Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Dilema půlnoci jako datové hranice

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 3. ledna ve 23:40.
  Prackal v něm napsal:

  Z her jsem zvyklý na tzv. denní reset, který se děje obvykle okolo 7-8 ráno. Do té doby je vždy den předchozí. Nestandartní časové úkazy by dle mého v něčem takovém dělaly zmatek. Stačí jen říci, že denní reset aktivit je stanoven třeba na ty 4 hodiny ráno a všichni budou vědět, že předtím je ještě včera. :-D

  Prodleva 7 dní.
  GreefMan v něm napsal:

  Já jsem to viděl v nějakém Linuxovém distru, že se čas po půlnoci takhle počítal a po vypnutí (nebo restartování) se to teprve začalo zase chovat normálně (tedy, že se neukazovalo 28:03, ale 3:03). Škoda, že si nepamatuju co přesně to bylo za distribuci.

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 19:12.
  Penubra_Shade v něm napsala:

  -MM- Někomu to zase jedno být nemusí navíc lidi už jsou zvyklí na ten čas který je že od půlnoci začíná nový den. :-) Kdybych viděla čas 25:45 tak mi bude chvíli trvat než si uvědomím jaký je doopravdy čas. Mě třeba nedělá problém si uvědomit že rozdíl mezi 23:59 a 0:01 jsou 2 minuty. Tu nejde jen o to jaký časoví je časoví interval mezi příspěvky. Když už by někdo měl fakt urputnou potřebu tu mít jiné časové rozdělení tak jsem za aby si uživatel mohl nastavit jestli mu den bude končit o půlnoci a nebo v 4:00 s tím že výchozí by byla půlnoc.

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 15:27.
  –MM– v něm napsal:

  Héfaistos: Asi je to trošku moc. Kdybych si myslel, že není, tak bych to nejdřív zavedl a až pak bych se ptal. :-D

  Ale neberu to tak, že prosazuji něco nestandardního, spíš hledám nějaký co nejméně sporný soulad mezi dvěma standardy. Když je pět minut po půlnoci a víš, kolik je hodin a bavíš se s někým o tom, co jsi dnes dělal a kam půjdeš zítra, myslíš tím opravdové dnes a opravdové zítra? Jestli ne a jestli i u protistrany očekáváš, že to tak nemyslí, tak už stejně jedete podle dvou různých standardů. Akorát ten starší z nich má méně vybroušená pravidla.

  Přiznat, že čas může přetékat, mi přijde jako cesta nejmenšího odporu. Nejsou to zbrusu nová pravidla času, jen jedno snadné pravidlo navíc. Oficiálně je 27. prosinec, budiž, ale kdyby mohl existovat 57. listopad, tak je to stejný čas. Podobně jako existuje více shodných reprezentací čísel, si jde představit víc reprezentací stejných časů. Většinou tyto jiné reprezentace nebývají moc užitečné. V případě časů po půlnoci… tam možná také užitečné nejsou, toť otázka. :->

  Teď jsem našel, že v Japonsku s podobným přetečením fungují, právě proto, že považují období po půlnoci spíš za součást předchozího dne. Takže nejsem jediný blázen na celém světě, kterého to napadlo. :-D

  Televizní programy také obvykle nekončí půlnocí. Vzpomínám si, že jsme o tom vedli někdy před dvanácti lety hodně bouřlivou debatu v práci, v podstatě velmi podobnou, jako máme tady teď. Až na to, že jako výtržníci proti pořádkům působili ti, kdo chtěli datovou hranici na 00:00. :-)

  Penubra_Shade: Jak často potřebuješ znát ten přepočet? Nestačí většinou jen vědět vztah mezi dvěma časy, tedy co bylo dříve a co později, případně o kolik? Pokud píšu na nějaké zahraniční fórum, tak je mi skoro jedno, v jaké jede časové zóně a kolik je doopravdy u mě hodin v době, kdy někdo jiný něco psal.

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 11:09.
  Héfaistos v něm napsal:

  Není tohle už trošku moc?
  Posunout hranice soutěží na čtyři hodiny ráno, proč ne, nejspíš to je dobrý nápad, ale vytvářet si vlastní čas? Nezlobte se, ale řekl bych, že pro většinu lidí to bude ne mírně, ale velmi matoucí.
  Ani posouvání hranice dne s vynulováním o půlnoci (viz Majdin příspěvek pode mnou) není nic extra, protože si velká spousta lidí bude myslet, že se daná událost (například odeslání příspěvku) stala o 24 hodin dříve. Všichni jsou zkrátka navyklí na standardy a tímhle v tom uděláte především dětem velký bordel. Ani v tom, že půlnoční jednání působí ráno jako včera nevidím velký problém, protože člověk si to uvědomí, dá si to dohromady a jakékoliv zmatení, pokud vůbec nastalo (u mě teda nikdy), nebude trvat déle než pár sekund. Tímhletím krokem vytvoříte u mnoha lidí zmatení daleko větší.
  Držte se standardů. Alík nemusí jít za každou cenu proti nim.

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 10:53.
  majdula2000 v něm napsala:

  Pokud má den tady začínat ve 4 hodiny ráno, tak vám přijde méně matoucí, když uvidíte sobota 23:59 a o 2 minuty později sobota 00:01, než když uvidíte 23:59 a pak 24:01?;-)

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 10:45.
  Penubra_Shade v něm napsala:

  JÁ bych nějaký nový čas nezaváděla protože by byl matoucí. Kdybych měla čas 25:10 taky bych si musela dopočítávat kolik je skutečně hodin ale jinak ten nápad aby soutěže začínali až v 4:00 se mi líbí. :-)

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 6:15.
  –MM– v něm napsal:

  Když se podívám na adventní kalendáře na množství, kdo soutěžil v noci:

  • 5,2 % v roce 2017.
  • 6,5 % v roce 2018.
  • 7,2 % v roce 2019.
  • 8,0 % v roce 2020.

  Roste to. Když to takhle půjde dál, budete v roce 2150 soutěžit v noci všichni. 8-D

  lékařský: Hranice mezi roky je jediná půlnoc, která je skutečně důležitá. Ta by měla výjimku, 1. ledna by začínalo v 00:00 a končilo po 27:59, zrovna tak 31. prosince by začínalo v 04:00 a končilo po 23:59.

  Pro dny trvající jiný počet hodin než 24 už existuje precedens, který se děje dvakrát ročně – jeden den má 23 hodin a druhý 25 hodin. Posuny mezi letním/zimním časem jsou sice ošklivé a přináší zmatek kvůli nejednoznačnosti, ale to si myslím, že tady nehrozí, protože to není překrytý čas, je jen přetečený mimo rozsah.

  darkness: Já bývám okolo půlnoci vzhůru vlastně vždycky už hodně let a ten zlom mezi dny mi pořád matoucí připadá. Pokud delší dobu nepřijdu do kontaktu s aktuálním datem, tak si pak pokaždé musím opatrně ověřovat, jestli náhodou ještě není ten den, co skončí, nebo jestli už není ten den, co bude ráno. Už minimálně dvě běžné soutěže začaly omylem o den jindy jen proto, že jsem započítal dnešek špatně. :-D

  Uznávám, že vidět čas s hodinou vyšší než 23 je hodně divné a nezvyklé. Ale když se tě zeptám, kolik času uběhlo mezi 22:40 a 01:10, tak to spočítáš nejspíš pomaleji, než rozdíl mezi 22:40 a 25:10. Myslím si tedy, že možná by si na to šlo zvyknout… už to někdy někdo někde zkoušel? :-)

  by to měli být rodiče, koho starostí by mělo být, kdy jejich potomek chodí spát
  Tuto pěknou myšlenku si opakuji často také. Na druhou stranu ale my s tím zájmem rodičů také leckdy souzníme – rodič od nás očekává nějakou míru odpovědnosti. Spíš bych se tedy ptal opačně, jestli by nějakému rodiči vadilo, že tady pro jeho potomka nebude po půlnoci nachystaná nová zábava. Nevím, přijde mi ten scénář, kdy maminka pošle malou dcerku krátce po půlnoci na Alíka, ať si tady jde otevřít adventní okénko, a je pak zklamaná, že to nejde, málo pravděpodobný.

  Samozřejmě ale může některým rodičům vadit – a to je oddělená otázka – pokud skutečně budeme děti učit nějaký nestandardní čas. Ale jednak té aktivity v noci není zase tak moc, jednak jsou děti v učení flexibilnější než dospělí. Vtípek s časem 44:44 asi žádnou katastrofu nezpůsobil…

  JMkolo83: A co kdyby na to existoval přepínač? Pořád by platilo, že všechno na Alíkovi bere jako hranici dne 04:00, jen ten výpis času by si šlo přenastavit, aby fungoval tradičně. (Vznikla by nová otázka: co má být výchozí?)

  majdula2000 v něm napsala:

  Je úplně jedno, kdy ty tu soutěž uděláš, jestli hned ráno nebo až odpoledne. I v 5 už je nejeden člověk vzhůru, spousta lidí dělá od šesti... Já třeba do školy vstávám po třetí, když tam ráno jedu, což už je ale extrém, ta čtvrtá je optimální.:-)

  Michael1994 v něm napsal:

  Takže maximálně bych jsem bral od 05:00:00 hod. do 04:59:59 hod. by běželo soutěž. A další kolo by bylo v tom čase od 05:00:00 hod. do 04:59:59 hod. atd.

  JMkolo83 v něm napsala:

  Souhlasím se Shallow.

  Shallow v něm napsala:

  Mně upřímně zavádění nového systému přijde ještě více matoucí. Klidně ať se všelijaké soutěže spouští později, ale tvoření nového značení času mě spíš akorát zdezorientuje a už vůbec nebudu tušit, co je za den a hodinu.

  darkness v něm napsala:

  Souhlasím s Majdou, za normálního stavu vstávám do školy o půl šesté, a v šest už jsem na cestě na vlak do školy.

  majdula2000 v něm napsala:

  V 6 je pozdě. Spousta lidí už je v tu dobu dávno vzhůru, protože ráno musejí do práce a za běžné situace i děti do školy, hodně jich vstává před šestou.

  darkness v něm napsala:

  Já bych to nezaváděla, jednak by mě strašně mátlo, kdyby mi mobil spolu s hodinkami a budíkem tvrdil, že je 0:07, ale Alík dělal že je 24:07 (pokud se nepletu, už teď mě to dost mate), a ještě pak proto, že si myslím, že lidé, co chodí takhle pozdě spát častěji, už zmatení včera/dnes nepociťují, plus si myslím že by to měli být rodiče, koho starostí by mělo být, kdy jejich potomek chodí spát, ne webu kde daný potomek tráví čas.

  Michael1994 v něm napsal:

  Já bych nejraději bral aby to bylo v 06:00 hod. místo 00:00 hod.

  Příspěvek z 26. prosince 2020 ve 21:59, upravený vzápětí.
  lékařský v něm napsal:

  Moment, moment!
  To by jako znamenalo, že když v roce 2022, 1. ledna třeba v 1:30 dopíše nějaký autor pětistý tisícátý článek do sbírky České Wikipedie, tak to bude v Alíkově Bingu uznané jako „ano“ a bod dostane část lidi, která se za něj rozhodla, i když ve skutečnosti skončil rok 2021?
  To by bylo zajímavý prodloužení roku o 4 hodiny. :-D

  Ale jinak ona je asi pravda, že v dnešní době půlnoc není něco, kdy by opravdu většina lidí spala. To bývá až kolem druhé až čtvrté hodiny.
  Každopádně všichni jsou zvyklí na formát času 24 hodin. Asi by to někoho zmátlo, ale na druhou stranu by to někoho mohlo zaujmout. Dost lidí v tu dobu už spí, tak by jim asi neměla nějaká simulace toho, že je ještě prvního, ale normálně má být druhého snad vadit.
  Osobně by mi to asi nevadilo, protože po půlnoci chodím už spát, takže bych byl možná i pro.

  Pralinka2 v něm napsal:

  4:44 je po 3:59, takže když by programátor chtěl, mohl by 44:44 nechat.

  JMkolo83 v něm napsala:

  já bych to nedávala, asi by mi to vadilo.

  Hogo v něm napsal:

  To ne, to by se nemohl používat čas 44:44

  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Asi bych si na to musela zvyknout ale jo. Ja bych to ale dala až od 5 ráno

  Hogo v něm napsal:

  Ano, chápal bych to a bylo by to super! Akorát by se pár nástěnek musela přejmenovatO:-)

  –MM– v něm napsal:

  Nejspíš posuneme hranice všech soutěží z půlnoci na 04:00. Problém s čekáním na půlnoc není jen u adventního kalendáře, ale teoreticky u všeho, co se řídí aktuálním datem. Přemýšlím tedy o tom, že i samotné datum je problém.

  Pokud jste vzhůru po půlnoci, vnímáte ji jako hranici mezi dny? Myslím, že skoro nikdo ji tak nebere, že tady existuje jakýsi rozpor mezi oficiálním dnem a mentální představou dnu, která je ohraničená tím, kdy spíme a vstáváme. Pokud mi nějaký systém minutu po půlnoci zahlásí, že mi včera (= před dvěma minutami) přišla nějaká zpráva, tak mě tím spíš zmate. A naopak zpráva z dneška, která je z období po půlnoci, nepůsobí odpoledne jako dnešní.

  Možná by bylo dobré (a možné ne), kdyby různé systémy po půlnoci předstíraly, že je pořád předchozí den. Zapomenout, že existují časy 00:00 až 03:59.

  Otázka zní: chápali byste, co znamená, když by se u příspěvků ukazovaly časy 24:01, 25:30, nebo 27:59? :-D

  předchozí 1 další
  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  26. prosince 2020 ve 20:41
  Založil:
  Obsahuje:
  23 příspěvků
  Moderátor:
  –MM–
  (zvěrolékař)

  Související příspěvek: