to myslel ze srandy, ale vlastně se mi možnost nějakého kreslení líbí, víc než ta funkce kterou jsme probírali spolu.

  Mám docela jasnou vizi, jak by to mělo vypadat, i jak bych to implementoval.

  Bylo by to jako takové malé sticknone/lepítko - na konci zprávy (nebo kdekoliv v textu) - umožňovalo by to třeba přidat rukou psaný podpis, nebo rukou nakreslené srdíčko, nebo podobnou jednoduchou kresbičku - nic překomplikovaného - jen tužka a třeba pár možných barev.

  Vycházel bych z formátu svg (konkrétně by součást AZJ mohlo být to co patří do attributu d svg elementu path (případně nějaké mapování totoho na česká slova) - což by bylo snadné na implementaci po strance backendu, a taky by to šlo editovat ručně v textu - je to dost podobné zápisu nějaké té želví grafiky.

  Té vkládací části na frontendu bych se klidně ujal - s nějakýma webovýma kreslítkama už mám zkušenosti: https://teamdraw.yo2.cz/#L2IT4KZB

  Příspěvek z 22. června 2020 v 7:15.
  Hogo v něm napsal:

  Já bych chtěl si seřadit příspěvky, vím že to existuje u vyšších hodnot (Alíka, zvěrolékaře atd.) Ale přijde mi to jako neškodné a bylo by to super.

  Příspěvek z 21. června 2020 v 19:25, upravený po 2 minutách.
  Adee v něm napsala:

  navolit si barvu rámečku.

  btw. kreslení jsem taky navrhovala
  https://www.alik.cz/n/prispevek/84769272
  a tři palce dolů...

  Příspěvek z 21. června 2020 v 18:49.
  –MM– v něm napsal:

  šipín: Vkládat libovolné HTML mají povolené jen zvěrolékaři. ;-)

  Matisek: Nehrozí jen rozbití, ale šikula by mohl přidat skript, který tvým prohlížečem vykoná něco za tebe – třeba vloží příspěvek, přepíše text na vizitce a tak podobně.

  YOYO: Zajímavý nápad. Nějaký druh kreslení bychom zavést mohli. :-)

  Pralinka2: To zní jako rozumný kompromis. Někdy to upravím. (Tato změna se projeví i v těch již hotových kvízech.)

  Příspěvek z 21. června 2020 v 11:01.
  šipín v něm napsal:

  Asi máš pravdu, prostě by se dal dát <scr> na něco, co by tam nemělo být, a už je problém... Třeba nějaký obrázek nebo video v copyrightem.

  Příspěvek z 20. června 2020 v 19:10, upravený po 4 minutách.
  Matisek v něm napsal:

  To bych neriskoval, beztak by se našel nějaký šikula, který by to dokázal rozbít s nezakázanými tagy.

  Navíc to ničí účel AZJ a to zpřístupnit všem editování textu bez znalosti kódování.

  Příspěvek z 20. června 2020 v 19:09.
  šipín v něm napsal:

  Já bych prostě povolil HTML, akorát zakázat některé tagy, jako např. <iframe> atd...

  Příspěvek z 19. června 2020 v 15:21, upravený po 14 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Co by měly umět? Tak třeba Lukasonator2000 by jistě ocenil kdyby AZJ uměl interpretovat želví grafiku! 8-D (https://www.alik.cz/n/prispevek/84780747)

  Prodleva 5 dní.
  Příspěvek z 14. června 2020 v 17:08.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No, k těm kvízům, no že je možné celé řešení smazat a začít tipovat znova od začátku, to je jedna krajnost. Druhá krajnost je, okamžitě odkrýt správné možnost u všech otázek.
  Co takhle takový kompromis, že by tam byla možnost „opravit tipování“ nebo tak něco, při kliknutí na kterou by tam zůstaly zaškrtnuté ty možnosti, které tam soutěžící zatrhnul, ale s možností ty špatné odpovědi opravit a ty správné nechat (nemuset je všechny zaškrtávat znova)? Zejména u otázek s více možnostmi by si tak čtenář mohl zkusit, jestli se trefí aspoň na druhý pokus, aniž by na jedné straně musel znova zaškrtávat všechny odpovědi, co měl správně, a na druhé straně aby se u těch otázek, co měl špatně, hned dověděl správnou odpověď bez možnosti dalších pokusů.

  Příspěvek z 14. června 2020 v 16:28.
  Dana395 v něm napsala:

  Já se v tom vůbec nevyznám, tak se jenom koukám, jak všichni dělají ty zázračné triky s AZJ. ;-D

  Příspěvek z 14. června 2020 v 16:24.
  –MM– v něm napsal:

  K těm kvízům mi nikdo nedal žádnou odpověď. :-|
  Děkuji alespoň tomu jednomu člověku, kterému přišly mé otázky zajímavé. :-D

  Maty09: Náhled před odesláním by se hodil. Ale křičet na všechno, co je v závorkách, že to není známý příkaz, by asi nebylo úplně praktické. Občas texty v závorkách jsou jen texty v závorkách.

  Kdysi dávno jsme přemýšleli, že by se v AZJ mohly používat dvě závorky za sebou, aby bylo jednoznačnější, že je to fakt zamýšlené jako příkaz. Nakonec jsme usoudili, že jedna závorka vypadá přirozeněji a že zachytit případné překlepy není zase tak moc důležité, aby se kvůli tomu muselo složitěji psát… a že tak jako tak bude asi potřeba vyrobit náhledy.

  Chyby při zápisu AZJ mají tu výhodu, že jsou vlastně všem čtenářům nějak srozumitelné. Je dobře vidět, o co se člověk snažil… takže je to chyba spíš na úrovni překlepu než na úrovni „tady píšu odborné klikyháky a místo jednoho klikyháku mám omylem hákokliku a není jasné, co bylo cílem“.

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 12. června 2020 v 9:25, upravený po 3 minutách.
  Maty09 v něm napsal:

  já si myslím že by AZJ měl říct že některému příkazu nerozumí aby jsme si to opravili dřív než to odešleme.

  Příspěvek z 11. června 2020 v 0:17.
  –MM– v něm napsal:

  Kvíz vytvořený přes AZJ není v tuto chvíli příliš přátelský k uživatelům, kteří ho nezvládnou vyřešit nejlépe. Jediná možnost pro ně je všechno zrušit a začít znovu od nuly, což může být zejména u delších kvízů docela nepříjemné. Je to tak správně?

  Nebo si myslíte, že by kvíz měl při vyhodnocení rovnou odkrýt i všechno bodování? (Pokud mi odpovíte na tuto otázku, uveďte také, jestli patříte spíš mezi autory kvízu, nebo mezi řešitele. ;-))

  Chceme také vytvořit, že by mezi otázkami mohly být vysvětlivky, které by se měly někdy zobrazit. Ale kdy? Asi po jakémkoliv vyřešení? Nebo jen při správném vyřešení otázky nad vysvětlivkou?

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 8. června 2020 v 16:46.
  JáJá1 v něm napsal:

  To by se mi hodilo na JáJá1 dává úkoly, já asi mít další kola nebudu, takže to resetování potřebovat asi nebudu.

  Příspěvek z 8. června 2020 v 16:44.
  –MM– v něm napsal:

  Přemýšlíme, jestli by AZJ mohl nějak systémově podporovat bodování v nástěnkách. Hlídat si v databázi bodová skóre různých lidí, automaticky sestavovat a aktualizovat žebříčky pro konkrétní nástěnky… akorát si nejsme jistí, jak monstrózní aparát vlastně chceme tvořit. :->

  Mělo by to podporovat třeba i zvlášť různá kola? Nebo resetování skóre? Jak reagovat na dodatečné úpravy příspěvků? Bylo by někdy potřeba převzít bodování odjinud? Nebo jen ukázat? Nesleduji podrobně všechny nástěnky, kde se boduje, tak nevím, co všechno je vlastně potřeba.

  Lacko5: Psát pozpátku je snadné, stačí po každém znaku zmáčknout šipku doleva nebo klávesu Home.

  Je pravda, že kdyby tohle AZJ podporoval, mělo by to výhodu, že by šlo vyhledávat v neobrácených textech. Ale přijde mi to příliš málo užitečné.

  Prodleva 3 dny.
  Příspěvek z 5. června 2020 v 9:21.
  Matisek v něm napsal:

  –MM–: Aha, takhle jsem nad tím nepřemýšlel. ;-D

  Příspěvek z 5. června 2020 v 8:48, upravený po 9 minutách.
  Lacko5 v něm napsal:

  Ne, bylo by to vylepšení, ne každý umí psát pozpátku. Mohl by udělat chybu, ale tohle by chyby nedělalo.

  Ale to psaní pozpátku by fungovalo jen třeba v těch nástěnkách a nikde jinde.

  Příspěvek z 5. června 2020 v 8:42.
  Hogo v něm napsal:

  to by potom ale byl podvod.

  Příspěvek z 5. června 2020 v 8:33, upravený vzápětí.
  Lacko5 v něm napsal:

  No, mělo by to využití v těhle nástěnkách:
  Tahle
  A tahle

  Příspěvek z 4. června 2020 ve 22:55.
  –MM– v něm napsal:

  Hogo: Jako že bys dovnitř jakéhokoliv textu (příspěvku, Alíkoviny, dopisu, vtipu, dotazu v poradně, vizitky atd.) napsal, kdy se má doopravdy považovat za odeslaný? To je zase nějaké zmrzlinově-parašutistické. :->

  Kdyby mělo jít načasovat odeslání příspěvku do nástěnky, čekal bych, že to bude oddělená kolonka u formuláře, ne že se to napíše dovnitř textu. Je pravda, že některé speciálnější věci možná dovnitř napsat půjdou. Třeba u nové klubovny (jen a pouze u ní) přemýšlíme, že by existovala speciální značka (šeptem)… a možná i nějaká značka by mohla nastavovat převleky. Takže i to časování by tam teoreticky vyrobit šlo. Spíš se mi nelíbí z jiných důvodů – vznikal by nejspíš až moc velký zmatek, špatně by se to hlídalo. Dovedu si představit uživatelky, které by s pomocí této funkce dokázaly vyspamovat několik stovek nástěnek ve stejnou minutu. :-|

  Nic proti zábavnému zmatku. Ale musí být nějak omezený na své zábavné místo, aby nepřekážel.

  Matisek: Co je podtržené, to je odkaz. Nikdy nepodtrhávám nic, co odkaz není. Protestoval jsem kdysi dávno proti tomu, aby podtržení bylo povolené ve vizitkách, ale tehdy jsem o tom nerozhodoval.

  Lacko5: K čemu by to bylo? Na znečitelnění textů už je ten spoiler…

  martinm236: Už jsem tady o nadpisech psal. Myslím, že malý nadpis se dělá značkou (malý nadpis). ;-)
  Velký nadpis nemá teď nikdo nikde povolený.

  Příspěvek z 4. června 2020 v 19:50.
  tdm v něm napsal:

  Hogo, mohu se zeptat? jaký by tam byl napsaný čas? Jenže toho by se třeba zneužilo u nástěnky nebo u nástěnek, u kterých se má napsat v určitý čas.

  Příspěvek z 4. června 2020 v 8:37.
  Hogo v něm napsal:

  já bych chtěl, aby se nastavil odpočet na zprávu a ta zpráva by se objevila až v ten čas. (např. do nástěnky Kvíz simpsonovi bych řekl, že mají 20 hodin do splnění kvízu, a za 20 hodin by byl nový příspěvek z řešením)

  Příspěvek z 4. června 2020 v 8:31.
  Matisek v něm napsal:

  Co takhle podtržení?

  Příspěvek z 3. června 2020 v 19:57.
  Lacko5 v něm napsal:

  Ještě mě napadlo, že by AZJ mohl vědět psát pozpátku. To znamená:
  Ahoj - johA
  Jak se máte? - ?etám es kaJ

  Příspěvek z 2. června 2020 ve 20:06, upravený ve 23:17.
  martinm236 v něm napsal:

  Ahoj!
  Mohli byste nám říct jak nastavit úroveň nadpisu?

  Příspěvek z 2. června 2020 v 18:29.
  Hogo v něm napsal:

  Aha tak to jo

  Statistika…