Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Duch svatý

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 10. ledna v 0:03.
  Kopčem v něm napsal:

  Ahoj jsem Petra: Jó tam nahoře jsou astronauti,kosmonauti a nějaký čínský taukonauti nebo jak se nazývají,jó to tam všichni jsou :-D

  Příspěvek z 10. prosince 2019 ve 22:08, upravený po 4 minutách.
  verbum v něm napsal:

  Četl jsem celou vaši debatu... A dovolte, abych řekl svuj krátký názor.

  Křest je pro křesťany jedna ze 7 svatosti. Dříve se křtili jen dospěli... průběhu dějin se přistoupilo k tomu, že se křti i male deti.
  Moc se mi nelíbí termín, že dítě je rekvizita. Ke křtu verici rodice přivádí dite, kterému pak v jeho dětství pomáhají Pana Boha poznavat, mají k tomu na pomoc kmotra, který rodicum pomaha.
  Pokud reknu, ze at se dite rozhodne samo, zda chce byt pokřtěn , To je asi uplne stejne, jako by si rodic rekl, nebudem dite ucit chodit at se rozhodne sam. Krest je neco co malého clovicka přivádí do spolecenstvi krestanu... A
  Křest je svatost, která má velikou hodnotu. A je to pečeť, která je nám dana...
  Rutual je křest cd, knihy atd. pro krestana je křest slavnost, kdy se stavam Bozim dítětem a to je ten základ všeho... stavem se Bozim dítětem. Tedy pečeť kterou mi nikdo, nikdy nevymaze. Ano muze se stat, ze v teto vire nejsem vyvhovan a nebo prestanu věřit, ale ta péct tam zůstává i na dale.

  Všem co se při krtu děje ma svou hodnotu a krásu, viditelná znamení neviditelných milosti, tak tomu říká katechismus katolické církve. Voda, olej, rouska a svicka mají svůj důvod...vše jsou to znamení, které křesťanům ukazují neviditelné milosti ze křtu vyplývající.

  Pokud se rodice rozhodnou dite pokřtit, mají k tomu jistě své důvody, ale před každým křtem malého dítěte rodice prochazeji takovým povidanim, co to křest je. Pri samotném křtu se kněz ptá, zda jsou si rodice vedomi co na sebe berou za odpovědnost.

  No tolik aspoň krátce, jak ha křest vidim a co křest znamená.
  Omlouvám se píší to na mobilu .
  Krásný adventni čas přátelé

  Příspěvek z 10. prosince 2019 ve 21:48.
  Kralinda35 v něm napsala:

  Já jsem evangelík a do kostela chodíš cca do 14 a pak děláš konfiskaci a tam se rozhodneš do církve vstoupit nebo ne.:-)

  Příspěvek z 10. prosince 2019 ve 21:26.
  anavercadav v něm napsal:

  Já si myslím, že křest by měl být dobrovolný, pro ty co se rozhodnou, že se nechají pokřtít, tudíž malé miminka o tom sami rozhodnout nemůžou, takže podle mého názoru je to moc brzy, každý by se měl rozhodnout během svého života. Pokud se člověk, který byl jako miminko pokřtěný se stane v průběhu života hinduistou, tak je to asi stejné jako kdyby jako malý pokřtěný v kostele nebyl, pokud ale během svého života se pokřtil dobrovolně a stal se křestanem a pak najednou přešel k hinduistům, tak je to už horší, ale pořád se může vrátit zpět.

  Příspěvek z 30. května 2019 ve 20:27.
  Ahoj_jsem_Petra v něm napsala:

  Jako že bych byla křesťanka to zrovna ne ale věřím že tam nahoře je (jsou) někdo :-)

  Příspěvek z 30. května 2019 ve 20:26.
  folbik v něm napsal:

  Rokio
  Úplně s tebou souhlasím!R^.

  Příspěvek z 5. července 2018 v 17:26.
  Gray v něm napsala:

  -MM-: Děkuji za vyčerpávající odpověď. :-) Nelíbí se mi v prvé řadě jakýsi zažitý monopol na víru, kdy jsi buď křesťan a věříš v Boha, anebo nejsi a automaticky tě hodí do šuplíku na ateisty. Já věřím na spoustu věcí včetně stvořitele, ale vedle věřících jsem prostě heretik. Tím teď pouze chci vysvětlit, že rituál pokřtění pro mě není jen pokropení vodou a i kdyby bylo, stejně se mi nebude líbit ta základní věc o nerespektování svobodné volby. Máš pravdu, že dítě si de facto do dospělosti stejně objektivně nevybere nic, ale plyšáka bych přeci jen nesrovnávala s vírou. Moc se mi ale líbí tvé argumenty. Někomu, kdo nevěří na prokletou voodoo panenku, taková věc vrásky nezpůsobí. Mě by ale spíš mrzel fakt, že mi někdo chce škodit a jestli k tomu užije méně či více společností trestatelnou formu, už je sekundární. Stejně tak u křtu se nepočítá s tím, že by si dítě později chtělo vybrat jinou cestu, takže kropení vodou jako takové mi nevadí, ale úmysl a způsob, jakým se s dítětem jedná, by mi byl proti srsti i v případě, že forma provedení by byla odlišná.

  Příspěvek z 1. července 2018 v 16:53.
  Rokio v něm napsal:

  Stále nesouhlasím se zvěrolékařem -MM- a s uživatelem Alíka Colossus. Jinak jejich názor respektuji.

  Podle mě to Bohu může vadit, pokud je někdo pokřtěný a je ateista. Ještě horší je, pokud daný člověk se v průběhu života stane třeba hinduistou a od narození je pokřtěný. Příslušníkům hinduismu a hinduistickým bohům to může také vadit a daný pokřtěný hinduista může mít špatný posmrtný život kvůli této nepravosti.

  Jedná se však pouze o můj názor, se kterým můžete i nemusíte souhlasit.

  Příspěvek z 30. června 2018 v 17:12.
  Colossus v něm napsal:

  Souhlasím s MM. Dítěti to neublíží a znám i nevěřící, kteří jsou pokřtěni

  Příspěvek z 30. června 2018 ve 2:17.
  –MM– v něm napsal:

  Gray: Je to rituál, ve kterém je dítě ve skutečnosti jen rekvizita, není tím k ničemu zavázáno, nemá z toho rozum. To, že se ke křtění váže obrazně řečeno nějaké větší kulturní zavadlo, tedy něco víc, než že je voda mokrá, není starost miminka. Dle mého názoru je sporné, jestli by to vůbec měla být starost i u dospělého, tedy jestli náboženství obecně potřebuje v mysli speciální šuplíček izolovaný od zbytku rozumu. Třeba mně by bylo úplně jedno, kdyby mě teď někdo pokřtil, z mého pohledu by se vůbec nic nezměnilo. Co si k tomu domýšlí za nadpřirozeno ostatní, to mi je celkem jedno.

  Novorozenec nemá svobodnou volbu v řadě jiných věcí – třeba se ho nikdo neptá, jakého plyšáka by chtěl do postýlky, nebo jestli se chce nechat vyfotit. Některé kultury dodnes věří, že fotografie krade duši, ty by mohly namítat, že by nikdo neměl dítě fotit dřív, než se samo svobodně rozhodne, jestli v dušiloupivou moc fotoaparátů věří. Nebo kdyby se voodoo provozovalo tak, jak bývá vyobrazené v amerických filmech (což je stoprocentní fikce), bylo by podle tebe právo novorozence poškozeno, když by si jej někdo vyrobil jako voodoo panenku? Autor panenky by věřil, že to má nadpřirozený význam, dítě ne, rodiče ne... znamená to, že si nesmí panenku vyrobit? Zákazem bys přeci říkala, že tomu trochu věříš.

  Pocmrndání vodou nemá na náboženské vyznání člověka prakticky žádný účinek. Mnohem zásadnější vliv mají rodiče, kteří své dítě vychovávají směrem k hodnotám, které samy vyznávají. Je téměř nemožné určit, kde vlastně začíná to skutečně svobodné rozhodnutí, u dítěte nikdy nejde zajistit objektivní výběr.

  Příspěvek z 29. června 2018 ve 22:40.
  Colossus v něm napsal:

  Grey : Jo takhle ! To jsme si trochu nerozuměli

  Příspěvek z 29. června 2018 v 19:50.
  Rokio v něm napsal:

  Souhlasím s uživatelem Gray.

  Příspěvek z 29. června 2018 v 19:43.
  Gray v něm napsala:

  Colossus: Víš, jde mi o obsah, ne o formu. A když už se chceš odkazovat na dobu Jana Křtitele, tak jeho první pokřtění byli dospělí lidé, kteří si to sami vybrali. Proti tomu nic nenamítám.

  -MM-: Vadí mi to, že nebylo respektováno právo na svobodnou volbu a hromadně se nerespektuje kdykoliv se křtí malé dítě, které z toho nemůže mít rozum. Člověk by si měl něco takového jako je víra (ať už je jakákoliv) vybrat vědomě. Samozřejmě k tomu mohu přistupovat tak, že to pro mě nebude mít žádný význam a tak se i k tomu snažím většinou stavět. Ale to nemění nic na tom, že moje svoboda končí tam, kde začíná hranice tvé svobody a tohle je na plné čáře porušeno ať už je původní motiv sebeušlechtilejší.

  Příspěvek z 29. června 2018 ve 13:53.
  Farmář12 v něm napsal:

  Křťím tě ve jménu otce,syna a ducha svatého.:-D

  Příspěvek z 29. června 2018 ve 12:18.
  –MM– v něm napsal:

  Colossus: Ne, nebyla to ani trochu důležitá části argumentu. Stála by tedy za zmínku jen na okraj, kdybys měl i nějakou konstruktivní připomínku, takhle to vypadá, že si názoru Gray vůbec nevážíš, když jsi ho zredukoval na jedno slovo, které vyvracíš jednou větou. :-)

  Krom toho jsi vlastně ani nijak nevyvrátil, že křtění je v dnešní době už jen zkostnatělá zvyklost pramenící ve středověké víře. Kdyby se ta víra nedržela ve středověku, tak by se dnes nekřtilo, a nezáleží na tom, jestli vznikla dřív než ve středověku. (Jinak viz en.wikipedia.org/wiki/History%5fof%5fbaptism, novorozenci se křtí od třetího století našeho letopočtu, tato tradice tedy začala těsně před středověkem, ale nikoliv před více jak 2000 lety.)

  Příspěvek z 29. června 2018 v 11:08.
  Colossus v něm napsal:

  -MM- : Já si to dobře přečetl, ale pokud chce člověk něco napsat, měl by si o tom něci zjistit.

  Příspěvek z 28. června 2018 ve 22:51.
  –MM– v něm napsal:

  Colossus: Asi sis špatně přečetl, co Gray napsala, nebo se úmyslně snažíš vypíchnout nějaký detail, kterým naznačíš „pche, máš to celé špatně, já to mám naštudovaný“. To dokážu taky: Současná podoba křtění pochází někdy z dvanáctého století. Mění to něco? Ne. Záleží někomu z vás na tom, jestli to je středověký rituál nebo starověký rituál? Ne.

  Gray: Proč ti vadí, že tě jako miminko umyli v nějakém zdobeném baráku? Mě koupali pravidelně v budově vyšší než bývají kostely (v paneláku) a nijak negativně mě to nepoznamenalo. Voda jako voda. :-)

  Příspěvek z 28. června 2018 ve 22:25.
  Colossus v něm napsal:

  Grey: Zopakuj si dějepis, jestli byl podle tebe středověk před 2000 lety a více

  Příspěvek z 28. června 2018 v 18:30.
  folbik v něm napsal:

  můžou

  Příspěvek z 26. června 2018 v 17:49.
  _kebaba_ v něm napsala:

  Zavazujes ve viru? Nesmysl, i ti pokrteni muzou zit normalni zivot bez nejake viry

  Příspěvek z 26. června 2018 v 17:04.
  folbik v něm napsal:

  křestem se zavazuješ ve víru, proto myslím není spravný křest miminek

  Příspěvek z 25. června 2018 ve 20:40.
  Rokio v něm napsal:

  Křest je pouhá třešnička na dortu. Hlavní jsou dvě věci: věřit v Boha a chovat se podle křesťanských zásad.

  Příspěvek z 25. června 2018 v 19:27.
  folbik v něm napsal:

  Rokio má pravdu
  teda podle miho názoru

  Příspěvek z 25. června 2018 v 19:23.
  Lolovek v něm napsal:

  Nejsem pokřtěn a nejsem věřící

  Příspěvek z 25. června 2018 v 19:20.
  Gray v něm napsala:

  Rodiče neobviňuji, jen nesouhlasím s tím, co udělali.

  Příspěvek z 25. června 2018 v 11:00.
  _kebaba_ v něm napsala:

  FriedKitten: jsem tehoz nazoru:)

  Příspěvek z 25. června 2018 v 10:25.
  al-maty v něm napsal:

  Rokio: Jak o sobě můžeš prohlašovat, že jsi římský katolík, jestliže nejsi pokřtěný?

  Příspěvek z 25. června 2018 v 10:19.
  FriedKitten v něm napsal:

  Já jsem pokřtěná, ale nějaký extrémní věřící nejsem. Některý zvyky ráda dodržuju a jedno z mých dětí bych taky v budoucnu ráda pokrtila, ale to už se ukáže na situaci. A rodiče neobviňuju z toho, že za mě udělali nějaké rozhodnutí, protože mi to život nezměnilo.

  Příspěvek z 25. června 2018 ve 4:24.
  Gray v něm napsala:

  Trochu bych to zmírnila, když je člověk pokřtěný, je pro druhé křesťany křesťanem ať chce nebo nechce, ale zda to bude mít význam i pro dotyčného samotného, je jen na jeho uvážení.

  Souhlasím ale s tím, že tohle jednání není správné, jelikož popírá svobodnou volbu. Upřímně křest je v dnešní době už jen zkostnatělá zvyklost pramenící ve středověké víře, že nepokřtěnému člověku jsou brány nebeské uzavřeny. A protože úmrtnost byla vysoká, dítě bylo křtěné ideálně hned po porodu. To, že tenhle elitářský způsob myšlení byl vůči jiným kulturám dost rasistický ponechme stranou. Pokud je někdo věřící a cítí, že mu křest prospěje, prosím.

  Ale např. já jsem byla pokřtěná jako mimino a myslíte si, že jsem nadšená z toho, že to za mě rozhodl někdo jiný? :-)

  Příspěvek z 24. června 2018 v 17:01.
  Rokio v něm napsal:

  Křest od narození je metlou pro ty, kdo v dospělosti nechtějí být křesťany, nýbrž chtějí zasvětit svůj život jinému náboženství. Jakmile je člověk pokřtěn, je nadosmrti křesťanem, i když třeba nechce.

  Ještě horší je, když dané jiné náboženství jinou víru zakazuje a pak daný „křesťan“ a třeba hinduista štve tím nechtěně oba bohy - křesťanského i hinduistické a může si tím znepřátelit i příslušníky náboženství, které uznává.

  Křest od narození je tedy jednoznačně zlo stejně jako například nucení dítětě, aby žilo podle kultury daného náboženství.

  Kdo si nástěnku oblíbil?