Názor na orientační čísla – aneb Má smysl zpřehledňovat budovy v českých ulicích?
Jak jste si už někdy mohli například během návštěvy v Praze všimnout, tak domy v některých městech mají dvě čísla. To první je číslo popisné a bylo zavedeno Marií Terezií v roce 1770. Pak v tom začal být zmatek, tak aby se předešlo dalšímu přečíslování, tak se v 60. letech 19. století začala k nim přidávat orientační čísla podle ulic, aby se předešlo složitému hledání domu. V mnoha menších českých měst byla orientační čísla taky, ale později zanikla.
A teď by mě zajímal názor na to, zda víte, které číslo je které, a zda byste byli raději pro přidání orientačních čísel nebo zda stačí pouze popisná čísla.
Ne, jen to bylo zamyšlení nad tím, jak si lidé utahují z České pošty, že jim to tak dlouho trvá.
Týnek: Já ani nevím, co mi nad tím -MM- furt nevěřícně koulí očima. Přičemž jsem si o číslování domů v Evropě i na Slovensku dost nastudoval a trochu mě začíná štvát, že mi ani jeden nemůže dát za pravdu. Upřímně by mě zajímaly jiné důvody, proč to České poště tak dlouho trvá, přičemž některé možnosti pro urychlení jsou.
Co se pořád řeší, v Praze a hodně dalších městech jsou jak orientační tak i popisné čísla a asi v každém větším městě.
A na vesnici to není třeba
–MM–: Možná je to částečně tím, že jsou na Slovensku orientační čísla povinná k názvům ulic a dědiny bez pojmenovaných ulic mají novější číslování. Takže se ani nemusí zdržovat zadáváním adresy do navigace. Nebo pro nás není vzestupná kontinuita čísel vůbec důležitá? Já si myslím, že je.
–MM–: Jelikož o tom číslování ve světě vím příliš mnoho a obzvlášť na tom Slovensku, tak mi to jenom vrtá hlavou. Nijak se tím ani netrápím. Spíš mě trápí zcela jiné věci. Po tomto zjištění mi přišla důležitá kontinuita čísel domů, tedy jestli je důležité mít v dlouhých ulicích nějakou vzestupnou řadu čísel. Ona ta popisná čísla byla přidělena centru obce a další čísla byla přidělována novostavbám podle výstavby a kolaudace. Nijak předtím jsem to neřešil, dokud jsem si neporovnal stav dvojího číslování mezi Českem a Slovenskem a až teprve jsem poznal užitečnost orientačních čísel, s jinými státy to totiž porovnávat nejde, jelikož má většina světa zavedeno na základě ulic a z historických důvodů zůstal Československu celosvětový unikát Zajímavé by bylo znát obecný názor Česka, zda se budeme chtít opičit po Slovácích nebo budeme rigidní a zůstanou dvě čísla jenom někde.
lékařský: Měl jsem za to, že je to jedna ze zajímavých a nechápavých věcí, nad kterou se normálně nepřemýšlí, jelikož se tím nikdo nezabývá
YakariSioux: „Mně jenom začalo vadit“…
A nepřestalo.
Je fajn, že máš pro tohle své rozsáhlé a dlouhodobé trápení speciální nástěnku. Tak bys ho v ní mohl udržet a neroznášet ho do jiných nástěnek.
On někdo z tvého okolí vyrábí cedulky na značení domů? Nebo proč se v tomto detailu tak usilovně angažuješ?
YakariSioux: Přemístil jsem ti sem tvoje příspěvky. Do nástěnky Zajímavé, nechápavé věci, nad kterými se normálně nepřemýšlí to nepatří, protože je zjevné, že o tom chceš nějak víc diskutovat.
By mě zajímalo, co má -MM- proti orientačním číslům? Mně jenom začalo vadit, když na Slovensku začala být před lety povinná, zatímco jsou v Česku stále dobrovolná. A popisná čísla na Slovensku mají navíc novější číslování, jelikož jsou číslovány všechny stavby. A z toho vyplývají pro mě dvě důležité otázky: Zda zůstane na Slovensku dvojí číslování nebo se v budoucnu zruší a přejdou na číslování v rámci ulic a zda budeme mít v Česku někde v daleké budoucnosti dnešní historické číslování nebo bude nějaké nové. Já ani nechci český systém adres nijak měnit, jenom jsem poznal užitečnost orientačních čísel. Ale asi nám zůstanou dnešní popisná čísla už napořád a na spoustě míst nepřehledná. Číslování v rámci ulic je aspoň přehlednější.
Vím že nad tím nikdo nepřemýšlí a ani se tím nikdo nezabývá, ale proč se v Česku dodnes nezavedlo číslování domů podle ulic? Copak není pro Čechy ani trochu prioritní mít čísla domů vzestupně, když ho mají všude ve světě, dokonce i Slováci? To teda vůbec nechápu a potřeboval bych to vysvětlit. Navíc by se dala nejednoznačnost způsobená dvojím číslováním snadno ošetřit písmeny.
Jé já jsem ani neudělal porovnání rozloženi ulic a čísel orientačních mezi Českem a Slovenskem. Takže tady se můžeme podívat na ulice ČR, uliční čísla ČR, ulice SR a uliční čísla SR. Pak ještě dodat, že domy ve zbytku světa mají jen jedno číslo a to většinou buďto v rámci ulic obdobné těm orientačním, podle schématu vzdálenosti, v USA po stovkách mezi první a druhou křižovatkou, nebo v Japonsku v rámci bloku budov, což by se popisnými čísly asi nešlo takto nazývat. Pak ještě to, že čísla popisná nejdou vzestupně právě proto, že bývala dříve očíslována podle datumu výstavby, a obrázek si už jistě uděláte sami
Tak samozřejmě že při hledání například nějaké konkrétní adresy je pro orientaci mnohem lepší to orientační číslo, proto se taky tak jmenuje. Zejména dříve, když neexistovaly internetové vyhledávače a nebyla běžná satelitní navigace, ale ostatně i dnes. Název ulice se dal najít i na papírovém plánu města nebo zjistit dotazem od někoho místního, a když už se našla ulice, tak stačilo najít jedno orientační číslo a člověk hned věděl, kterým směrem a na které straně ulice má hledat požadovanou adresu. Čísla popisná jsou možná popisná pro někoho na úřadě, ale hledat například ve městě v ulici douhé 4 kilometry číslo 1234, když stojíte před dvěma domy s čísly 785 a 2231... tak nevíte nic, a stačí, když tabulka s tím číslem bude schovaná za stromem nebo zaprášená nebo upadlá, a tu adresu nenajdete nikdy. Zatímco když hledáte dům s orientačním číslem 8, tak i když bude mít upadlou tabulku, tak víte, že je to dům mezi číslem 6 a 10.
Tuto nástěnku jsem založil z důvodu, jelikož bych chtěl navrhnout plošné zavedení orientačních čísel k pojmenovaným ulicím, jako to již mají několik let na Slovensku (a to musí existovat společně s popisnými čísly, která nejsou přehledná a jsou dost chaotická).Toto číslování bývá téměř všude po celé Evropě, kde obvykle pouze jedno číslo a to v rámci ulice s možnými písmennými znaky. Proto bych potřeboval vědět, co si o tomto číslování v rámci ulic myslíte. Urychlilo by se tím hledání domu?
Rychlošípka: Zde se diskutuje o tom, zda je dvojí číslování domu (popisné/orientační) lepší nebo zda stačí pouze popisné číslo. A zjištění od lidí tady na Alíkovi, jaký mají na to názor
–MM–: To nám jistě celý svět může závidět, v Česku existují 3 druhy čísel a Slovensko má 2. Pro cizince v Praze to je určitě něco fascinujícího. Číslo popisné a orientační má své pro a proti. Popisná čísla jsou číslována v rámci části obce a kromě identifikace části budovy (což je fyzicky velmi vzácně) se novostavbám nebo rozdělení budovy žádná písmena nedávají, později se některé starší budovy bouraly a stavěly se nové, takže se to ve velkých městech stalo velmi nepřehledným. Tento problém se vyřešil přidáním druhého čísla v rámci ulice, aby v tom nebyl až takový chaos. Jediná nevýhoda je to, že domy pak mají dvě čísla.
YakariSioux: Účelem adresy je hlavně identifikovat místo pro doručení. Z tohoto pohledu je větší množství navzájem se potvrzujících údajů mnohem lepší, zbytek Evropy nám může závidět.
Bmatej: Představ si, že v Česku nemáme všude zavedeno dvojí číslování bez ohledu na pojmenované ulice a na to, jak moc velké město to je. Mně hlavně zajímal názor mladých lidí na ně. Navíc zbytek Evropy má zpravidla čísla domů v rámci ulic, takže to tam mají hezky přehledné.
Ja trochu nerozumiem. Jak názor. Aký na to mám mať názor?
Jaký máte názor na orientační čísla? To je to druhé číslo v adrese za lomítkem, typické většinou v Praze a v Brně. Sice musí koexistovat s popisnými čísly, ale ta orientační čísla jsou mnohem lepší, protože jsou v rámci jedné ulice přehledná.
předchozí | 1 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 6. března ve 21:52
- Založil:
- YakariSioux
- Obsahuje:
- 21 příspěvků
- Moderátor:
- YakariSioux
(kulisák)