Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Co si myslíš o bitcoinech?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 5. dubna v 18:21.
  –MM– v něm napsal:

  Rychlošípka: Bitcoin je měna, kterou neudržuje žádný stát, ale hromada počítačů.

  Existuje jedna obrovská databáze všech transakcí, které se bitcoinem uskutečnily (té se říká blockchain), a zjednodušeně řečeno lidi závodí v tom, kdo jako první dokáže spočítat kontrolní součet tak, aby do té databáze správně pasovala další transakce, kterou někdo chce provést. Počítají de facto něco jako razítko na účtenku. Komu se to povede, ten za to dostane maličký zlomek bitcoinu – a tomuto procesu ověřování se říká těžba.

  Postupně tedy vzniká víc a víc bitcoinů… a všichni, kdo jsou do toho těžení zapojeni (což může být úplně kdokoliv!), jsou schopni ověřit, že transakce na sebe správně navazují. To je kouzlo matematiky a šifrování – jakmile je výsledek spočítaný, jde snadno ověřit. Takže kdyby někdo chtěl podvrhnout, že ve skutečnosti má na účtu víc bitcoinů, musel by ovládnout víc jak půlku těžařů na celém světě a přepočítat historické transakce jinak, což je reálně nemožné.

  Spoustu věcí na světě dokážou lidé změnit nebo podvrhnout, papíry jde přepsat, spálit, vytisknout jinak, čísla v databázích jdou upravit… ale změnit dodatečně blockchain je skoro nemožné, protože je udržovaný moc velkým počtem lidí a počítačů.

  Těžení je výpočetně čím dál náročnější, takže ekologové oprávněně kritizují, že se spaluje hodně moc elektřiny jen proto, aby se počítala nějaká matematická pitomost. :-D

  Jak do toho všeho spadají peníze? Existuje převodní kurz mezi bitcoinem a tradičními penězi, který v průběhu času hodně kolísá. Někdy vyroste na osminásobek, někdy spadne na pětinu… ale dlouhodobě postupně spíš narůstá. Viz vysvětlení ceny v poradně. V roce 2009 při vzniku bitcoinu byla hodnota jednoto bitcoinu skoro nulová, začátkem roku 2017 už se prodával za 20 tisíc korun, teď se jeden bitcoin prodává zhruba za milion a půl.

  Je možné si koupit i malinkou část bitcoinu – stejně jako koruna má haléře, tak bitcoin má stomiliontiny, kterým se říká satoshi. Takže si někdo může koupit třeba 200 satoshi za 3 koruny a může doufat, že za tři roky to bude mít hodnotu třeba 20 korun. Ale také se mu může stát, že se z toho stane 1 koruna. :-)

  Příspěvek z 5. dubna v 18:18.
  Rychlošípka v něm napsala:

  fajn, co je to kryptoměna?:-D

  Příspěvek z 5. dubna v 18:15.
  Rokio v něm napsal:

  Nejstarší a nejhodnotnější kryptoměna.

  Příspěvek z 5. dubna v 17:50.
  Rychlošípka v něm napsala:

  co je to bitcoin?

  Příspěvek z 5. dubna v 17:47.
  –MM– v něm napsal:

  pr1nc3Puke: Však já myslel také jakékoliv institucionální regulace.

  Nekupuju bitcoin kvůli vidině zisku ale kvůli svobodě
  Mně teda přijde nákup bitcoinu plný nepříjemných kompromisů. Všechny směnárny požadují tak důkladné prověření totožnosti, že jsem se na to v minulosti mnohokrát vybodnul. Svobodně s ním platit všude také nejde, protože běžné platební terminály (třeba v restauracích) přijímají jen tradiční platební karty… a na vytvoření debetní karty napojené do systémů VISA nebo MasterCard opět musím udělat spoustu kompromisů v ochraně svých osobních údajů. Zkušebně jsem to absolvovat minulý měsíc a nepřipadal jsem si u toho ani trošku svobodný. :->

  Nicméně fakt, že se mi nakonec podařilo zaplatit bitcoinem jízdu autobusem, je přesvědčivou ukázkou, že kryptoměny jsou skutečné peníze.

  Příspěvek z 5. dubna v 16:43.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  Nekupuju bitcoij kvůli vidině zisku ale kvůli svobody a taky kvůli tomu že je to decentralizovaná měna

  Příspěvek z 5. dubna v 15:53.
  Týnek v něm napsal:

  Ale u kupování a prodeje Bitcoinu může prodělat, u těžby nemohl prodělat nic, kromě elektřiny

  Příspěvek z 5. dubna v 15:44.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  --mm- já myslel centralizované regulace takže ty státem nařízené

  Příspěvek z 4. dubna ve 23:26.
  –MM– v něm napsal:

  pr1nc3Puke: Tragédie obecní pastviny je učebnicový příklad toho, že můžou existovat systémy, které bez regulace zdegenerují do neoptimálního stavu (pokud každý jednotlivec maximalizuje svůj zisk, všichni prodělají). Z toho plyne, že v konkurenčním prostředí obstojí takové komunity, které se naučí optimálním způsobem stanovit regulace, ne? I ty zákazy vražd a krádeží do tohoto modelu zapadají.

  Připadá mi jako otevřená otázka, jestli a jak by měla být regulovaná měna. Nemáme dostatečná data k vyhodnocení.

  Příspěvek z 4. dubna ve 23:04.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  -MM- : asi na mě doléhá únava a nrnapsal jsem to úplně dobře. Pokud se něco nedá regulovat je ve velké většině případů a jako výjimku beru úkony které porušují práva ostatních takže vraždy krádeže a podobně.

  Příspěvek z 4. dubna ve 22:54.
  –MM– v něm napsal:

  pr1nc3Puke: Proč téměř? To není absolutní extrémní stanovisko. :->
  Jaké znáš výjimky a proč mezi ně nepatří zrovna měnová politika?

  Týnek: Na bitcoinu jde pořád dobře vydělat spekulacemi. Levně nakoupíš, draze prodáš…

  Příspěvek z 4. dubna ve 22:23.
  Týnek v něm napsal:

  O Bitcoinu si myslím to, že kdysi se prý s ním daly vydělat velké peníze - když ho šlo doma těžit a za den získat i 300 Kč na běžném počítači.
  Dnes to už prý nejde, takže mě ani bitcoin nezajímá.

  Příspěvek z 4. dubna ve 22:21.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  Ne regulovatelnost téměř čehokoliv je pozitivní

  Příspěvek z 4. dubna ve 22:08.
  –MM– v něm napsal:

  V kontrastu s tím, co jsem psal v roce 2017, si nejsem jistý, že neregulovatelnost bitcoinu je jeho kladem. Tím nechci říct, že si myslím, že to je zápor. Spíš jen, že vlastně nevím. Skočit automaticky k extrémní pozici na základě nějakého ideologického přání mi teď připadá nedomyšlené.

  Příspěvek z 4. dubna ve 21:38.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  Bitcoinem ke svobodě ;)

  Prodleva rok.
  Příspěvek z 6. května 2022 v 15:42.
  MichP v něm napsal:

  Bitcoin spadl o 10% ;-D

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 6. března 2022 v 7:45.
  arianaW45oficia v něm napsal:

  bitcoiny dokazi jednoho uplne zrujnovat:-c:-c:-c

  Prodleva rok.
  Příspěvek z 22. února 2021 ve 12:58.
  –MM– v něm napsal:

  K (ne)ekologii už jsem tady něco psal před třemi roky…

  Myslím, že podívat se na množství využívané energie a říct „to je špatně, protože to je hodně“ není moc šťastná cesta k ekologické budoucnosti. Je to příliš zjednodušený pohled, který nezohledňuje, že existuje přímá úměrnost mezi energetickou spotřebou a úrovní civilizace. Lepší civilizace skoro nezbytně sežere víc energie než horší civilizace, ale už není nezbytně nutné, aby byla i horší pro přírodu. Naopak některé civilizační výdobytky přírodě pomáhají, přestože chvíli trvá, než k nim dospějeme. Lidi a organizace, které se snaží prosazovat ekologicky šetrné elektrárny – sluneční, větrné, vodní, geotermální (mám tady chuť zmínit i jaderné, i když s tím část ekologů nesouhlasí) – rozhodně nevysílají poselství „nesviťte zbytečně“. Pokud jde energii získávat čistě, nemračil bych se na toho, kdo ji využívá (někdy i rozmařile), ale spíš na toho, kdo ji zatím získává špinavě.

  Takže vyšší spotřeba energie není nutně problém.

  Krom toho, pokud by se bral bitcoin jako náhrada peněz a různých institucí souvisejících s penězi, není úplně snadné vyčíslit, jaké škody přírodě způsobuje ten tradiční finanční aparát. Bankovní sektor také žere elektřinu, bankovky a účtenky jsou ze stromů, materiál mincí se musel vytěžit. Takové ty situace, kdy maminka utíká na pohotovost, že miminko snědlo minci – to se určitě občas přihodí i nějakému zvířátku, ale to si na pohotovost nedoběhne.

  Bitcoin je decentralizovaný, takže stejně nejde kritika směřovat na kohokoliv, kdo by mohl cokoliv změnit. Není žádná instituce, na kterou bychom mohli apelovat, aby něco změnila, bylo by také hodně těžké zavést celosvětově nějaké zákazy. Je to jen shluk pravidel, která jsou chytře zaklesnutá do sebe. I kdyby bitcoin vraždil koťátka, nejde ho zastavit. Což je jednak fascinující, jednak trochu strašidelné.

  Je to jeden z prvních IT vynálezů, který se de facto vymkl kontrole.

  Příspěvek z 22. února 2021 ve 12:17.
  ekologický v něm napsal:

  Respektive těžba toho bitcoinu

  Příspěvek z 22. února 2021 v 9:45.
  ekologický v něm napsal:

  Já teda o nich moc nevím, jenom bych se chtěl zeptat –MMa–, jaký má názor na to, že prý nějací „ekologičtí lidé“ nemají rádi Bitcoin, protože je to neekologické. Co si o tom myslíš?

  Prodleva 2 měsíce.
  Hogo v něm napsal:

  U mě tolik ne... Kde se stala chyba]:-)

  –MM– v něm napsal:

  Rostou. B-)

  Prodleva 2 roky.
  Příspěvek z 2. prosince 2018 v 19:24.
  GreefMan v něm napsal:

  Občas těžím... ]:-)

  Prodleva 3 měsíce.
  Příspěvek ze 17. srpna 2018 v 17:03.
  Rokio v něm napsal:

  Já jsem vlastník zlomku bitcoinu. Už do této virtuální měny neinvestuji, protože není tak stabilní jako například zlato, nebo stříbro.

  Příspěvek ze 17. srpna 2018 v 16:57.
  MartinXP v něm napsal:

  Bitcoin, tedy virtuální měna má velice velkou hodnotu, já mám ale radši placení Českou korunou...R^;-)

  Prodleva 8 měsíců.
  Příspěvek z 9. prosince 2017 v 9:31.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Já to taky teda moc nechápu, i když jsem si to četla :-D ale já jsem spíš přes medicínu :-D

  Příspěvek z 9. prosince 2017 v 1:11.
  –MM– v něm napsal:

  Češtinář: Spotřebu elektřiny nevnímám vůbec jako ekologický problém. Možná by spíš naopak pomohla, protože pokud řádově vzrostou nároky na elektrickou síť, postaví se kvůli nim nové výkonnější a ekologičtější elektrárny (třeba jaderné) a ty staré špinavé (uhelné) se můžou rychleji odstavit.

  Otázka je, jak to zastavit.
  Myslím, že to nejde zastavit... šlo by obecně zdražit elektřinu, což by asi bylo lepší řešení, pokud si myslíš, že samotná spotřeba elektřiny víc škodí, než pomáhá.

  Kouzlo bitcoinu spočívá v tom, že není regulovatelný žádnou vládou. To je větší plus, než se na první pohled zdá, protože tohle nehmotné nic, které je teď tak humorně kolísavé, se časem může stát tou nejpevnější ekonomickou veličinou v historii. Je to matematicky čisté řešení něčeho, co bylo doposud pod kontrolou politiků a bankéřů.

  Češtinář v něm napsal:

  Abych řekl pravdu, pořád moc nerozumím tomu, jak to vlastně funguje. Pokusil jsem se o tom něco načíst, ale zcela moudrý z toho nejsem.

  Pochopil jsem však tolik, že získávání této „měny“ je v současnosti pro svět neskutečně drahé - a to především z hlediska životního prostředí. Jsme v době, kdy jsme ke každodennímu životu (má-li být plnohodnotný) nuceni využívat obrovské množství elektrické energie, o to víc se však všemožně snažíme, abychom jí dokázali šetřit. Je směšné, že se na jednu stranu prodávají úsporné žárovky a na druhou stranu tu existuje něco, co vlastně ani není hmotné, a přitom se do toho denně investuje větší množství elektřiny, než kolik se v některých státech světa spotřebuje za rok. Připadá mi to, jako bychom se snažili udržet v síti nalovené ryby tak, že bychom se hnali za drobnými mřenkami, které proklouzávají jednotlivými oky, a přitom by nám bylo úplně jedno, že druhou stranou nám zatím obrovskou dírou uplavávají sumci a ta díra se navíc pořád zvětšuje.

  Otázka je, jak to zastavit.

  klobáska v něm napsal:

  Zvláštní, že lidé mají potřebu psát do nástěnek jako jediný příspěvek „Co to je?“, když to lze během pár vteřin dohledat – jen napsat heslo do vyhledávače a u většiny základních věcí vám vypadne výsledek! ;-D

  Nástěnka o bitcoinech – proč ne? Možná jsem neměl začínat vtipem, ale něčím přínosnějším... Ale co ode mě čekat ve čtvrtek o půlnoci? :-|

  Příspěvek z 8. prosince 2017 v 17:49.
  SVETLO v něm napsal:

  Že by sis to třeba vyhledala na internetu?

  Statistika…