Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Měly by být domácí úkoly dobrovolné?

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 10. března 2018 v 17:46.
  MikiRoth v něm napsal:

  Podle mě by domácí úkoly být neměly - resp. ne až v takové míře, v jaké je dostáváme například u nás na škole -, většina úkolů, které totiž dostáváme, jsou věci, které se nestihnou ve škole. V častých případech (rozhodně neříkám, že ve všech) je to tak, že učitel přijde do třídy deset minut po zvonění, vynadá těm, kteří přišli pozdě, neboť učitelova absence v nich vyvolala přesvědčení, že odpadá hodina, načež začne učitel vykládat, žáci se mezi sebou začnou bavit, učitel ztichne, v těch případech, kdy na to po několika minutách třída zareaguje ztišením, začne učitel přednášet sáhodlouhou litanii o tom, jak je to strašné, že je tu takový randál atd. atd. Načež se tato scéna několikrát opakuje, zazvoní, a učitel v hrůze, co všechno se nestihlo, nám naloží takovou hromadu úkolů, že spolu s ostatními domácími úkoly mám postaráno o zábavu na celý večer (ne tak spolužáci, kteří bydlí hned u školy, ale já dojíždím do školy daleko).
  Mě tento scénář hodiny příliš nesedne, nesdílím totiž očividné přesvědčení většiny spolužáků, že co se nestihne v hodině, to se nemusíme učit. Byl bych se radši učil ve škole v plném rámci možností a doma měl alespoň trochu volného času.

  Dobrovolné úkoly jsou však dle mého názoru dobrý nápad, kdo si je neudělá, je to jeho vina, že to pak neumí. Takhle to u nás řeší naše učitelka matematiky a je to fajn. Já je dělám.

  Příspěvek z 10. března 2018 ve 12:15.
  Pralinka2 v něm napsal:

  klobáska: Ne. Ono to nebylo tak, že bych s ním nějak dlouze rozmlouval, bylo to na celostátním kole matematické olympiády, a on tam byl taky přítomen spolu s organizátory, takže bylo možno ho vidět a případně i pozdravit, ale přiběhnout za ním s nějakou žádostí o podpis, na to tam tak úplně nebyly podmínky. Nemluvě o tom, že přítomní žáci měli jiné starosti, například správně spočítat zadané příklady. To s takovým Václavem Havlem jsem si pokecal víc.

  Příspěvek z 10. března 2018 ve 12:12.
  dennisvet v něm napsala:

  A byla bys pak blbá.@)->-

  Příspěvek z 10. března 2018 ve 12:12.
  FriedKitten v něm napsal:

  To je nádherný a přesný příklad, jak by to dopadlo :-D:-D

  Příspěvek z 10. března 2018 ve 12:03.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  JOOO!Nepovinné úkoly!To bych je nikdy nedělala!

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:58.
  FriedKitten v něm napsal:

  klobáska: Hezky napsaný, souhlasím

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:53.
  klobáska v něm napsal:

  VAROVÁNÍ: Tento příspěvek je poněkud dlouhý a obsahuje velice kontroverzní názory, které ne každému mohou sednout. Čtěte na vlastní nebezpečí! :-D

  Tak k čemu vlastně ty domácí úkoly jsou...
  Primárně k tomu, aby si člověk už od útlého věku uvědomoval, že může dostat nějaký úkol a že po něm někdo taky může něco chtít. Dítě si osvojí nějakou rutinu toho, že má do školy (později třeba do zaměstnání nebo, nebudeme-li se zaměřovat jen na tuto část života, v oblasti mezilidských vztahů) nějaké úkoly, povinnosti, které je třeba splnit. Když je nesplní ve škole, následuje trest v podobě špatné známky. To je ještě dobré, protože když nesplní své úkoly později, v zaměstnání, může následovat třeba i propuštění. Do školy prostě člověk nechodí proto, aby si mohl někde v teple sníst svačinu. Škola je jakýsi model „dospělého“ světa. (Primárním modelem společnosti je samozřejmě rodina, ale škola je taky docela dobrým místem, kde si vyzkoušet, jak to v životě chodí.) Člověk se naučí, že existuje nějaký systém, nějaká pravidla, která je třeba dodržovat, jinak přijde trest (v podobě třeba poznámky nebo špatné známky), tedy i to, že má plnit zadané úkoly.
  V neposlední řadě je tu samozřejmě vzdělávací faktor. Úkoly jsou způsob, jak dostat nějaké pokyny k domácímu studiu, např. sadu příkladů, text k procvičení pravopisu/gramatiky nebo jen téma k širšímu studiu (referáty). To hodně souvisí s docházkou samotnou. Vždycky je lepší mít nějakou osobu, která mě vede a v případě zaváhání mě může popostrčit dál nebo případně v případě sejití z cesty mi pomůže vrátit se zpět do správného směru, než se ve studiu (příp. jiných oblastech lidské činnosti) plácat sám a třeba se ve výsledku naučit danou věc úplně špatně. Domácím úkolům nahrává i fakt, že školní hodiny jsou poměrně krátké, takže se v nich nestihne tolik a např. v matematice je opravdu potřeba si napočítat hromadu příkladů, aby člověk získal nějakou praxi.

  Co se případu ‚Táty parťáka‘ týče, nevěděl jsem o něm, ale z článku mi tento otec připadá jako naprostý blbec. Jestli pracuje v IT oblasti – no potěš Pámbů! Chtěl bych vědět, jestli podobnou výjimku má i on v zaměstnání, že si nemusí plnit své úkoly a stále může brát plnohodnotný plat.
  Pokud si syn poctivě plnil (a bude plnit i nadále) úkoly, nevidím důvod, proč by měly být dobrovolné, když by je stejně dělal. Ten člověk se podle mého povrchního pohledu na případ jen snažil hezky říct, že jeho dítě úkoly dělat nemusí, nikoli, že je má nepovinné. Jeho výplody o tom, že dítě by se mělo učit jen tehdy, pokud mu to dává smysl. Asi hodně studoval psychologii, takže zajisté ví, že na druhém stupni dítě přichází do puberty a s tím jde ruku v ruce odpor k autoritám a i smysl studia se subjektivně jaksi vytrácí. Pak později přichází chvíle prozření a velice ‚pěkná‘ věta: „Kdybych já se tehdy býval více učil, mohl jsem teď dělat něco jiného, co by mě třeba i bavilo!“
  Jestliže se má dítě učit pro sebe, pro vědomosti, pro svůj vlastní rozvoj – co mu brání?! Já se nikdy neučil proto, že bych se bál postihu, ale proto, že jsem chtěl umět něco víc. To je na přístupu rodiny (ano, rodiny, nikoli tak učitele), jakým způsobem dítěti prezentuje vzdělání. Pokud dítě už z rodiny vnímá školu jako něco negativního, sebelepší učitel s tím těžko něco zmůže.
  Dříve byly nejváženější osoby na vsi starosta, farář, lékař a učitel. Dneska je učitel jen kus špinavého hadru, na který může každý plivnout. Přitom učitel je ve své podstatě to nejdůležitější povolání, protože předává znalosti lidstva další generaci. Znám plno lidí, kteří byli kdysi syny/dcerami takovýchto ‚parťáků‘ a dneska litují, že se tehdy neučili více.

  Pralinka2: To mohl být pěkný zážitek! :-) Nechal sis podepsat sbírku? :-D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:45.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Bělouna jsem kdysi potkal osobně.

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:39.
  amandamesa v něm napsala:

  Jo meli. Kolikrat jsem jeste na zakladce vykend prosedela nad ukolem z matiky nehnula sem s tim ani internet mi nepomohl proste jsem tomu nerozumela a takze za pet no.

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:36.
  Veryfr v něm napsala:

  my máme povinné D: :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:20.
  FriedKitten v něm napsal:

  Ale moje největší smrt byly úkoly z Bělouna x_x

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:17.
  dennisvet v něm napsala:

  Aha xD

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:16.
  FriedKitten v něm napsal:

  5 :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:16.
  dennisvet v něm napsala:

  A to znamená co, Fried?:D

  SVETLO; pastafarian: to kouknu! :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:15.
  FriedKitten v něm napsal:

  Pokud nedonesli, tak dostali tzv. plný počet bodů :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:12.
  SVETLO v něm napsal:

  Jo,myslím, že takhle nějak se to jmenuje. On mi ji jednou ukazoval, ale netuším, jestli to má ještě nějaký jiný funkce, nepoužívám ji :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 11:09.
  pastafarian v něm napsala:

  Photomath? :-c

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:57.
  SVETLO v něm napsal:

  Jen slyšela? :D
  Jojo :)

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:55.
  dennisvet v něm napsala:

  Jejda, to naštve :D a kdyby nepřinesli?

  Tu znám SVETLO, nebo jsem o ní spíš slyšela :D
  A píše to i výpočet?

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:49.
  FriedKitten v něm napsal:

  Nám v matice dával učitel „energetické úkoly“ a to za kecání :D. „Vy si tam kecáte, musíte mít hodně energie, tak vám napíšu příklady a ty mi zítra všichni ukážete :))“ většinou kecali dva a odpískala to celá třída ._.

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:49.
  SVETLO v něm napsal:

  Jeden můj kámoš to má ještě líp vychytaný-stáhl si do mobilu takovou appku, která ti dokáže vypočítat příklad, když si ho do ní vyfotíš 8-o

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:46.
  dennisvet v něm napsala:

  Přesně, já je dělám - a psst, ale většinou jdou na netu (i když hůř, ale jdou) najít výsledky, takže si to zkontroluju:-D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:45.
  SVETLO v něm napsal:

  Já bych to dělal, takhle si můžeš lehce nahrabat jedničky 8-o

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:43.
  dennisvet v něm napsala:

  To jo, ale ani tak to nedělají všichni!:-D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:41.
  SVETLO v něm napsal:

  Tak to se potom vyplatí! :D

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:39.
  dennisvet v něm napsala:

  My máme z matiky povinné i nepovinné. Ty nepovinné ohodnotí na procenta a když dosáhneme 100% (klidně za ten jeden úkol), znamená to jedničku s nejvyšší hodnotou :)

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:20.
  Best-Rebel v něm napsal:

  Já mám školu kde sou dobrovolné domácí úkoly.
  www.skolakairos.cz

  Příspěvek z 10. března 2018 v 10:11.
  SVETLO v něm napsal:

  Podle mě ke školní docházce domácí úkoly patří. Pak ale záleží na učitelovi, jaký typ úkolů nám zadá.
  Nevím, jak to chodí na jiných školách, ale my v matice dostáváme úkoly dvakrát za týden, z češtiny a angličtiny jen jednou a z ostatních předmětů to učitelé neřeší. Pamatuju si, že někdy v páté třídě nám učitelé dávali i dobrovolné úlohy, ale kromě pár vzorných žáků je nikdo neplnil. Tak s tím potom přestali.
  Mně téměř nikdy domácí úkoly do volného času nezasahovaly, většinou jsou celkem krátké, takže je mám za chvíli hotové.

  Příspěvek z 10. března 2018 v 9:59.
  dennisvet v něm napsala:

  O tom "Táta parťák" jsem četla, prý jeho syn dělá úkoly sám, ale občas na nějaký zapomene, a že jim to bere společný čas.
  Takže, pokud tomu rozumím dobře, nakonec úkoly nebude mít povinné?

  Podle mě by povinné být měly, ale spíš na to, co není teorie - třeba matematika, kterou si takhle procvičím (a zároveň vyzkouším příklady učitele konkrétně, ne nějaké z internetu).

  Příspěvek z 10. března 2018 v 8:39.
  FriedKitten v něm napsal:

  Jsem nejstarší ze 3 dětí. Máma bývá věčně v práci a otcové s námi nežijí, tak po škole pomáhám s úkoly já. Ségra je v 1. třídě, kdy se s ní musíme učit nejvíce (ještě ke všemu má občas problémy s učením). Brácha je v 5. a úkoly si dělá sám (jak kdy, je to lajdák) a popř. mi je dá zkontrolovat. Já na střední už žádné úkoly nedostávám. Max. z matiky nebo si něco na další hodinu vytisknout a výjimečně nějaký ten referát.

  Můj názor je takový, že domácí úkoly donutí se dítě na tu školu podívat. Některé úkoly jsou hotové během 10 minut, jiné trvají i hodinu. Domácím úkolem je i to, že se dotyčný má připravit na ohlášený test a je pak jeho problémem a ostudou, že dostane špatnou známku. Kdyby byly domácí úkoly dobrovolné, tak pochybuji, že by je někdo dělal (jak u nás, učitelka dá dobrovolný úkol za jedničky a z 28 lidí ho udělají 3).

  Pokud si synátor toho pána vybrečel, že se mi nechtějí dělat úkoly, že jim je učitelka dává furt a (protože je líný) raději by mohl běhat venku s kamarády nebo sedět u počítače. Podle mého názoru, když rodič dělá s dítětem domácí úkoly, tak je to spojuje a naučí se to dřív, než kdyby si ho dělalo samo. Připadá mi to tak, že si ten pán řekl „Tak zajdeme do školy a ty úkoly prostě psát nebude, stejně mu to je k ničemu.“

  Nevím, jak by máma reagovala na to, kdybychom nechtěli psát úkoly. Asi by řekla: „Ale ne, jen si ho pěkně udělej a makej.“ Kdybychom měli úkoly dobrovolný nebo je podstatě neměli, tak by řekla: „Dobře, ale i tak se podívej na tu školu, kdyby tě náhodou zkoušela.“

  Statistika…