Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nelíbí se vám odpovědi v poradně? Vymyslete lepší!

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 21. dubna v 15:32.
  majdula2000 v něm napsala:

  47 kg na 162 cm nadváha v žádném případě není. Věk není to nejpodstatnější, ale úplně zanedbatelný také není, protože u dětí je to trochu jiné než u dospělých. Ten odhad výška mínus 110 je na větší děti, na dospělé je to spíš výška mínus 100. Záleží ale také hodně na postavě. Spousta sportovců má podle BMI nadváhu jen proto, že mají hodně svalů...

  Jinak kalkulačka pro výpočty u dětí je třeba tady: https://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/.

  Příspěvek z 21. dubna v 15:07.
  JMkolo83 v něm napsala:

  Kubíku oni to počítájí pře BMI, nevím jak přesně to ta kalkulačka počítá, každopádně, když jsem ty údaje tam zadala já, tak mi to napsalo, že hmotnost je optimální. A myskím, že nadváha to rozhodně není vzhledem k tomu, že dívka je na svůj věk poměrně vysoká.

  Příspěvek z 21. dubna ve 14:57.
  Shallow v něm napsala:

  Tak ono zrovna ten věk je v tomto výpočtu nejvíce zanedbatelný, důležitá je především váha a výška. Pokud slečna měří 162 cm, tak 47 kg není nadváha.
  Tuším jsem někde četla, i když už je to pár let zpátky, že člověk by měl vážit cca tolik co měří mínus 110. Tudíž pak by slečně vycházela váha 52 kg. Nejsem žádný odborník a určitě je tento výpočet pouze orientační, ale určitě bych netvrdila, že má nadváhu. S označením podváha bych taky tolik neoperovala, myslím, že je to relativně ještě v normě, ale pokud si připadá tlustá a chce stále hubnout, tak by to rozhodně k podváze vést mohlo.

  Příspěvek z 21. dubna ve 14:31.
  Kubik111 v něm napsal:

  Já teda rozhodně nesouhlasím s touto odpovědí: Váha setry + menstruace + nikdo mě nemá rád
  Jestli jsem to teda dobře pochopil.
  Píše se tam, že nějaké holce je 10, má 47 kg a 162 cm? A oni odpoví, že má podváhu? 8-o Vždyť tolik vážím já a je mi 13...
  Pardon, jestli jsem to nějak špatně pochopil, ale upřímně mi to přijde jako nesmysl, spíš je to nadváha...

  Prodleva 26 dní.
  Příspěvek z 26. března ve 13:38.
  tygřice8 v něm napsala:

  Já jsem s prací poradny spokojená :-3 hlavně s tou zdravotní, odpovídají většinou do tří dnů a včera mi Majda odpověděla na otázku do večera, za což jsem byla strašně ráda :-) v technické poradně, to ale tak rychle u mě není :-D tam mám ještě jeden nezodpovězený dotaz z ledna, ale nevadí mi to, důležitější je pro mě ta anonymní (zdravotní)

  Příspěvek z 26. března ve 13:37.
  Emaeiffel v něm napsala:

  ooooo

  Příspěvek z 26. března ve 13:37.
  majdula2000 v něm napsala:

  Ano, i záhlaví a tak.

  Příspěvek z 26. března ve 13:36, upravený vzápětí.
  Emaeiffel v něm napsala:

  Jakože psát třeba i pravidla dané nástěnky?

  Příspěvek z 26. března ve 13:35.
  Tobias7 v něm napsal:

  Emaeiffel: Kulisák je vlastník nástěnky.
  Zatím nemá na práci nic. ;-)
  Ovšem bude moci již brzy upravovat záhlaví a podtitulek své nástěnky, a také označovat příspěvky.

  Příspěvek z 26. března ve 13:35.
  majdula2000 v něm napsala:

  Ještě to není hotové, nikdo žádné kulisácké pravomoce nemá. Ale mělo by se to týkat zakladatelů nástěnek.;-)

  Příspěvek z 26. března ve 13:32.
  Emaeiffel v něm napsala:

  Mně nikdo neodpovídá do technické poradny.
  Tákže. Ptala jsem se kdo je v nástěnkách kulisák a co má na práci?

  Příspěvek z 26. března ve 13:28.
  Lidara v něm napsala:

  Ahoj,
  Ráda bych poradila slečně, která se 22.3. ptala na schizofrenii.
  Nejsi jediná, která tímto problémem "trpí". Zkus se podívat, jestli nemůžeš mít DID, neboli mnohočetnou poruchu osobnosti/disociativní poruchu identity. Lidé, kteří ji mají, u sebe mohou rozeznat více alternativních identit. Kdyby ses o tom chtěla dozvědět víc, nemusíš se stydět mi napsat, a nebo navštívit . Jsou tam bakalářské práce na toto téma, psali je tedy odborníci.
  Přeji hodně štěstí,
  Lidara

  Prodleva 4 měsíce.
  Příspěvek z 21. listopadu 2020 v 8:03.
  Hogo v něm napsal:

  Včera mě hroch Pepíček zase pobavil. Tohle musí uznat i matisek, že to nebylo zlé:-D

  Prodleva 13 dní.
  Příspěvek z 8. listopadu 2020 v 16:46.
  MichP v něm napsal:

  Hej víte že Majda už má 100 odpovědi ve poradne?

  Příspěvek z 8. listopadu 2020 v 16:38.
  vaiva v něm napsala:

  Alík: aha! Já jen občas neumím pořádně číst.. ;-D

  Příspěvek z 8. listopadu 2020 v 16:10.
  Alík v něm napsal:

  Otázky ohledně poradny by možná bylo lepší přesunout do nástěnky o poradně

  Matisku, rozumím tvému rozhořčení a chápu, co ti na mých odpovědích vadí. Jakmile se rozhodnu podobným způsobem odpovědět, řídím se trojicí myšlenek:

  1. V odpovědi vždy musí být i skutečná odpověď (pokud ji známe).
  2. Dotaz nesmí řešit nic, co by bylo smrtelně vážné.
  3. Tazatel souhlasil s anonymním zveřejněním dotazu.

  Ten třetí bod je důležitý, dělá z dotazů v naší poradně jakési volné dílo, které není nijak svázané s tazatelem, žije si dál veřejně vlastním životem, takže by si tazatel neměl brát příliš osobně, pokud veřejnost reaguje nějak poťouchle. Když je třeba dotaz typu „pomočuji se“ a nějaký hrdý nositel bezchybného měchýře se tomu někde na internetu směje, tazatel z toho nemusí mít vůbec trauma, protože se nikdo nedozví, že dotaz položil on. Mohl by se tomu klidně zasmát také, kdyby mu kontext přišel vtipný. Chápu však, že tento odstup od sebe sama není úplně intuitivní a že rozškatulkovat život na soukromou a veřejnou část se děti teprve učí. Proto je hodně důležitý i ten druhý bod – neodpovídám takto nikdy na otázky, které řeší závažné věci.

  Velké množství nevážných otázek, které jsou banální, nebo u kterých si nejsme úplně jistí, jestli nejsou zamýšlené jako vtípek, odpálkujeme stručnou neveřejnou odpovědí, aby nad nimi netrávili psychologové zbytečně čas. Takže u dotazu na prodání žiletky nebo zapalovače se rozhoduji mezi neveřejným „nejspíš ano, zeptej se v obchodě“ a veřejnou odlehčenější odpovědí. V obou případech se tazatel odpověď dozví. Jakmile na něco odpovídám veřejně, myslím zejména na všechny možné budoucí čtenáře, snažím se, aby to nebyla nuda, hledám takový úhel, aby to bylo buď nějak víc poučné, nebo užitečné, nebo vtipné.

  Dilema je, jestli vůbec nějaký humor do poradny patří. Nejde zabránit tomu, že některé dotazy (i třeba vážně míněné) připadají vesměs všem čtenářům po přečtení vtipné nebo absurdní. Tváří-li se poradna dlouhodobě tak, že vezme cokoliv, co do ní děti napíšou, naprosto vážně a na všechno dá nějakou úžasně studovanou radu, tak tím spíš láká ten druh vtipálků, kteří nacházejí potěšení v živelném kontrastu mezi pořádkem a chaosem. Z jejich pohledu my jsme to naškrobené prostředí, neposprejovaná omítka, poslušný voják v uniformě, nudný robot, dospělý úředník, číšník ve fraku, který obsluhuje lorda, hovoří spisovně, všechny orgány nazývá exaktními odbornými pojmy… a doslova si koledujeme o to, abychom se stali terčem šprýmů, aby nám vzdorovitý rozumbrada předhodil nějaký velice názorný popis naprosto smyšleného problému, s dětinskými slovíčky a se stoprocentně prohozenými i/y – to je ta velká frajeřina, která se odehrává mnohokrát do měsíce, která skoro nikdy není vtipná a která nám trošku pije krev. Nebereme ale tyto lidi jako válečné zločince, spíš jako někoho, s kým si zatím moc nerozumíme. Snažíme se, aby tito vtipálci chápali, že kromě místy absurdních dotazů řešíme občas dost závažné věci, a že nás tato činnost nepřipravuje o smysl pro humor. Chceme, aby vnímali, že Alík.cz není nudné panoptikum divných dětí, ale živá a převážně veselá komunita. Znáš lepší způsob, jak protivníka odzbrojit, než vykouzlením úsměvu na jeho tváři? Nemyslím si tedy, že to je pokrytectví, nepřijde mi fér zohledňovat samotnou (ne)přítomnost humoru.

  Odpovídajícím pravidelně chodí e-mail s výjezdem, jak přímo samotní tazatelé hodnotili jejich nedávné odpovědi. Moje odlehčená slohová cvičení dostávají skoro vždy smajlíka, výjimečně palec nahoru, ale nikdy palec dolu. Když jsem odpovídal Nenormální slepici, tak jsem si říkal, že jsem to možná už přehnal, ale ona mi pak i napsala dopis, že ji to docela pobavilo. :-3

  Beru na vědomí, že neprofesionalita odlehčených odpovědí může některé čtenáře pohoršovat. Ale vážně nevím, kde přesně by měla být hranice, pokud nechci na pokusy o vtipnější odpovědi úplně rezignovat. :-|

  Co se odpovědí od Hrocha Pepíčka týče, ty jsou asi neomluvitelné. Pepíček odpovídá jen v technické poradně, kde není žádná garance zodpovězení, bere si dotazy, na které nechce odpovídat nikdo ze správců. Vychází z předpokladu, že žádná odpověď je horší než hroší.

  vaiva: On ale žádný jiný dotaz do té doby nepoložil. Podle záznamů prý šel do Alíkovy poradny, nalistoval stránku, kde se zadává dotaz, tam si přečetl hlášku „Pokládat dotazy do Alíkovy poradny smí pouze děti do patnácti let. V nastavení prohlašuješ, že jsi tohoto věku již dosáhl. Starší uživatelé by měli k řešení svých potíží využít jiné služby.“ + tam má telefonní číslo na Modrou linku… no a tak zašel do technické poradny a tam se nás zeptal, jestli má dotaz, jak se dostat na otázky. Asi nemá. :-):-P
  Za tuto odpověď dostal Pepíček od tazatele palec dolu.

  Příspěvek z 7. listopadu 2020 v 15:26, upravený po 8 minutách.
  lékařský v něm napsal:

  Musím říct, že mně nijak nevadilo, když mi Pepíček odpověděl na můj dotaz s šiškou pouhé „Ano.“, a pak se tomu zasmálo 50 lidí. :-)
  Aspoň odpovídající veřejně neřekl odkuď se vzala kýchací šiška a mohlo z toho být vyhlášené téma (normálně nejde odkázat na smazané vyhlášené téma, takže díky Majdo O:-)).
  Ale jak to působilo na ostatní, tak to nevím.

  Příspěvek z 7. listopadu 2020 v 15:18.
  Kika44 v něm napsala:

  Celkom súhlasím s Matiskom, aj keď z pohľadu čitateľa to môže byť vtipné, mne by asi bolo smutno ak by si niekto robil srandu z môjho dotazu:->

  MichP: zdá sa mi že sa to už riešilo, no neviem

  Příspěvek z 7. listopadu 2020 v 15:09, upravený vzápětí.
  vaiva v něm napsala:

  Asi nemaš...?8-o:-|8-o mě taky dostalo, ale jak se potom tazatel dostane na otázky? V tomhle asi souhlasím s Matiskem... Humor, dobrý, ale přidala bych k tomu vysvětlující odpověď.

  Asi nemaš...? 8-o:-|8-o


  Pokud myslíš otázky, které jsi položil do jedné z poraden, najdeš je na úvodní stránce v sekci Poradna. Pokud jsi myslel něco jiného, ozvi se znovu.

  (i když Hogo bude namítat, že už to nezní dobře. :-D)

  Příspěvek z 7. listopadu 2020 v 15:02.
  Hogo v něm napsal:

  Mě tyhle otázky baví nejvíc8-P:-D

  Příspěvek z 7. listopadu 2020 ve 14:47, upravený po 8 minutách.
  Matisek v něm napsal:

  Eh, mám takovou stížnost, ale netýká se to kódu.

  K věci, už dlouhodobě mi lezou na nervy některé odpovědi v poradně. Jsou to většinou odpovědi od Hrocha Pepíčka nebo od Alíka. Štvou mě, protože mi přijdou neužitečné a nevhodné. Jsou to odpovědi, které se nevěnují správnému odpovězení otázky, aby to tazatel pochopil, ale místo toho věnují pár odstavců slovním hříčkám, komplikovaným popisům jakéhosi zvířecího losování, vtipům o lingvistice (které mi přijdou nepochopitelné pro mladší čtenáře) a nebo se rovnou vysmívají obsahu dotazu , či nějakému nešikovně použitému slovnímu obratu, který tazatel použil. Ano, občas se může stát, že tazateli přijde úsměvné, že mladší čtenář se zdráhá koupit žiletku, ale neměl by z toho udělat obsah odpovědi.
  Myslím si, že takové odpovědi můžou některé mladší čtenáře (nebo čtenáře neznalých pojmů použitých v odpovědi) zmást a, že ani nezodpoví srozumitelně na otázku. Přijde mi pokrytecké, že Alík obviňuje vtipálky v poradně z humoru, jako kdyby snad páchali válečné zločiny, ale sám Alík v poradně nechá velmi vtipný příběh kluka, který byl zatčen za nákup žiletky, místo toho, aby mu prostě odpověděl na otázku.
  Možná to ale tak velký problém jak píšu (protože u zmíněných odpovědí není moc palců dole), ale i tak mi tohle přijde v nepořádku.
  Zkrátka si myslím, že u některých odpovědí by měl odpovídající věnovat více pozornosti odpovědi na otázku a ne tomu, jak nejlépe z otázky sestavit povedenou slovní hříčku. Pokud má odpovídající chuť posílat vtipy, tak ať je posílá do Vtipů a ne do poradny, kde má radit dětěm. Pokud bude odpovídat na některé otázky jako doposud, tak bych navrhoval poradnu přejmenovat na „Alík vtipkuje o dětech“. ;-)

  Prodleva rok.
  –MM– v něm napsal:

  matisek005: Aha, no jo, to docela dává smysl. :-)
  Odpověď jsem vylepšil.

  matisek005 v něm napsal:

  Myslím si, že odpovídající u tohoto dotazu (www.alik.cz/p/254281) špatně pochopil otázku. Já jsem ji pochopil, tak, že se tazatel ptá, jestli je možné darovat jinému uživateli kačky a ne na to, jestli může Alík někomu darovat kačky. :-D

  Ale možné je všechno, třeba se tazatel ptal opravdu na tohle.

  Prodleva 4 měsíce.
  Příspěvek z 10. března 2019 v 1:44.
  dennisvet v něm napsala:

  Tohle jsem občas měla, většinou to bylo proto, že jsem řešila stejný problém, a měla ho třeba vyřešený. Bohužel, tady si to nemusí číst každý.
  Napadla mě nějaká možnost u odpovědi v poradně, kde by šel zaslat dopis - já bych nevěděla, komu přijde, pouze bych věděla, na jaký dotaz reaguji. Dotyčnému by se ukázalo, kdo jsem, a mohl si rozmyslet, jestli odepíše a tím se odhalí, nebo neodpoví a zůstane v anonymitě.

  Příspěvek z 9. března 2019 ve 20:31.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Zbytečné nástěnky jsou například nástěnky které tu už jsou, nástěnky ve kterých není napsané o čem se tam má psát atd.

  Příspěvek z 9. března 2019 ve 20:20.
  Rodé v něm napsala:

  Já jsem položila dotaz 24.1.Nikdo neodpověděl.
  ,,Když chci založit nástěnku je tam nějaký text a mezi tím :Za zakládání zbytečných a neužitečných nástěnek můžou být strženy kačky! ! Co se považuje za zbytečné?,, Může mi někdo odpovědět tady .prosím

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 3. února 2019 ve 20:27.
  –MM– v něm napsal:

  matisek005: Ta poslední rada by paradoxně mohla někdy fungovat. Spousta lidí nedoceňuje zázračnou moc nepředvídatelnosti. :-)

  Zejména při ostřejších konfliktech jsme zvyklí fungovat na poloautomat, vyhodnocovat situaci instinktivně a nepřemýšlet nad všemi dostupnými možnostmi. Je mi jasné, že při šikaně občas nic moc chytrého vymyslet nejde... ale na rychlé zamyšlení obvykle je čas. Kdykoliv si člověk řekne „teď jsem se rozčílil, musím udělat to a to!“ a nejde bezprostředně o život, měl by si vždycky najít čas na otázku „vážně musím?“... protože většinou nemusí. Zkrotit emoce rozumem.

  Dana395: Nikdo z odpovídajících si rozhodně nemyslí, že by dětem stačila podřadná odpověď. Odpovědi si můžou být často podobné, ale nikoliv proto, že by odpovídající byli líní, ale proto, že jsou správné.

  lidara: Hodiny a minuty u odpovědi nejsou veřejné, ne? Lepší způsob, jak zaměřit konkrétní dotaz, je dát na něj odkaz. Na většině míst, kde si uživatel říká „jak na tuhle věc v dlouhém seznamu odkázat?“, bývá trvalý odkaz schovaný v datumu – a Alík tuto konvenci dodržuje.

  Jinak k tématu alternativních rad viz www.alik.cz/p/247880.
  Tato nástěnka mi ale nevadí. Jsem docela zvědavý, jaké rady vymyslíte...

  Příspěvek z 3. února 2019 v 17:50.
  Dana395 v něm napsala:

  Hm, to poslední zkusím! :-D

  Příspěvek z 3. února 2019 v 17:48.
  matisek005 v něm napsal:

  Dana395: Ani nevím, co jiného by se v tomto případě mělo poradit...

  „Staň se supermanem a zachraň svět! Poté se pomsti svým šikanátorům!“

  „Nevšímej si jich. Namiř na ně svou vodní pistolí a znič jejich značkové oblečení!“

  „Až se ti začnou smát, začni tancovat. Oni se k tobě přidají a už tě nebudou nikdy šikanovat!“

  :-D

  Příspěvek z 3. února 2019 v 17:47.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  No jo, ale rodiče toho daného znají.

  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  3. února 2019 ve 13:06
  Založila:
  Obsahuje:
  37 příspěvků
  Moderátorka:
  Lidara
  (kulisačka)