Organizační nástěnka křížovkářských slovníků
« Novější příspěvky
Takže já bych do pravěku dal tyhle kategorie :
- dinosauři (stegosaurus, iguanodon, tyranosaurus...)
- jiné živočichy (mamut, trilobit...)
- období (trias, jura, křída, druhohory...)
- nástroje (oštěp, klín, sekera, možná i oheň..)
- člověk (neandrtálec, lovec, zběrač...)
- ostatní (malby v jeskyních...)
Vím, že mezi člověkem a dinosaurem uběhlo několik let, ale oba patří do pravěku.
Víceslovnost bych nepovolil, není tam toho až tak moc.
Třeba ten průmysl, zemědělství, služby, ...(úřad)...?
Možná by to mohlo být. A možná i víceslovné názvy.
A myslíš, že třeba plavecký bazén by se dal použít i jako budova (myslím tím celou budovu s plaveckým bazénem uvnitř)?
A kam bychom například plavecký bazén zařadili? (služby? průmysl?)

verbum: OK. Sice ještě nevím, kdo to bude, ale nástěnku můžeš založit.
JáJá1: Váhám, jestli by tam měly být i profese lidí okolo školy. Založ si nástěnku.
Šároušek: Myslím, že rozdělovat pohádky podle způsobu vyprávění není úplně dobrý nápad. Spousta pohádek existuje ve více různých formách, třeba Hurvínek bývá loutkový, ale také byl animovaný ve filmu (který se moc nepovedl). Nepřijde mi to jako moc užitečné rozdělení. Spíš bych raději oddělil klasiku (do které spadají Grimmové) od všeho nového. Do té klasiky bych zařadil i novější českou tvorbu, jako je třeba Lotrando a Zubejda (zrovna to je vlastně variace na jiné klasické pohádky). Na disneyovky a jiné moderní pohádky potom může být úplně oddělený slovník. Bylo by také fajn, kdyby kategorie oddělovaly postavy od… různých ostatních věcí (zase asi míst, předmětů).
Lacko5: Celkově pravěk zní jako fajn téma. Kategorie? Víceslovnost asi není nutná?
Kubík111: Co kdybys vzal na vědomí, že mám někdy i jiné věci na práci, než je zrovna odpovídání v této nástěnce?
U těch budov si nejsem jistý tímto rozdělením. Možná by bylo lepší dělení na zemědělství / průmysl / služby + nějaké podobné členění pro neziskový sektor (úřad, ústav?). Nevím. Hm. Možná je to tvoje rozčlenění lepší. Ve výchovné budově se nějaké pěkné členění budov neučí?
Lacko5: + dinosauři, možná bych to shrnul celkově do pravěku, ať toho je víc.
Šároušek: MM se asi nechce vyjádřit.

A co takhle třeba nějaká Pravěká zvířata?
To znamená, že by tam byly různé druhy dinosaurů, nebo třeba nějaké vyhynulé druhy zvířat (i když některé už jsou v tom normálním) - mamut, trilobit...

Jo Hogo, byl to překlep omlouvám se

Asi by ty tři kategorie stačily, myslím, víceslovnost by taky byla dobrá a klidně bych to spravoval.

No tak tady výpíšu nějaké kategorie. No nevím jestli bych to chtěla zpravovat, je to lákavé ale mám strach jestli to dokážu a nebude to moc těžké. Jen by mě zajímalo, kdybych ho opravdu začala spravovat, co když bych to nezvládla, nebo bych něco nevěděla? Pomohli byste mi někdo, nebo mi to za mě někdo přebral, nebo by se snad nástěnka zrušila?
Tak tady ty kategorie:
- česká
- zahraniční (ne, Disney)
- filmová
- kreslená
- loutková
S tím že bych dala jako Česká loutková, nebo česká filmová a naopak zahraniční kreslená, zahraniční filmová atd. Přemýšlím ještě o dalších ale nic mě nenapadá, zas ale nevím jak moc to půjde obecně... Protože kdyby měla být jen princezna, čarodějnice, víla, vodník, moc by toho nešlo vymyslet. Zas na jednu stranu, taky by možná šlo, dát jenom české pohádky a aby to mohlo být konkrétně. Nevím, co myslíte vy? Zas jak to udělat, třeba Popelka, je jako natočená i v Česku, ale úplně původně je to pohádka bratří Grimmů kteří byli z Německa. No chtěla bych slyšet váš názor. No a co se týče víceslovných názvů, podle toho jestli by to bylo konkrétně nebo obecně.
Co třeba slovník na téma budovy, nebo nějak tak?
Například by tam mohlo být: škola, restaurace, obchod, hotel, nemocnice, plavecký bazén, továrna atd.
Nápověda na hotel by byla třeba: budova, ve které jsou pokoje, kde se mohou lidé ubytovat a přespat tam.
Kategorie by mohly být například:
- péče
- pohostinství
- zábava
- ubytování
- výchova
- výrobna
- nakupování
- ostatní
Povoleny by musely být ale i víceslovné názvy.

Ok MM at to hlida někdo schopnější...
Jsem pro...

verbum: Povolit víceslovné pojmy?
Správcem slovníku může být jen jeden člověk a je důležité, aby i důsledně hlídal pravopis. Možná bych nechal začleňování na někom jiném, ale ty bys v té nástěnce hlídal, jestli tam někdo nepíše nesmysly.
Není úplně nezbytné, aby moderátor nástěnky byl stejná osoba jako správce slovníku. (V tuto chvíli moderátor nástěnky ještě nemůže nic moc dělat, ale to se snad už brzy změní.)
Šároušek: Obecně pohádkový slovník může být. Ale bylo by dobré v pravidlech nějak zakotvit, že nás zajímají tradiční pohádky, ne disneyovky. Nebo možná odlišit ty novější/zahraniční pohádky kategoriemi? Jak by sis představovala kategorie? Co víceslovnost? Chtěla bys ten slovník spravovat?
JáJá1: Už jsem tady spekuloval dřív, jestli by měla být nástěnka o škole, ale to jsem si představoval základně-školní vědomosti. Slovník se školním vybavením a školními předměty zní možná zajímavěji. Líbí se mi témata, která půjdou vytáhnout ve správnou chvíli k nějaké příležitosti – jako je třeba začátek či konec školního roku.
Kategorie by měly být jen tyhle tři? Co víceslovnost? Spravoval bys to ty?

Napadlo mě něco jako pohádkové postavy/postavy z večerníčků. Prostě čarodějnice, víla, vodník a podobně.

Přesně to jsem.myslel Sz a Nz
Osoby, místa,události,činost atd.
Klidně si to.vezmu na starosti, ale nikdy jsem to nedelal... jen na nastence
Pokud by mi někdo na zacatku pomohl... třeba lékařský... nebo...někdo

verbum: Je to dobrý nápad, křesťanství je dost bohaté na různé pojmy. Jaké kategorie by měly být? Základní SZ/NZ, pak rozlišit lidi, místa, činnosti, ostatní? Povolit víceslovné pojmy? Chtěl by sis zařazování vzít na starost ty? Není to těžké.
Emaeiffel: Vyrobit databázi křestních jmen by bylo fajn, i včetně svátků a všelijakého skloňování, i různých hovorových tvarů. Na Alíkovi si dáváme záležet, aby slovesa měla správný mužský/ženský rod a aby pojmy byly ve správných pádech, ale křestní jména (a přezdívky) jsou pro nás v tuto chvíli nesklonná. Už delší dobu přemýšlím, jak skloňované výrazy sbírat od lidí, a nástěnka – nějaká na způsob těch pro Kříslo – nejspíš časem vznikne. Ale ne teď, je mi líto.
Z databáze jmen půjde dodatečně odvodit i křížovkářský slovník. Jinak základní tvary jmen a data svátků jdou také hromadně strojově vycucnout z Wikipedie.
Rodé: To není špatný nápad. Ale chtěl bych, aby kategorie nějak jasněji oddělily křesťanský pohled od ateistického. Je tu hodně lidí, kteří vnímají Vánoce jako narozeniny syna božího, ale pro spoustu jiných dětí je to zkrátka období, kdy se setkávají příbuzní a dávají si dárky. Tyto dvě skupiny vnímají vánoční období do značné míry podobně, ale určitě ne stejně. Nechtěl bych, aby vědomostní hry a soutěže naznačovaly nevěřícím, že nerozumí Vánocům, když nevědí, že se třetí adventní neděli zapaluje růžová svíce. Ale nechci samozřejmě ani zakazovat, že ve slovníku podobné otázky být nesmí, když pro věřícího to je součástí svátků. Díky kategoriím na ně půjde vyrobit přepínač.
Z vánočního slovníku bychom mohli tahat náhodná soutěžní hesla pro adventní kalendář. Letos by se obešel bez tasemnice.
Velikonoce by také mohly mít svůj slovník. Opět s rozdělením, protože „pojem pro ozdobené vajíčko“ je úplně jiný druh otázky, než „jméno ženy, která podala Ježíšovi roušku“.

Jak máme biblicky kviz ... tak třeba zda by mohl být i něco takového je to jen nápad

Ta jména se mně nelíbí, jak mám vědět, z jakého seriálu je ten doktor? Navíc to by bylo spíše do nástěnky o seriálech.
předchozí | 123456789 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 13. února 2021 ve 4:44
- Založil:
- –MM–
- Obsahuje:
- ~ 250 příspěvků
- Moderátor:
- –MM–
(zvěrolékař)