Kdo chce deníček?

Já vím. Žádný pokrok.
Jen jsem si začal sepisovat otázky. Mám jich zatím asi sedm.
Ono není zase tak snadné vymyslet univerzální vděčné otázky, když o člověku nic nevíme. Jisté pouze je, že jí, pije, spí, nějak mluví s lidmi, nejspíš chodí do školy. Možná by se mohly zohledňovat zájmy nastavené v účtu.

Vejunkaaa: Spousta osobních otázek dokáže brnkat na méně kladné struny osobnosti. Nemyslím si, že zamyšlení nad tím, která barva je moje nejoblíbenější, může mít jakýkoliv psychologický přínos. Jakmile má člověk někam psát své (nejen dobré) vlastnosti, přepne se většinou do režimu sebeprezentace, kdy obvykle ostatním i sám sobě (vědomě či nevědomě) lže, což je přesně ten negativní efekt, který nepřetržitě pěstují ostatní sociální sítě.
„ráno mohli napsat, co chceme za ten den stihnout a během dne odškrtávat“
Plánovače jsou také typickým zdrojem stresu a úzkosti. Neříkám, že by člověk neměl mít nějaký plán, čeho chce dosáhnout, jasný harmonogram z může z kohokoliv udělat efektivního člověka… ale ne nutně spokojeného člověka. Někdy to je totéž, někdy ne. Kdo si chce vést plánovač, většinou na to má mnohem dostupnější nástroje (bývají už součástí Windowsu, Androidu i applího iOS).
Držel bych se raději toho, co je ověřené seriózními výzkumy, tedy přimět uživatele k přemýšlení nad dobrou zkušeností (nebo dobrým očekáváním), nad něčím, co je objektivně i subjektivně dobré samo o sobě. Bez podmínek, bez termínů, bez hrozby hodnocení kýmkoliv jiným. Jen čirý vděk.

Mě se ten nápad „motivačního deníčku“ líbí, možná kdyby nebylo tolik otázek, mohly by se proložit různými citáty, možná i nějakými hezkými „úkoly“ na daný den nebo týden.
Měly by být otázky zaměřené spíše na tu motivaci, nebo i např. sebepoznání nebo tak? Myslím to tak, že by tam byly i otázky typu: „Jaká je moje nejoblíbenější barva?“ „Jaká píseň mě nejvíce vystihuje?“ „Jaký je můj životní sen?“ „Jaké jsou mé 3 dobré vlastnosti?“
Mě by se líbilo i kdyby součástí bylo něco jako „To do list“, kde by jsme si ráno mohli napsat, co chceme za ten den stihnout a během dne odškrtávat, ale toto jde samozřejmě i na papír, nebo by to bylo volitelný, kdo to tam chce.

Místo věčných otázek a otazníků by bylo lepší vymýšlet, co a jak má fungovat. K tomu už jsem tady nabádal v létě.
Kdyby se podařilo vymyslet hodně otázek, tak by mohla být jedna otázka denně a mohla by vždy pokrývat delší období. Třeba „Co ti nejvíc chutnalo v období od minulé středy?“, „Na co se nejvíc těšíš příští týden?“… některé otázky by pokrývaly budoucnost, některé minulost, ale vždy by šlo garantovat, že se deníček neptá na stejnou věc na stejnou dobu.
Co se týče hodnocení dnů smajlíkem, přemýšlím, jak velké možnosti by člověk měl mít. Kdyby jich bylo málo a s jasnějším významem, šlo by snadněji dělat různé statistiky.

Ja jsem tu taky nebyla... a rada bych to prozkoumala a něco si napsala...

Také mi přijde dobrý nápad, aby to byl psychologicky podpůrný prostředek.
předchozí | 123456 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 4. ledna 2020 ve 21:04
- Založil:
- on1
- Obsahuje:
- ~ 150 příspěvků
- Moderátor:
- on1
(kulisák)