Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Co si myslíte o islámu?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 31. května ve 12:55.
  Valča_57 v něm napsala:

  Ty jo, nerozumím ani jednomu příspěvku, co je tu napsaný. :-D

  Příspěvek z 31. května ve 12:48.
  KocicakCZ v něm napsal:

  Islám není náboženství. Islám je zločinecká ideologie skrývající se za náboženstvím

  Příspěvek z 29. srpna 2018 ve 14:56.
  –MM– v něm napsal:

  Pralinka2: Je pravda, že silná tradiční média se staví čím dál víc proti svobodě slova (v EU i v USA), což mi přijde jako špatná taktika nejen ideově, ale i obchodně – mají tendenci válčit s částí čtenářů, kteří je postupně přestanou číst, protože jim nedůvěřují. Na celkovou úroveň svobody slova to nemá zase tak velký vliv, vznikají jiné platformy. Není ticho.

  al-maty: Vybírat si víru podle toho, která vypadá příjemněji, mi také nepřipadá moc rozumné. To, že lidská existence nikoho tam venku vlastně nezajímá, může vypadat smutně, ale to z toho nedělá nepravdu.

  Jako ateista mám naprosto jasnou motivaci chovat se eticky, protože (formálně vzato) hraju nekonečnou hru s neúplnými informacemi. Naopak kdybych hrál konečnou hru a byl bych přesvědčený, že mám úplné informace, tedy že znám boží pravidla pro správný život, tak můžu mít sklony kalkulovat s dobrými a špatnými skutky a se všemi různými mezistavy. Pro mě jako pro ateistu je společnost ostatních lidí jeden z nejhodnotnějších atributů života, takže snaha být slušný a zavděčit se do určité míry každému, koho znám i koho neznám, je efektivní strategie a náklonnost ostatních je mi odměnou. Nepotřebuju vyšší autoritu, která by mě soudila. Kdybych věřil v boha, měl bych ještě vedle sobě rovných lidí imaginárního superkamaráda, který by měl vždy přednost... a když bych se domníval, že superkamarád požaduje oběti, měl bych asi tendenci mu vyhovět, i když tím poškodím své jiné (skutečné) kamarády a další (třeba úplně nevinné) lidi.

  Zrovna islám názorně ukazuje, že zbožnost a etika nejsou provázané a že příslib lepšího zítřku dokáže motivovat i k terorismu. Odpovědí na tuto výtku občas bývá, že existuje víc různých etických systémů a že vlastně nemůžeme říct, který je správně, ale to celý tento argument vykolejí. Pokud existuje objektivní morálka, její zdroj nemůže být ve víře v nadpřirozeno.

  V monoteistických náboženstvích je nevíra v Boha jedním z největších prohřešků daného náboženství.
  Náboženství, která neobsahovala indoktrinaci dětí a tresty pro nevěřící, většinou dlouhodobě nepřežila při srážce s konkurencí. Evoluce memů v praxi. :-)

  Příspěvek z 29. srpna 2018 v 7:54.
  Pralinka2 v něm napsal:

  –MM–,
  píšeš, že „ Pokud se podaří udržet současnou úroveň svobody slova (včetně ochoty naslouchat), postupně všechna náboženství vyblednou do neškodné podoby. “
  Jenže je otázka, zda se podaří tu úroveň udržet.
  Když byl spáchán teroristický útok na francouzský časopis Charlie Hebdo, byly po celé Evropě demonstrace na solidaritu s tímto časopisem a na podporu svobody slova, s hlavní myšlenkou, že má-li svoboda slova fungovat, musí mít svobodu slova i tak kontroverzní a urážlivé časopisy jako Charlie Hebdo.
  Obávám se, že současná převažující atmosféra ve vztahu ke svobodě slova je v Evropě v současné době trochu odlišná než v době po útoku na uvedený francouzský časopis.

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 19:22.
  al-maty v něm napsal:

  -MM-: Když se nad tím zamyslím, musím uznat, že deistická teorie světa (že jakýsi hybatel vesmíru existuje, ale my ho jako lidé nezajímáme, ani on nás nehodnotí) je vskutku logičtější než teismus v jakékoliv podobě. Všechna světová náboženství jsou totiž většinou vcelku antropocentrická, v popředí jsme vždycky my lidé. Co když ale ve vesmíru existují i jiné entity, možná dokonce vyspělejší? Nezasloužili by si stejnou pozornost jako my? Proč by Nejvyšší bytost (hybatela vesmíru či Boha) mělo zajímat, jestli v ní věříme? V monoteistických náboženstvích je nevíra v Boha jedním z největších prohřešků daného náboženství. Neměli by místo toho být lidé hodnoceni pomocí univerzálnějších kritériích, které jsou ve všech kulturách stejné?

  Na druhou stranu deistická představa světa je stejně pesimistická jako ateismus. Člověk nemá žádnou vidinu na lepší zítřek na onom světě. Jako deista nemám takovou motivaci chovat se eticky, jestliže žádná vyšší autorita mé skutky nehodnotí.

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 19:00.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Nic

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 18:54.
  Colossus v něm napsal:

  Byly to blbosti, které jsem psal, později osvětlím.;-)

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 17:58.
  al-maty v něm napsal:

  Já bych úplně neslučoval problém nelegální migrace s islámem. Pokud vím, tak většina britských muslimů pochází z bývalých britských kolonií, nejčastěji z Pákistánu, jedná se tedy o problém mnohem starší, než se na první pohled může zdát.

  Spíše bych se zaměřil na problematiku islámu samotného. Je pravda, že v současné době má islám procentuálně nejvíce extremistů ze všech světových náboženství, ale křesťanství na tom v mnoha historických etapách nebylo o moc lépe, stejně tak judaismus. Spousta islamofobů rádo předkládá násilné pasáže Koránu jako důkaz toho, že islám je násilné náboženství. Nemá stejně problematické pasáže i Bible (popřípadě Talmud)? Ano, má! Stejně jako v Bibli, tak i Koránu se nachází spousta pasáží, jež ukazují dané náboženství v mírumilovném světle.

  Nejlepší cestou asi je nevykládat si jednotlivé pasáže doslovně, popřípadě brát v úvahu daný historický kontext. ;-)

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 17:40.
  –MM– v něm napsal:

  al-maty: I kdyby jakýkoliv pohyb měl svého hybatele (což je nejen díky kvantové fyzice sporné), tak to, že si dosadíš nějakou inteligentní entitu jako hybatele vesmíru, není vůbec v rozporu s ateismem. Víra v boha se ale snaží předstírat, že tato domnělá entita má nějaký zájem o lidi a o lidskou morálku – tohle je krok v úvaze, který považuji za chybný.

  Nadpřirozené vysvětlení tam, kde žádné přirozené vysvětlení není, vlastně není nadpřirozené, je to normální možnost. Bytost existující mimo náš známý prostor a čas klidně existovat může. Samozřejmě, že mohla vytvořit vesmír, ostatně za pár desetiletí toho budeme schopní i my. Ale jakmile někdo začne kázat, že ví, co si tahle bytost myslí, že nás má ráda, že jí velmi záleží, jestli jíme prasátka nebo kravičky, že dává bedlivý pozor, jestli naši otroci nezemřou okamžitě po zbití, tak to už jsme někde úplně jinde.

  Colossus: Ve svém příspěvku se snažíš říct, že islám není křesťanství podobný proto, že muslimové jezdí do Evropy v kamionech? 8-o:-)

  Proč se domníváš, že budou nějaké boje? Současná míra terorismu v Evropě nevybočuje z dlouhodobého průměru, islamisté způsobují pouze to, že moc neklesá. Pokud se podaří udržet současnou úroveň svobody slova (včetně ochoty naslouchat), postupně všechna náboženství vyblednou do neškodné podoby.

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 15:22.
  Colossus v něm napsal:

  Islám je heozba pro evropu a jednou ji asi ovládne. Možná kvůli němu budou ještě větší boje než teď. Spousta lidí tvrdí, že křesťanství a islám jsou si hodně podobní, ale není tomu tak. Před pár dny jsem se vrátil z Londýna a bylo tam hodně muslimů. A jak se tam dostali ? Řidičům kamionů vlezou do automobilového prostoru a řidiči to zjistí až v Anglii. Co tedy dělat ? Na policii je vzít nemůžete, tam dostanete vvysokou pokutu. Vrátit se ? Ani nápad, musíte dovézt zásilku včas. Tak he musíte v UK vysadit a jet dál. Toto je ale spíš o uprchlické krizi, ale i tak to souvisí.

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 15:08.
  al-maty v něm napsal:

  Rokio: Pouze na jeden jeho důkaz.

  Příspěvek z 28. srpna 2018 v 15:01.
  Rokio v něm napsal:

  al-maty: Nenarážíš na důkazy boží existence Tomáše Akvinského?

  Příspěvek z 28. srpna 2018 ve 14:14.
  al-maty v něm napsal:

  -MM-: Já jakožto nemuslim se rozhodně nechci stavět do role obhájce islámského náhledu na svět. Přijde mi ale, že jsi ve svém ateismu až příliš radikální, když považuješ víru v jakékoliv nadpřirozeno (Boha) za chybu v úsudku. Vždyť v přírodě má jakýkoliv pohyb/změna svého původce-hybatele. Kdo jiný by měl být hybatelem vesmíru než sám Bůh (nebo si tam můžeš dosadit jakoukoliv nadpřirozenou bytost žijící mimo prostor a čas)?

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 22:09.
  _kebaba_ v něm napsala:

  $>$>

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:35.
  –MM– v něm napsal:

  Rokio: Tak jí můžeš opravit vědomosti. Hlavní charakteristika šíitů momentálně je, že jsou prakticky jen v Íránu, všude jinde je převaha sunnitů. Vůbec je ten Írán takový krásný stát – nemá rád sunnity, nemá rád židy, nemá rád západní civilizaci, není tam ani demokracie, ani stoprocentní tradiční diktatura... a přesto všechno je poměrně civilizovaný. :-)

  Jinak je tuším mezi šíity a sunnity rozdíl v nějaké historické trivialitě. Pokud si dobře vzpomínám, tak se neshodují v tom, jestli Mohamed někdy někam šel, nebo nešel... což je takový ukázkově malicherný náboženský spor.

  al-maty: Jakoukoliv důvěru v nadpřirozeno, pokud existují i přirozená vysvětlení, považuji za chybu v úsudku. Mnohdy je obhajitelná výchovou, prostředím a tradicemi. Stejnými prostředky by měla jít i vyvrátit – proč by mělo být zrovna tohle konkrétní nadpřirozeno správně a ostatní ne?

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:16.
  al-maty v něm napsal:

  To nepopírám.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:16.
  Rokio v něm napsal:

  al-maty: Asi máš pravdu. Jinak je to ale velmi charakterní učitelka a má výborné vztahy s žáky, které učí.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:14.
  al-maty v něm napsal:

  Ano, ale daný vyučující toho o religionistice moc neví.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:11.
  Rokio v něm napsal:

  al-maty: Učili jsme se to v základech společenských věd. Tam jsem brali také religionistiku, nauku o náboženstvích.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:07.
  al-maty v něm napsal:

  Kdo vám na té OA vtlouká do hlavy takové nesmysly? ;-(

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:07.
  Rokio v něm napsal:

  al-maty: Toto jsem se naučil na OA. Možná jsem se spletl. Omlouvám se.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 21:03.
  al-maty v něm napsal:

  Omlouvám se za emotivní reakci, ale kde jsi přišel na to, že sunnité jsou mírumilovní a šiíté radikální, tato teorie je naprosto nesmyslná, Rokio.

  Islámský stát, Al-Kájda, Taliban - to snad nejsou sunnité? ;-(

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 20:57.
  Rokio v něm napsal:

  Jedna věc jsou zásady islámu a věcí druhou je praxe. Islám a křesťanství jsou si v mnohých věcech podobné náboženství. Aktuální křesťané jsou mírumilovní, ale řada dnešních muslimů jsou hrozbou pro společnost.

  Mezi spoustou muslimů jsou teroristé. Jsou to hlavně takzvaní šiité, tedy radikální vyznavači islámu. Naproti tomu sunnité jsou mírumilovní. Žádné jiné z hlavních náboženství není tak násilné.

  Nemám tedy nic proti těm muslimům, kteří dodržují naše zákony a chovají se slušně.

  Příspěvek z 21. srpna 2018 ve 20:48.
  al-maty v něm napsal:

  Doufám, že se tu rozproudí zajímavá debata.:-)

  předchozí 1 další
  Kdo si nástěnku oblíbil?

  Nástěnka:

  Vznikla:
  21. srpna 2018 ve 20:48
  Založil:
  Obsahuje:
  24 příspěvků