Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nacismus - diktátorský systém

  Nový příspěvek

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 20. února 2020 ve 13:38.
  titin v něm napsal:

  –MM–: Stát by měl pracovat s analýzou záměrnosti v případě ne tak zprofanovaných symbolů jako hákový kříž. Ten kontext by (asi bohužel) měl být určující.
  To vyprázdnění významu symbolů by určitě bylo lepší řešení, ale uměle ne dost dobře proveditelné, zvlášť bezprostředně po druhé světové ne. A dokud vyprázdněné (a tím myslím i třeba vrácení původních významů) tyto symboly nebudou, bude mi připadat o něco méně nepříjemné, když bude Dělnická mládež nosit na ulici pásky přes paži, které připomínají hákový kříž jen vzdáleně, než kdyby ho nosili explicitně vyjádřený.
  S tím, že si část společnosti není vědoma těch zvrácených myšlenek nacistické ideologie, to je dobrý postřeh. Ano, souhlasím, je to asi nebezpečnější, tohle "zapomenutí", než jsou nebezpečné symboly.

  Příspěvek z 19. února 2020 ve 21:32.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Nerozumím tomu, že Kotlebu nikdo volí.

  Příspěvek z 19. února 2020 v 19:02, upravený po 13 minutách.
  –MM– v něm napsal:

  titin: Vida, zrovna ty Kotlebovy šeky na 1488 € jsou pěkný příklad toho, o čem mluvím. Člověk si musí nastudovat problematiku trošku víc, aby pochopil, že tím číslem odkazují na nacistickou ideologii (já to třeba nevěděl :-)), musí číst mezi řádky, hledat tam něco, co politik úmyslně schoval mezi řádky. Neprůstřelné prokazování úmyslů je náročné, někdy skoro nemožné. Je to manévrování s kontextem...

  Šiřitelé nebezpečných ideologií budou vždy kráčet podél hrany, co jim je dovoleno. Většinovou společnost tím dráždí a svádí ji k posouvání hrany, k explicitním zákazům všelijakých narážek a symbolů, ať už jsou to zákazy zákonné či společenské (v podobě veřejného pohoršení nad narušitelem). Mně přijde jako chyba, když se společnost nechá vyprovokovat, tedy když přistoupí na hru, že nějaký obrazec a nějaké číslo jsou skandálním signálem a skutečnou křivdou. Je to krájení salámu opačným směrem. Jednak tím pomáhá vytvořit zakázanou subkulturu, jednak zužuje přirozený prostor pro neškodné umění (kdyby hákový kříž neobsadili nacisté, nejspíš by ho měla spousta firem ve svém logu, podobně jako mají hvězdičky, spirály a šipky), jednak je skutečně sporné, jestli tím tu nebezpečnou ideologii jakkoliv brzdí (Hitlera by včasný zákaz hákového kříže tutově nezbrzdil) a jestli je vůbec cílem ji tímto brzdit. Spíš to na mě dělá dojem, že jsou to mnohdy záminky k trestání lidí s ohavnými názory. Jenže zdravě fungující svobodná společnost by záminky neměla potřebovat.

  Vážně někoho popuzuje samotné číslo 1488? Kdybych věnoval nějakému potomkovi oběti holokaustu 1488 korun (nebo 1750 korun před zdaněním), bez kontextu, urazil bych ho tím? Skutečně by to vyvolalo nepříjemné pocity, kdybych sám ani nevěděl, že to číslo smrdí neonacismem? Čekal bych, že mnohem děsivější pocity by v příslušníkovi menšiny vyvolalo, kdyby ho potkal neonacista a s šibalským mrknutím mu řekl prosté „na shledanou“. Pokud není důležitý samotný děj, ale pověst toho, kdo jej koná, tak by se neměl kriminalizovat ten děj. Myslím, že Kotleba půjde k soudu hlavně proto, že je to Kotleba, ne proto, že jeho šeky mají zakázanou hodnotu... a očekával bych, že by ten soud měl vyhrát. Protože soudci budou zkoumat skutkovou podstatu, úmysl propagace nacismu mu nade vší pochybnost neprokážou a nepříjemná otázka „jak bude v očích veřejnosti vypadat, když tohle monstrum dostane zprošťující rozsudek?“ je z právního hlediska nepodstatná. (Bude to vypadat ošklivě. :-()

  Je mi samozřejmě jasné, že historický šrám hákového kříže už teď nic nevyžehlí. Neříkám, že by v současnosti neměl vzbuzovat pohoršení, ale že se měl význam nacistické symboliky odzbrojit hned po válce... a že by se okruh zapovězeného neměl zbytečně rozšiřovat o další symboly. Minové pole symbolů a zakázané kultury většinou vzniká v totalitních systémech, do demokracie mi zkrátka nepasuje.

  Také neříkám, že by stát neměl chránit menšiny, že by neměl řešit výhružky smrtí a že by neměl usilovat o rozbití nebezpečných hnutí. To všechno dělat pochopitelně má. Nejúčinnější zbraní proti hloupým ideologiím by mělo být vzdělání. Nejen dějepis, ale i občanská výchova a matematika, zejména teorie her.

  Příspěvek z 18. února 2020 v 19:48.
  –MM– v něm napsal:

  Kopčem: Nebyl. Natažená pravice vznikla jako domnělý starořímský pozdrav až na francouzském obraze Přísaha Horatiů v roce 1784. Odtamtud ji převzala další umělecká díla, která pak inspirovala nacisty, ale žádný skutečný nález z doby starého Říma, který by teorii o pozdravu podporoval, neexistuje.

  Příspěvek z 18. února 2020 v 19:35.
  Kopčem v něm napsal:

  titin:správně,hajlovali stáří Římané,byl to jejich pozdrav,ale v dnešní době to znamená nacistický pozdrav a propagaci násilného hnutí.

  Příspěvek z 18. února 2020 v 0:23, upravený vzápětí.
  titin v něm napsal:

  –MM–: Měl jsem na mysli zdejší poměry. Uznávám, že v Thajsku můžou být ty konotace vnímány jinak, ale jelikož o Thajsku nic nevím, tak nemůžu soudit, jestli bych byl pro zákaz hákových křížů ve veřejné sféře i tam.
  Ale zákaz nacistických symbolů tam, kde je jasné, co to znamená (i když to třeba člověk nepotvrdí přímo), je podle mě oprávněný.
  Vezměme si například tu situaci ohledně fašisty Kotleby na Slovensku. 1488 eur? Hnus. Jsem rád, že se tím soud zabývá.
  Musíme si uvědomit, že dnes jsou tu ještě lidé, kterých se tyto symboly na veřejnosti dotknout můžou, a to silně. Třeba potomci obětí holokaustu, nebo už jenom ti, kteří by nacistické ideologii nebyli sympatičtí, kteří by podle ní neměli právo na život (homosexuálové, Romové, židé, ...).
  Prostě nošení symbolu hákového kříže na tričku (v ČR) mi přijde srovnatelné s tím, jako bych si na tričko napsal židé do plynu. To by měl stát ignorovat? Stát je tu mimo jiné od toho, aby chránil. A všechny. Včetně menšin. Uchrání je zákazem symbolů? Ne přímo. Ale vyjádří, že tyto myšlenky jsou za hranou. Nedopusťme krájení salámu.
  K té atrakci: to už jsou takové maličkosti, kde mě neurazí ani jejich povolení, ani jejich zákaz.
  Rokio: Ano, pokud byly například v náboženství ty symboly používány již dříve, tak proč je buddhistům zakazovat, že?
  Kopčem: Souhlas.

  Příspěvek z 17. února 2020 ve 20:13.
  Rokio v něm napsal:

  Hákový kříž používali i budhisté.

  Zde je odkaz na jednu postavu z anime, kde je to míněno jako buddhistický symbol: www.postavy.cz/kazemaru/

  Nejedná se o nijak zápornou postavu a daný člověk představuje buddhistického ninju.

  Příspěvek z 17. února 2020 v 18:59.
  verbum v něm napsal:

  Pralinko děkuji....

  Příspěvek z 17. února 2020 v 18:23, upravený po 8 minutách.
  –MM– v něm napsal:

  Pralinka2: Přesně tak, ty ostatní cihličky jsou děsivé samy o sobě, i bez vraždění.

  titin: Kdo by používal v dobrém smyslu hákový kříž... no, třeba to finské letectvo. Oni ho měli jako svůj symbol (tuším) dřív než nacisti.

  V Německu loni zrušili jednu pouťovou atrakci, protože její tvar příliš připomínal hákový kříž, viz old.reddit.com/r/de/comments/clgu6y/ingenieurskunst/
  Přehnaná reakce, nebo ne? Měla by hrát roli obava, že atrakce přiláká neonacisty?

  Část lidí se nechává zlákat zakázaným. Vnímají svět kolem sebe jako nepřátelské místo a přemýšlejí, proč se jim nedaří, co je špatně... co jim společenský systém tají, čeho se stát bojí. A najdou hákové kříže a zákaz popírání holokaustu. Možná je lepší mít zakázané ovoce zavěšené takhle nízko, aby se frustrovaný jedinec ocejchoval něčím, co nezpůsobuje ostatním fyzickou bolest, ale jen všeobecné pohoršení.

  Před pár lety vzbudilo rozruch Thajsko, když si svět všiml, že si tamní obyvatelé oblíbili nacistickou symboliku, aniž by znali její temnou minulost. Viz video s anglickými titulky:


  Přijde mi to v tomto kontextu spíš vtipné než strašidelné. Zajímalo by mě, jak by dával své zhoubné přesvědčení najevo neonacista v Thajsku, když tričko se svastikou a s Hitlerem tam nosí i normální lidi.

  Příspěvek z 17. února 2020 v 18:19.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Já si nemyslím, že náckové byli prachobyčejní vrazi. Prachobyčejný vrah někoho zabije, protože se mu například zachce. Nacismus byl propracovaný ideologický systém, ve kterém fyzická likvidace odpůrců byla jen jednou cihličkou v celé stavbě té ideologie. A v té ideologii bylo i dost jiných nebezpečných věcí než jen zabíjení odpůrců.

  Příspěvek z 17. února 2020 v 17:09.
  Kopčem v něm napsal:

  Momentálně se tu řeší symboly místo genocidy

  Příspěvek z 17. února 2020 v 16:58.
  missella v něm napsala:

  Ahoj, jsem Eliška je mi necelích 12 let.
  Můžu se zeptat co se momentálně řeší?

  Příspěvek z 17. února 2020 v 16:44.
  Kopčem v něm napsal:

  Tady se nejedná o nějaký symboly,téma nástěnky je jasný a co si o tom myslím?Náckové byli prachobyčejní vrazi a musíme se o nich učit aby se nic podobného už neopakovalo.Konec.

  Příspěvek z 17. února 2020 ve 14:39.
  titin v něm napsal:

  Já to myslel tak, že je zakázáno, aby tyto symboly používaly státem schválené organizace (jako i politické strany). Kdo by používal dnes v dobrém smyslu hákový kříž? Nikdo. Společnost prostě přejala metonymicky ten význam ve spojitosti ke druhé světové válce a je třeba zákony postihnout to, aby se neobjevovaly hákový kříže na billboardech. Každý má dneska tu konotaci stejnou. Když by nebyly zakázané, bylo by jasné, že ten, kdo je používá (používá v jistém smyslu, nemám na mysli ten příklad, že si někdo hraje s geometrickými souměrnostmi, to ať si hraje, ale pak si určitě nedá symbol hákového kříže na facebookovou profilovku kvůli souměrnostem, dotyčného v dnešní společnosti by v tom procesu muselo napadnout, jak je to zdiskreditováno a co to v kolektivním vědomí doopravdy znamená), je používá v odkazu k nacismu, a to, pokud s nimi není pracováno historicky (např. použití ve filmech o druhé světové válce), k odkazu, se kterým souhlasí.
  Myslím, že se ale shodneme, že symbolizovat s nacismem a dávat to veřejně najevo, by mělo být nezákonné (a je).
  A já bych řekl, že neonacisty zákaz symbolů i zbrzdí (alespoň ty, kteří mají silný potenciál se jimi stát, ale ještě jimi nejsou).

  Příspěvek z 17. února 2020 ve 2:53.
  –MM– v něm napsal:

  titin: K té symbolické cenzuře bych měl poznámku, že hákový kříž je strašně jednoduchý symbol na to, aby se zakazoval. Když třeba dělám nějakou hru, kde chci mít středově souměrný obrazec s pravými úhly, tak skoro není možné zabránit tomu, aby připomínal hákový kříž. Pak mi najednou v průběhu vývoje někdo řekne „hele, proč propaguješ nacismus?“ a já zděšeně koukám a nechápu... a pak to vidím.

  Přijde mi docela hloupé, že svět přistoupil na definici symbolu, kterou prosazovali nacisté. Hákový kříž se historicky používal na více místech, používalo ho mimochodem i finské letectvo až do roku 1945. Většinou se k němu pojily kladné vlastnosti, tisíce let nikoho nestrašil.

  Ale po druhé světové válce si svět řekl „nacisté měli pravdu, 卐 je jejich logo“...
  Přijde mi to podobné, jako kdyby se pěticípá hvězdička rezervovala pro komunisty. Rozumnější by bylo tajnou moc této symboliky rozptýlit, použít hákový kříž (znovu) na něco veselého. Neonacisty zákaz symbolů stejně nijak nezbrzdí, ti budou vždy chodit po hraně jakéhokoliv zákazu a budou používat nějakou variaci, podle které se stejně navzájem poznají. Ostatně i ta DSSS má nějaké svoje logo...

  Krom toho mi zakazování symbolů přijde takové poněkud středověké. Jako kdyby pocházelo z dob, kdy se na symboly a vlajky a erby atd. kladl velký strategický důraz – proto, aby každý voják věděl, ke komu patří a na koho má střílet – a likvidace nepřátelského symbolu byla logickou součástí porážky nepřítele. Ale tady je nepřítelem zhoubná ideologie, která je na symbolech docela nezávislá.

  Naopak mi přijde jako chyba, že se ve spojitosti s nacismem klade tolik důrazu na symboliku. Lidi si pod nacismem představí hajlující davy, krásné uniformy a nepřehlédnutelné logo. Žádný historický film z druhé světové války si neodpustí tyto motivy. Když se pak v politice vyloupne někdo, kdo recykluje nacistické ideály bez nacistických symbolů, část voličů mu věří a nevidí historické paralely...

  Příspěvek z 17. února 2020 ve 2:09.
  titin v něm napsal:

  Necenzuruje. Každý si informace o nacismu může zjistit. Jediná cenzura, která ale neplatí plně v ČR, je cenzura nacistických symbolů. Ta je nejvíce v Německu, je to z toho důvodu, aby se pomocí nich nerekrutovali neonacisté. Je snad na symbolické cenzuře toho nejzvrácenějšího myšlenkového systému něco špatně?
  Kdyby tato cenzura symbolů nebyla, je dost možné, že by problémy s neonacisty byly mnohem větší, než jsou teď. Je dobře, že je nemůžou používat politické strany, jinak by bohužel taková DSSS byla velice nebezpečná.
  Nikdo ti nebude bránit povídat si o nacismu, však se o něm i učí na školách. Mělo by se ale bránit lidem s nacismem otevřeně sympatizovat. Proč? Porušení Listiny základních práv a svobod: Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

  Příspěvek z 28. dubna 2019 v 18:07.
  Colossus v něm napsal:

  Co potřebuješ vědět?

  Příspěvek z 28. dubna 2019 v 18:06.
  hajný v něm napsal:

  ?

  Příspěvek z 27. dubna 2019 v 17:21.
  Colossus v něm napsal:

  A proč ne? Je to součást historie, která se dost cenzuruje. Já naopak nechci, aby se historie cenzurovala, proto se o něm bavím

  Příspěvek z 27. dubna 2019 v 16:31.
  anavercadav v něm napsala:

  Fuj, radši se o něm nebavit

  Příspěvek z 27. dubna 2019 v 16:24.
  Colossus v něm napsal:

  Diktátorský systém, co ovlivnil a ovlivňuje Evropu velmi dlouhi. Co si o něm myslíte?

  předchozí 1 další
  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  27. dubna 2019 v 16:24
  Založil:
  Obsahuje:
  21 příspěvků