Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nástěnka přání a stížností + nápady na vylepšení Alíka

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 12. ledna v 17:23.
  lékařský v něm napsal:

  Moc jsem nepochopil co značí hodnocení u vyhlášených témat. Aktuálně jsou tam palce okko (s popisky souhlasím/nesouhlasím), ale... s čím uživatel může souhlasit/nesouhlasit? S podmínkami pro udělení za odměny za vyhlášené téma? 8-o
  Dle mě by tam mělo spíš patřit líbí/nelíbí.

  Prodleva 22 dní.
  Příspěvek z 22. prosince 2021 ve 3:33.
  –MM– v něm napsal:

  MikiRoth: Cituji ÚJČ:

  U slovesného podstatného jména (‑ní/‑tí: dělání, lhaní, snažení, mytí atp.) je přítomnost se/si v češtině možná, ale není nutná, a to ani tehdy, je‑li podstatné jméno odvozeno od slovesa pouze zvratného, např. vemlouvat se, adaptovat se, zapojit se × takové vemlouvání (se) publiku se mi nelíbilo, lidé mají různou úroveň adaptování (se) na podmínky, má problém se zapojením (se) do kolektivu apod. V některých ustálených případech zvratné se vynecháváme tradičně: zasmát se, usmát se, setkávat se, koupat se × povědět něco pro zasmání, děkovat přívětivým pousmáním, příjemné setkávání lidí, koupání je tu zakázáno. V jiných ustálených případech je naopak tradičně ponecháváme: neodůvodněné nedostavení se ke zkoušce.

  Se/si je třeba ponechat u slovesných podstatných jmen tehdy, jestliže chceme explicitně vyjádřit, zda původce děje je identický s předmětem, který je dějem zasažen. Vypuštění by mohlo pozměnit význam věty, např.: snaha stavět budoucnost na neustálém učení se pracovního kolektivu × učení pracovního kolektivu (učit se × učit) — právo akcionářů na seznámení se s rozhodujícími dokumenty × seznámení s rozhodujícími dokumenty (seznámit se × seznámit) — politika spočívá v domlouvání × v domlouvání se (domlouvat × domlouvat se) — náhlé a ničím nezapříčiněné objevení se něčeho se může přihodit v rámci vědeckých zákonů × objevení něčeho (objevit se × objevit) — odtržení dítěte od rodičů × odtržení se dítěte od rodičů.

  Jelikož očividně nedává smysl, aby se skutečně zříkal sám dotaz, myslím, že tato situace patří mezi ty, kde jde zvratné zájmeno vynechat. Úplně jistý si tím tedy nejsem… asi to ale opravím, abych tím nedráždil jazykový cit ostatních. :->

  Příspěvek z 21. prosince 2021 ve 20:58, upravený po 2 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  -MM-: Pochybuji. Zvratné zájmeno přisuzuje děj přísudku jeho původci. Přísudek je sloveso zříkat se, původcem děje je ten, kdo se něčeho zříká, v tomto případě se uživatel zříká nároku na... autorské právo na dotaz?

  „Zřeknout se něčeho“ znamená, že se někdo1 zříká něčeho, „zřeknutí něčeho“ by asi znamenalo, že se něco zříká něčeho. Sice z toho lze pochopit, co je účelem sdělení, ale je to takový ... nepěkná věc.


  1) Šedě je zdůrazněný nevyjádřený podmět

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 10. prosince 2021 v 15:13.
  FandaCZ_ v něm napsal:

  Ne jednou byl asi např. u Adventního Kalendáře a na mobilu nebyl vidět

  Příspěvek z 10. prosince 2021 v 15:10.
  Tobias7 v něm napsal:

  Mluvíme o té stejně stránce?
  tady dort nikde nevidím ani na počítači.

  Příspěvek z 10. prosince 2021 v 15:06.
  FandaCZ_ v něm napsal:

  Na mobilu se mě neukázal dort a na počítači potom jo8-D

  Příspěvek z 10. prosince 2021 v 15:05.
  –MM– v něm napsal:

  YOYO: Několikrát jsem prošel stejnou úvahou, dokonce jsem už jednou začal ten přepínač vyrábět…

  Ale pak mě vždycky napadne, že by možná šlo vytvořit jakési motivační rozčlenění na:

  • Dárky, na které nyní máš
  • Dárky, na které můžeš našetřit za měsíc
  • Dárky, na které můžeš našetřit do Vánoc (nezobrazovalo by se od listopadu do února)
  • Dárky, na které můžeš našetřit za rok
  • Dárky, na které musíš šetřit s větší trpělivostí a snahou

  Je sice pravda, že člověk si může ty odhady do budoucna spočítat sám, ale část dětí to třeba nespočítá/neodhadne správně… a nejsem si jistý, jestli své odhady spíš podstřelují (a předčasně se vzdávají) nebo nadstřelují (a marně doufají, že našetří statisíce za půl roku). Výpočet přímo od Alíka by mohl být přesnější, i když by to také byl jen odhad – třeba odměny za soutěže bývají trošku nahodilé, někdy jsou vyšší, někdy je soutěží méně. Nebyly by nijak zahrnuté odměny za větší aktivitu – za články a srazy.

  FandaCZ_: Asi nerozumím, vždyť v té soutěži žádný dort není, tak… no, dobře, nezobrazuje se tam. :-D

  Vysa318: Co si mám pod divným ukazováním představit?

  PejsekNelinka: O tom jsem kdysi uvažoval, ale kvůli trošku nesystémovému postupu výroby vícekolových soutěží nám to do systému moc nepasuje – ukazovalo by to, že pátračky se člověk zúčastnil, i když ne aktuálního kola. Jenže pak jsem vylepšil poutáky, aby ty nesystémové soutěže podporovaly, takže teď už by to šlo. ok
  Kdybych na to zapomněl, připomeň se s tím prosím znovu v lednu. ;-)

  MikiRoth: Není v podobných situacích možné zvratné „se“ vynechávat?

  YOYO v něm napsal:

  Véno,
  už teď jsou přece v katalogu dárky za sebou ty dárky, na které máš (alespoň v rámci katergorií), protože jsou řazené podle ceny. A poznáš je snadno od těch na které nemáš podle toho že na cenovce není progressbar (ten z časti zaplněný obdelníček).
  K čemu by bylo dobré mít ty stejné dárky ještě v nějakém extra seznamu?
  Já třeba mám dost kaček na skoro všechny dárky (kromě asi osmi) - kdyby bylo po tvém, tak bych pak měl stránku katalogu dárků dvakrát delší, protože bych tam měl skoro každý dárek dvakrát?

  Mám lepší návrh: přidat tam možnost schovat ty dárky na které nemám, pomocí nějakého přepínače.

  Příspěvek z 8. prosince 2021 v 18:07.
  Véna v něm napsal:

  Napadla mě taková super věc. Co kdyby se v katalogu zobrazovali za sebou věci, na co máte, a na co ne. Například jako jsou v poradně kategorie, tak tam by bylo třeba: na co máš kačky. Co vy na to??

  Příspěvek z 8. prosince 2021 v 15:14.
  FandaCZ_ v něm napsal:

  Například dort se nezobrazuje

  Příspěvek z 8. prosince 2021 v 7:58.
  Hogo v něm napsal:

  Na malém telefonu se některé stránky zobrazují hůře.

  Příspěvek z 7. prosince 2021 v 19:25.
  Tobias7 v něm napsal:

  Tahle? Co se ti na ní divně ukazuje? U mě vypadá normálně.

  Příspěvek z 7. prosince 2021 v 16:15.
  Vysa318 v něm napsala:

  Já bych se chtěla zeptat na mobilu (teda alespoň mě) se poslední soutěž nějak divně ukazuje (poslední myšleno jako první ale poslední daná) je to mým mobilem nebo je to nějaká chyba?

  Prodleva 9 dní.
  Příspěvek z 28. listopadu 2021 v 9:40.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  Říkám si, že by možná nebylo špatné u soutěží nějak odlišit ty, ve kterých už člověk hlasoval, hned na 'titulní' stránce soutěží. Nenapadá mě teda, jak to technicky udělat, ale nemuselo by se to rozklikávat. :-)

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 26. září 2021 v 7:02, upravený po 9 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  Tohle je mj. i nástěnka nápadů na vylepšení Alíka. Jeden „nápad“ tu mám:
  Na stránce o zřeknutí se dotazu je napsané toto: „... Tlačítko na zřeknutí se běžně nezobrazuje, aby nehrozilo, že na něj klikneš omylem, nebo že si neuvědomíš, co dělá, dřív než ho nešikovně použiješ. Proto teď čteš toto povídání. ;-)“. Před slovem než by měla být čárka, nepletu-li se, tedy „... aby nehrozilo, že na něj klikneš omylem, nebo že si neuvědomíš, co dělá, dřív, než ho nešikovně použiješ...“.

  A navíc by to mělo být zřeknutí se dotazu.

  Příspěvek z 21. září 2021 v 0:32.
  –MM– v něm napsal:

  Rapo: Mohli bychom asi u článků zavést oblíbení podobně, jako je u vtipů. Tedy jen pro ty, kdo si to cíleně zapnou.

  Vysa318: Až budu předělávat poštu, tak s něčím takovým počítám. Máš pravdu, že ne každá zpráva je důležitá a vyžaduje okamžitou pozornost…

  PejsekNelinka: Díky za tip, ještě ten samý den jsme umožnili připnout Alíkův diskusní příspěvek na titulní stranu webu. ;-)

  MikiRoth: Řešme jinde.

  lea33: Nemám rád podobnou neurčitost, zejména když je řeč o konkrétní osobě a ne o nějaké blíže neurčené uživatelce či uživateli. V naší funkci na ohýbání sloves máme třetí možnost pro neurčené pohlaví a na pár místech ji využíváme k nějaké neutrálnější formulaci, ale myslím, že nikdy nikde nelomítkujeme. Jak se to lomítko vyslovuje? Přemýšleli jsme, že by ten třetí tvar mohl být „v něm píše“, ale přijde nám divné měnit čas kvůli tomu, že nevíme rod. :-)

  Nebo vytvořit v přihlašovacím formuláři zaškrtávátko rod?
  To bychom si pak měli ukládat plošně u všech věcí, které přihlášená osoba může vytvořit, její aktuální rod v době přihlášení? To mi nezní moc prakticky, spíš by v tom méně ohleduplní uživatelé dělali binec.

  Čeština se v rodech docela vyžívá, takže není snadné vytvořit neutrální podobu, která nezkolabuje při nejbližší příležitosti do ženské či mužské formy. Zanedbatelně málo lidí, kteří nemají nastavené pohlaví, skutečně nechce zveřejnit, co jsou. Většinou to z textů příspěvků jde snadno poznat, proto občas přemýšlíme, že bychom správcům umožnili neurčené pohlaví přenastavit. Ale moc se do toho nehrneme.

  Příspěvek z 20. září 2021 ve 22:27.
  lea33 v něm napsala:

  Reakce na starší příspěvek : Nešlo by ještě upravit že by se u lidí bez nastaveného pohlaví nezobrazovalo klučičí napsal ale třeba napsal/a?

  Příspěvek z 16. září 2021 ve 20:31.
  Vysa318 v něm napsala:

  Rapo: nn pochopila si mě špatně no :(

  Příspěvek z 16. září 2021 ve 20:23.
  lékařský v něm napsal:

  Tobias7: K čemu by to bylo dobré?

  Příspěvek z 16. září 2021 ve 20:21.
  Tobias7 v něm napsal:

  Aby mohli správci klubovny a výš měnit barvy ostatních uživatelů.

  Prodleva 7 dní.
  Příspěvek z 9. září 2021 ve 14:20.
  MikiRoth v něm napsal:

  Ještě mě napadlo, že by tu mohlo být něco na způsob AZ kvízu. V podstatě by to byl AZ kvíz s otázkami ohledně Alíka /dohledatelnými na Alíkovi. Nevím, jestli by to měla být hra, či spíš soutěž, ale špatný nápad to myslím není.

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 29. srpna 2021 ve 12:03.
  Viki_show v něm napsala:

  PejsekNelinka: Nebo nějak "připnout" ?
  :-)

  Příspěvek z 29. srpna 2021 v 11:57.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  Já jsem dostala nápad, že by nějaké důležitější ankety, jako je třeba tato a další, kde se o něčem důležitém pro všechny Alíkáře hlasuje, mohly být nějak více upozorňovány. :-) Třeba někde na hlavní stránce alíka, v boxíku vedle nástěnek nebo prostě někde, kde si jich všimne více lidí, nikoliv jen několik uživatelů, kteří náhodně rozkliknou zrovna onu nástěnku a mají štěstí, že můžou hlasovat. :-)

  Příspěvek z 26. srpna 2021 v 10:45.
  Rapo v něm napsala:

  Myslím, že na to je funkce dat za rámeček, ale nevím jestli jsem tě správně pochopila

  Příspěvek z 22. srpna 2021 ve 14:29.
  Vysa318 v něm napsala:

  Mě napadla jen taková docela blbůstka protože by se to asi než aby se to využívalo tak by se to zneužívalo ale napíšu to zde…

  Jak bylo teď přidáno k těm alíkovinám pro správce ať ví jak na tom článek je tak by to šlo možná (já nevím) udělat i u pošty že by se tam označilo že kdyby to bylo důležité tak by byl u té pošty i takový vykřičníček. Kdyby jen normální dopis že si někdo s někým píše tak by tam nemuselo být nic atd… snad víte jak to myslím. Je to blbost co?

  Příspěvek z 22. srpna 2021 ve 12:06.
  Rapo v něm napsala:

  Mě napadlo, jestli by články nešli ohodnotit tlapkami a podle toho vyhledávat, které jsme hodnotili (něco jako ukládání příspěvků na Instagramu) a jestli by nebylo moc náročné, kdyby se dalo vyhledávat i podle počtu tlapek v hodnocení.

  Protože když si někam pošlu odkaz, tak ho nemůžu najít a když si nepamatuji název, tak je těžké vyhledávání.
  Klidně mi můžete napsat jakýkoliv názor na moji myšlenku :-)

  Příspěvek z 19. srpna 2021 v 15:38.
  Tobias7 v něm napsal:

  Napadlo mě, aby se v historii transakcí kaček ukazoval počet kaček, kolik uživatel po přičtení/odečtení měl kaček.

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 11. června 2021 ve 13:19.
  Anežka9 v něm napsala:

  Taky si myslímO=ok

  Příspěvek z 11. června 2021 ve 13:14.
  Morell v něm napsala:

  Souhlasím, notifikace se budou hodit.

  Příspěvek z 11. června 2021 ve 12:26.
  Tobias7 v něm napsal:

  Já už déle přemýšlím o nějaké funkci notifikací, za mě to je fajn nápad.

  Statistika…