Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Indiáni – mají mít právo na půdu a vládu ve státě?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 15. července v 11:48.
  –MM– v něm napsal:

  Myslím, že to je zase jen uměle zviditelněný výstřelek, kterým se instagramu podařilo přelstít tě k tomu, abys na něj koukal o pár minut déle.

  Takových hnutí jde vymyslet miliony, protože historická příkoří se děla prakticky nepřetržitě celou historii. I tady u nás. Naši prapředci pravděpodobně vyvraždili lidi, co tu byli před nimi… a ti zase vyvraždili své předchůdce. Desítky tisíc let probíhaly všelijaké krvavé šarvátky, o kterých nejspíš ani nevíme. Prakticky kdokoliv mi může říct, že můj prapředek zabil nebo vykořisťoval jeho prapředka. Je jen otázka, kde si společnost nastaví hranice – po jaké době si řekne, že na minulosti až tak moc nezáleží. V českém prostředí tuto otázku známe třeba z problematiky Benešových dekretů, u kterých se politické reprezentace ČR a Německa shodly, že je už nebudou řešit. Jinými slovy jsme si tu hranici stanovili přibližně na délku jednoho života.

  Pokud pak jeden člověk zakřičí „Ale já bych tu hranici nastavil jinak!“, tak je fér se zeptat „OK, ještě někdo to tak cítí?“ a v případě, že je těch lidí hodně a že mají relevantní politickou sílu, začne se hledat nějaký diplomatický kompromis (omluvy, pomníky, restituce atd.). Ale sociální sítě takhle nepracují, ty se ptají „Jů, ještě někoho to pobouřilo?“… takže tě zmanipulují k tomu, že pak přemýšlíš o detailech něčeho, co se stalo na druhém konci světa před pěti sty lety, místo toho, abys věnoval myšlenky něčemu aktuálnímu, jako je třeba otázka, kdo dal instagramu právo odklonit tvoji pozornost k řešení politiky indiánů. :->

  Příspěvek z 14. července ve 12:46.
  Colossus v něm napsal:

  Ahoj,
  i když je tu nástěnka o indiánech obecně, tak tahle pojednává o indiánských hnutích o jakisui „nezávislost“.

  Nedávno mi na Instagramu začaly vyskakovat příspěvky o indiánech. Bylo to dosti otravné. Tito indiáni usilují o to, aby jim byla dána zpátky jejích půda, kterou jim zabrali kolonisté. Také chtějí převzít vládu nad státem, protože je to přeci „jejich“ půda. Usilují i například proti anglickému jazyku, protože přeci nelze podporovat indiány, když mluvíte „jazykem zlých kolonistů“. Také tvrdí, že neindiánské obyvatelstvo je tu jen na návštěvě. Co si o tom myslíte? Měli by indiáni toto získat? Má tento problém i řešení?

  předchozí 1 další
  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  14. července ve 12:46
  Založil:
  Obsahuje:
  2 příspěvky
  Moderátor:
  Colossus
  (kulisák)

  Související nástěnka: