Karel Čurda - zrádce či zachránce národa?

Nový příspěvek:

Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.

Příspěvek z 10. září ve 20:36.
Kopčem v něm napsal:

Lehce říct:Jozef Gabčík,Jan Kubiš,Josef Valčík,Adolf Opálka,Josef Bublík,Jan Hrubý,Jaroslav Švarc,Milada Horáková s bratři Mašínové největší hrdinové českého národa

Příspěvek z 10. září ve 20:15.
DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

Těžko říct.

Příspěvek z 10. září v 19:01.
Kopčem v něm napsal:

matisek005:No tím,že spravedlnosti uvedu svoji lživou legendu

Příspěvek z 10. září v 18:05, upravený po 9 minutách.
matisek005 v něm napsal:

Kopčem: Počkat, to nějak nechápu, jak se zachráníš tím, že se vydáš spravedlnosti? 8-o

Příspěvek z 10. září ve 12:10.
Kopčem v něm napsal:

matisek005:$>mám tě rád.1.to že zrádce Čurda chtěl podat informace anonymně,tím se jenom obhajoval před soudem.Důkazy nikde.Po válce se nechal vydat,to je pravda.Ale zrádce Čurda,i když se po válce jmenoval jinak,si jasně uvědomoval,že jako po vojákovi armády bude pátrání co se s ním stalo,protože byl vojákem čs.armády,který plnil bojový úkol a nic se o něm nevědělo.
2.Proto se zrádce a zběh Čurda vydal dobrovolně s tím,že se chtěl zachránit již po druhé ve svém životě a doufal,že se vyhne spravedlivému trestu.

Příspěvek z 10. září v 6:27.
matisek005 v něm napsal:

Kopčem: Zas tak černě bych to neviděl. Ze začátku chtěl podat informace anonymně (takže by nedostal žádné peníze a nezachránil se), ale to nevyšlo. Po válce se stejně nechal vydat a byl popraven.

Příspěvek z 9. září ve 23:29.
Kopčem v něm napsal:

matisek005:ale on si polepšil,dostal finanční odměnu a byt v Praze,ta finanční odměna byla vypsaná pro ty,kteří přivedou na stopu atentátníků,takže ne záchrana národa před genocidou,ale záchrana sama sebe a za peníze.

Příspěvek z 9. září ve 21:44.
matisek005 v něm napsal:

Upřímně, kdo by na jeho místě neudělal to samé? Měl před sebou obrovské dilema, buď nic neříct a dívat se, jak se nacisté mstí Čechům vypalováním nevinných lidí, nebo podat informace a tím také zajistit bezpečí své rodině. Rozhodně nebyl zrádce jako Jidáš, který zradil, aby si polepšil. Byl to muž, kterého okolnosti přiměly udělat rozhodnutí, o kterém asi nikdy nezjistíme, jestli bylo správné.

Příspěvek z 9. září ve 21:30, upravený po 3 minutách.
konemy v něm napsala:

Samozřejmě, moje první myšlenka je „zrádce“, na druhou stranu je pro lidi přirozené být slabí, bát se, hlavně o svoji rodinu, a selhávat v krizových situacích. Všichni, kdo o atentátnících věděli, museli sledovat, co se děje a nejspíš byli postaveni před nelehké dilema. Celkově bylo nepravděpodobné, že by Gabčík s Kubišem přežili a vyhnuli se následkům, a určitě do toho šli s tím vědomím. Netroufám si hodnotit činy někoho, kdo jednal pod tak obrovským tlakem a ani nevím, jak by se zachovali lidé v mém okolí. Vyměnil životy za životy. Byla to zrada, ale udavači v té době byli všude.

Příspěvek z 9. září ve 20:57.
Kopčem v něm napsal:

Zrádce

Příspěvek z 9. září v 19:22.
Colossus v něm napsal:

Zdravím,
co si myslíte o Karlovi Čurdovi? Byl to zrádce národa českého či naopak zachránce? Pokud nevíte o koho se jedná, tak to byl agent, co udal Gabčíka a Kubiše nacistům po atentátů na Heydricha, ale zároveň zastavil genocidu obyvatelstva způsobenou zabitím 3. největšího člověka v říši. Co si o tom myslíte?
Tady je kdyžtak odkaz: cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t%5fna%5fHeydricha

předchozí 1 další
Kdo si nástěnku oblíbil?

Nástěnka:

Vznikla:
9. září v 19:22
Založil:
Obsahuje:
11 příspěvků