Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Historky z historie 2

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 31. května 2004 v 19:40.
  pes_z_pětipes v něm napsal:

  Já si třeba rád poslechnu Pralinkovi zážitky s kamarády z tajné policie.. Mimochodem, byl jsi ve Straně, Pralinko??

  Příspěvek z 28. května 2004 v 15:20.
  Neville v něm napsal:

  Asi si nerozumime... Ja chci naznacit, ze na Alikovi neni nikdo, kdo by to sem mohl psat (krome par lidi, jako si Ty).

  Příspěvek z 21. května 2004 ve 22:33.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No, a právě ti si to tady můžou přečíst od těch, co si to pamatujou. Jsou věci, na které by se nemělo zapomínat, aby se nevrátily.

  Příspěvek z 21. května 2004 v 19:36.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No jistě že ne každej, právě proto je tady tahle nástěnka, aby ti, co si to pamatují, mohli vyprávět těm, co si to nepamatují.
  Ostatně jestli někdo viděl film Kolja, tak tam byla mimo jiné pěkná ukázka z toho, jak takové výslechy probíhaly na sklonku 80.let.

  Příspěvek z 21. května 2004 v 15:42.
  Neville v něm napsal:

  Pralinko> Jses si jistej, ze na Alikovi si nekdo pamatuje vyslechy na STB?

  Příspěvek z 17. května 2004 v 19:49.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No původně tahle nástěnka byla spíš na takové historky, které si někdo osobně pamatuje a které jsou nějakým způsobem historicky zajímavé, a přitom se pro nedostatek místa nedostaly do učebnic dějepisu. Třeba zážitky z výslechu na Státní bezpečnosti nebo zkušenosti s cenzurou v tehdejším tisku a tak podobně.

  Příspěvek z 9. května 2004 v 16:58.
  Neville v něm napsal:

  Jo. A nes tj. 9.5. je 30. vyroci uvedeni metra do provozu v CSR.

  Příspěvek z 8. května 2004 ve 20:38.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dneska 8.5. se oslavuje výročí osvobození od nacismu.
  Za mých mladých let se to slavilo 9.5., kdy do Prahy dorazila Sovětská armáda, což bylo den po kapitulaci Německa.
  A otvírání nových tras metra, které bylo označováno za Stavbu československo-sovětského přátelství, bylo často směřováno k nějakému podobnému výročí.

  Příspěvek z 4. května 2004 v 16:55.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Jistěže píše.
  A dokonce si vzpomínám, že jsem kdysi nějaký odkaz na takovou stránku psal, ale teď to nějak nemůžu najít. Vydrž, snad to najdu.
  (Je to odvozeno od slova prosit, ne od slova prozit).

  Příspěvek z 4. května 2004 ve 14:26.
  Neville v něm napsal:

  P.S. Nepise se nahodou prosba, ze ne....

  Příspěvek z 3. května 2004 v 16:03.
  Neville v něm napsal:

  Pralinko, mam prozbu. Kdysi davno si taj napsal odkas na nejakou stranku okolo Cernobylu. Nemas ji nekde napsanou? Jestli jo, tak mi ji proim posli, nebo ji sem dej. Diky

  Příspěvek z 25. dubna 2004 v 19:59.
  Neville v něm napsal:

  Ze by stare nazvy byly nevyhovujici?

  Příspěvek z 23. dubna 2004 v 10:10.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Jak jistě víte, dne 9.května to bude přesně 30 let, kdy v Praze dne 9.května 1974 začalo jezdit metro. Tehdy byla uvedena do provozu úplně první trasa, a to trasa C v úseku Sokolovská - Kačerov. Měla stanice Sokolovská - Hlavní nádraží - Muzeum - I.P. Pavlova - Gottwaldova - Pražského povstání - Mládežnická - Budějovická - Kačerov.
  Některé stanice se dnes už jmenují jinak. Jestlipak víte proč?

  Příspěvek z 30. ledna 2004 v 1:07.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak jsem se dočetl v novinách, že 27.1. 1944 skončila 900 dní trvající blokáda Leningradu. Tedy že v těchto dnech je to přesně 60 let.
  Když jsem chodil do školy, tak nám o tom něco říkali, ale kromě toho nám vyprávěli spoustu dalších věcí o Sovětském svazu, takže jsem tomu moc nevěnoval moc pozornosti a bral jsem to jako součást všeobecné komunistické propagandy.
  Jenže v tom Leningradu v té době to bylo asi opravdu dost drsné. Dv a půl roku bylo město obklíčené nepřátelskou armádou za účelem vyhladovění a náseldně dobytí. Kromě toho, že se museli bránit, tam měli naprostý nedostatek jídla a zejména tepla. V třeskutých dlouhotrvajících ruských mrazech při nedostatku paliva spousta lidí zmrzla nebo zemřela hladem. Byly to podmínky, které si nedovedeme představit. Jedna z nejhorších tváří války. Vojáci na frontě mají možnost aspoň bojovat; obyvatelé Leningradu museli trpět hladem a mrazem a jen dva a půl roku čekat, jestli to vůbec někdy skončí. A nakonec vydrželi a ubránili se.
  Jedna z věcí, která ukazuje, že válka je hrozná zejména pro civilní obyvatelstvo.
  Dnešní války jsou daleko od nás. Ale civilizace je velmi zranitelná. Stačilo by zasáhnout systémy zásobování elektřinou, teplem, vodou a potravinami, a kde bychom byli?

  Příspěvek z 12. ledna 2004 ve 20:44.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Víte, že 10. ledna to bylo přesně 91 let, co se narodil bývalý prezident ČSSR Dr. Gustáv Husák?
  Dokonce mám dojem, jestli to tehdy nebývalo uvedeno v kalendářích.
  Jedna taková zajímavost je, že když mu 10.ledna 1983 bylo 70, tak právě ten rok bylo zavedeno, že od 1.ledna 1983 začali mít důchodci od 70 let mít ve veřejné hromadné dopravě nárok na bezplatnou přepravu. To předtím nebylo. . V posledních letech to někde zrušili, ale někde to ještě aspoň do jisté míry je.
  Blízkost datumu, od kdy byla zavedena přeprava lidéí od 70 let zdarma, a 70. narozenin tehdejšího prezidenta, je jistě čistě náhodná.

  Příspěvek z 12. ledna 2004 v 15:50.
  Neville v něm napsal:

  Posledni dobou je taj jak na hrbitove...
  Ani zivacek.

  Příspěvek z 21. prosince 2003 v 16:25.
  Neville v něm napsal:

  Danke you.

  Příspěvek z 17. prosince 2003 ve 23:00.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Jo, myslím že je to docela zajímavá stránka, kde se člověk doví zajímavé věci z historie té doby.

  Příspěvek z 12. prosince 2003 v 16:21.
  Neville v něm napsal:

  Tak to jo. A hodnoceni?

  Příspěvek z 7. prosince 2003 ve 13:01.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Mně to nezaskočilo, jen jsem k tomu neměl co dodat.

  Příspěvek z 6. prosince 2003 ve 22:13.
  Neville v něm napsal:

  Nevedel jsem, ze vas to tak zaskoci...

  Příspěvek z 1. prosince 2003 v 15:38.
  Neville v něm napsal:

  Mozna, ze by nkoho zajimala stranka
  www.totalita.cz

  Příspěvek z 21. listopadu 2003 v 9:32.
  Neville v něm napsal:

  Byl jste nekdo ve Stredu kralovstvi Ceskeho?
  Je to nedaleko od Prahy.

  Příspěvek z 16. listopadu 2003 ve 22:28.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak zítra to bude přesně 14 let, co bylo 17. listopadu 1989. Jenže jsem o tom tady psal už loni a předloni, a nic nového mě teď nenapadá.

  Příspěvek z 11. listopadu 2003 ve 20:48.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Já už přesně nevím, proč?

  Příspěvek z 8. listopadu 2003 v 11:03.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No takže jak to bylo s tím koncem Sovětského svazu.
  V Sovětském svazu se v polovině 80. let stal generálním tajemníkem ÚV KSSS, což byla tehdy nejvyšší funkce, Michail Gorbačov. Krátce po nástupu začal zavádět novoty, které do té doby nebyly zvykem. V ekonomické oblasti to byla takzvaná „perestrojka“ neboli „přestavba“, která měla poněkud oživit stagnující hospodářství. V oblasti informací to byla takzvaná „glasnosť“, což by se asi dalo přeložit jako „hlasitost“ a znamenalo to snahu o otevřenější informovanost o problémech, o kterých se do té doby usilovně mlčelo. V tehdejším Československu, kde vládla garnitura dosazená Brežněvem po srpnu 1968, došlo k paradoxní situaci - komunističtí vládci si na jedné straně netroufli cokoli říkat proti Sovětskému svazu, který je dosadil do funkcí, na druhé straně se úzkostlivě bránili tomu, aby k nám pronikly změny, ke kterým pod Gorbačovovým vedením docházelo.
  Gorbačovova umírněnost také zřejmě umožnila politické změny v roce 1989 ve střední Evropě. Za Brežněva by to nebylo možné, neboť každý pokus o změnu by Brežněv vojensky potlačil jako v Československu 21.srpna 1968.
  Po změně politického režimu u nás byl v roce 1990 zahájen odsun sovětských okupačních vojsk, která u nás byla od srpna 1968. V roce 1991 opustil Československo poslední sovětský okupační voják.
  V roce 1990 docházelo k dalším změnám i v Sovětském svazu. Ale tak nějak opatrně a pomalu.
  Jenže v Sovětském svazu stále měli silnou pozici skalní komunisté, kterým se Gorbačovovy demokratické změny nelíbily. Ještě připomínám, že Gorbačov nechtěl zrušit socialismus, chtěl ho jenom tak nějak jako zlidštit.
  No a jednoho dne, v srpnu 1991, najednou sdělovací prostředky oznámily, že v Sovětském svazu došlo k vojenskému převratu. Moci se chopila skupina asi šesti komunistických generálů, kteří se rozhodli vrátit čas k brežněvovským dobám a zrušit změny, ke kterým došlo za Gorbačova. Prezident Gorbačov byl internován a izolován od světa a držen pod ozbrojeným dohledem. Musím říct, že tato zpráva byla dost děsivá. Existovalo dost zpráv ze světa, jak vypadají vojenské režimy po vojenských převratech, a vojenský převrat v obrovské zemi bezprostředně sousedící s tehdejším Československem nebylo nic příjemného. Ještě že poslední sovětský voják opustil Československo pár týdnů předtím. Jka jsem blahořečil těm politikům, jejichž první starostí po listopadu 1989 bylo co nejdříve a nejrychleji odsunout sovětská vojska.
  Naštěstí se situace nevyvíjela tak, jak si to strůjci převratu představovali. Proti převratu vystoupil tehdejší prezident Ruské federace, což byla součást Sovětského svazu, Boris Jelcin, a hlavně, což bylo nejdůležitější, armáda přestala poslouchat vůdce převratu a začala poslouchat prezidenta Jelcina. Generálové zůstali prakticky sami a za několik dní byl převrat potlačen, sovětské tanky dobyly vládní sídlo a prezident Gorbačov byl propuštěn z internace.
  Nicméně těmito událostmi byl výrazně posílen vliv Borise Jelcina a oslaben vliv Michaila Gorbačova. Krátce po těchto událostech došlo k dohodě o rozpuštění Sovětského svazu a v Rusku se Jelcin dokoce snad pokoušel zakázat komunistickou stranu, ale to nevím přesně jak dopadlo. Takže nakonec komunističtí generálové, kteří chtěli vrátit tuhé poměry brežněvovské doby, nakonec paradoxně sami urychlili zánik Sovětského svazu a taky konec vlády komunistické strany na jeho území.

  A ještě stručná zmínka o úloze čísla 23 v dějinách československo-sovětských vztahů.
  Po roce 1945 byl v Praze na Smíchově instalován sovětský tank jako památník osvobození Prahy Sovětskou armádou od nacistů. Tento tank měl číslo 23. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se říkalo, že to číslo 23 znamenalo, že za 23 let přijedou zase. (1945+23=1968). No a po roce 1968 tam tank číslo 23 stál nadále, a zrovna za 23 let sovětští vojáci zase odešli. A ještě zajímavější je, že přesně 23 let po 21.srpnu 1968, tedy 21.spna 1991, sovětské tanky dobyly moskevský tzv. Bílý dům a potlačily vojenský převrat skupiny komunistických generálů.
  Tak.

  Příspěvek z 7. listopadu 2003 ve 23:18.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dneska je 7.listopadu, toho dne se dříve slavilo výročí Velké říjnové socialistické revoluce, která zahájila vládu komunistické strany v tehdejším Rusku a posléze se vláda komunistických stran rozšiřovala do dalších zemí. Možná se zeptáte, proč se Říjnová revoluce slavila v listopadu. No, zkuste hádat.
  Před rokem 1989 se listopadové výročí Říjnové revoluce mohutně slavilo i u nás, pořádaly se lampiónové průvody na oslavu výročí a tak podobně.
  Pochopitelně že žáci nižších tříd základní školy většinou výročí socialismu tak neprožívali, on ten průvod se svítícími lampióny a někdy s ohňostrojem pěkně vypadal a nic jiného, snad kromě silvestrovských rachejtlí, nebylo, a o politiku se většina dětí do 10 let nějak enormně nezajímala. Nicméně oficiálně byly průvody prezentovány jako nadšená podpora komunistické straně.
  Velká říjnová socialistická revoluce byla u počátku vlády komunistické strany v tehdejším Rusku a také předznamenávala vznik Sovětského svazu. A o konci socialismu v Sovetském svazu a konci sovětského svazu vůbec napíšu v dohledné době, jak jsem již slíbil.

  Příspěvek z 3. listopadu 2003 v 16:12.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Bezva, časem o tom napíšu.

  Příspěvek z 3. listopadu 2003 v 15:46.
  Neville v něm napsal:

  Urkyte.

  Příspěvek z 30. října 2003 ve 21:58.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Zajímalo by vás pár poznámek o rozpadu Sovětského svazu?

  Kdo si nástěnku oblíbil?