Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak má fungovat Alíkova burza?

  Od nápadu v roce 2021 jsme dospěli až k implementaci, kterou Alík oznámil v článku dne 1. února 2022.

  Chcete-li spekulovat, co byste později mohli zkusit přes burzu prodat, můžete se vyjádřit v nástěnce Burzovní výkladní skříň. ;-)

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 24 dní.
  Příspěvek z 21. března ve 20:14, upravený vzápětí.
  –MM– v něm napsal:

  Upravíme, že v běžné a v tajné aukci musí být navržená částka alespoň nějaký zlomek z množství kaček, které člověk má. Třeba desetina… nebo osmina…


  Jinak to zde dříve probírané zvyšování minimálního příhozu jsme už dávno nasadili. Po uplynutí původní lhůty času aukce jsou příhozy zaokrouhlované na dvoustovky, později na pětistovky… ještě později pak na tisíce.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 27. ledna v 9:04.
  –MM– v něm napsal:

  Chtěl jsem před pár dny vyrobit měnění minimálního příhozu po skončení aukce a uvědomil jsem si, že v tuto chvíli žádný minimální příhoz vlastně neexistuje. :->

  Je tam trochu jiná logika – člověk teď může nabídnout úplně jakoukoliv částku, ale musí být:

  1. vyšší než jeho předchozí částka,
  2. jiná než částka nabídnutá někým jiným,
  3. zaokrouhlená na stovky.

  Účastník aukce tedy může začít i s nižší (nevýherní) nabídkou, v naději, že třeba všichni před ním odpadnou. Občas se takové nabídky objevují. Ještě odpadnutí nikdy nenastalo, ale kdo ví. Kdyby se dražilo víc kusů něčeho najednou, tak se také můžou navzájem předhánět lidi na druhém (a nebo i dalším) místě.

  Fakticky vzato člověk musí dát alespoň o stovku víc než dal minule, ale pokud se předhánějí dva lidi po stovce, tak musí dát alespoň o dvě stovky víc než minule. Je to vynucené zaokrouhlením na stovky, ne tím, že by někde byl definovaný minimální příhoz.

  Nabízí se tedy jako možné řešení, že po skončení aukce se zvedne číslo, na které se příhozy zaokrouhlují. Což tedy asi vyrobím, protože jiné možnosti mi připadají trošku krkolomnější na vysvětlování i na výrobu. První tři dny po datu konce aukce se budou příhozy zaokrouhlovat na dvoustovky. Později na pětistovky. To by mohlo růst ceny zajímavě popohnat. B-)

  Příspěvek z 13. ledna v 9:31.
  lékařský v něm napsal:

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Pokud se mají pravidla pro příhazování měnit, jak by se měla měnit zejména?

  Příspěvek z 13. ledna ve 2:15.
  –MM– v něm napsal:

  Jsem si těmi anketami zavařil, teď nevím, jak bych je měl správně interpretovat. :-)

  Cílem je, aby dražba neběžela nudně několik týdnů. Pokud běží déle, tak by měla být aspoň trochu dramatická, proto by měl minimální příhoz narůstat. V tuto chvíli je čas konce trošku k smíchu, protože v podstatě každá běžná aukce je prodlužovaná.

  Příspěvek z 11. ledna ve 13:32.
  –MM– v něm napsal:

  Poslední dobou se tady daří mít aukce skutečně dlouhé… prodlužované malými příhozy postupně třeba i o pár týdnů. Nejsem si ale jistý, jestli pak skončí proto, že se našla optimální cena, nebo proto, že přihazující zapomenou, nebo proto, že se unaví. :->

  Předchozí úprava z listopadu lidi trošku tlačí k vyšším příhozům, ale je to asi moc jemný tlak.

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Jaký by měl být minimální příhoz?

  Případně by šlo upravit minimální příhoz při prodloužení.

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Jak by se měl změnit minimální příhoz v čase naplánovaného konce?

  Prodleva 2 měsíce.
  majdula2000 v něm napsala:

  Nechceme v katalogu zakládat nové dárky kvůli jednomu jedinému kousku...

  panglaq v něm napsal:

  –MM–: No, měl jsem na mysli, že tady můžu nabízet něco na burze zadarmo, ale to už by byl spíš dárek ode mě do katalogu zadarmo.
  Možná by bylo vhodnější to pojmout tak, že já něco nabídnu a ostatní mi k tomu vymyslí soutěže, kde bude možné dárek vyhrát, přičemž já si na ty soutěže můžu zadat požadavky.:-)

  –MM– v něm napsal:

  Připadalo nám, že běžné aukce jedou občas až moc pomalu nahoru ke své optimální ceně. Proto je teď výchozí doporučená výše příhozu částečně odvozená od aktuální nejvyšší částky. Není tedy třeba jen o stovku vyšší, ale někdy o dvě, o tři…

  Pořád si ji přihazující můžou ručně přepsat, aby byla vyšší jen o stovku, uvidíme, jestli takto budou postupovat, nebo jestli jen odbouchnou to, co mají předvyplněné.

  pr1nc3Puke: Ano. Viz nejdelší odstavec v mé odpovědi.

  Příspěvek ze 17. října 2023 v 17:52.
  pr1nc3Puke v něm napsal:

  ono se plánuje přidání možnosti něco přidat na bruzu?

  Příspěvek ze 17. října 2023 ve 13:32, upravený po 3 minutách.
  –MM– v něm napsal:

  Rychlošípka: Chtěl jsem ti tu udělat radost nedávnou odpovědí v poradně, že už se to chystá, ale to byla odpověď na tvůj dotaz, tu už jsi četla. :->

  panglaq: Jak by podle tebe měla fungovat aukce bez kaček? Podle čeho by se určilo, kdo tu věc získá? To ji můžeš rovnou vyhodit z okna, nebo nechat na nějaké veřejné chodbě a on si jí někdo vezme, ne? :->

  Příspěvek z 16. října 2023 ve 14:21, upravený vzápětí.
  panglaq v něm napsal:

  Ale jó, ale to je v plánu, tak to není potřeba sem psát. :-)
  Mně osobně by zajímalo, jestli tam můžu nabízet věci zadarmo, kačky bych za ně nechtěl, navíc nevím, proč by se měly uživatelům strhávat, když bychom nabízeli mi jako bezkačkoví, takže by se jim prostě jen strhly a nic (navíc tady nehrozí ten problém, že někdo bohatý vykoupí dárky - předpokládám, že na burze nebude tak velký výběr, taky by bylo fajn, kdyby prodávající mohl mít možnost nastavit podmínky, aby hned všichni nechtěli jeho věc, jen mě žádné nenapadají).

  Rychlošípka v něm napsala:

  A už se nemůžu dočkat, až někdy budou moct běžní uživatelé nabízet přes burzu svoje věci

  Prodleva 20 dní.
  Příspěvek z 26. září 2023 v 15:31.
  –MM– v něm napsal:

  Nejsem moc nadšený z toho, jak nyní fungují holandské aukce.

  Ten efekt postupně jezdících čísel jsem sice naprogramoval důmyslně minimalisticky, měl jsem z něj chvíli radost, ale různě mi zlobí… občas se nějaký prohlížeč rozhodne, že čísla začne protáčet opačným směrem, občas při přepnutí na delší dobu neaktivní záložku tam je chvíli divný stav a tak podobně. :-)

  Už jsem vymyslel, jak jinak to technicky vyrobit, abych zmíněné vady na kráse vyřešil, ale musel bych tam trošku složitěji řešit to okno 21:00 až 7:00, kdy aukce spí, a omezit vyvolávací cenu tak, že přes noc vždy bude cena celočíselná. Ale nejsem si jistý, že pokles ceny má být stále stejně rychlý. Když zakládáme novou aukci, tak si vždy říkáme „dáme tam raději víc, ať to vydrží delší dobu, ať si toho lidi všimnou“… myslím ale, že podobná práce s pozorností lidí je pro holandské aukce trochu nepřirozená, že aukční síně nenadsazují ceny jen proto, aby se případní kupci stihli rozkoukat. :->

  Má to pak negativní efekt na koncovou cenu, protože všichni ví, že první den si to nikdo nekoupí… a druhý den asi také ne… a pak si po pár aukcích lidi zvyknou, že cena může padat hodně. Díky přisedávání už teď nehrozí tolik omylů, jenže bez omylů tam už není žádné drama. ]:-)

  Přestože by trvalá animace ceny měla působit, jako že se něco děje, honem, rychle, přemýšlej, tak tím, že je pomalá, že pár sekund trvá, než se přetočí jedna kačka, ten dojem akčnosti zase tlumí. Pomaličku to jede a jede a jede… žádné velké napětí…

  Třeba aukce o vstupenky teď má cenu, která padá o 6000 kaček denně (v průběhu 12 dní), to znamená jedna kačka za 8,4 sekundy. Možná by působilo lépe, kdyby cena padala rovnou o stovku jednou za 840 sekund… a byl by tam tedy odpočet 14 minut do dalšího poklesu. (Nebo v noci 10 hodin a 14 minut.)

  Nebo by šlo nemít stabilních 14 minut, ale postupně dobu změny o stovku zkracovat, aby rozjezd (na seznámení) byl pomalejší. Nebo naopak prodlužovat?

  Nebo by šlo zavést, že cena se mění v kratších intervalech, ale ne vždy směrem dolu. To by mohlo být hezky divoké. Každé tři minuty by cena buď povyrostla nebo poklesla, v noci by měla tendenci spíš růst (žádná noční pauza by nebyla, jen by byla noc byla nevýhodná), přes den spíš klesat (ve 14 až 19 by byla nízko), dlouhodobě by klesala podobně jako u holandské aukce. Hm, to zní skoro jako plán! Nebo je to moc poťouchlé? :->

  Prodleva 2 měsíce.
  Morell v něm napsala:

  Tyjo, já jsem tak nedočkavá na to, abych nabídla do burzy... pár těch věcí už jsem i vyhodila, ale nějaké knížky tu pořád mám.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 31. května 2023 v 17:03.
  Tobias7 v něm napsal:

  Aha, díky. ok

  Příspěvek z 31. května 2023 v 17:01.
  majdula2000 v něm napsala:

  Ta aukce se prodlužovala. :-)

  Příspěvek z 31. května 2023 v 17:00.
  Tobias7 v něm napsal:

  Ahoj, tohle nechápu. Jak je možné, že mohli dva uživatelé koupit předmět v holandské aukci, když se ještě nedostala aktuální cena na tu, za kterou to koupili?

  https://ctrlv.link/k1JF

  Prodleva 3 měsíce.
  Příspěvek z 14. února 2023 ve 13:24.
  Morell v něm napsala:

  panglaq: Dobrá, já tu jen vyplodil…
  O bazoši taky uvažuji, ale spíše, pokud už bude těch věcí moc, tak si prostě udělám „giveaway,“ nebo soutěž ve své vlastní režii.

  Příspěvek z 12. února 2023 ve 21:56.
  –MM– v něm napsal:

  panglaq: Klidně vymýšlej dál. Ale nezapomínej prosím psát, jaký problém vlastně řešíš. Občas to není úplně zjevné. ;-)

  V tuto chvíli je hlavní otázka, kdo bude tím naším styčným člověkem, přes koho se budou dražené předměty posílat.

  Příspěvek z 12. února 2023 ve 20:03.
  Morell v něm napsala:

  Jo v pohodě, ale tvůj návrh nemůže projít kvůli ochraně před podvodníky. Ono fotky stejně často zavádějí.

  Příspěvek z 12. února 2023 v 18:02, upravený vzápětí.
  panglaq v něm napsal:

  Dobrá, já tu jen vyplodil svůj nápad, můžete si s ním udělat, co chcete - já si myslel, že bude užitečný8-o
  Každopádně o tom Bazoši jsem uvažoval.
  P. S. a pardon za přehlédnutí této nástěnky, moc děkuji těm, kdo příspěvek přesunuli.

  Příspěvek z 12. února 2023 v 18:01.
  Morell v něm napsala:

  panglaq: co takhle v rámci burzy…
  To už to můžeš nabízet na bazoši.

  Příspěvek z 12. února 2023 v 16:33.
  majdula2000 v něm napsala:

  Posílat určitě bude potřeba přes někoho, aby byla jistota, že se skutečně nabízí to, co se nabízí, a v odpovídajícím stavu...

  Příspěvek z 12. února 2023 v 16:22.
  panglaq v něm napsal:

  Ahoj, co takhle v rámci burzy poslat zásilku takto:

  1. Budou nám známy limity posílání zásilek.
  2. V Alíkově systému si necháme vygenerovat kód, který budeme muset napsat na zásilku.
  3. Vyplníme, pro koho zásilka je.
  4. Pošleme zásilku.
  5. Odklepneme, že jsme zásilku poslali.

  No a někam nasdílíme odkaz (do burzovní nástěnky), aby bylo vidět, že jsme někomu něco poslali - musíme se s tím člověkem domluvit, než mu to pošleme.

  Prodleva 3 měsíce.
  Morell v něm napsala:

  Tak ono lidi věděj, co dělají, někdy přemýšlí dokonce až moc... akorát ne o důsledcích.
  Ändřläk_: Ten pocit, když jsem přihodila…

  Matisek v něm napsal:

  Nejlepší by bylo, kdyby ta věta měla být třikrát napsaná na list papíru s podpisem a částkou přispění a papír by následně musel být poslán Alíkovi do pelechu. Papíry s nečitelným textem se nebudou počítat do aukce. B-)

  Příspěvek z 25. října 2022 v 19:08, upravený po 3 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Myslím, že problémem nejsou roboti, ale že lidi neví co dělají.

  Navrhuji tam dát políčko, do kterého by bylo nutné bezchybně opsat větu „Jsem si vědom že kliknutím na následující tlačítko se zavazuji k objednávce, za kterou mi budou nenávratně strženy kačky.“ - a ošetřit to tak, aby to nešlo zkopírovat ani vyplnit z našeptávače, ale fakt to musel člověk napsat písmenko po písmenku.
  B-)

  Příspěvek z 25. října 2022 v 18:59.
  Morell v něm napsala:

  captcha?

  Příspěvek z 23. října 2022 v 10:33.
  JáJá1 v něm napsal:

  Já bych spíš dal: Nejsem robot. (hledání něčeho (třeba postavy) v obrázcích)..

  Příspěvek z 23. října 2022 v 10:31.
  Sumeček v něm napsal:

  Já bych tam místo hesla dala nějaká náhodná čísla a písmena, která by se musela opsat. Já takovým věcem ale nerozumím;-D

  Statistika…