Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Křesťanství a vše okolo

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 3 měsíce.
  Bmatej v něm napsal:

  Dnes som si uvedomil veľkú podobnosť medz príbehom Ježiša Krista a vymysleným príbehom Jánošíka
  Skupina 12 ľudí (apoštoli/Jánošíkova družina), ktorá má vodcu, ktorého jeden zo skupiny zradí a udá (Judáš/Gajdošík) a následne je „vodca“ popravený
  Myslím, že je to ďalší dôkaz o fiktívnosti príbehov o Jánošíkovi :-D

  Prodleva 14 dní.
  Rodé v něm napsala:

  Úplně ne, ale někdy se tak označuje. Tóra je jen část Starého zákona, je to pět knih Mojžíšových, což je začátek Starého zákona. Starý zákon je to stejné jako Tanach.

  YakariSioux v něm napsal:

  Je židovská Tóra totéž co Starý Zákon?

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 3. září 2023 v 7:21.
  Rokio v něm napsal:

  Věřím, že bůh je sám vesmír, nebo bohové jsou velmi vyspělá mimozemská civilizace, která člověka stvořila a trvalo to miliardy let.

  Prodleva 3 dny.
  Příspěvek z 31. srpna 2023 ve 12:04, upravený po 8 minutách.
  Morell v něm napsala:

  Já už si to nemyslím, že ateismus a hloupnutí spolu souvisí, dějou se v jednu dobu, ale nesouvisejí. Podle mě se lidí daleko více skrývají za ateismus, aby je nikdo coby křesťany nemohl spojovat s křesťanskými extrémisty, kteří v Americe jsou. (jako třeba ti, co po prohře Trumpa vtrhli do kapitolu, na dvoře postavili kříž a uvnitř se modlili) Taková situace nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

  Prodleva 7 dní.
  Příspěvek z 24. srpna 2023 v 17:08.
  Pitrys v něm napsal:

  Jo je to hloupnutí, i když se učim anglicky, tak vůbec nerozumim

  Příspěvek z 22. srpna 2023 v 11:11.
  Morell v něm napsala:

  Tohle video spojuje nárůst ateismu v nové generaci s hloupnutím populace. Co si o tom myslíte?

  Prodleva 4 měsíce.
  Příspěvek ze 7. dubna 2023 ve 21:04.
  Rokio v něm napsal:

  Dnes je Velký pátek, což je největší křesťanský svátek.

  Příspěvek z 6. dubna 2023 ve 20:55.
  Morell v něm napsala:

  Poslouchala jsem jedno křesťanské video, kde se probírala role muže a došli k zajímavému úseku, volně to přeložím:
  „Zeptal jsem se lidí, jaké jsou postavy v bibli nejlépe reprezentující muže, všichni říkali Samson, nebo David. Pak se ozval jediný nesmělý hlásek, který řekl Ježíš. Ježíš má být dokonalý člověk, ale zjevně pro nás není vzorem mužnosti, protože s nikým nebojoval se zbraněmi, nikoho tímhle způsobem neporazil, tak ho nevnímáme jako muže...“
  Je to docela zajímavá úvaha. Co na to říkáte vy?

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 12. února 2023 v 9:43, upravený po 7 minutách.
  Morell v něm napsala:

  Colossus: Já si myslím, že Verbum…
  Vědu a víru nelze plně oddělit, protože se obě týkají reálného světa, tedy stejného tématu. (také je smutné, že se tolik rozšířila kachna, že věda nehledá odpovědi na otázku proč.)

  Jinak k tomu žití v křesťanské minoritě, hned několik křesťanských profesorů na škole, kam jsem chodila, se shodlo v názoru, že kde jsou křesťané, v menšině, tam jim to nejvíce prospívá:
  jsou pokornější a více soucitní, protože chápou z vlastní zkušenosti, co je to být utlačovaný a trpět. Oproti tomu kde jsou ve většině, tam dominuje arogance a opovrhování ostatními, nevěřícími a heretiky... tedy že vůbec nemají srdce podle toho, jak by si Ježíš přál.

  Příspěvek z 9. února 2023 ve 22:11.
  Colossus v něm napsal:

  Myslím -MM-, žes mi krapet nerozuměl. Samosebou, že rozum můžeme rozdělit do různých kategorií. Samozřejmě jsem myslel to, co jsem napsal, neboli lidé, co přistupují ke všemu s čistě vědeckofaktickým pohledem nedospějí k víře, protože tímto rozumovým postupem je to nemožné. Nevím, zda se mám zlobit nebo ne. Přijde mi to pitomé hračičkování se slovy nebo jako záměrné hraní si na „blbečka“. Aspoň mně to, co jsem napsal, přišlo srozumitelné, kor když to píšu dvakrát...nebo jsem jen moc unavený a proto kousavý :->

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 19:01, upravený po 16 minutách.
  Morell v něm napsala:

  Suma sumárum ano, diskuze je důležitá a prospěšná. Ale pro koho? Komu pomůže dávat dětem „zákeřné“ nebo složité otázky o jejich víře, která je utváří a lze skrze ní hluboce ranit?

  Víš co? Povím ti příběh.
  Narazila jsem na jednom webu na to, že mi nešly dávat komentáře k určitému uživateli. Povedlo se mi ho kontaktovat a zeptat se ho, co je špatně, jestli mě neblokuje. Řekl že ne a že je tam chyba a že bych měla kontaktovat admina. Udělala jsem to a admin mi řekl, že uživatel mě blokuje a jestli hodlám dál porušovat pravidla, může mě z webu úplně vyhodit. Další dva dny jsem hystericky ztěžovala na to, jak jsou na mě lidi zlí, než mi jeden z rozumějších uživatelů vysvětlil, ač mi nevěřil, že se chovám hloupě a že lidé jsou lidé a můžou si dělat co chtějí a nemám čekat, že mě všichni budou mít rádi.
  Tolik moje vlastní napálení.

  Svět je plný lidí, co tě rádi navedou do průšvihu a budou se tomu smát a stačí jim k tomu dát ti zákeřnou otázku a ty tam vejdeš sám. Takže ano, takové zákeřné otázky jsou pro děti ve výsledku užitečné, protože když je pak proberou s rodiči, pokud jsou rozumní, tak jim to pomůže vidět jak lidé manipulují a nebezpečí ve světě, na které můžou doplatit, pokud budou naivní a důvěřiví. A to určitě zahrnuje i otázky k náboženství. Ve skutečnosti u toho nezáleží na věku, naopak pokud se s tím člověk v dětství nesetká, je v dospělosti o to zranitelnější vůči lidem, kteří toho budou chtít zneužít.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 17:35.
  Morell v něm napsala:

  Určitě, jinak by tam být nemohli.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 17:23.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Morell: jj, to máš pravdu, všude nejsou jen zlí lidé, nic není černobílé. Nicméně alespoň ti vysoce postavení lidé jsou dost fanatičtí.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 17:18.
  Morell v něm napsala:

  DžungaráčekChlupáček: Sice se trochu odkloním od…
  štve mě, že nemůžu najít originál, nebo stejnou zprávu v jiných novinách, což je trochu podezřelé.
  O podivném chování Ruské církve, nebo spíše pár fantiků, na kterých záleží a jsou na obálkách a veřejně vystupují... o tom slyšíme hodně.
  Ale už nevěřím, že by to byla pravda o celé církvi. bude tam i spousta skvělých, zbožných lidí.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 15:28, upravený po 2 minutách.
  Morell v něm napsala:

  Neřekla bych že se křesťanství šíří rozumem, spíše emocemi a vlivem okolí. (mimo jiné)
  To ale nezahrnuje všechny. ti, kteří mají „mystické“ zážitky, tak nejsou pohnutí tolik ostatními lidmi ale vlastní zkušenosti, kterou nějak musí zpracovat.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:54.
  –MM– v něm napsal:

  Colossus: Otázka proč je také stoprocentně vědecká, vysvětlování příčin je základním motorem vědeckého bádání.

  matematickou rovnicí nebo pokusem v laboratoři zkrátka a dobře Boha nenajdeš
  Místo toho ho najdeš posloucháním logicky konstruovaných příběhů o kladném dobru a záporném zlu a o jejich finálním součtu v podobě spravedlnosti uplatňované ve větším než malém měřítku. Dobrého důsledku dosáhneš dodržováním desatera logických výrazů. A místo odkazování na dřívější vědecké práce se můžeš odkazovat na očíslované verše jedné knihy, kterou mají mít všichni přečtenou, aby ty odkazy správně pochopili. To je pořád všechno rozum.

  verbum: Křesťanská víra se ale prokazatelně šíří jen pomocí rozumu. Nevzniká v lidech samovolně přirozeně, že by si pár procent lidí náhle uvědomilo, že existuje jeden konkrétní Bůh – to by bylo křesťanství rozptýlené po celé planetě rovnoměrně už desítky tisíc let, místo toho je soustředěné pouze do míst, kde organizovaně působí církev vzniklá před dvěma tisíci lety, a do míst, kde křesťané vychovávají své děti (kterým vštěpují své předpoklady o světě).

  A nikdo nemá právo je přesvědčovat, že jejich přesvědčení je mylné, což se zde dělá...
  Proč ne? Máš stejný názor i na různá politická přesvědčení? Pokud tady někdo bude obhajovat nacismus, fašismus, komunismus, socialismus, kapitalismus, ruský imperialismus (nevím, jak lépe nazvat to jejich současné dobrodružství na Ukrajině), severokorejské čučche, buddhismus, ateismus, humanismus nebo transhumanismus, neměl by mu nikdo oponovat?

  Jedna z možností by byla odtud všechny ideologie silou vypráskat, s tím, že si to mají řešit jen rodiče (a školy), to by ale ani tobě nemohly vycházet články o křesťanství. Mně přijde lepší a zajímavější svobodná otevřená diskuse. Jestli nějaké dítě ovlivní nebo neovlivní… to už je jejich svobodná vůle, ne?

  Kdyby tady někdo používal nějaké sofistikované podprahové techniky a skryté manipulace, tak to bych asi souhlasil s nějakým omezením. Rovněž by mi vadilo, kdyby třeba správci prosazovali svůj názor mazáním místo mluvení. Ale zatím tu vidím jen běžnou argumentaci bez skrytých úmyslů. O:-)

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:49.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Sice se trochu odkloním od tématu, ale tohle je dost pravdivé. Ruská církev se chová jako sekta. To nepochází od Boha.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:14, upravený po 7 minutách.
  verbum v něm napsal:

  Děti papouškují to co slyší.

  jen taková poznámka, když jsem studoval teologii, tak jeden profesor nám říkal, že je to disciplína, která dává spíše otázky.... Odpovědi, najdeme na kolenou a v pokoře před tím, kterého hledáme a poznáváme...

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:14.
  Colossus v něm napsal:

  Tak teologie a religionistika jaksi trochu dost souvisí s vírou na náboženství. Psychologie také a sociologie je s ní také, ačkoliv méně, spojená. Nicméně podstatou sdělení je, že vědou víru nezískáš - matematickou rovnicí nebo pokusem v laboratoři zkrátka a dobře Boha nenajdeš. To platí i naopak. Vírou nesestrojíš raketu na měsíc nebo vymyslíš dějiny pravěku a vzniku Země. :->:->

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:13.
  Morell v něm napsala:

  S Vulgaritou na webu souhlasím, na druhou stranu, od dětí ve školce bych se o vulgaritě mohla hodně naučit.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:12.
  verbum v něm napsal:

  Morell, proč si to myslím, neboť ty ,ani já, ani nikdo jiný tu není v pozici rodičů těchto dětí... A nikdo nemá právo je přesvědčovat, že jejich přesvědčení je milné, což se zde dělá... Proto si to myslím a budu si zatím stát. Vím o co Ti jde. To jsem za dobu co jsem zde slyšel již mockrát.
  Napiš: proč bych na dětském webu nemohl být vulgární, když se to někde musí naučit...
  A to je samé i v této otázce....
  Již jsem to psal níže... nemyslím si, že my jsem tu od toho abychom někomu brali víru, kterou mu předávají jeho rodiče...

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 13:08, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsala:

  Turínské plátno je pro mne velmi zajímavé téma, protože by mohlo existenci Ježíše částečně potvrdit, když vezmeme v úvahu:
  Ježíš byl zrozen z ženy nepoženhané mužem, tedy neposkvrněné početí, tento jev je u člověka nepopsán, nicméně v přírodě reálně existuje: u plazů například, když jsou jenom samice, tak se z vajíček neoplodněných opravdu vylíhnou samí kluci, kteří jakmile vyrostou, mohou se normálně množit se samicemi. Tito samci mají polovinu chromozómů, protože půlka od otce chybí.
  Ježíš je muž, souhlasí. Tedy můžeme předpokládat, že skutečný Ježíš by byl muž s polovinou chromozónů.
  Takže osobně sleduji, jestli se objeví tenhle důkaz, který by podložil že v tom plátně byla opravdu neobvyklá osoba. nebyl by to 100% důkaz, že to byl Ježíš, ale pořád...

  ---------
  Jo a taky, jsou vědecké disciplíny, které se otázkou proč zabývají, třeba psychologie, sociologie, teologie, religionistika, ale i částečně třeba biologie...

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:57, upravený po 14 minutách.
  Colossus v něm napsal:

  Já si myslím, že Verbum to zamýšlel s rozumem tak, že víra není věc, kterou získáš nebo studuješ pomocí nějaké vědy nebo výpočtů. Víra nám odpovídá na otázky proč, ne jak. Proto jaksi nemá smysl míchat vědecké teorie do náboženských otázek.
  Nicméně kdyby Vás to přece jenom s tou vědou zajímalo, zkuste si vyhledat vědecké rozbory turínského plátna. Je to docela poutavé čtení, a ačkoliv nám to nijak nepotvrzuje existenci Krista, mohlo by Vám to něco přinést.

  A takový dodatek - když žijete jako křesťan v jedné z nejvíc ateistických zemí, tak se setkáváte často s negativními reakcemi. Hodně negativními. To třeba u mě vedlo k tomu, že jsem si připadal jak z té jedné britské parodie o nacitech, kdy sedí dva esesáci v zákopu a jeden se zeptá druhého „Aren´t we the baddies?“
  Tyto pohledy dokáží být dost zraňující, protože to ubližuje člověku pro něco, za co nemůže, je trestán za to, že se narodil a/nebo žije jako křesťan. Takže ano, není to procházka růžovou zahradou pro vyrůstající křesťany, ale i jiné osoby. Co jim můžeme nejvíce dát, ať už s nimi souhlasíme nebo ne, je snaha jim porozumět, naslouchat, vést diskuze kultivovaně a podobně. Zkrátka a dobře to nehnat do nějakých extrémů, kdy budeme mít radost, že rozneseme někoho slabšího na kopytech. $>

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:57.
  Morell v něm napsala:

  Prosím, vysvětli mi více, co na tom považuješ za chybné.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:55, upravený po 7 minutách.
  verbum v něm napsal:

  Milá Morell, tohle nemůžeš myslet vážně?

  Opět mě MM přesvědčil o tom co jsem říkal a já blbec se nechám do toho zas zatáhnout.

  Tu větu řek, jeden moudrý člověk a profesor na filosofii co mě učil...
  Rozum jsem zmínil proto, že všechny úvahy, jsou vedeny, aby si pochopil vše rozumem, abys to mohl uchopit a pochopit, čemu rozumím a chápu... ale v tomhle rozum nepomůže...
  ¨

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:54.
  –MM– v něm napsal:

  VelkýBochník: Jeden z hlavních problémů dnešního světa je, že spolu lidi nemluví o věcech, ve kterých se neshodnou, a raději se izolují do své názorové bubliny. Cílem mluvení nemusí být jen navzájem se přesvědčit, ale pochopit druhé i pochopit sebe. Když neprobíhají argumentační války, vzniká podhoubí pro ty skutečné…

  verbum: „víru rozumem nikdy nepochopíš
  Rozumem se nedělají jen matematické rovnice, ale i logické rovnice typu „když udělám něco, stane se něco“. Nedává mi smysl stavět víru mimo rozum, protože jakákoliv věc, kterou o víře říkáš, využívá stavební konstrukce z rozumu.

  Vycházíš akorát z jiných předpokladů o původu světa a máš jiný přístup k práci s informacemi, ale používáš k úvahám o jsoucnu přesně ten samý rozum jako ateista Albert Einstein. ;-)

  Opakem rozumu je jen nerozum, tvrzení zbavené rozumu jsou náhodně poskládaná slova, dadaistická báseň, které pak nikdo nerozumí (a ani tedy nenastane otázka, jestli tomu věří).

  Jeden moudrý člověk jednou řekl: ‚čemu lidi musí věřit, aby nevěřili...‘
  Byl jsem zvědavý, kdo to řekl, ale když to hledám, tak nacházím jen tvé příspěvky na Alíkovi a povídání o Velikonocích na tvém webu. Což mi nevadí, já tě za moudrého člověka klidně beru. :->

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:51.
  Morell v něm napsala:

  Nemohu zcela souhlasit. Děti nemáme přes světem chránit, máme je na něj připravit. Pokud už v mládí dítě zjisti, že jsou lidé jiného myšlení, může už tehdy se naučit k nim mít lepší přístup, než kdyby to zjistilo třeba až v patnácti. A je lepší se naučit čelit světu ze zkušenosti z reálného světa, než z králičí nory, nebo z řízeného prostředí. (potom je překvapení ze střetu s realitou daleko menší)

  Příspěvek z 29. ledna 2023 ve 12:48.
  Colossus v něm napsal:

  Asi jsem možná odbočil do trochu jiných vln, než jsem očekával, no nevadí.
  Tak já si zase nemyslím, že diskuze o křesťanství nebo jiném náboženství s nevěřícími je špatné. Naopak, je nutné nad věcmi přemýšlet, hledat nové pohledy, učit se. Kdybych sem nechodil, byl bych možná dodnes stejně zaujatý člověk bez špetky sebekritiky a nezodpověděl bych si otázky víry, neupevnil ji ve svém srdci, nenaučil se jí bránit a pochopit. Nicméně tyto debaty jsou dle mého skromného názoru opravdu pro lidi, co už víru dokáží více vnímat - samozřejmě to nelze určit podle věkové hranice. Nicméně když tu na dětském webu budeme diskutovat s menšími dětmi, kteří vyrůstají v křesťanském prostředí a nemuseli se setkat s opozicí, tak to může vést k neblahým následkům. Kdoví, možná to je i správně, ale já osobně si myslím, že lidem by nemělo stát za to diskutovat s dítětem, co nemá ukotvené představy o víře jen proto, aby si třeba něco dokazovali.
  Suma sumárum ano, diskuze je důležitá a prospěšná. Ale pro koho? Komu pomůže dávat dětem „zákeřné“ nebo složité otázky o jejich víře, která je utváří a lze skrze ní hluboce ranit?
  Prosím, neberte to tak, že tu na někoho pletu bič, to ne. :-> Já osobně jsem za tyto diskuze i sem tam vděčný. Jen to po letech vnímám trochu jinak.

  Příspěvek z 29. ledna 2023 v 9:37, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsala:

  mlej: Jako věřící, neshodující se s…
  Ano, co popisuješ, je popsáno v buddismu, hinduismu, i v okultismu... Také v novodobých studiích NDE. Takže je zde velká možnost, že je to dosti pravdivé.

  Duše po smrti opravdu může přijít před stvořitele. V té nekonečné lásce má pak opravdu dvě možnosti a těmi je život a smrt, okultisti v hermetizmu říkají, že si vybere, jestli chce uchovat své vědomí, nebo se v Bohu rozplynout jako kapka v moři. Prakticky vzato, i když přirovnání bude znít negativně, láska tam může zapůsobit jako droga. Někdo to ustojí a bude chtít se vzdálit a dál putovat nekonečnem a dál prožívat, zatímco jiný se rozhodne ponořit se do té lásky a utonout v ní, jako v extázi. Tak splyne s Bohem jako kapka vody v moři a sám jako takový zanikne.

  Spánek po smrti není úplně přirozený, ale je to forma léčby duše, která se stává nemálu duší ze Země. detaily mi ještě nejsou známy, ale není to věčný spánek. Duše se znovu probudí.

  Po smrti každý pak jednáme podle své duchovní přirozenosti, kterou zaživa vůbec nemusíme poznat.

  Statistika…