Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Fiktivní světy podle –MM– – svět s oknem do minulosti

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 6. března v 11:53.
  lékařský v něm napsal:

  Ale pamatujte, že přepsání mysli není úplně jednoduché. Viz definice světa:

  „Nejde tedy masově přeprogramovat celou populaci, ale dejme tomu jednoho z tisíce a jen jednou za měsíc.“

  ;-)

  Příspěvek z 6. března v 11:15.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  No diktátorům by se vyplatilo udělat si z nějvětších odpůrců přívržence protože odpůrce režimu jen tak nezmanipuluješ a přece jenom je to odpůrce

  Příspěvek z 6. března v 8:46, upravený po 7 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Jak byste díky tomu deníčku zjistili, v moment kdy si do něj jdete něco zapsat, jestli ste ten názor vymysleli/změnili sami od sebe a nebo vám ho vnuknul někdo cizí?

  Možná by vznikl nějaký „test konzistentnosti myšlenek“, kterým by se dala nějak otestovat konzistentnost těch vašich názorů (podobně jako fungují nějaké kontrolní součty u digitálních dat pro detekci poškození či manipulace s daty). Možná by se lidé snažili vytvářet si názory čistě logicky a upozaďovat při tom emoce (a asi i intuici a podvědomí), a pak ty věci co jim „nesedí“ by hned přehodnocovali (stejně jako by to podle mě měli dělat i lidi v našem světě :-D)

  Mně se vlastně celá ta premisa moc nelíbí. Přijde mi, že by v takovém světě vlastně nic moc horšího nedělo, než se děje v tom našem. Že už teď jsou lidé jak jednotlivci, tak celé masy, dost snadno ovlivnitelní a manipulovatelní. Svobodná vůle je tak trochu iluze (nebo možná úplně). Myslím, že většinu názorů které máme, máme aniž bychom si vlastně uvědomovali proč je máme.

  Myslím, že by se většině manipulátorů vyplatilo pokračovat v těch běžných, praktikách které známe. Možnost složitě ovlivňovat jednotlivce (sice důkladněji, ale nákladněji), by asi většinou nebyla tak moc výhodná oproti možnosti jednoduše ovlivňovat hromadu lidí, jako se to děje dnes.

  (Snad nezním příliš jako konspirátor.)

  Příspěvek z 6. března v 7:39.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  myslím že by se populace dělila na 2 skupiny na ty co se toho měnění myšlenek nebojí na naopak to podporují a druhá byla velice proti měnění myslí bála by se že je přeprogramují a pak neutrální více méně bez názoru

  Příspěvek z 6. března v 7:33.
  Vitan_26 v něm napsal:

  lékařský: Možná třeba nějaké zamčené deníky? Dokázal bych si představit že technologie okolo nich by se hodně zlepšovala, kdyby jsi díky nim dokázal zjistit, že někdo změnil… no tebe.

  Taky myslím, že by změna myšlenek hodně rozšířila na dobrovolné změny. Dokážu se představit firmy, které nabízí například, že vám vnuknou myšlenku, že rádi chodíte do posilovny, kdyby jste se rozhodli že chcete nabrat svaly, ale jste moc líní tam jít jen tak.

  Příspěvek z 5. března v 17:10, upravený vzápětí.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  lékařský: no to je pravda takže deníky se vylučují :-D;-D

  Příspěvek z 5. března v 16:06.
  lékařský v něm napsal:

  Vojtar2d2: Kdyby si lidé psali deníky, aby věděli, čemu včera věřili, tak by pro pozměnění svých myšlenek nebyla potřeba nějaká divná chemikálie a profesionální našeptávač, nýbrž jen tužka a guma. O:-)

  Příspěvek z 5. března ve 13:54, upravený v 17:11.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  Podle mě by bylo zkoušeno by se touto metodou učilo

  Vitan_26 : no v těch monarchiích a diktaturách by moc odpůrců nebylo všichni by přes noc čirou náhodou při úplňku

  změnily názor a přidaly byste k té monarchii k té Vládě

  Taky by si tím lidé mazaly špatné vzpomínky ,noční můry atd

  Také by existovali továrny na ty (houby ?) (nebo aspoň povídky o nich)

  Lidé by si častěji psaly deníky aby věděli čemu „věřili“ včera

  Prodleva 3 dny.
  Příspěvek z 2. března ve 20:43.
  Vitan_26 v něm napsal:

  Nebylo by mnoho monarchií a diktatur, a ve většině státech by vládl veliký senát, aby nešlo ovlivnit jednoho člověka u moci.

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 1. března ve 4:00.
  –MM– v něm napsal:

  M02: Svět poddajných vůlí

  Hypnóza je v našem světě spíš cirkusový trik a její skutečný užitek a účinek v psychiatrii je sporný. Souhra mentálních postupů, kterým říkáme svobodná vůle, má pro naši společnost velkou hodnotu – v kapitalismu je důležitým hybatelem tržního prostředí, v demokracii určuje většinová vůle vládu. Byla by vůle méně hodnotná, kdyby nebyla až tak svobodná?

  Ve světě poddajných vůlí objevili Evropané někdy koncem středověku (třeba během nějakého kreativního mučeníčka) zvláštní chybu v lidské mysli. Cosi jako hack na mozek. Postup, kterým jde člověka uvést do transu a pak mu vsugerovat a/nebo i vymazat jakoukoliv myšlenku, jakýkoliv názor. Případně i potlačit vzpomínku nebo vyrobit zárodek jiné vzpomínky.

  Není to technicky jednoduché. Aby postup nejlépe fungoval, upravovaný jedinec musí pozřít určitou (málo dostupnou) chemickou látku (něco z houby?) a strávit několik hodin ve vyhřáté izolované místnosti s profesionálním našeptávačem, který mu přepíše myšlenky. Funguje to jen za úplňku, vědci spekulují, že nejspíš kvůli nějakému nenapodobitelnému druhu odraženého slunečního záření. Nejde tedy masově přeprogramovat celou populaci, ale dejme tomu jednoho z tisíce a jen jednou za měsíc.

  Navíc existuje mezi lidmi rozptýlená na první pohled nerozlišitelná genetická odchylka, jejíž nositelé jsou stoprocentně imunní, nejde je vůbec uvést do transu. Ovšem trans je možné předstírat, takže našeptávač nemusí vytušit, že postup nefunguje.

  Běžní lidé všude v civilizovaných státech vědí, že tento postup existuje, není to utajená znalost pro pár vyvolených (byť by nejspíš bylo možné ji tajit lépe než velká tajemství v našem světě).

  Pojďme spekulovat, co se v takovém světě děje…

  Příspěvek z 29. února v 8:55.
  –MM– v něm napsal:

  Únor se blíží ke konci… (ještě, že v našem světě se v tomto lidi shodnou)

  Asi to nebyl pro začátek až tak zajímavý svět. Nebo jsme na něm všechno zajímavé projeli hodně rychle. Nebo pomalejší část diskutérů nestihla žádný postřeh vymyslet. :->

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek ze 17. února ve 22:04.
  Vitan_26 v něm napsal:

  Vznikne univerzální internet účet, něco jako „login with Google“, který automaticky zrychluje a zpomaluje podle tvojí rychlosti.

  Příspěvek ze 17. února v 19:31.
  –MM– v něm napsal:

  Když by se člověk odstěhoval do vzdálenější země, musel by se aklimatizovat nikoliv jen na jinou časovou zónu, ale i na úplně jiný rytmus fungování (protože nemáme celosvětově platné dny, týdny, roky).

  Vitan_26: A kdyby taková organizace neexistovala, určitě by o ní kolovala oblíbená konspirační teorie. :-)

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 11. února ve 13:57.
  Vitan_26 v něm napsal:

  Existovala by nějaká tajná organizace lidí kteří žijí úplně nejpomaleji, její členové jsou extrémně chytří a vymýšlejí jak ovládnou svět.

  Příspěvek z 11. února v 1:55.
  –MM– v něm napsal:

  Místo dabingu by se filmy a seriály zrychlovaly a zpomalovaly…
  I když samozřejmě rychlost není vše, mezi pomalými a rychlými státy by byly kulturní rozdíly, které by nešlo snadno přizpůsobit (podobně jako když se v naší realitě japonský seriál nadabuje do češtiny, tak neztratí svoji zvláštní japonskost :-)).

  Vojtar2d2: Rychlost se většinou dědí po jednom z rodičů.

  Ať už je to jakkoliv, nějaká skupina by přece musela dominovat
  Historicky možná nějaká dominovala, ale nyní v moderní době vychází síly vyrovnaně. Neznamená to, že jsou všichni stejně spokojení, ale v průměru nevládnou ani rychlí, ani pomalí.

  Prodleva 5 dní.
  Příspěvek z 5. února v 19:00, upravený po 12 minutách.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  Předem se Omlouvám ! zato že neumín psát

  Budoucnost tohoto světa by závisla na
  organizaci/schopnosti domluvit se

  Kdyby to tak bylo všichni by využili své síli a bylo by dobře

  Kdyby se nedomluvili byliny víc náchilní k rozkladu než my rozdíl vnímání času je hodně podstatníý

  Ale na druhou stranu mi máme spoustu jazyků a taky mezi těmi x skupina my víceměne nejsou rozbroje mohlo By to být podobné

  Cituji Člověk pocházející z cizích krajů se nepozná podle toho, že jinak vypadá, nebo že mluví jinou řečí, ale spíš podle toho, že chodí a mluví jinak rychle než ostatní lidi na daném území.
  Konec citace
  No a unás to není s časem ale s jazykem

  Jo a rychlost se sčítá rychlí rodič a pomalí rodič =střední dítě nebo se to předává po matce /otci
  Ať už je to jakkoliv nejaká skupina by přece musela dominovala :-)

  Příspěvek z 5. února v 18:57.
  –MM– v něm napsal:

  Kdyby jedné části lidí vážně hrozila porážka ve válce kvůli jejich vrozené rychlosti/pomalosti, pořád tu existuje ta nedoporučovaná možnost zmíněná v posledním odstavečku – chemická látka, která člověku dočasně změní rychlost. Vážná zdravotní rizika jsou sice nežádoucí v době míru, ale pokud velké skupině hrozí vyhlazení nebo zotročení, byla by to určitě smysluplná možnost…

  Chápu, že je lákavé přemýšlet, která strana by měla mocensky navrch, ale mně přijde lákavá otázka, jak vypadá rovnováha. ;-)

  Příspěvek z 4. února ve 14:05.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Co se týče těch válek, tak ti rychlejší by byli ve výhodě při takových akcích, jako jsou různé bleskové údery a podobně. Ale když by válka přešla do fáze zákopových bojů, obléhání a blokád, tak by byli asi víc ve výhodě ti pomalejší.

  Příspěvek z 4. února v 11:05.
  –MM– v něm napsal:

  Vojtar2d2: Je pravda, že i v našem světě třídíme sportovce do více kategorií – zejména proto, že nejúspěšnější ženy dosahují většinou horších výsledků než nejúspěšnější muži. Také máme paralympiády.

  Ale tady by to bylo takové ožehavější, protože by to hraničilo s jakýmsi druhem rasismu. Oddělená kategorie pro lidi prapůvodně pocházející z rychlé/pomalé země, to by bylo jako oddělená kategorie pro černochy/bělochy…

  A co teprve komunikace, hraní různých her
  V chatu by asi rozdíl znatelný byl. Ale na běžných diskusích, jako je tady v nástěnkách, by nešlo původ poznat. I v našem světě stírá internet spoustu rozdílů – zejména to, že lidi většinou neví, jak ostatní vypadají, má nejspíš příznivý vliv proti předsudkům.

  Vitan_26: Kombinované sporty zní rozumně. Nějaké ty pětiboje, desetiboje, které testují širší paletu schopností…

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 2. února v 11:42.
  Vitan_26 v něm napsal:

  -MM-: Ohledně těch zvířat jsem to bral tak, že lidé se berou jako jeden druh zvířete, takže by pak byli třeba tygři co běhají 30, 60, nebo i 90km/h a stali by se více dominantní. Pomalejší by naopak byli chytřejší takže by to asi ve výsledku mohlo být vyrovnané.

  Co se olympiády týče, myslím že by mohla fungovat celkem podobně jako u nás. I my máme lidi kteří se narodili s lepšími geny než ostatní. Na amatérské úrovni to není takový rozdíl, ale na té profesionální kde jde často o desetiná čísla, to může být rozdíl mezi výhrou a prohrou. Například vysoký muž sotva bude na závodní úrovni žokej.

  Rychlí lidé by soupeřili ve více atletických disciplínách a pomalejší naopak v těch vědomostních. Mohli by i být například nějaké kombinace logických úloh a třeba běhu, jakýsi biatlon, kde by benefitovali ti „vyvážení“

  Příspěvek z 2. února v 11:29, upravený po 3 minutách.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  -MM- podle mě by zpočátku byla snaho to roztřídit (pro ženy s rychlostí ... Pro muže s rychlostí ....)ale rychle by se od toho upustilo prostě by se nesoutěžilo (ale pokud by se soutežilo musela by se nějak mněřit rychlost)

  A co teprve komunikace,hraní různých her

  Příspěvek z 2. února v 11:08.
  –MM– v něm napsal:

  Myslím, že ve vícerychlostním světě se budou špatně pořádat olympiády. :->
  Protože u většiny sportů je rychlost důležitá. Co by mohlo být ekvivalentem mezinárodních sportovních šampionátů?

  Vojtar2d2: To je dobrý postřeh, ano, existovala by široká škála rychlostí, ne jen pomalí a rychlí, ale i spousta mezistupňů.

  V dřívějších dobách se nejspíš výrazně odlišní lidé moc nepotkávali, rozdíl mezi sousedními oblastmi nebyl moc velký, ale i tento svět se nejspíš postupně propojuje a globalizuje, kultury se mísí. Se vším, co k tomu patří…

  Vitan_26: Dává smysl, že by proběhl nějaký pokus o světovou nadvládu jedné skupiny. Ale pravděpodobně by neuspěl… nebo kdyby uspěl, tak by nevydržel dlouhodobě.

  Pokud ale počítáme zvířata jako součást přírody, tyto pomalejší kultury by s nimi mohly mít mnohem větší problémy, a celé národy by mohly vymírat kvůli velmi rychlým a agresivním zvířatům.
  Zvířata vlastně fungují vícerychlostně i v našem světě. Právě na zvířecí říši jde vidět, že i pomalejší tvorové dokážou přežívat a fungovat v ekosystému s rychlejšími. Občas i jeden druh zvířete má pomalejší a rychlejší poddruhy.

  YOYO: „Ale myslím, že by takové páry většinou neměly dlouhého trvání, ten rychlejší by se nejspíš strašně nudil. Představte si, že trávíte čas s někým, kdo mluví a chodí strašně pomalu. Mohlo by to být dočasně lákavé pro přepracované lidi, kteří si chtějí trochu odpočinout, zpomalit. Ale proč by v tom někdo přetrvával dlouhodobě?
  Třeba z lásky, ne? :-)O:-)
  Svět existuje teprve den a už tu máme předsudky proti smíšeným párům! :-D

  Příspěvek z 1. února v 15:54.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  Všichni se bavíte o 2 skupinách ale já myslím že by byly 3 rychlí,střední a pomalí navzájem by se něměli rádi a podle mě by vyhrávali ti a střední byla by to taková šlechta (a zároveň by jich bylo nejmíň).

  Ty rychlí by podle mě byli silnejší rychlejší a výbušnější

  Pomalí by pak převažovali chytří moudří slabší zato rozumejší

  Střední by pak měji nejaký mix a byli by vlivní protože by je měli rádi oboje strany žily by v přepichu

  Ale předpokládám že by neboli izolování
  Kdyby žili odděleně lidem by nepřišlo že jsou rychlejši/pomalejší druhou skupinu by nepoznali

  Příspěvek z 1. února ve 13:02.
  Vitan_26 v něm napsal:

  Řekl bych že kultury s vyšší rychlostí by ovládli svět, ale to je za předpokladu že žijí na stejném kontinentu. Kdybychom se podívali ještě na doby starší, před tím než existovali střelné zbraně a další věci, lidé co se pohybují rychleji, mají obrovskou výhodu v boji. Jestli se nějaké civilizace pohybují někdy až 3x rychleji, nemají proti nim pomalejší kmeny šanci. Jediné co by je mohlo zachránit je že díky jejich zvýšené inteligenci by rychle vymysleli nějakou účinou obranu.

  Pokud vezmeme v potaz že lidé co se pohybují rychleji musí také rychleji přemýšlet, (vezmu extrémní příklad Flash, kdyby přemýšlel stejně rychle jako normální člověk, tak nabourá hned poprvé co vyběhne). Pokud by nějaká kultura měla několikrát rychlejší přemýšlení, očekával bych že bude mít mnohem rychlejší technologický rozvoj. Nebo? Záleželo by na tom jak rychle by zvládali pomalejší ale chytřejší lidi vymyslet. Určitě by jim pak vše trvalo déle postavit, ale řekl bych že by se mohlo stát, že rychle lidi by prostě dlouho nic nenapadlo, a i kdyby přemýšleli hrozně rychle, nedostatek inteligence by jim mohl kompletně zabránit v technologickém růstu.

  Další věc je, jak rychlím tempem se pohybuje příroda okolo. Pokud se také na různých místech světa pohybuje různě, pak by rychle civilizace měli velkou výhodu protože by si prostě našli kousek světa co jim může dát dostatek jídla. Problém by pak nastal po té co by se tato velmi moderní civilizace chtěla expandovat - dobít svět. Zjistili by že na ostatních částech planety nemají dostatek jídla a museli by vymyslet nějaké velmi rychlí technologický způsob jak jídlo získávat. Například použít všechnu část země kde to roste rychle jako farmy, a bydlet na pomalejších částech světa, a jídlo si dovážet.

  Pokud by ale příroda byla všude stejně rychlá, pomalejší civilizace by měli pocit, že žijou v ráji. Všude mnohem více jídla než je potřeba. Pokud ale počítáme zvířata jako součást přírody, tyto pomalejší kultury by s nimi mohli mít mnohem větší problémy, a celé národy by mohli vymírat kvůli velmi rychlím a agresivním zvířatům. Naopak rychle civilizace by měli opět velký problém s jídlem, pokud by nevymysleli alternativní způsob jak jídlo vyrábět, nemohli by se tolik rozmnožovat. V tomhle světě by pravděpodobně zbylá většina lidí co jsou „sladěni s přírodou“ a pak pár rychlích a pomalích lidí na specifických místech, kde by zvládli přežít.

  Příspěvek z 1. února v 10:16, upravený po 43 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Takže ti rychlejší lidé zřejmě mají rychlejší metabolismus, tedy toho úměrně více snědí za stejnou jednotku času. Rychleji stárnou, takže dříve umírají, dřívěji dosahují puberty, dřívěji se můžou rozmnožovat.

  Myslím, že už jen kvůli tomu by docházelo k tomu, že populace rychlejších by rostla rychleji a nakonec by výrazně převýšila, možná i vytlačila ty pomalejší. Proč se to neděje? Možná kvůli omezeným zdrojům? Jídlo neroste rychleji jen pro to, že ho jí rychlejší člověk, že.

  Rychlejší lidé by měli větší náklady na život v převodu na stejnou jednotu času, ale naopak menší v poměru k délce jejich celého života. Jídla a vody zkonzumují za život zhruba stejně, ale ostatní náklady mají levnější - obydlí, vybavení a spotřebiče nechátrají tolikrát rychleji kolikrát rychle je používají - takže za svůj život jich nepotřebují koupit tolik, jako jich spotřebují za svůj život pomalejší. Náklady na nájem za jednotku času taky nebudou mít větší, za teplo taky ne, za elektřinu jen o něco, za vodu ano.

  Pokud předpokládám, že výše příjmů bude úměrná jejich rychlosti, tak mi z toho vyplývá, že životní úroveň by nejspíš měli rychlejší lidé výrazně lepší, alespoň pokud by žili mezi svými. (Možná je to ale chybný předpoklad. Protože část výdělku bude závislá ne jen na jejich vlastní rychlosti ale na pomalosti okolních dějů.)

  Zajímavější situace by byly tam, kde se ty kultury mísí.

  Napřed mě napadlo, že rychlejší lidí by možná často byly zneužívání k manuální práci, možná i zotročováni. Tvořili by takovou dělnickou třídu. Na vyšších manažerských pozicích by naopak byli ti pomalejší, kteří tak rychle nestárnou.

  Ale nejsem si jist, zda to dává úplně smysl.

  Co myslíte?

  Přemýšlel jsem taky nad tím, proč by vůbec mělo docházet k tomu, že by vznikaly smíšené páry.

  Rychlejší muže by asi přitahovaly pomalejší dívky, protože by nestárly tak rychle jako dívky z jejich vlastních řad. Kdo by nechtěl věčně mladou ženu, že? Navíc by taková žena byla úměrně méně upovídaná :D

  Ale myslím, že by takové páry většinou neměly dlouhého trvání, ten rychlejší by se nejspíš strašně nudil. Představte si, že trávíte čas s někým, kdo mluví a chodí strašně pomalu. Mohlo by to být dočasně lákavé pro přepracované lidi, kteří si chtějí trochu odpočinout, zpomalit. Ale proč by v tom někdo přetrvával dlouhodobě?

  Příspěvek z 1. února ve 4:00.
  –MM– v něm napsal:

  M01: Svět více rychlostí

  V našem světě jsme zvyklí, že se lidstvo nedostatečně shoduje na fyzikálních jednotkách (musí se převádět metrické/imperiální jednotky, stupně Celsia a Fahrenheita apod.) a na jazycích, kterými se dorozumívá, ale existuje takřka stoprocentní globální shoda na měření času.

  Ve vícerychlostním světě se lidi na čase nikdy neshodli. Ani na malých jednotkách, jako je naše sekunda, ani na středních jednotkách, jako je náš týden, ani na velkých jednotkách, jako je náš rok. Možná je to proto, že lidi u rovníku nezajímají roční období, proto je nezajímá ani tradiční rok, a lidi u pólů mívají dlouhodobě polární den nebo polární noc, proto je nezajímají tradiční dny – čas odměřují v úplně jiných škálách. Přesné důvody však nikdo nezná a ani po nich moc nepátrá, protože to takhle zkrátka vždycky bylo a zvyk je přeci železná košile.

  Ba co víc, neexistuje ani shoda na tom, jak rychle lidé vnímají, jak rychle stárnou, jak dlouho spí a jak rychle se pohybují. Rozdíl může být skoro až trojnásobný! Rychlost je vrozená, během života skoro neměnná a dědičná (většinou po matce, někdy po otci, ale jen velmi zřídka se namixuje). Člověk pocházející z cizích krajů se nepozná podle toho, že jinak vypadá, nebo že mluví jinou řečí, ale spíš podle toho, že chodí a mluví jinak rychle než ostatní lidi na daném území.

  Rychlejší jedinci by měli v konkurenčním prostředí vždy vyhrávat a vytlačit pomalejší, ale tady se to neděje, protože ti pomalejší mají vyšší pravděpodobnost (ale ne jistotu), že mají jiné přednosti – třeba jsou v průměru o kousek chytřejší, moudřejší, uvažují víc dlouhodobě.

  Existují chemické látky, kterými jde rychlost jedince dočasně (třeba jen na jeden frnipuk) změnit, ale mají vedlejší účinky – zvyšují riziko nevyléčitelné choroby nebo i okamžité smrti – proto většina civilizovaných zemí zakázala jejich výrobu, prodej i držení.

  Pojďme spekulovat, co se v takovém světě děje…

  Příspěvek z 31. ledna ve 23:59.
  –MM– v něm napsal:

  Kdybych někoho inspiroval, klidně si zřiďte vlastní podobnou nástěnku. ;-)

  Pokud byste v některém z fiktivních světů chtěli sestavit příběh, můžete ho napsat jako Alíkovinu. Ale doporučuji s tím začít až po skončení měsíce, kdy už budeme dotyčnému světu lépe rozumět. :-)

  Příspěvek z 31. ledna ve 13:58.
  Vojtar2d2 v něm napsal:

  Taky se na to moc teším :-)

  Příspěvek z 31. ledna v 11:26, upravený po 36 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Super nástěnka. Moc se těším.

  Občas, když konzumuji nějaký film nebo knihu, tak mi vadí pokud je tam svět vymyšlený tak, že nedává smysl.

  Nemluvím teď o takových počinech, kde je třeba nějaký romantický nebo komediální příběh zasazen do ledabyle vymyšleného fantastického světa, a jde tam spíš o osudy jednotlivých postav a vztahy mezi nimi. Tam je mi to celkem jedno, ten svět beru jen jako kulisu.

  Ale pokud celý ten příběh je postaven na nějaké jedné vymyšlené premise, která má dopad na společnost, a ještě je tam obsáhlý (ve smyslu zdlouhavý, ne promyšlený) popis oné společnosti, u které si ale v jednom kuse říkám „takhle by to přece nemohlo fungovat, to nedomysleli“ - tak to pak dost kazí ten zážitek.

  U takových filmů zřejmě scénárista udělal zásadní chybu, že nezaložil podobnou nástěnku na Alíkovi! :-D

  Jsem zvědavý, s čím MM přijde! :-)

  Příspěvek z 31. ledna v 9:09.
  –MM– v něm napsal:

  Mám rád sci-fi příběhy a přemýšlení o různých způsobech fungování světa. Sám jsem ještě nic moc nenapsal, ale občas mě napadne zárodek nějakého sci-fi nápadu – nikoliv v podobě příběhu, ale v podobě jinak fungujícího prostředí, do kterého by šel nějaký příběh zasadit (nebo víc příběhů).

  V této nástěnce bychom mohli společně tyto fiktivní světy prozkoumávat. Začátkem každého měsíce vám předložím základní popis pro jinak fungující svět… a vy se můžete zamýšlet nad důsledky. Nechci, abyste tady vymýšleli příběhy, jen nadhazujte postřehy, volně spekulujte, co si myslíte, že by se jak mohlo odehrávat – jak by fungovala lidská společnost. Morálka, zákony, politika, náboženství, věda, školství, úřady, rodina, obchod… cokoliv.

  Některé fiktivní světy budou na první pohled připomínat nápady, které se už v nějakém známém sci-fi výtvoru objevily, ale často jen jako scénáristická berlička, bez domyšlení širších souvislostí.

  Také to můžete pojmout osobněji, rozmýšlet, jakou pozici byste v takovém světě měli vy. Můžete to pojmout vážně i nevážně, žádná ostrá pravidla stanovovat nechci. Jen zásadu, že po skončení měsíce přijdu s jiným světem k prozkoumání. :-)

  Jelikož nesestavujeme příběh, nehledejte v samotném popisu zákonitostí fiktivního světa nějaká ponaučení, žádnou důmyslnou lekci pro naši realitu do nich neschovávám. Berte to tak, že popsaný svět prostě takhle je… a jeho pravidla nejde změnit. Zkrátka takové rozsáhlejší co by kdyby

  Začínáme v únoru.
  Na jakékoliv dotazy a nejasnosti v našem světě máte zbytek ledna. :-P

  Statistika…