Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Co si myslí o Alíkovi vaši rodiče?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 25. listopadu ve 13:32.
  panglaq v něm napsal:

  Že je moc fajn, bezpečný a pro všechny!:->

  Prodleva 8 dní.
  Příspěvek z 17. listopadu ve 12:13.
  Blender v něm napsala:

  Že je alík hlavně pro malé děti

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 18. října ve 12:35, upravený po 10 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Nerozumím tomu, proč tu MMovi lidi nerozumí :D

  Mně to přijde docela jasné.

  MM se snaží hájit zájmy dětí. Nejen, že se snaží brát v potaz názory a postoje nás uživatelů, ale dokonce z nás ty názory často pracně doluje (jako třeba teď!).

  Problém je, že děti sice vědí co „chtějí“, ale často neví, a ani nemůžou vždy vědět, co „potřebují“ (co je pro ně nejlepší). To by mohl lépe vědět nějaký rozumný dospělý, který má k dětem blízko. Nemusí to být nutně rodič, a už vůbec ne rodič dítěte, které sem chodí (ač by to asi mohla být výhoda). Mohl by to být třeba učitel, nebo někdo kdo vystudoval psychologii, ideálně se zaměřením na děti.

  MM sám (pokud se nepletu) není rodič ani nic takového nestudoval. A je si vědom toho, že jeho vlastní postoje můžou být trochu zaujaté (ač já si myslím, že má fajn názory a byl by dobrým rodičem!)

  Být sám k sobě kritický a být si vědom vlastních nedostatků je zdravý přístup. A mít k sobě nějaké rádce, kteří by pomáhali s rozhodováním o netechnických náležitostech, aby nemusel rozhodnout o uplně všem on sám, by bylo ku prospěchu všem.
  Protože když se zprůměruje více takových zaujatých názorů několika jednotlivců dohromady, tak z toho pravděpodobně vznikne názor, který je blíže k nějakému „objektivně optimálnímu názoru“, než jsou ty jednotlivé dílčí názory.

  A myslím, že MM je dost svobodomyslný na to, aby si nenechal radit od nějakého upjatého puritánského rodiče, takže ze zákazů strach mít nemusíte.

  Cílem toho „poradního orgánu“ nemá být ulehčit život rodičům dětí chodících na Alíka, ale zlepšit ho těm dětem co sem chodí :)

  Oprava: Znovu jsem přečetl ty příspěvky podemnou a možná jsem to nepochopil uplně přesně - asi chceme hájit zájmy jak dětí, tak těch rodičů.

  Příspěvek z 18. října v 1:27.
  –MM– v něm napsal:

  Tux: Pardon, já to asi vysvětluji špatně.
  Proč si pod tím, že by víc lidí mohlo mít vliv na zdejší rozhodování, představuješ nějaké omezení? Nezmiňoval jsem, že by účast byla pro kohokoliv povinná.

  Mnoho dětí sem také chodí, aby se zde ukrylo před okolním světem (tím pádem i rodiči)
  Rodič může z rodičovského podúčtu aktivitu svého dítěte na Alíkovi stoprocentně sledovat už od roku 2018, protože to je formálně vzato rodičův účet a má ze zákona nárok na přístup ke všem svým datům.

  rozhodně by se zde neměli žádným způsobem aktivně pohybovat a chodit například do klubovny
  Nic takového jsem rozhodně nezamýšlel. Nedovedu si představit, k čemu by to bylo užitečné, kdyby se motaly zprávy od rodičů mezi zprávami od dětí.

  Rodiče by možná mohli schvalovat témata nástěnek, článků atd.
  Ne. Rodiče by mohli ovlivňovat pravidla, zpřesňovat výklad pravidel a působit na další směry rozvoje webu. Tedy to, co nyní dělám převážně já a přede mnou to dělala tlupa manažerů z Mafry. Je to takto jasnější?

  Příspěvek z 17. října ve 23:58, upravený po 6 minutách.
  Tux v něm napsal:

  –MM–:

  Nemyslím si, zda by bylo vhodné zapojit do Alíka i rodiče. Myslím si, že bohatě stačí už i jen to, že zde většina dětí má rodičovský účet, další omezení by tomu jen přihoršila...

  Mnoho dětí sem také chodí, aby se zde ukrylo před okolním světem (tím pádem i rodiči), když se něco pokazí. Je to takové jejich poslední místo, kam mohou jít a svěřit se kamarádům o jejich problémech (se kterými z nějakého důvodu nechtějí, a nebo nemůžou mluvit s jejich rodiči), kterým oni rozumějí a vyslechnou je.


  Rodiče by možná mohli schvalovat témata nástěnek, článků atd. (od toho tu ale už máme správce, kteří svou práci dělají myslím dobře) kvůli větší bezpečnosti (Alík je však podle mého názoru bezpečný už dost, i když je pravda, že některé věci sem prostě nepatří a měly by se více kontrolovat), ale rozhodně by se zde neměli žádným způsobem aktivně pohybovat a chodit například do klubovny, což by mohlo u některých děti způsobit šok, když by zjistily, že ten, s kým se právě baví, je ve skutečnosti jedním z jeho rodičů (přiznejme si, že někteří rodiče nejsou zrovna ukazkoví a děti mají právo od nich utíkat) a víckrát by se zde na Alikovi už neukázaly.

  Tohle je jen můj názor k této věci, nic víc.

  Příspěvek z 16. října ve 20:44.
  –MM– v něm napsal:

  MikiRoth, ShabadacaG00D: Když velké internetové platformy utvářejí dojem, že technologie jsou samy o sobě neutrální a že existuje nějaké přirozené fungování, do kterého by se nemělo zasahovat, tak lžou. Žádný přirozený balanc neexistuje, každá věta, každý přepínač, každé tlačítko jsou důsledkem nějakých rozhodnutí a nějakého záměru. Zrovna tak hranice nějaké kontroly nad obsahem – která dospělejší témata se smí řešit a jak, o čem se smí vtipkovat, o co se smí soutěžit – je výsledkem určitého zamyšlení a určitého názoru.

  Někdo vždy rozhoduje.
  Otázka je, jestli to mám být jen já a správci, nebo jestli to má být nějaká širší skupina.

  Doposud se snažíme rozhodovat tak, že si představujeme nějakého virtuálního průměrného rodiče, co si asi myslí, co by mu mohlo vadit a co ne… a nějak tedy zkoušíme hájit jejich zájmy, aniž by nám je řekli. Což jednak znamená, že jen tipujeme, jednak v čím dál víc polarizované společnosti můžeme být vnímaní ze všech stran jako součást nepřátelského kmene – právě proto, že naše rozhodování není úplně transparentní.

  Nikdo z rodičů po nás nechtěl posunout zdejší systémovou hranici mezi dny z půlnoci na 04:00, ale doufáme, že by s tím souhlasili…? Sami jsme se rozhodli, že tu nevystavíme děti reklamním systémům, protože to je něco, co by odpovědný informovaný rodič neměl chtít, ale 99,9 % skutečných rodičů tuto naši oběť neocení. Zatažením rodičů do procesu by si minimálně část z nich všimla, jak chráníme soukromí. Celkově by se Alíkovi hodilo, kdyby měl víc dospělých kamarádů. Protože české děti nás docela znají, ale spousta dospělých netuší, že existujeme. Včetně různých novinářů apod.

  Otázku, jak velkou sílu by rozhodnutí rodičů mělo, jsme zatím neřešili.
  Nyní mají naprosto nulovou sílu. Mlčí.
  Až na šílené výjimky. :-)

  Příspěvek z 15. října ve 22:22.
  ShabadacaG00D v něm napsal:

  –MM–:
  To s tím poradním orgánem mi přijde dost složitý. Hlavně jde o to, jak zjistit, že se jedná skutečně o rozumného dospělého, natož rodiče nějakého z uživatelů. Napadá mě jediná možnost, a to ho znát osobně, díky čemuž by to byl ale vlastně další správce.

  Další překážkou je potom to, že rodiče by samozřejmě chtěli mít web podle svých představ a pravidel, plus by ho chtěli nějak zakomponovat do výchovy svých dětí. Bohužel rodiče mají mnohdy
  co se tohohle týče dost odlišné názory, takže pochybuji, že by se na něčem shodli.

  A potom je tady taky něco, co souvisí s druhým odstavcem - mnozí z rodičů by měli tendenci do webu zasahovat a vkládat do něj své výchovné metody, které praktikují v reálném životě. Mě ale přijde, že mnozí z uživatelů sem přichází si odpočinout/utéct od reality. Nevím, jestli by byli za tohle rádi.

  Ale třeba do udělat jde a já mám jen malou fantazií :) Jen jsem se k tomu chtěl vyjádřit

  Příspěvek z 15. října v 18:25, upravený po 24 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  _MM_: Myslím (alespoň jsem to tak měl, a do jisté míry stále mám, já), že Alík je místo, kam si muže dítě s čistým svědomím „odskočit“ po škole či domácích úkolech (což bylo při lockdownu de facto to samé). Dítě potřebuje nějaké místo, které je „jeho“, resp. kam se jde schovat před rodiči, popř. trucovat. Na internetu má rodič možná i víc možností, jak sledovat své dítě a někteří rodiče to dělají více (což je jistě do určité míry fajn), někteří méně (což není fajn v případě, že potomkovi ani nevysvětlí, jak se má chovat, a tento může skončit neslavně).

  V reálném světě jsem za takové „únikové“ místo považoval křoví v rohu zahrady, na internetu Alíka. Za sebe tedy říkám, že bych nebyl úplně nadšený, kdyby tu do toho rodiče moc „kecali“.

  Názor ať klidně vyjádří, ale nechat je to tu komandovat... Už tak toho myslím mají dost na organizaci, a pokud ne, ať si roupy vybíjí jinde, než na (ne)vlastních dětech. Zažil jsem pár velmi aktivních matek (tátům je asi do určité míry jedno, co jejich ratolesti dělají), a upřímně bych nechtěl být jejich dítětem (jedna byla natolik aktivní, že mi, ačkoli jsem nebyl její, ukradla při odjezdu na ŠvP všechna potřebná potvrzení s tím, že mi ještě nebylo 18).

  Příspěvek z 15. října v 11:58.
  Noelle159 v něm napsala:

  Myslím, že mé rodiče úplně nezajímá, že chodím na Alíka. Úplně nekontrolujou, co na tom internetu dělám, teda doufám :-D Jinak názor mají asi spíš pozitivní, vzhledem k tomu, že doma máme celou poličku cédéček s tématikou Alíka. Jó, na ty si ještě pamatuju. Nejraději jsem měla veselou matematiku, jen škoda, že mi ten pozitivní vztah k matice nevydržel dodnes ;-D

  Příspěvek z 15. října v 9:27.
  Jančulka v něm napsala:

  Maji pozitivni nazor, protoze konecne mam nejaky kamarady

  Příspěvek z 15. října v 9:15.
  Rapo v něm napsala:

  Mému tátovi by se to nelíbilo, protože tomu se nelíbí skoro nic. Máma o tom dost dlouho nevěděla, ale Alík mi pomohl, proto když se o něm dozvěděla, tak ji to nevadilo

  Příspěvek z 15. října v 7:58.
  LolaRose v něm napsala:

  Tátovi je to nějak jedno, pro něho je každá sociální síť dobrá, a tohle ho moc nezajímá. Máma má radost že jsem si tu našla kamarády, takže v pohodě.

  Příspěvek z 15. října v 6:56.
  Jenomtaknekdo v něm napsala:

  Mojí mamce je to jedno...
  Už jsem prý dost velká na to, aby sem si na internetu dělala co chci když nikde nebudu zveřejňovat to jak vypadám a kde bydlím

  Jediný co tak to je to, že jsm prý na Alíkovi závislá a že bez něj nevidržím ani jeden den;-D

  Příspěvek z 14. října v 17:31.
  –MM– v něm napsal:

  Již nějakou dobu přemýšlím, že by uvnitř Alíka měl vzniknout nějaký poradní orgán složený z rodičů. Občas se mě správci ptají, co si o čem myslím, jestli smí vyjít v Alíkovinách to či ono… a já většinou nevím. Nemyslím si, že na všechny otázky, co tu smí a nesmí být, znám správné odpovědi. Nachomýtl jsem se do této pozice jen proto, že umím programovat a že jsem měl nějaké zbytečné peníze, nikoliv proto, že bych měl vystudovanou filozofickou fakultu a že bych nějak rozuměl malým lidem … a celkově lidem. :-D

  Když zkoumám, co dělají špatně velké zahraniční sociální sítě, tak jedna z vytýkaných chyb je, že důležitá rozhodnutí ovlivňující fungování systému vznikají za zavřenými dveřmi, že o nich rozhoduje jen pár inženýrů… a ten systém pak deformuje společenské, mediální i politické dění všude na světě. (V horším případě rozhoduje čínská komunistická strana, to je případ TikToku.)

  Nemyslím si, že by zrovna Alík měl potenciál nějak významně škodit světu, na to jsme stále moc malincí, ale pokud existuje lepší cesta, měli bychom ji vyzkoušet.

  Takže mě nezajímá jen, co si o Alíkovi myslí vaši rodiče, ale co by rodiče chtěli změnit nebo upravit na tom, jak je Alík vedený.

  Prodleva 7 měsíců.
  Příspěvek z 18. března ve 14:53.
  Marmeláda_Marci v něm napsala:

  Včera mamka pochopila, jak to tady funguje (začala se o to zajímat jenom proto, že jsem vyhrála). A taťkovi je to jedno.

  Příspěvek z 18. března ve 13:32.
  Špunt_3b_sýr v něm napsala:

  Mojí mamce to nevadí ale pak celý den říkám vtipi;-D

  Prodleva 22 dní.
  Příspěvek z 24. února v 15:47.
  _BananaCherryNaty_ v něm napsala:

  Já řekla tátovi a o Alíkovi ví i mamka :) Moc se jim líbila moje Alikovina a vůbec jim nevadí že na něm jsem :)

  Příspěvek z 24. února v 9:19.
  Lassie v něm napsala:

  Alík jim nevadí. Říkají, že pořád lepší než TikTok nebo Instagram.

  Příspěvek z 23. února v 10:49.
  Ema_P v něm napsala:

  ;-D

  Příspěvek z 23. února v 10:46.
  MrTheBest v něm napsal:

  Nemám rodiče, tak si ani nemají co myslet. ;-D

  Příspěvek z 23. února v 10:39.
  Ema_P v něm napsala:

  Ano, ví o něm. Jednou si všimla mé Alíkoviny, to bylo v době kdy Alíka znala, ale né tak moc. Právě včera jsem si sní o něm povídala, vše jsem se jí pokusila vysvětlit, a myslím si, že jí Alík nevadí :)
  PS: a ano, ptala jsem se rodičů jestli si můžu založit účet:D

  Prodleva 4 měsíce.
  Příspěvek z 29. září 2021 ve 23:37.
  Viki_show v něm napsala:

  adesladolesa: no ano měla, účet do 15 se smí zakládat jenom se souhlasem rodičů...
  8-o

  Příspěvek z 29. září 2021 ve 21:01.
  adesladolesa v něm napsal:

  jeste jsem jim o alikovi nerekla. mela bych ? 8-o

  Příspěvek z 29. září 2021 ve 14:43.
  Enola v něm napsala:

  >X<- M-no ...mým rodičům je povědomí o Alíkovi zřejmě „šumák“. I když taťka byl správňáckej (svého času dělal moře aktivit pro děcka, aj dospěláky) a Alíka by mi s nadšením zřejmě schvaloval. Matička si žije ve svém světě ...ve kterém uznává jen to své a nechápe, že může být pro někoho přínosné mít web-kamarády\dky, nb. si číst nějaké ty články od malých\mladých spisovatelů, na tož s nimi komunikovat. O srazech ani nemluvě.
  ...Ale zato moji vrstevníci jsou „udiveni“ a moji přátelé jsou na Alíka zas zvědavi ...ba někteří projevili neskrývavý zájem ...co že to tam vše je zajímavého a třeba Alíka doporučí svým dítkám a možná už u i někteří ...tzv. nahlédli.
  …Zajímavé. Neustále mne udivuje\ ač již nepřekvapuje, jak rozporuplné názory lidé mívají.\ En. >X<-.

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 27. září 2021 v 17:21.
  Dana395 v něm napsala:

  Mojim rodičům je tahle stránka docela jedno, ale jelikož se mi nic nestalo, tak si myslí, že je to určitě bezpečný O:-)

  Příspěvek z 27. září 2021 v 10:28.
  –MM– v něm napsal:

  KrálíčekSušenka: Vida, to je názorná ukázka toho, proč se hodí mít speciální sekci na srazy s evidencí účastníků – můžeme pak systémově rozeznávat účty lidí, kteří byli poznáni osobně.

  Pak půjdou rozptýlit obavy typu „jak víš, že XYZ je skutečně XYZ?“ – pokud osoba skrývající se za přezdívkou XYZ byla na nějakém srazu, tak existují svědci, že je skutečná. Což samozřejmě automaticky neznamená, že jí jde věřit, ale staromódnější offlline lidi berou lidský kukuč jako záruku čehosi autentického. :->

  Příspěvek z 27. září 2021 v 7:06.
  Heďoušek v něm napsal:

  Mí rodiče o Alíkovi ví až moc dobře, protože s nimi o něm hodně kecám, drbu zdejší lid a tak :D.
  Nemají s ním problém.

  Příspěvek z 26. září 2021 ve 21:47.
  Viktorie7 v něm napsal:

  Nadšeni nejsou, ale nějak se s tím smířili.

  Příspěvek z 26. září 2021 ve 21:45.
  Johannes v něm napsal:

  no, moji rodiče Alíka neznají :D

  Příspěvek z 26. září 2021 ve 20:21.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Teď se situace dost zlepšila, už to nějak neřeší, ví že jsou tu opravdoví správci (které viděli na minisrazu) a ví že je tu bezpečno.:-)

  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  15. května 2021 v 5:38
  Založil:
  Obsahuje:
  56 příspěvků
  Moderátor:
  –MM–
  (zvěrolékař)
  Vánoční šibenice