Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nová verze vzhledu Alíka – široké zobrazení některých stránek

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 7 měsíců.
  Příspěvek z 20. října 2023 ve 20:04, upravený po 4 minutách.
  honzot v něm napsal:

  Že se pozadí změnilo? Zvlášť dole a v nástěnkách.

  úprava:
  Aha, to je že soutěže

  V této nástěnce řešíme úpravy vzhledu Alíka. Od června 2020 má Alík předělanou hlavičku webu a nový mobilní vzhled, ten se tady hodně komentoval a vyvíjí se v menších krůčcích dál. Od února 2021 některé stránky při načtení na PC podporují široké zobrazení.

  Prodleva 3 měsíce.
  –MM– v něm napsal:

  PejsekNelinka: Modrý podtržený odkaz je moc výrazný. Ve vtipech a v technické poradně by byl hned vedle odkazu na autora. Není to zase tak důležitá funkce, aby na sebe musela strhnout pozornost každého, kdo projde kolem.

  Část lidí nejspíš ani nepochopí, proč něco takového vůbec existuje. Kliknou na odkaz… a zjistí, že vidí přesně to, co už viděli… je to skoro stejná dezorientace, jako když kliknou na datum s šipkou a zjistí, že vidí přesně to, co už viděli – a to stačilo k tomu, abych dostal hromadu dotazů.

  Příspěvek z 19. července 2023 v 11:22, upravený 20. července 2023 v 9:09.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  Ahoj, co se týče šipky pod odkazem na datum - proč to nejde udělat klasicky jako odkaz, tedy datum podtrhnout a zamodřit stejně jako všechny odkazy? Myslím, že by to mohlo být pochopitelné, že se na to opravdu kliknout dá.

  Prodleva 2 měsíce.
  Příspěvek z 14. května 2023 v 7:49.
  –MM– v něm napsal:

  Doposud jsme u každé stránky výslovně uváděli, že už podporuje mobilní zobrazení… a postupně jsme během let na všechna místa zanesli jeden řádek, který tohle nastavoval. Nyní už je víceméně všude.

  Nedávno jsem si řekl, že přepnu výchozí stav u většiny sekcí (vyjma klubovny, soutěží a uživatelů) a vyházel jsem ten jeden řádek a naopak přidal nový řádek nastavující opak tam, kde podpora pro mobilní vzhled být nemá. Teď jsem to nasadil.

  Nejspíš se změna nikde neprojeví. Ale kdyby vám na mobilu začalo něco fungovat nějak nemobilně, tak křičte. :-)

  Prodleva 2 roky.
  Příspěvek z 9. února 2021 ve 22:03.
  Hogo v něm napsal:

  –MM–: Ano, her tam není moc, ale přesto se mi ten široký styl možná líbil o trochu víc. Nešel by udělat nějaký přepínač, kterým by se ten široký styl zapl? :-D

  V roce 2021 nevznikne víc než dvě hry, ale v roce 2022 by snad ten seznam mohl být větší :-)

  Příspěvek z 9. února 2021 ve 21:55.
  –MM– v něm napsal:

  Hogo: Zkoušel jsem si ho zapnout i uvnitř jednotlivých her, aby široké zobrazení běželo v celé sekci hry, a přišlo mi to většinou takové… prázdné. Ale to nebyl hlavní problém. Už dříve jsem si říkal, že některým hrám by slušelo víc prostoru a vyrobil jsem jim pro ně upravené rozvržení, že jsou hned pod trávníkem a přes celý obsahový sloupec (to je třeba případ Šibenice, Hmyziště, Hexxagonu). Ale zase roztahovat je až do šířky 2500 asi nechci… takže to musím nějak domyslet. Někdy později.

  Stejně zatím seznamy her nejsou tak nadupané, aby se vyplatila větší šířka.

  Příspěvek z 9. února 2021 v 10:26.
  Hogo v něm napsal:

  Proč už hry nemají široké zobrazení? 8-o

  Prodleva 5 dní.
  Příspěvek z 4. února 2021 v 19:49, upravený vzápětí.
  VelkýBochník v něm napsal:

  contyk: Díky za typy, včera už jsem tu pak nebyl.
  –MM–: Ono na Alíkovinách je to celkově jinak, proto to na mě nepůsobí tak divně. A u těch her se omlouvám, já na hrách totiž vůbec nejsem:-)

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 21:18.
  contyk v něm napsal:

  Pokud úplně po sloupcích, kdy bych měl scrollovat dolů a nahoru opakovaně, tak to určitě nic. Pokud jde o čtení viditelné části po sloupcích, pak odscrollování a znovu... to mi prostě nějak nesedí, nedokážu říct proč. Možná tam hraje faktor, že nějaký vtip by byl rozpůlený a stejný bych měl tendenci hned oscrollovat. Nebo bych musel nějak vnímat to, že začínám číst něco uříznutého a říct si, že tenhle ne, ten až potom a přejít do dalšího sloupce místo toho...

  Přirozenější je jíst prostě zleva doprava a pak posouvat dle potřeby.

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 21:13.
  –MM– v něm napsal:

  contyk: Co by tě přimělo číst je spíš po sloupcích? Menší svislý rozestup?

  Před rokem a něco jsem zkoušel zjistit z uživatelského hodnocení, jestli vtipy po 12 až 15 dnech od vydání získávají hodně nových palců kvůli tomu, že se ocitnou nahoře ve druhém sloupci. Byl tam výkyv, ale ne moc velký, hodnocení po jednom až sedmi dnech bylo myslím běžnější. Samozřejmě je tahle statistika ale vychýlená tím, že bere jen ty, kdo jsou registrovaní a už tedy mají nejspíš s Alíkem nějakou zkušenost… pořád tam venku je obrovská masa lidí, pro které jsou vtipy první kontakt s Alíkem a u těch se špatně zjišťuje, jaké dojmy vlastně mají.

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 20:49.
  contyk v něm napsal:

  Nu, tady je problém s tou šířkou; třeba já vtipy nečtu po sloupcích, čtu je ze strany na stranu. Sice nečtu dlouhé řádky, ale i tak moje oči hodně cestují -- mám velký displej a měl jsem radši užší zobrazení.

  Nicméně já si to řeším tak, že prostě nemám prohlížeč fullscreen. Což je pro mě obecné a pohodlné uživatelské řešení. Alík není jediný, který je teď (v některých sekcích) široký. A o tento tip jsem se podělil s Bochníkem.

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 20:46.
  –MM– v něm napsal:

  contyk: Pardon, to tvé „nejen zde“ mi částečně vyznělo jako uznání, že tady takový problém také je. :-)

  PejsekNelinka: Když je všude záhlaví jen nahoře a je naplněné jen důležitými věcmi, tak si nevyzkoušíme, jak funguje záhlaví, které není moc důležité a které tedy nepotřebuje být nahoře. Tato nástěnka mi přišla jako vhodný kandidát na pokus. ;-)

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 20:38.
  contyk v něm napsal:

  Nepíšu, že vy máte dlouhé řádky, Marku.

  Příspěvek z 3. února 2021 v 18:48.
  Matisek v něm napsal:

  Chyba to není, je to jedno z nastavení umístění záhlaví (přestože já bych radši záhlaví viděl před formulářem pro nový příspěvek, či jako jednu ze záložek)

  Příspěvek z 3. února 2021 v 18:46.
  lékařský v něm napsal:

  PejsekNelinka: Je to jedna z možností zobrazování záhlaví. :->

  Příspěvek z 3. února 2021 v 18:36.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  Omlouvám se, že to moc nesouvisí s touto nástěnkou, ale ono to s ní vlastně tak trochu souvisí... :-) Proč na této nástěnce je záhlaví až pod třetím (s tímto čtvrtým) příspěvkem?

  Příspěvek z 3. února 2021 v 18:27.
  –MM– v něm napsal:

  contyk: Výslovně jsem tady včera popsal, že my dlouhé řádky nikde nemáme. :-)
  Když nám něčí okno dá víc prostoru, tak ho využijeme buď nějak smysluplně, nebo nijak. Chyba podle mě nikdy není na straně uživatele, že má velké okno. Kdybych měl displej s takhle malou šířkou (musí mít méně jak 1440), tak bych si asi okno prohlížeče většinou víc nezmenšoval.

  VelkýBochník: Nejsou zase tak šíleně roztáhlé, jak se ti zdají. Vtip má při dvou širších sloupcích cca stejnou šířku jako Alíkovina – ta ti také připadá moc široká?

  To bloudění očima, to bude asi pravda, že se najednou musíš koukat jinam, do míst, kde běžně obsah není… ale to teoreticky platí i pro hry, ne? A tam ti to ale nevadí…?

  Příspěvek z 3. února 2021 v 18:10.
  contyk v něm napsal:

  Bochníku, z tohoto důvodu mám většinou okno prohlížeče menší, ne přes celou obrazovku. Řada webů se v rámci boje s volným místem roztahuje a roztahuje a právě taky nerad čtu dlouhé řádky a přehlížím z jedné strany na druhou, když je to daleko.

  To jen jako drobný tip, jak snadno se s tím vyrovnat -- nejen zde, kdekoliv :)

  Příspěvek z 3. února 2021 ve 13:43.
  VelkýBochník v něm napsal:

  –MM–: Já tam na svém pc vidím právě pouze dva šíleně roztáhlé sloupce. Ale už jsem se tu v nástěnkách a poště několikrát zmínil, že, co se týká počítačů, jsem pár let za opicemi. Takže je možná právě chyba někde mezi mou židlí a stropem:-D. Nebo na mým pc.
  Co se týká těch ostatních „úzkých věcí“ na Alíkovi, tak jsem rád, že někam kouknu a prostě vidím, co chci. Nemusím pořád měnit zorné pole (nebo jak se tomu říká vědecky). U těch vtipů mi teď připadá, že musím pořád bloudit očima všude možně a je to takové rušivé, pokud se chci soustředit a přečíst jich v klidu více. Nevím, jak u ostatních, tohle je můj dojem.
  Pokud jde o to fialové pozadí, tak ano... skutečně mi to přijde celkově hezčí, nevím proč.
  A znova říkám, počítačům moc nerozumím (takže je dost možné, že bych si mohl nějak pomoct sám, něco přenastavit a tak dále a chválil bych si to taky).

  Příspěvek z 2. února 2021 ve 23:46.
  –MM– v něm napsal:

  VelkýBochník: To, že se někdy vtip rozsekne do více sloupců, je chyba, vedlejší efekt úprav stylů, nikoliv zamýšlená vlastnost.

  nešlo by to spíše udělat tak, že místo dvou roztahaných sloupců budou tři
  Mohl bys upřesnit, jak to myslíš? Teď je počet sloupců jeden až pět v závislosti na šířce okna. Většina lidí s počítačem vidí tři. Pokud jsou sloupce alespoň tři, dávají se mezi ně oddělující čáry, aby bylo jasnější, že se řadí za sebou po sloupcích.

  Jak je všechno ostatní úzké, tak mi přijde, že je to po estetické stránce mnohem hezčí.
  Je to sice nezvyk, ale nepřijde mi, že se na stránce orientuju hůř. (Koukám na pět sloupců, vidím všech 25 vtipů na obrazovce najednou.)
  Myslíš, že to tmavší fialové pozadí, které nyní skoro nevidím, mělo nějaké blahodárné estetické účinky? Je pravda, že teď stránka působí takovým výrazně světlejším dojmem. Ale takhle působila vždycky na lidi s menším rozlišením nebo s mobilem…

  Příspěvek z 2. února 2021 ve 22:02, upravený po 19 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Tedy... já nevím. Jsem sice dospělý (co by tady neměl moc co pohledávat a kecat do toho), ale to uspořádání vtipů se mi tolik nelíbí... Jak je všechno ostatní úzké, tak mi přijde, že je to po estetické stránce mnohem hezčí. A pak jsem také našel jeden začátek vtipu na stránce až úplně dole, ale pokračoval v tom druhém sloupci nahoře. Pokud už tedy něco roztáhnout po celém monitoru, nešlo by to spíše udělat tak, že místo dvou roztahaných sloupců budou tři, které budou vypadat jako původní verze??? A sorry, že tím asi trochu zkazím náladu (i tak smekám před zvěrolékařemok).
  Co se týká těch her, tak se mi dokonce roztažené líbí více než ty vtipy.

  Příspěvek z 2. února 2021 ve 21:40, upravený 7. května 2021 v 0:09.
  –MM– v něm napsal:

  Matisek: Také jde v prohlížecích odzoomovat (Ctrl+kolečko myši). Všechno se zcvrkne ⇒ prohlížeč si myslí, že má širší displej. Podobně pomocí přizoomování jde vyvolat mobilní jednosloupcový vzhled. (Pro pořádek zmíním, že výchozí 100% zoom se nastavuje klávesovou zkratkou Ctrl+0.)

  MikiRoth: Díky za komentář. Problém je, že na většině stránek nemáme nic, co by se hodilo do toho prostoru dát.

  Už v okamžiku, kdy jsme Alíka převzali, se mi nelíbilo, že bychom měli web navždy uvězněný v 1000 pixelech (a je to i jeden z důvodů, proč odmítáme branding, to je ten strašně moc exkluzivní reklamní formát obklopující celou stránku, který jsem bohužel před dvanácti lety v Mafře spoluvynalezl), ale to neznamená, že v nižší šířce vidím vždy nepřítele.

  Řada výzkumů zjistila, že přiměřeně krátké řádky se lidem čtou lépe než dlouhé řádky. Když jsou dlouhé hodně moc a každý odstavec má jen jeden řádek, tak text působí potrhaně. Pokud nechci zároveň s šířkou ještě zvětšovat písmo, tak stránky, kde se čtou texty, vždy budou mít někde hluché místo. Kdybych text zvětšovat chtěl… tak to už si uživatel rovnou může přizoomovat sám ve svém prohlížeči. :-)

  Také jsem si změřil na velkém vzorku svých textů, že širší formulář nějak způsobuje, že píšu v průměru delší texty. Asi je to tím, že mě větší prostor neinspiruje ke stručnosti. :-D

  Už v létě 2017 jsem si pohrával s nápadem, že bych u vtipů při větším rozlišení zvětšil celou hlavičku komplet se vším v ní třeba o 50 %, ale brzy jsem pochopil, že to je hloupost právě proto, že by se měnila velikost a pozice cedulí v menu – to by teprve bylo otravné poskakování. Kompromis je, že menu udržuji ve stabilní šířce. Pokud se obsahová část katalogu dárků nebo vtipů úzké šířce vymkne, na tom už vlastně tolik nezáleží, protože tam není nic, co by se nacházelo i jinde, nic, u čeho by uživatel očekával stabilní pozici. V sekci her to ale teď problém samozřejmě je – tam to levé menu skáče podle toho, jestli jsme ve hře, nebo v seznamu her… tam mě to trápí. Asi zavedu, že hry budou podporovat široké zobrazení vždycky, i v případě, že samotná hra třeba bude pořád malinká.

  Dovedu si představit široké zobrazení později pro nové vizitky, nejspíš pro některé větší soutěže (adventní kalendář), možná pro seznam nástěnek a asi i pro chat. Ale pro jednotlivé nástěnky a Alíkoviny mi přijde lepší zůstat u 1000 pixelů, než abychom je roztáhli a přidávali dovnitř hluché místo (nebo mraky rušivého obsahu). Nebo jestli máš nějaký nápad, jak by taková široká Alíkovina měla vypadat… uvítám jakýkoliv postřeh. ;-)
  (I nyní je nad síly některých autorů článků dodat fotku širokou alespoň 640 pixelů.)

  Příspěvek z 1. února 2021 ve 20:59.
  MikiRoth v něm napsal:

  Široké zobrazení je fajn nápad, využije se tak hluché místo po krajích (kde na jiných webech většinou bývají rušivé reklamy).
  Jediné, co je trochu nepříjemné, je, že při přesunu na nějakou stránku s „úzkým“ zobrazením (či na opak, z úzké stránky na širokou) ty okraje poskakují (rozšiřují/zužují se). Nebylo by lepší udělat širokými všechny stránky?

  Příspěvek z 1. února 2021 v 9:25.
  Matisek v něm napsal:

  Pokud by někdo chtěl vědět, jak vypadá široký Alík bez širokého monitoru, může vložit odkaz na Alíkovu stránku do tohoto webu a následně pak zadejte nějaké vysoké rozlišení(například 1920x1080, 2560×1080 atd.) do polí nahoru.

  Příspěvek z 1. února 2021 v 5:26.
  –MM– v něm napsal:

  LillMissAlex byla tak hodná a nakreslila nám nově široký trávník. (Bylo to snazší, než dokreslit k existujícímu.)

  Kdo máte velký monitor, můžete vidět v katalogu dárků hodně dárků najednou, a ve vtipech hodně vtipů najednou… a ve hrách… no, tam to vypadá trochu smutně, když těch her moc není. Tam to široké zobrazení asi zase brzo vypnu. :-D

  Ale myslím, že u vtipů a dárků to je fajn.

  Prodleva 27 dní.
  Příspěvek z 4. ledna 2021 ve 23:45.
  –MM– v něm napsal:

  vaiva: Aha, tak tady se ten text zobrazuje. :-)
  Máme několik různých míst typu „převeď stav na čitelný text“ a v noci jsem jedno z nich trošku upravil, nevěděl jsem, kde přesně se používá. Existuje víc druhů schválení, třeba to zděděné historické schválení…
  Mimochodem, tohle nijak nesouvisí se vzhledem Alíka.

  Příspěvek z 4. ledna 2021 v 17:37.
  vaiva v něm napsala:

  Já mám u jednoho obrázku Schváleno Mafrou.

  Příspěvek z 4. ledna 2021 v 15:26.
  Hogo v něm napsal:

  Já tam mám jen
  Schváleno správcem.
  By bylo divný kdyby to neschválil správce co?

  Příspěvek z 4. ledna 2021 v 15:22.
  vaiva v něm napsala:

  V úpravě vizitky ta informace, kdo obrázek schválil, není úplně dlouho, nr?

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 29. prosince 2020 v 9:51.
  vaiva v něm napsala:

  Tak koukam, ze uz jsou odkazy, ktere nasmeruji uzivatele na pocet prispevku/zakladajici prispevek lepe viditelne. :-)ok

  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  5. května 2017 v 7:55
  Založila:
  Obsahuje:
  ~ 150 příspěvků
  Neaktivní moderátorka:
  Gattina
  (zatoulaná kulisačka)