Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Kolik myslíte, že se dožijete let?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 22. dubna v 15:47.
  Kopčem v něm napsal:

  120 a pak věčně

  Příspěvek z 22. dubna ve 14:37.
  –MM– v něm napsal:

  Když zmiňujete nebavení a umírání ostatních... to jsou taková klišé... :-(

  Pokud nějaký deprimovaný človíček v patnácti letech říká, že ho nebaví život, že už neví, co má dělat, nebo že mu umřel kamarád či příbuzný a bez něj nemá cenu dál žít, tak mu většinová společnost nikdy neřekne „dobře, svůj život sis prožil, může skončit“. Naopak na něj všichni křičí „hele, neblbni, máš všechno před sebou, čas všechno zahojí, zatím pořádně nerozumíš, o čem život je!“ – a tak je to správně, ne?

  Proč je to správně? Protože je očekávatelná délka života několikanásobně delší než patnáct let a čas skutečně spoustu trápení zahojí.

  Kdyby byla očekávatelná délka života milion let a někdo už v pouhých sto letech toužil po smrti, nebyla by to velmi podobná situace? Přijde mi, že jakákoliv obhajoba přirozené smrti je při bližším ohledání nemorální.

  Příspěvek z 21. dubna v 15:04.
  Copinka v něm napsala:

  Já si myslím, že se dožiji tak 70ti let. :->

  Příspěvek z 21. dubna v 15:02.
  Myšoňka v něm napsal:

  Nevím, nelze odhadnout. Kdybych ale mohla být nesmrtelná, nechtěla bych. Hrozně by mě trápilo jak by umřela celá moje rodina a já bych to všechno viděla. A války budoucnosti a všechny ty zlý věci. Já bych si vybrala zemřít ve spánku, řekněme okolo stovky, protože žít mě baví a zemřít ve stejnou noc, stejně klidně jako moji nejbližší, jako sourozenci a tak. Nechci aby se kvůli mě trápili. A pak můžeme všichni vesele pokračovat po duhovém mostě.:-3$>

  Příspěvek z 21. dubna ve 13:15.
  Veryfr v něm napsala:

  -MM-: To mě nenapadlo :-c

  Příspěvek z 21. dubna ve 13:14, upravený vzápětí.
  Penubra v něm napsala:

  Mě stačí pokud se dožiju 65. Nevím kdy zemřu protože můžu zemřít dnes za 20 let nebo třeba až za 70 let.. Nikdy bych nechtěla být nesmrtelná protože postupem času by mě ani ten život nebavil. ;-)

  Příspěvek z 21. dubna ve 3:38.
  –MM– v něm napsal:

  Veryfr: Proč by nemohli být nesmrtelní také? Pro všechny, koho znáš, teď bez nesmrtelnosti s velmi velkou pravděpodobností platí, že buď zažiješ jejich smrt, nebo oni zažijí tvoji smrt. To je také dost hrozné, ne? :-c

  Matisek: To jsou ale pěkné otázky! R^

  Je hodně těžké a nerealistické představovat si dlouhodobé účinky nesmrtelnosti při současném fungování světa. Některé sci-fi filmy občas vezmou nějaký koncept a vlepí ho do současné společnosti. Třeba Gattaca pojednávala o genetickém vylepšování lidí, ale jinak byla pořád taková dost současná (nebo spíš i retro). S dopady nesmrtelnosti maličko koketoval film In Time (česky Vyměřený čas), který tady loni recenzoval Rokio: www.alik.cz/a/vymereny-cas-recenze

  Potíž je, že to současné fungování světa se ti kvůli jiným novým technologiím rozsype mnohem dříve, než ho stihne nějak rozrušit nesmrtelnost. Vezmu to postupně:

  1) Jestli se bude pracovat navždy je méně palčivá otázka, než jestli se bude pracovat vůbec někdy. Dost možná pro lidi nebude práce a nastoupí de facto do důchodu pár let po škole. To může být realita za dvacet let, nehledě na nesmrtelnost. Těžko odhadovat ekonomiku budoucnosti, už teď některé vlády kvůli pandemii koketují s nepodmíněným příjmem (pravidelnou sociální dávkou pro všechny).

  2) Nevím, zda rychlost vnímání času souvisí skutečně s věkem, nebo s nějakým opotřebením něčeho v hlavě. Tipnul bych si, že pokud udržíš lidské tělo trvale mladé a zdravé, nebude se rychlost vnímání času zhoršovat. Na pojetí času bude mít v dlouhodobém měřítku mnohem větší efekt kolonizace Marsu a jiné vesmírné cesty.

  3) Jestli bude délka filmů delší... asi bude. To už se děje i teď kvůli tomu, že lidi nemusí koukat na film v kuse. Spousta nových seriálů vypráví jeden dlouhý příběh v deseti hodinových dílech => je to vlastně desetihodinový film.

  4) Co se týče funkčních období politiků, ta jsou už teď zbytečně moc dlouhá, stavěná na dobu, kdy na administrativu byli nevyhnutelně potřeba lidští úředníci, kteří si mezi sebou posílali papíry poštou. Politice by prospělo zkrácení vývojových cyklů a převzetí vyladěných mechanismů z branže IT. Časem to nejspíš někdo prosadí, nehledě na to, jak dlouze budeme žít.

  5) Trest doživotí je podle mě nehumánní a nesystémový a neměl by existovat ani teď. Je to jen zamaskovaná verze trestu smrti. (O tom je nástěnka www.alik.cz/n/trest-smrti.)

  6) Doživotní záruky nebývají do konce života zákazníka, ale do konce životnosti výrobku. Je to takový zákeřný obchodnický chyták. :-D

  7) Jestli bude nesmrtelnost dána i zvířatům... no, možná mazlíčkům. Ti už teď žijí docela luxusní život ve srovnání se zvířaty v přírodě. Už od roku 2015 klonujeme psi, sice v řádu stovek ročně a zatím za velké peníze, ale je to náznak budoucnosti.

  8) Otázka ohledně evoluce mi nedává smysl. Pokud nezačneš systematicky vyvražďovat nositele určitých genů, nebo úmyslně rozmnožovat nositele určitých genů, tak se podoba člověka za milion let moc nepromění. Pokud si ty geny nepozměníme sami, což už teď skoro umíme a velmi pravděpodobně je zvládneme upravovat i dodatečně u dospělé osoby. Opět – nehledě na nesmrtelnost.

  9) Než přidávat „pra“, tak by bylo lepší zavést třeba latinské prefixy. Hexavnuk, decibabička... :-D

  10) Data o svých životech dovedeme sbírat dost dobře a kapacity datových úložišť rostou rychleji než lidské zájmy. Spíš se ukazuje jako větší hrozba, že žádné biografie nikdy nezaniknou. :->

  Příspěvek z 20. dubna ve 21:48, upravený vzápětí.
  Veryfr v něm napsala:

  Myslím že 80.Nechci být nesmrtelná,protože bych viděla všechny (kromě sebe)umírat a to by bylo hrozené.Ale chtěla bych vidět co se stane v budoucnu

  Příspěvek z 20. dubna ve 21:40, upravený po 2 minutách.
  Adee v něm napsala:

  Netuším.
  Chci být nesmrtelná ale chci aby se dalo klidně několik set let spát:-D

  Příspěvek z 20. dubna ve 21:39.
  Grillerka v něm napsala:

  Nekonečno 999999999999999999

  Příspěvek z 20. dubna ve 21:36.
  Matisek v něm napsal:

  Svět, kde nikdo neumírá si nedokážu moct představit, ale asi mám jen malou představivost. Například:
  • Bude existovat důchod, nebo se bude v nesmrtelném světě pracovat navždy? Pokud ano, bude muset zaměstnavatel číst tisícistránkový životopis uchazeče o práci, který zrovna oslavil miliontiny?
  • S přibývajícím věkem se mění naše vnímání času. Když tedy nikdo umírat nebude, bude možná komunikace člověka, který zrovna oslavil patnáct let s někým, kdo už tu žije let tisíc? Komu přizpůsobíme tempo světa? Bude se muset měnit kalendář? Bude délka knih a filmů delší, nebo budou různé verze pro různě staré lidi?
  • Jak moc se bude měnit délka chození do školy, prezidentského období, délky funkce politické strany atd. Bude to jako ve světě Ládínka Smolíka, kdy tohle všechno vynásobili stem? Pokud ano, proč zrovna stem a ne tisícem, nebo milionem?
  • Bude existovat trest doživotí, nebo doživotní záruka?
  • Bude nesmrtelnost dána také zvířatům?
  • Když budu žít přes miliony let a na ostatních lidech se bude už projevovat evoluce, bude nutno mě vyhladit, když už budu doslova zastaralý?
  • Budou existovat nové názvy pro prapraprapraprapraprapraprapravnuky a prapraprapraprapraprapraprapraprapradědečky?
  • Zaniknou biografie?

  To jsou mé myšlenky, některé jsou hloupé a některé ani ne (ale to pochybuji), budu rád za reakci na ně (doufám).

  Příspěvek z 2. března 2019 v 5:01.
  –MM– v něm napsal:

  verbum: Lidé, kteří žijí a prospívají dlouho, mají na hodnotný život větší šance. Jen velmi málo lidí leží na smrtelné posteli s myšlenkou „život jsem si užil, stačilo to, nic víc už od světa nechci“.

  al-maty: Po sedmi letech bude pořád zničený, protože si tělo záměrně udržuje své jizvy (vnější i vnitřní). Ale jsou už z nového materiálu :-D. Kdyby šlo tělo přimět k tomu, aby ten materiál uspořádalo lépe, mohl by být během sedmi let bývalý narkoman k nerozeznání od zdravého člověka.

  Opravdu je naše planeta uzpůsobena k tomu, aby na ní žilo 10, 15, 20 miliard lidí
  Je uzpůsobena k tomu, aby na ní žilo 5 milionů lidí. Ne miliard. Milionů. Tolik nás bylo před zhruba deseti tisíci lety, kdy jsme se vymkli běžnému fungování přírody a začali jsme budovat civilizaci. Pokud je nárůst z 5 milionů na 7 miliard zvládnutelný, ale na 20 miliard už ne, musíš na to najít lepší argument, než že už to najednou vypadá jako strašidelně velké číslo. Jsme v měřítkách přírody nezvykle přemnožený druh, ale to platí už tisíce let. Neříkám, že kapacity jsou neomezené, ale pokud narazíme v nějaké oblasti na určitý limit, je hrozbou ten konkrétní limit, nikoliv přelidnění samo o sobě.
  (Debatu o přelidnění bych nechal na ten můj článek, až vyjde... snad během dubna. ;-))

  Ať už jsou argumenty pro hrozbu přelidnění jakékoliv, nic to nezmění na tom, že chceme čím dál lépe řešit zdravotní potíže, které sužují lidstvo, tím pádem (pokud vytrváme) budeme automaticky odsouvat průměrný věk dožití na později. Buď tedy někde budeš muset rezolutně prohlásit „bojíme se, že nás bude hodně, proto tohoto vyléčitelného člověka necháme umřít“... nebo se smířit s tím, že nás bude víc.

  SVETLO: Ten, kdo žije nezdravě, si zničí buď srdce, nebo játra, nebo ledviny, nebo plíce, nebo imunitní systém – selhání jednoho z nich ho většinou zabije. Pokud to nedokáže medicína opravit.

  Samozřejmě, že smrt bude existovat pořád, nehody nejspíš budou vždy, ale na ty nejspíš nesměřovala al-matyho základní otázka. Zatím do této nástěnky nikdo nenapsal „myslím, že se dožiju 22 let, protože uklouznu v koupelně“. :->

  Příspěvek z 2. března 2019 v 0:47.
  verbum v něm napsal:

  A vy myslíte, že zde budete pořád... ?
  Člověk se rodí, ale člověk také umírá...
  Dle mého není otázka jak dlouho zde budu, ale jak hodnotný život prožiji..

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 22:49.
  SVETLO v něm napsal:

  -MM- Ano, stále mi to připadá jako něco nadpřirozeného. Vědci můžou vynálezt způsob, jak vyléčit rakovinu, AIDS, další smrtelné choroby, ale jen na to lidé neumírají. Jak říká al-maty, co ten, který prostě žije nezdravě? Nebo ti, co zahynou při autonehodě? Podle mě se v budoucnu úmrtnost sníží, ale nevymýtí úplně.

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 22:06.
  JojoLady v něm napsala:

  Myslím si,že tahle nástěnka je velmi zbytečná.Žijte v přítomnosti a nepřemýšlejte co bude.

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 22:02.
  al-maty v něm napsal:

  -MM-: Takže když jeden člověk dosud celý život kouřil, pil alkohol a užíval tvrdé drogy a naráz by na 7 let přestal, tak by po těch 7 letech jeho organismus vypadal stejně jako u člověka, který žil celý život zdravě?

  Co se týče toho přemnožení, tak jej vnímám jako reálnou hrozbu i bez předpokladu, že lidé postupně přestanou umírat. Opravdu je naše planeta uzpůsobena k tomu, aby na ní žilo 10, 15, 20 miliard lidí, přičemž čím dál více lidí chce žít komfortně, tj. chce mít vlastní dům, vlastní auto atd.

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 21:46.
  –MM– v něm napsal:

  SVETLO: Chodíš někdy k lékaři? Základním úkolem medicíny je vzdorovat smrti. :-)

  Jaká přesně smrt je přirozená? Nikdo neumírá jen proto, že je starý. Selhání ledvin, selhání srdce, selhání dýchací soustavy, různé infekce, rakovina... ty jsou tedy všechny přirozené a měl by se jim nechávat volný průběh? Asi ne. Jakmile se podíváš na smrt zblízka a vyřadíš úplně všechny ošklivé příčiny smrti, zůstane ti nesmrtelnost.

  A pokud nějakou nevyřadíš, stojíš před velmi temnou propastí... kterou si lze představit takto: „Sestři, paní na trojce má zrovna astmatický záchvat, zjistěte mi prosím, jestli není už dostatečně stará na to, abychom ji nechali umřít.

  Příspěvek z 1. března 2019 v 18:36.
  SVETLO v něm napsal:

  –MM–: Teď trochu zníte jako takový ten vědec ve sci-fi filmech. :D Ale chápu váš postoj. :)
  Ano, mně to tak připadá, smrt je přirozená a jít proti ní je z podle mě nepřirozené.

  Příspěvek z 1. března 2019 v 18:32.
  –MM– v něm napsal:

  SVETLO: Jak by to tu vypadalo, kdyby nikdo neumíral a nestárnul? Mnohem lépe!

  Postupně mám čím dál méně pochopení pro bezbřehou toleranci smrti. Přijde mi to jako varianta stockholmského syndromu – lidé jsou jako rukojmí, kteří si zvykli na svého tyrana a obhajují ho, protože se domnívají, že jiná možnost není... a pak, když by jiná možnost mohla být, ji ani nechtějí.

  Když prohlásím, že chci žít věčně, některým to přijde troufalé, drzé, nepřirozené...
  Jako, kdyby smrt byla něco, co do našich životů přináší pořádek a spravedlnost, něco, co dává životu hlubší význam. Ale to není. Smrt přináší prakticky vždy chaos, smutek, zmar a nevratné ztráty. O našich vzdálenějších předcích většinou nevíme skoro nic, protože umřeli, a lidi, kteří si je pamatovali, také umřeli... žádný hlubší význam jejich života se nedochoval.

  matisek005: Už mám zhruba rok rozepsaný článek o tom, že žádná hrozba přelidnění v podstatě neexistuje. Chci ho vydat jako součást seriálu... až dopíšu zbylé části. :-)

  Příspěvek z 1. března 2019 v 18:15.
  lékařský v něm napsal:

  O:-)

  Příspěvek z 1. března 2019 v 17:22.
  SVETLO v něm napsal:

  Přesně jak matisek píše. Nechápu, proč by se snažil někdo pokořit smrtelnost, jak by to tady potom vypadalo, kdyby nikdo neumíral?

  Jinak, nemám žádnou představu o tom, kolik se dožiju. Přijde mi nesmysl se vůbec snažit něco takového odhadnout. Snažím se žít jakžtakž zdravě, ale i tak mě může za 20 let skolit rakovina a bude to. Nebo se třeba dožiju krásnejch 100 let. Nevím.

  Příspěvek z 1. března 2019 v 16:30.
  verbum v něm napsal:

  Priznam se, ze tyto otázky mě nějak netrvají žilu... ja se snažím žít pritomnost...

  Příspěvek z 1. března 2019 v 16:07.
  Luna v něm napsala:

  Tak se lidé budou muset přestěhovat na další planetu :-D

  Příspěvek z 1. března 2019 v 15:56.
  matisek005 v něm napsal:

  Pokud všichni lidé budou nesmrtelní, nebude hrozit přelidnění ještě více? :-c

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 14:12.
  –MM– v něm napsal:

  al-maty: Vážně se musí opotřebovat? Proč?

  Jeho části se opotřebovávají a pravidelně obměňují. Říká se, že během sedmi let lidské tělo vymění veškerý svůj materiál. Pokud je to pravda, úplně každá molekula, která nás tvoří, bude už za sedm let součástí něčeho jiného. To je zase paradox Théseovy lodi, tedy: je loď, které během dlouhé plavby postupně vyměníme úplně všechny části, pořád stejná loď?

  Stárnutí není způsobené přímo poškozením těla, ale poškozením mechanismů na obnovování těla. Pokud dokážeme tyto mechanismy opravit, stárnutí zastavíme.

  Ba co víc – část dosavadního nahromaděného stárnutí půjde i vyrušit. Vezmi si třeba takovou jizvu na kůži – to je nouzové řešení těla při poranění, protože je miliony let evoluce naučené, že ideální regeneraci by nezvládlo, nebo že by se s velkou pravděpodobností pokazila (a vznikla by třeba rakovina). Proto také platí, že čím je člověk starší, tím víc kompromisů jeho tělo dělá, sbírá čím dál rychleji jizvy nejen na kůži, ale i na všech ostatních orgánech. Když člověk přijde o prst, tělo si řekne „krucinál, to je pech, nový prst vyrobit nezvládneme, tak aspoň zacelíme ránu“. Kompromis, který zvyšoval naším předkům šance na přežití. Pokud ale nějakou vědeckou vychytávkou dokážeme vyvolat ideální regeneraci, můžeme všechny jizvy zhojit.

  Existuje mimochodem medúza Turritopsis dohrnii, která de facto je nesmrtelná, protože se v období hladu umí přeměnit do svého mladšího vývojového stádia. Takže může žít věčně, než ji něco sežere, nebo než udělá nějakou nedomyšlenost (třeba že zapomene omládnout :-)).

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 12:07.
  JáJá1 v něm napsal:

  myslím, že do 80.:-)

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 12:04.
  al-maty v něm napsal:

  To mi připomíná paradox Achilles a želva, přičemž Achilles je v tomto případě smrt a želva věk dožití. Přestože se průměrný věk dožití bude nepochybně dál zvyšovat, opravdu věříš, že tě smrt nedostihne? Lidský organismus se přece musí jednou opotřebovat...

  Příspěvek z 1. března 2019 v 11:56.
  –MM– v něm napsal:

  Myslím, že většina z nás je už za tím, čemu by šlo říkat úniková rychlost stárnutí. Průměrný věk dožití se pravděpodobně podaří odsouvat rychleji, než budeme stárnout.

  Myslím, že pokud se dožiju 60 let, budu mít vcelku dobrou šanci, že nezemřu nikdy.

  Příspěvek z 1. března 2019 v 9:14.
  al-maty v něm napsal:

  Mně stačí, když tady budu do těch 70.

  předchozí 1 další
  Kdo si nástěnku oblíbil?

  Nástěnka:

  Vznikla:
  1. března 2019 v 9:14
  Založil:
  Obsahuje:
  29 příspěvků