Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Historky z historie 2

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 1. listopadu 2008 v 18:11.
  Kristýna_K v něm napsal:

  Ahojky... koukám,žeje tu spousta lidí,co se zajímají o historii... zakládám tak trošku experimentální web o historii... pokud budete mít zájem,napište mi do pošty a já ám pošlu odkaz,případně bližší informace ;)

  Příspěvek z 27. října 2008 ve 12:07.
  sharpay100 v něm napsal:

  nic
  nevim

  nic

  Příspěvek z 12. října 2008 ve 21:02.
  mikeškule v něm napsal:

  j1968 byl  strašný a skoro všeci si s toho dělají srandu

  Příspěvek z 4. října 2008 ve 13:11.
  ivetinkaa v něm napsala:

  mmujj mail ivuska13 tak tam písněte nn a kuk na vízu este

  Příspěvek z 2. října 2008 v 9:25.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dovolil bych si připomenout jedno dnešní výročí.

  Dne 2. 10. 1869 se narodil Mahátma Gándhí
  Velice zajímavý film "Gándhí" o jeho životě se promítal v československých kinech v druhé polovině osmdesátých let a získal si značnou oblibu, protože obsahoval mnohé myšlenky, které i v té době v tehdejším Československu byly velice aktuální.

  Zajímavou věcí, v té době nevídanou, bylo to, že po skončení filmu se lidé nezvedali ihned, jak začaly běžet závěrečné titulky, což bylo v té době zvykem, nýbrž zůstávali sedět na svých místech po celou dobu, co běžely závěrečné titulky, a teprve po jejich skončení a rozsvícení světel v sále se zvedali a odcházeli. I to svědčí o výjimečnosti uvedeného filmu.

  Příspěvek z 21. srpna 2008 ve 22:09.
  Mari1 v něm napsala:

  Já si tu dobu nepamatuji, zato moji rodiče ano. Tři dny po vpádu vojsk měli svatbu.

  Příspěvek z 21. srpna 2008 ve 22:04.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Na dnešek připadá 40. výročí událostí ze srpna 1968. Ale protože v rozhlase i k televizi k tomu bylo docela dost vzpomínkových pořadů, a kdo chtěl, si to tam mohl poslechnout, tak to tu tentokrát nebudu moc rozvádět.

  V té době mi bylo pět let, takže si stejně z té doby tak moc nepamatuju, akorát střelbou poškozenou budovu Národního muzea v Praze a to, že na domech byly sundané tabulky s názvy ulic a čísly domů.

  Příspěvek z 12. srpna 2008 ve 22:23.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dneska 12.srpna je výročí, kdy byla otevřena nějaká trasa pražského metra.

  Ale už si nepamatuju, kdy a která.


  Příspěvek z 1. srpna 2008 v 11:10.
  sirka23 v něm napsal:

  hello.

  Příspěvek z 13. července 2008 ve 21:20.
  termin v něm napsal:

  kuk na můj blog

  www.taaner.blog.cz

  ...16

  Příspěvek z 11. května 2008 v 19:23.
  barbiex1 v něm napsal:

  prosím nemluvte sprostě at nevimažou alika

  Příspěvek z 10. května 2008 v 7:05.
  kačulka1 v něm napsal:

  hmm

  Příspěvek z 9. května 2008 v 17:36.
  barulisek v něm napsal:

  cot ot je za vymysly

  Příspěvek z 9. května 2008 v 16:51.
  driftking v něm napsal:

  nastenka jak c i p

  Příspěvek z 9. května 2008 v 16:51.
  driftking v něm napsal:

  ***

  Příspěvek z 9. května 2008 ve 12:56.
  Listopadka v něm napsal:

  fuj

  Příspěvek z 6. května 2008 v 18:38.
  hwězdinka v něm napsal:

  jukni na moji vizu prosim

  Příspěvek z 3. května 2008 v 8:10.
  haf_haf v něm napsal:

  teda....

  Příspěvek z 2. května 2008 v 19:26.
  Mari1 v něm napsala:

  Prvomájové průvody si pamatuji - mávátka - vlaječky - transparenty... Všichni se tak nějak tlačili spíše dozadu, aby na ně ten transparent s Leninem či někým jiným nevyšel. Ti co něco takového nesli se nemohli vytratit, ale naopak museli zpět ke škole a tam ty transparenty zase odevzdat.

  Příspěvek z 1. května 2008 ve 20:36.
  vaverka2 v něm napsal:

  nnnnnbn

  Příspěvek z 1. května 2008 ve 20:12.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Jenom stručně připomenu, že kdysi se do prvomájových průvodů muselo povinně. Po příchodu na průvod jsme se museli nahlásit třídní učitelce, ta sepsala prezenční listinu, a kdo tam nebyl, měl pak problémy. No když už byla prezenčka sepsaná, tak už jsme se pak většinou postupně vytráceli; v postranních uličkách jsme viděli spoustu vytrácejících se lidí, které nezajímal projev soudruha generálního tajemníka.
  Na vysoké škole už jsme byli inteligentnější, a proto nám to učitelé podávali sofistikovanějším způsobem. Jeden učitel nám tehdy například řekl:
  "Zítra se jde do prvomájového průvodu. Jste srdečně, <b>opravdu velmi srdečně zváni. Omluvou jsou zdravotní důvody."
  Určitou výhodou prvomájových průvodů bylo, že se tam občas daly sehnat banány, mandarinky nebo jiné věci, které se jinak moc sehnat nedaly.

  Příspěvek z 30. dubna 2008 v 19:37.
  Pralinka2 v něm napsal:

  V těchto dnech si připomínáme 30. výročí založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Byl založen 24. dubna 1978, sedmnácti československými občany.
  Jeho úkolem bylo v duchu poslání Charty 77 sledovat případy osob, které byly v ČSSR trestně stíhány nebo vězněny za projevy svého přesvědčení, nebo které se staly oběťmi policejní či justiční svévole. Zabýval se i jinými případy nespravedlivého stíhání, zvláště tam, kde se nepřímo týkaly jeho hlavního zaměření.
  VONS sledoval spoustu případů nespravedlivě pronásledovaných, stíhaných a vězněných lidí, sbírali podklady a informace k jednotlivým případům a na základě toho vydávali jednotlivá sdělení, která posílal československým státním orgánům a také zahraničním tiskovým agenturám.
  V té době, když byl někdo nespravedlivě obviněn, zejména politicky, tak v podstatě neměl moc šancí s tím něco dělat; veškeré soudnictví, policie i sdělovací prostředky byly pod kontrolou vládnoucí komunistické strany, takže kdo se jí znelíbil, neměl se na koho obrátit. VONS tedy suploval to, co v normálně fungujících demokratických zemích normálně funguje.
  Pochopitelně že činnost VONSu se vládnoucím hrubě nelíbila, takže netrvalo dlouho a část členů VONS byla pozavírána, mnohdy ze zcela nesmyslných důvodů, například pro údajnou "výtržnost", které se ve skutečnosti nedopustili.
  Běžný občan, jako například já, se o činnosti VONSu dovídal hlavně z vysílání zahraničních rozhlasových stanic. No ono taky moc jiných možností nebylo, internet neexistoval, satelitní televize taky ne, domácí sdělovací prostředky byly pod kontrolou, zahraniční noviny se dovážely jen ze "spřátelených" zemí, a rozhlasové krátké vlny byly jednou z mála možností, jak se nepohodlné informace mohly dostat ze zahraničí k běžným občanům.
  Samozřejmě taky bylo možné se osobně znát s někým z VONSu nebo dostávat od dobrých známých nějaké nelegálně vydávané tiskoviny, které se většinou "vyráběly" tím způsobem, že se psaly na průklepovém papíře přes šest kopíráků na klasickém mechanickém psacím stroji (nějaké počítače, počítačové tiskárny nebo volně dostupné kopírky pochopitelně neexistovaly). Jenže osobní styky s lidmi z tohoto okruhu zase znamenaly riziko zájmu Státní bezpečnosti i o dotyčného, takže si na takové známosti leckdo netroufl.

  Příspěvek z 27. dubna 2008 v 19:17.
  křeček-hamster v něm napsal:

  Ta historka s lyžováním je fakt zajímavá!

  Příspěvek z 25. dubna 2008 v 19:14.
  sluníčko v něm napsal:

  Nevím co bych měla říct.

  Příspěvek z 25. dubna 2008 v 18:24.
  barulisek v něm napsal:

  hmmmmmmmmmm

  Příspěvek z 20. dubna 2008 ve 14:13.
  Cat_Lady v něm napsal:

  Měls pravdu, Pralinko, toto je super nástěnka ;) Jen mě (slušně řečeno!) štvou ty reklamy ..

  Příspěvek z 13. dubna 2008 v 19:13.
  Anna-Ungrová v něm napsal:

  Dějááááák ? Dejte pokoj s učením ! Ale historku mám ! Sme s klukama a s holkam hráli fotball , samsřejmě já ho m,oc neumím ale hrála jsem ho abych sbalila nějakého kluka a já jsem si vzala adia a oni mi padali tak jsem zakopla tak se mi každej smál ale pak se to skončilo dobře protože mi ten kluk dal svoje tel.číslo ! :-D

  Příspěvek z 13. dubna 2008 v 15:45.
  Pralinka2 v něm napsal:

  V souvislosti s lyžováním mě napadlo, jak to tenkrát před 20 a více lety bývalo s lyžemi a lyžařským vázáním, a taky s pašováním přes hranice a podobně.
  Jak jsem již kdysi psal, cestování za hranice tenkrát bylo dost problém. Cestování do západních zemí bylo pro většinu lidí zcela nedosažitelné, ale i cestování do východních zemí bylo obtížnější než dnes.
  A třeba takové pašování. Většinou se přes hranice pašuje něco, co se normálně vozit nesmí. Například drogy, zbraně nebo chráněná zvířata. A tehdy například se z NDR nesmělo vozit lyžařské vázání. A proto ho lidi pašovali. Ne že by jim dělalo radost porušovat zákon, ale že u nás se lyžařské vázání sehnat nedalo.
  A tak si lidi vyprávěli, jakým způsobem to lyžařské vázání vozili, aby je při tom nechytli.
  Pamatuju si, jak někdo vyprávěl, jak si při cestě z NDR vezli lyžařské vázání. Nějak decentně ho schovali, chovali se nenápadně a v pohodě ho provezli do Československa.
  Při další cestě do NDR si pak koupili lyže. Ty jsou nápadnější, schovat se nedají, ale jejich dovoz zakázán nebyl. Nicméně celníci je velice důkladně prohledali, protože jim bylo jasné, že k těm lyžím musejí přece vézt i vázání. Ale nic nenašli, protože, jak jsem uvedl, to vázání si přivezli již při předchozí cestě.
  Jojo, tak nějak to tehdy bylo, když jste chtěli lyžovat.

  Příspěvek z 13. dubna 2008 v 9:25.
  12WILL12 v něm napsal:

  já dějepis ráda nemám

  Příspěvek z 6. dubna 2008 ve 21:17.
  fredolína v něm napsal:

  to je mi líto je to vůbepravda jestli ne tak :-d ajestli to je pravda tak tak mi to je líto

  Kdo si nástěnku oblíbil?