Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Organizační nástěnka křížovkářských slovníků

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 5. srpna v 10:21, upravený po 5 minutách.
  JáJá1 v něm napsal:

  Napadl mne epochální nápad - křížovkářský slovník Pohádky:
  Mohlo by tam být mezi kategoriemi:

  • postava
  • místo
  • předmět
  • ostatní
  • klasika
  • novější
  • Večerníček
  • ostatní pohádky

  Našel jsem, že už se o tom i mluvilo.

  Příspěvek z 4. srpna ve 14:22.
  –MM– v něm napsal:

  Se správci jsme také před pár týdny probírali, že by mohl existovat jeden slovník o češtině (máme spoustu pojmů, spoustu vzorů) a také jeden o matematice (ale také pojmy, ne čísla). Protože ze školního slovníku jsem takové věci tak trošku vyštípal

  MikiRoth: Nápad na hádankový slovník se mi líbí, i když si nejsem jistý, kolik hádanek dokážeme dát dohromady. Jaké by měl mít kategorie? Víceslovnost povolit?

  Šifry bych spíš nedoporučoval, tam si nejsem jistý, jak objektivně rozlišovat zajímavou šifru od nějakého skoro-nerozluštitelného nesmyslu. :-)
  Dobré hádanky, když člověk trefí řešení, mívají takový ten pěkný „jo ahá!“ moment, to by nejspíš u šifer chybělo. Na šifrách může být zajímavý dešifrovací postup, jenže ten nemusí být zjevný ani při znalosti řešení.

  Příspěvek z 4. srpna ve 13:27, upravený po 3 minutách.
  Lacko5 v něm napsal:

  MikiRoth: Ano, o tom vím. A proto ho nechci založit já, protože by o něj ještě stále mohl mít zájem. Plus, taky tu byl na to navrhován Pralinka2.

  Příspěvek z 4. srpna ve 12:58.
  MikiRoth v něm napsal:

  Lacko5: O Zeměpis se tu hlásil Kubík111 už na jaře, ale stále se nějak nemá k tomu ho založit. Tak si ho založ sám O= (nebo ho založím já, mně to přijde jako dobrý nápad, v zeměpise je toho hodně).

  Příspěvek z 3. srpna v 19:29, upravený po 4 minutách.
  Lacko5 v něm napsal:

  Vánoce já asi taky nechci, myslím, že by se na to hodil někdo jiný. :->

  Super, mohlo by to tak být. Jen ať už někdo ten zeměpis založí! ;-D

  Příspěvek z 3. srpna v 17:59, upravený po 2 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  Díky, už jsem to opravil.

  Mohl by existovat nějaký slovník se šiframi? Či nějaký s hádankami? Nápovědou by bylo zašifrované slovo (v případě hádankového slovníku ona hádanka) a tajenkou jeho dešifrovaná forma (řešení hádanky).
  Nevím, nakolik realizovatelný nápad to je, jen mě napadlo, že tu se šiframi či hádankami nic není.
  U šifer by to asi bylo spíš pro starší, u hádanek pro mladší (taková hádanka, aby se vešla na řádek, většinou není moc složitá).

  P.S.: omlouvám se, ale o Vánocích toho moc nevím, anžto jsem je nikdy neslavil

  Příspěvek z 1. srpna v 15:29.
  –MM– v něm napsal:

  Pečovat o Vánoce nikdo nechce? Systém je na slovník nachystaný, kategorie má stejné, jako mají Velikonoce.

  MikiRoth: Kačkové odměny sice můžou zvýšit motivaci, ale často to není ta správná motivace. Myslím, že zájem o slovníky trošku vzroste, jakmile budou v některých hrách skutečně využívané. U části slovníků je asi také problém, že lidi už neví, co do nich přidat – hodně dětí má rádo pravěk a dinosaury, ale nedovede jich moc vyjmenovat (to je asi takový nejsmutnější ze slovníků, co zatím máme).

  Obecný slovník má kategorie doplněné. Už někdy loni jsem prošel všechna slova v něm a nastavil jim slovní druhy (a případně i rody) a nějak od oka obtížnost. Kříslo o něm , ale neumožňuje doplňování. Občas zvažuji, že bych doplňování umožnil, protože tu existuje jakýsi zdrojový seznam slov – mohl bych vyrobit, že slova z něj, která nejsou zařazená, půjde zařadit.

  V nástěnce hudebního slovníku jsem ti zvedl úroveň moderování, můžeš si pravidla upravit podle libosti. V Kříslu se zobrazují pravidla nástěnky a pod nimi je automatický výpis kategorií ze systému (možná bych ho mohl dát pryč, většinou je tam asi nadbytečný).

  Mimochodem, asi by šlo tedy zřídit slovník o hudebnících… tedy o osobnostech. Skladatelé, textaři, zpěváci, skupiny × možná různá období/místa (klasická, česká, zahraniční?).

  Lacko5: Myslím, že český zeměpis by šel schovat do toho celkového – že by šlo mít každou kategorii jednou pro Česko a jednou pro svět. Nápad se mi líbí. ok

  Prodleva 17 dní.
  Příspěvek z 15. července v 8:35.
  Lacko5 v něm napsal:

  Napadl mě další slovník.

  Vím, že už tu byl navržen Zeměpis, ale já bych si z něj kousek odkrojil a byl by to slovník jenom o Česku.

  Kategorií by bylo trochu víc:
  1. město - Mohlo by tam být jakékoliv město, ale určitě by mělo být dobře popsané. Nestačilo by třeba - Město v XY kraji, ale mohlo by tam být jaká památka tam je, nebo jaká řeka ním protéká atd.
  2. obec - Tady je to už trochu zapeklitější. Ne v každé obci něco je. (Omlouvám se, jestli to někoho urazilo :-D) Tak proto bych tam nejspíš dával jenom ty obce, které mají něco známého, třeba hrad, zámek, nějakou památku.
  Ty méně známé by taky mohly být, ale to by musely být popsané tak, aby šlo poznat, že je to ta obec.
  3. památka - Tady by mohly být různé památky, ale taky by měly být dobře popsané, aby šlo poznat, že je to ta památka.
  4. vodstvo - Tady by mohly být názvy řek, potoků nebo jezer. Jako ostatní by taky měly být dobře popsané.
  5. pohoří nebo hora - Tady by mohly být názvy pohoří nebo hor a taky by měly být dobře popsané.
  6. ostatní - No a tady by už bylo to, co se jinde nevešlo. Například názvy krajů, nebo česká vlajka...

  Víceslovnost by určitě měla být povolena, těch spojení je tam dost.

  A taky jsi nemyslím, že by to byl vhodný slovník pro mě, jelikož nejsem Čech. Ale navrhuji ho tady, kdyby se líbil, spíš pro někoho jiného. :->

  Prodleva 4 dny.
  Příspěvek z 11. července ve 12:45.
  MikiRoth v něm napsal:

  Mám menší problém se slovníkem o hudbě. -MM- mi při zakládání té nástěnky “výrazně nedoporučoval“ mít tam skladatele. Nakonec jsem je tam tedy nedal, ale z pravidel to nezmizelo. Připoměl mi to dnes Lacko5, který navrhl Beethovena, Dvořáka a Smetanu (nápovědy se mu opravdu povedly, málem dostal zvýšené hodnocení ok). Mohl bych poprosit o jejich vymazání z kategorií? Děkuji.

  Prodleva 11 dní.
  Příspěvek z 30. června ve 21:33.
  Lacko5 v něm napsal:

  To by se mi líbilo, ale já si myslím, že už to všechno mají přiřazené.

  Příspěvek z 29. června v 18:59.
  MikiRoth v něm napsal:

  -MM- zmínil, že křížovkářské tajenky mají vlastní slovník (což asi bylo všem víceméně jasné již delší dobu, jen mně to teď vnuklo otázku). Nešlo by zpřístupnit ten slovník tak, aby se daly jednotlivým slovům v něm zpětně přiřazovat kategorie (plus náročnost aj.)?

  Příspěvek z 27. června ve 13:09, upravený po 2 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  Lacko5: Já zařazuji každodenně (téměřO:-)) na obou slovnících (Doprava, Hudba), ale něco se tam objeví nanejvýš jen jednou za měsíc (za oba slovníky dohromady!).

  Podle mě jsou ty slovníky málo vidět - buď se na ně člověk dostane přes Kříslo, kam ale většinou musí jít už s úmyslem přispívat, nebo na ně narazí náhodou ve změti asi 4081 nástěnek (ještě existuje možnost, že někdo přispívá pravidelně a má nástěnku připnutou, ale to je myslím menšina uživatelů).

  Mohl by na slovníky čas od času odkazovat hroch Pepíček(8:o). Nebo by třeba mohla být drobná odměna za pravidelné přispívání v podobě kaček /slevy (“Za navštěvování webu je přihlášenému připisována jednou denně odměna... Odměna postupně narůstá o 10 kaček za navazující dny, nejvýše na 100 kaček“ - nějak takto, ale odměna by se neměnila; za každý den, kdy by člověk získal nějaké jiskřičky, by dostal třeba 1 kačku).

  Prodleva 15 dní.
  Příspěvek z 12. června ve 20:02.
  –MM– v něm napsal:

  Omlouvám se, že to tu nijak nepodporuji zakládáním dalších slovníků, nebo tím, že bych konečně vyrobil nějaké hry, které je využívají. Věnuji se tu teď chvilku jiným věcem, které nejsou tak moc viditelné, ale ušetří mi čas do budoucna. Žádný z dřívějších plánů není zrušený – čím plnější slovníky budou, tím lépe. ;-)

  Lacko5: Co se týče obchodních značek, nejsem si jistý, jestli je to dobrý nápad. Jednak je otázka, která značka je dostatečně významná, aby si zasloužila zařazení, jednak se v korporacích můžou odehrávat různé změny, které můžou zneplatnit starší nápovědy. Řada firem kdysi dělala něco jiného, než dělá teď. Třeba v počítačovém světě teď vymírá Adobe Flash, ale skoro nikdo si už nevzpomene, že dříve to byl hodně dlouho Macromedia Flash.

  Pak je tu také ten faktor reklamy – je to propagace značky zábavnou formou a zadarmo. Když zkusíme oslovit firmu Mondelēz, tak se ani neobtěžuje odpovědět nám na zprávu, takže zkoušet uživatele z toho, co ví o značkách Milka a Opavia (obojí její), se mi až tak moc nelíbí. Skoro určitě bych slovník s obchodními značkami nepoužil nikdy v žádné soutěži.

  Kubík111: Klidně si asi založ ten Zeměpis.
  A ty budovy… budiž, třeba také, i s památkami.

  Tobias7: Obecnější počítačový slovník by být mohl. Ale značkám bych se vyhýbal, snad až na ty úplně nejvíc provařené, které zná i běžný uživatel.

  Příspěvek z 12. června v 18:32, upravený po 8 minutách.
  Lacko5 v něm napsal:

  Mě to, že skoro nikdo nepřispívá velmi nevadí, alespoň jsi zvýším svůj náskok na prvním místě! :-D

  Ale trochu mi vadí to (žádná kritika), že trochu taky vázne zařazování slov do slovníků. Já už čekám na začlenění mých dalších slov asi do pěti slovníků. :-D

  Prodleva 5 dní.
  Příspěvek z 7. června v 17:56.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Napadly mě filmy
  Mohly by být třeba Disney, nebo i filmy pro dospělé.
  Řadili by se třeba podle žánrů filmů...

  Příspěvek z 6. června v 10:54.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  V poslední době skoro nikdo nepřispívá slova, chtělo by to nějak zase rozjet...

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 28. dubna v 16:42.
  Lacko5 v něm napsal:

  Včera večer mě napadlo téma Obchodní značky . Vím, že by to mohlo být zamítnuto, protože by to pro ty značky byla velká reklama, ale za pokus to stojí.

  Kategorie by byly asi jenom tři:

  • české značky (Škoda, Opavia, Nova, Baťa...)
  • zahraniční značky (Volkswagen, Milka, Discovery, CCC, Sony...)
  • již zaniklé značky (Tuzex, Hypernova, Daewoo - auta...)

  Nápovědy by musely být napsány přesně, nestačilo by třeba známá značka jogurtu nebo značka skvělých aut, ale mohlo by tam být, třeba, kde se ta věc vyrábí nebo co mají v logu.

  Samozřejmě, nesměly by tam být značky alkoholu nebo jistých pomůcek. :-D

  A víceslovnost bych asi povolil, jsou i víceslovní značky (Konica Minolta, Hewlett Packard, Kostelecké uzeniny...).

  Prodleva 22 dní.
  Příspěvek z 6. dubna ve 13:29, upravený vzápětí.
  Kubik111 v něm napsal:

  Co to téma budovy? Rád bych ten nápad obnovil.
  A možná by ty kategorie mohly být: zemědělství, průmysl, služby, úřad...
  Víceslovné názvy by chtělo povolit a ještě bych chtěl odpověď k tomu, jestli se do budov počítá i jako celá budova plavecký bazén, nebo jestli to je jako jeden bazén (předmět)? A kam ho zařadit? Služby?
  A kam třeba zařadit hrad, zámek....? Neměla by vzniknout ještě jedna kategorie třeba památky?

  Prodleva 8 dní.
  Příspěvek z 29. března ve 20:12.
  Maty09 v něm napsal:

  Aha. Já tam nebyl. Mám dobrý pocit z jiskřiček

  Příspěvek z 29. března v 19:09.
  Hogo v něm napsal:

  Radši pošlu záznam z klubovny…

  20:12:51 Hogo: –MM–: Ach tak! A co bude s těmi jiskřičkami, za ty dostaneme kačky? 8-o
  20:13:28 –MM–: Hogo: Nedostanete nic. Budete z nich mít povinně dobrý pocit.

  Příspěvek z 29. března v 19:02.
  Maty09 v něm napsal:

  Já bych udělal že by šlo měnit jiskřičky na kačky.
  Tobias7: Asi ne.

  Příspěvek z 28. března ve 13:51.
  Tobias7 v něm napsal:

  Myslíte, že by tam měly být ještě nějaké kategorie?

  Příspěvek z 26. března ve 13:12.
  JáJá1 v něm napsal:

  Opravdu to vypadá zajímavě.ok

  Příspěvek z 26. března ve 13:10.
  Tobias7 v něm napsal:

  ekologický: Děkuji :-3

  Příspěvek z 25. března v 19:58.
  ekologický v něm napsal:

  Tobias7: To je celkem zajímavé.

  Příspěvek z 25. března v 19:57, upravený po 10 minutách.
  Tobias7 v něm napsal:

  Co takhle na části počítače nebo mobilu? Mám i nějaké kategorie:

  • aplikace/program
  • funkce
  • typ souboru
  • operační systém
  • hardware
  • příslušenství
  • značka
  • model
  • error
  • ostatní
  Příspěvek z 25. března v 19:05.
  Šnekafrický v něm napsala:

  Neumím přidat nová slova. :-(:-(

  Příspěvek z 23. března ve 21:29.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Ale vymyslel jsi to ty, tak asi není nic proti ničemu, kdybys ji založil.

  Příspěvek z 23. března ve 21:20.
  Kubik111 v něm napsal:

  Pralinka2: To ještě asi není rozhodnuto, že ji založím já. Myslím, že bys mohl klidně ty. Teda jestli –MM– bude souhlasit. :-)

  Příspěvek z 23. března ve 21:15.
  Pralinka2 v něm napsal:

  –MM–: No, pokud se na ten zeměpis nepřihlásí nikdo vhodnější, tak bych to mohl zkusit. Rozuměl jsem dobře, že nástěnku založí Kubík111 a já pak budu začleňovat do slovníku?
  A taky jsem čekal, jestli se mě nezeptáš, zda bych se nestaral i o začleňování toho biblického slovníku, až verbum udělá tu nástěnku. I když tam mi to připadá trochu obtížné, protože zejména starozákonní jména se v různých vydáních Bible píší odlišně.

  Statistika…