Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Historky z historie 2

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 30. října 2003 v 15:25.
  Neville v něm napsal:

  Ticho...

  Příspěvek z 29. září 2003 v 15:05.
  Neville v něm napsal:

  Celkem dobra stranka.

  Příspěvek z 24. září 2003 v 11:13.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak jsem náhodou na internetu narazil na článek, který poměrně podrobně a seriózně popisuje havárii v Černobylu. Jeho obsah je v souladu s tím, co jsem o havárii dosud slyšel. Jestli vás to zajímá, tak si to přečtěte. Je tady.

  Příspěvek z 21. srpna 2003 ve 20:17.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dneska je to přesně 35 let, kdy vojska pěti států Varšavské smlouvy překročila státní hranice Československa, aby byl zastaven a změněn politický vývoj v Československu.
  O tom, co si pamatuju ze vstupu vojsk v srpnu 1968, jsem tady tuším psal loni, a stejně toho není moc.
  Ale mohl bych se zmínit o něčem, co si pamatuju z doby, kdy sovětští vojáci naše území opouštěli.

  Příspěvek z 16. srpna 2003 ve 21:54.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak právě dnes je to přesně rok, co v Ústí nad Labem byla povodeň, kdy Labe kulminovalo při stavu 1185 cm. Dneska tam je 136 cm.

  Příspěvek z 28. července 2003 ve 12:50.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No takže v předchozím příspěvku jste se mohli dočíst, jak to bylo s cestováním do NDR, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska.
  Když se cestovalo na tzv. západ, bylo to mnohem obtížnější. Vyměnit peníze nebylo tak snadné, že by se zašlo s pasem a celním prohlášením do banky, jako když se jelo do výše jmenovaných zemí. Když někdo chtěl jet na západ, musel požádat o takzvaný devizový příslib. A někdy se stalo, že ho dostal, častěji se stalo, že ho nedostal. Bylo to něco jako loterie. A když ho dostal, pak teprve si mohl zařizovat další věci. Bylo nutné výjezdní povolení. Kdo byl třeba z nějakých důvodů u komunistického režimu neoblíben, například že někdy někde něco řekl, dostal místo výjezdního povolení informaci, že jeho vycestování není v zájmu republiky.
  No a když někdo sehnal i devizový příslib, i výjezdní povolení, musel se připravit na zážitky na hranicích. Samozřejmě bylo možné tam vyvážet jen legálně nabyté peníze, tedy ty z přídělu na devizový příslib. Když někomu tetička poslala stomarkovku na přilepšenou, musel ji dobře schovat, protože na hranicích po tom dost šli. Při zpáteční cestě se zase zajímali, jestli někde něco nepašuje, buď nějaké výrobky, nebo třeba nějakou "závadnou" literaturu. Nebývalo výjimkou, když někomu rozebrali celé auto, aby našli, zda něco zakázaného neveze.
  No a ani po návratu neměli všichni pokoj. Někteří byli předvoláni na Bezpečnost nebo na jiná místa, a tam museli vyprávět, s kým se tam v zahraničí setkali a o čem spolu hovořili.
  No abych to shrnul, dneska je cestování do zahraničí trochu jednodušší.

  Příspěvek z 13. července 2003 v 17:53.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Je doba dovolených, tak si dovolím sem zkopírovat příspěvek, který jsme sem napsal loni o prázdninách, jak to bylo před rokem 1989 s cestováním.

  No, takže dnes se zmíním o tom, jak se cestovalo do zahraničí před rokem 1989.
  Napřed se zmíním o cestování do zemí, kam to bylo nejjednodušší, a to do NDR, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska.
  Stejně jako dnes bylo zapotřebí mít pro překročení státní hranice cestovní pas. Avšak kromě toho bylo zapotřebí mít doklad, který se jmenoval „celní prohlášení“. To byl papír, ve kterém kromě osobních údajů bylo nutno napsat všechny cenné věci, které jste vezli - například hodinky, fotoaparáty, tranzistorové radiopřijímače, šperky a podobně. To bylo pro kontrolu, abyste tytéž věci vezli i zpátky a abyste s tím náhodou nekšeftovali. Ale hlavně, to překročení hranice nebylo zadarmo - na tom Celním prohlášení musel být vylepený kolek, a tuším že ten nejlevnější, pro maximálně dvoudenní pobyt v sousedních zemích (NDR, PLR, MLR), byl tuším za 50 korun. Pro porovnání, jízdenka na městskou hromadnou dopravu tenkrát stála 1 korunu. A tento poplatek se musel platit při každém překročení hranice, protože při návratu se ten papír na hranici odevzdával, samozřejmě i s tím kolkem. Takže kdybyste chtěli překročit hranici třikrát za den, museli byste tu částku platit třikrát.
  Před cestou do zahraničí je samozřejmě nutné si vyměnit peníze. Tehdy se to nedalo zařídit jako dnes, v kterékoli směnárně, co potkáte na ulici. Bylo nutno dojít do banky, a nezapomenout si pas, ten v té bance vyžadovali. Museli jste sdělit, na kolik dní jedete, a byla stanovena minimální a maximální částka, kterou lze na příslušnou délku pobytu vyměnit. O výměně jste dostali doklad, který bylo nutno pečlivě uschovat, nespotřebované zahraniční peníze jste byli povinni do několika týdnů po návratu vyměnit zpátky, ale na to bylo nutno mít ten doklad o tom, že jste je nakoupili - když jste si přišli vyměnit zahraniční peníze a neměli doklad o jejich nabytí, tak v lepším případě vám je nevyměnili a v horším to bylo o kriminál. I při překročení hranice do zahraničí bylo nutno mít nejen zahraniční peníze, ale i razítko o tom, kde jste je koupili.

  Ani do jmenovaných zemí to nebylo vždy bez problémů. Jako příklad lze uvést Polsko, kam ještě v roce 1980 bylo možno cestovat bez problémů, tedy výše popsaným způsobem. Na podzim 1981 vyhlásily československé úřady, že do Polska se smí jezdit pouze na ověřené pozvání příbuzného. Takže když jste po podzimu 1981 chtěli jet do Polska, tak nějaký váš příbuzný, bydlící v Polsku, musel na úřadě vyplnit formulář pozvání, nechat si to ověřit (což je taky nějaký poplatek), poslat vám to a tento papír jste pak museli mít u sebe a na hranici se tím prokázat společně s pasem a již zmíněným celním prohlášením. Když jste příbuzného v Polsku neměli, tak jste se v uvedených letech do Polska nedostali.

  Tak, tolik několik drobných poznámek ke zcela jednoduchému a bezproblémovému cestování do NDR, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Příště se zmíním o podstatně obtížnějším cestování do tzv. západních zemí a taky do Sovětského svazu.

  Tolik kopie mého loňského příspěvku o cestování do NDR, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Slíbené pokračování jsem loni nenapsal, protože do toho přišly povodně, tak jsem se zmínil o historických povodních. Takže o cestování do SSSR a do západních zemí se pokusím napsat letos.

  Příspěvek z 30. června 2003 v 19:24.
  Filiposs v něm napsal:

  Hezká vizka :) Jen nechápu , proč všichni ,tak strašně nemají rádi UltraGirl , ona není zase tak špatná , jak by se někdy na první pohled mohlo zdát :))

  Příspěvek z 17. června 2003 v 19:05.
  Filiposs v něm napsal:

  Jestli teda budou mít o naše vyprávění zájem ...

  Příspěvek z 15. června 2003 ve 13:06.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak, milé děti, a právě jste se staly svědky toho, že doba před referendem se stala histotií. Staly jste se, milé děti, pamětníky. Jednou o tom budete vyprávět těm mladším.

  Příspěvek z 13. června 2003 ve 23:36.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No ono to "takhle" nebude pořád. Zatím jsme v pozici státu směřujícího ke vstupu, o němž se dnes a zítra máme definitivně rozhodnout. Ale v té pozici jsme už dost let, první přihlášku ke vstupu odevzdával tehdejší premiér Klaus už někdy hodně dávno. A v momentě, kdybychom v referendu řekli NE, tak v pozici státu směřujícího ke vstupu být přestaneme. Leckteré dotace a leckterou pomoc z EU jsme dostali jakožto stát směřující ke vstupu.

  Příspěvek z 12. června 2003 ve 20:26.
  Filiposs v něm napsal:

  Tak díky :) Aspoň bude o hlas ( popř. dva ) podporující i můj názor více ... Škoda , že ještě nemohu jít volit ...
  Ale nutno uznat , že ta kampaň je vážně dost špatná ..

  Příspěvek z 10. června 2003 ve 22:41.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No asi půjdu, ale teda po pravdě řečeno, ta kampaň mě nějak moc nepřesvědčuje. Těch několik tisíc stránek jsem nějak nestihl přečíst, a tak mi nezbývá než se orientovat podle toho, co kdo řekne.
  Nakonec asi nejvýznamnějším důvodem PRO bude, že takoví politici jako Grebeníček nebo Martin Říman jsou proti.

  Příspěvek z 7. června 2003 v 19:54.
  Filiposs v něm napsal:

  Prali , mám dotaz : Půjdeš hodit svůj hlas o referendu do EU ?

  Příspěvek z 6. června 2003 v 16:29.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Moc ne, ale o tom se teď asi psalo leckde, když to bylo přesně 50 let.

  Příspěvek z 1. června 2003 ve 14:31.
  Filiposs v něm napsal:

  O tom se myslím teď psalo v časopisu Týden , znáš ho ?

  Příspěvek z 31. května 2003 ve 23:40.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Přesně před 50 lety, v noci na 1.6.1953, byla v Československo měnová reforma.
  Na internetové adrese tady se o tom píše:

  1.6.1953 - měnová reforma

  * značná finanční ztráta pro občany, znehodnocení úspor
  * výměna 300Kčs v poměru 5:1
  * ostatní peníze 50:1
  * částečné zvýhodnění vkladů (pouze do 5000)
  * mzdy změněny v poměru 5:1
  * nové cenové relace

  Pro řešení poválečné finanční situace a inflace se udělala měnová reforma, která spočívala v tom, že peníze se změnily v poměru 1:5, ale jen do určité výše, kdo měl víc, tomu se nad ten limit změnily v poměru 1:50. Mělo to být opatření proti milionářům, kteří své bohatství vydřeli z pracujícího lidu, ale ve skutečnosti to nejtvrději postihlo ty, kteří se za 8 poválečných let stačili poctivou prací něco našetřit. Někteří si třeba zrovna chtěli z našetřených peněz něco koupit, a ze dne na den najednou neměli nic.
  Já si samozřejmě tu dobu osobně nepamatuju, něco vím z vyprávění starších, které to třeba právě postihlo a nebyli to žádní majitelé továren, ale poctivě pracující, kteří tím přišli o poctivě vydělané peníze.
  Ale co si pamatuju, že ještě v polovině 80. let jsme se ve škole učili, jak ta měnová reforma z 1.6.1953 byla skvělým a bezchybným tahem proti ošklivým zbohatlíkům, kteří své peníze získali vykořisťováním pracujícího lidu.

  Příspěvek z 29. května 2003 ve 14:45.
  Filiposs v něm napsal:

  Ale tam je "e" jenom jedno :)

  Příspěvek z 22. května 2003 v 15:36.
  Filiposs v něm napsal:

  Prali : To je přátelské vyměňování názorů :) Člověk by přece měl být upřímný , ne ? :)) Ale každopádně nebudeme proti , když něco napíšeš :)
  n_joy > Je toho více ... Mohli bychom začít u toho , že nějak až moc ráda používáš písmenko "e" ... i na místech , kde být nemá :))

  Příspěvek z 20. května 2003 ve 23:28.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Nehádejte se mi tu, nebo zase něco napíšu.

  Příspěvek z 20. května 2003 ve 20:58.
  Filiposs v něm napsal:

  Ale to ty mě provokuješ... :)

  Příspěvek z 17. května 2003 ve 21:29.
  Filiposs v něm napsal:

  No , ale při našich povahách to bude asi naposledy , co ? :)

  Příspěvek z 13. května 2003 ve 20:26.
  Filiposs v něm napsal:

  Souhlasím ...

  Příspěvek z 12. května 2003 ve 23:58.
  Pralinka2 v něm napsal:

  V Diskusním fóru Českých drah jsem našel jeden příspěvek z historie. Já jsem někdy v 80. letech taky byl v Krkonoších, a viděl jsem tam stát a hlídat polské vojáky na hranici snad každých 10 metrů. To bylo v době, kdy v Polsku vládl vojenský režim generála Jaruzelského.

  "Já si pamatuju, jak nás v půli 80. let na hřebenech Krkonoš chytil velice nepříjemnej vítr a jednu subtilní běžkařku sfoukl asi 5 m za čáru na polskou stranu. Zatímco se zoufale snažila postavit na nohy, držel nás jeden polský pohraničník na mušce a bránil nám v tom, abychom jí zvedli, a druhej pro změnu mířil na tu holku (bylo jí necelejch 14 let)...

  ...a ta trasa se jmenovala "Cesta Československo - Polského přátelství" :-))"

  Příspěvek z 12. května 2003 ve 22:16.
  Pralinka2 v něm napsal:

  No, o tom už jsem myslím psal loni. Taky o tom, že učitel na vysoké škole nás do prvomájového průvodu zval slovy:
  "Jste srdečně, opravdu velice srdečně zváni. Omluvou jsou zdravotní důvody."

  Ale zmínil bych se o tom volnu. Teďka jste měli ve čtvrtek volno, někteří se dokonce flákali i v pátek. Kdysi bývalo volno taky 1.května a pak ne 8., ale 9. května. A když to vyšlo na řtvrtek, tak sice ve čtvrtek bylo volno, ale v zájmu "lepšího využití volného času" bylo volno i v pátek - a to tak, že se pracovní den přesunul na neděli. Takže byl volnej čtvrtek, volnej pátek, volná sobota a pracovní neděle.
  Jeden rok to bylo ještě extrémnější. První máj byl v úterý. Takže volno se přesunulo ze soboty na pondělí, aby byly tři volné dny v kuse, takže byla pracovní sobota, pak volno v neděli, pondělí a úterý a od středy práce (a škola).
  Jenže další týden 9.května bylo ve středu. A tehdy ten rok to vyřešili tak, že sobota i neděle byla pracovní, na pondělí a úterý bylo přesunuté volno a ve středu byl ten svátek 9.5.
  Takhle to bylo s tím volnem kolem květnových svátků.

  Příspěvek z 6. května 2003 v 18:23.
  Filiposs v něm napsal:

  Myslíš jako povinné průvody apod. ( mávání s vlaječkami , poezie ... ) ?

  Příspěvek z 3. května 2003 ve 22:06.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Už jsem psal, jak to dříve bývalo s 1. májem?

  Příspěvek z 25. dubna 2003 v 18:20.
  Filiposs v něm napsal:

  Hmm .. Tak ty Velikonoce bych asi zažít nechtěl .. to bych radši šel do školy v pondělí ... To se neslavil ani svátek dne založení ČSR ? Komunisti jedni bl*bí ...
  Jo a díky za ten text ...

  Příspěvek z 20. dubna 2003 v 1:49.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak jsou Velikonoce a užíváme si velikonoční prázdniny, že. To se máme.
  Za mých mladých let žádné velikononí prázdniny nebyly. Ve čtvrtek i v pátek se šlo normálně do školy jako každý čtvrtek a pátek. Jediný volný den bylo Pondělí velikonoční, ale aby nám to nebylo líto, tak hned následující sobota byla pracovní, normálně se šlo do školy i do práce. Ve škole jsme mívali pondělní rozvrh. Takže pracovní týden měl pět dní jako vždycky, a prodloužený třídenní velikonoční víkend byl ihned kompenzován jednodenním zkráceným víkendem.
  Prostě čtvrtek a pátek před velikonocemi byl úplně stejný pracovní den, jako 28.říjen nebo 17.listopad.

  Příspěvek z 6. dubna 2003 ve 21:33.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Tak to vypadá, že ten text by mohl být tady.

  Kdo si nástěnku oblíbil?