Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Organizační nástěnka křížovkářských slovníků

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 10. března ve 21:09, upravený po 8 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  -MM-: jednoslovné (pro jednoduchost - buď řadicí páku oželíme, nebo tam dá někdo hovorový germanismus šaltrpáka:->); prostředky, (sou)části prostředků, výrobci prostředků obchodní značky; dopravní značení bych tam dal, ale bylo by tam jen pár značek, protože většina značek se jedním slovem popsat nedá. Klidně by mohly mít značky vlastní slovník, v ČR je jich víc než dost. Jen by to tu pak vypadalo jako v autoškole.
  Klidně bych to zkusil, jen si asi zatím neumím dost dobře představit, co to všechno obnáší. Snažím se být na Alíkovi každý večer pár minut, většinou se to ale protáhne tak na hodinu. Stačilo by to? Jak se dělá z nástěnky slovník?

  Příspěvek z 10. března v 16:55.
  Lacko5 v něm napsal:

  –MM–: Tu jednu část v těle, bych asi zakazoval, protože to podle mě na dětský web nepatří, ale je to jenom můj názor. :->

  Taky bych možná ještě nějak upravil ty kategorie.

  Jestli by to šlo, tak bych ten slovník rád spravoval. Alespoň bych to zkusil. Svou češtinu bych se snažil víc kontrolovat, po sobě. Jestli by to nebylo dobré, vzdal bych se toho. :->

  Příspěvek z 10. března v 15:54.
  JMkolo83 v něm napsala:

  -MM-: Celá jména sportovců jsou většinou delší a myslím že do kříživek naprosto nepoužitelná. Takže buď bych to dala jen na příjmení (ano nějaká jsou dlouhá, ale pořád je to kratší, než celé jméno) a nebo jen iniciály.

  Kategorie asi takhle:
  Zimní sport (biatlon, hokej,...)
  Letní sport (tenis, fotbal,...)
  Halový sport (florbal, házená,...)
  Sportovní pomůcka (hokejka, míč,...)
  Sportovci (Eva Samková, Ester Ledecká,...)
  Sportvní klub (Slavia, Sparta,...)
  Olympijská města (Nagano, Rio de Janeiro,...)
  Jméno slavného turnaje (French Open, Wimbledon,...)
  Trenéři (Ivan Hlinka, Jindřich Trpišovský,...)

  Zatím mě jich víc nenapadá, když tak připíšu. Nevím jestli by se třeba pro sportovce, kteří již zemřeli nebo se aktivně sportu na vrcholové úrovni nevěnují, tak jestli by pro ně neměla být samostatná kategorie. Pak by možná bylo vhodné dopsat za sportovce a trenéry z jaké země byli...

  Příspěvek z 10. března v 15:43.
  Dari v něm napsala:

  Hudební nástroje, žánry, noty, písničky, a taaak...

  Příspěvek z 10. března v 15:39.
  Hogo v něm napsal:

  –MM–: Asi ano, mělo by tam být kouzlo. Jiné bytosti… možná tak sova, ale to je všechno. Víceslovnost by se mohla povolit, je tam dost postav, některé mají i stejné příjmení a podle jména bych to tedy nepoznal.

  Co se týče fantastických zvířat, ty znám. Myslím, že není potřeba oddělená kategorie, je tam málo nových postav… většinu už jsme v původním Harrym viděli.

  Příběhový zlom nastává ve čtvrtém díle, kde se začíná bojovat proti Voldemortovi, O2 už od čtvrtého dílu nebere Harryho Pottera jako kategorii dětský, rodinný, nýbrž jako sci-fi, fantasy. První tři díly jsou v pohodě.

  Příspěvek z 10. března v 15:39, upravený vzápětí.
  Blébleblé v něm napsala:

  MM: Já s tím nemám problém, ale nevím co bych pro to měla dělat.

  Příspěvek z 10. března v 15:38.
  JáJá1 v něm napsal:

  –MM–: Ty hry a tak, to by se dalo asi napsat do toho času - období klonových válek třeba, ještě bych tam asi dal, jestli to je BBY - období do epizody IV., nebo ABY - období po IV. epizodě, tam je to něco, jako u nás před naším letopočtem a po našem letopočtu, klidně bych to spravoval.

  Příspěvek z 10. března v 15:33.
  –MM– v něm napsal:

  Hogo: Ještě by tam asi mělo být i kouzlo, ne? Kouzelná bytost je zvíře, nebo jsou i jiné bytosti? Co víceslovnost? Jestli bude většina pojmů jednoslovná, tak bych ji nepovolil, ale je pravda, že je tam hodně jmen.

  Pořád přemýšlím, jestli by nemělo být nějaké dělítko mezi více-dětskými a méně-dětskými částmi. Pokud vím, na konci čtvrté knížky se tam začínají nějak víc zabíjet postavy, tak to je asi takový zlom…? Nevím, jestli je to skutečně důležité rozlišovat. Ale určitě je nutné nějak vyřešit Fantastická zvířata. Buď je zakázat, nebo mít pro ně oddělené kategorie. Ty je znáš?

  JáJá1: Může být, ale chtěl bych důkladněji rozebrat to atd. – kam patří nová trilogie? Kam Mandalorian? A seriál Clone Wars? Berou se jen filmy a seriály a ne hry? Chtěl bys ten slovník spravovat?

  Lacko5: Nejsem si jistý tím členěním na části a orgány. Třeba kůže je považována za orgán, i když je rozlehlá, kost teoreticky také. Zrovna tak dělit choroby podle těžkosti je možná trošku subjektivní. Nedovedu si představit využití tohoto rozdělení.

  Začlenění těžkých chorob by asi nevadilo. Nastavilo by se jim v parametru humor, že jsou smrtelně vážné, podle toho by šly odfiltrovat v případech, kdy se nehodí. (Takhle už má obecný slovník Hitlera, mučení, terorismus apod.)

  Lidské tělo má i spoustu zajímavých částí a choulostivějších dějů, které … no, nechci vyloženě říkat, že se sem nehodí, ale mohly by působit na některé citlivější čtenáře nevhodně. Asi není nutné je zakazovat, když je to přirozená součást těla, ale měla by pro ně být také oddělená kategorie.

  Upřímně řečeno si nejsme s redakcí úplně jistí, jestli je tvá čeština dostatečně dobrá na to, abys křížovkářský slovník sám spravoval. Jak jsem již psal kolegovi lékařskému, jednou schválená slova se obtížně ruší. Ale mohli bychom to zkusit… měl bys zájem?

  MikiRoth: Doprava zní fajn, už ji tady navrhovala Blébléblé. Prostředky, části prostředků, výrobci prostředků… možná i dopravní značení, ještě něco? Jen jednoslovné výrazy? Chtěl bys ten slovník spravovat?

  JMkolo83: Může být! Jaké má mít kategorie? Stačí jednoslovné výrazy? Nebo bychom tam chtěli i celá jména sportovců?

  jolandaj2: Ještě asi i řeky, jezera, moře… tady by asi víceslovná označení měla být povolená. Muselo by být nějak vymezené, že nechceme názvy malých vesniček z Uzbekistánu. Měl by to tedy spravovat někdo, kdo ví, které části světa jsou jak známé.

  Dari: Hudba by byla určitě fajn! Může být! Jaké má mít kategorie? Stačí jednoslovné výrazy?

  Příspěvek z 10. března v 9:36.
  Dari v něm napsala:

  Tak co, bude hudba?

  Příspěvek z 10. března v 7:49.
  Lacko5 v něm napsal:

  MikiRoth: To by asi mělo, tak jsem to opravil. :->

  Příspěvek z 10. března v 6:38.
  jolandaj2 v něm napsal:

  Mě napadlo téma zeměpis.(státy,města,pohoří)

  Příspěvek z 9. března ve 22:15.
  JMkolo83 v něm napsala:

  Napadlo mě téma sport. Tam je toho hodně. A pardon jestli to tu už někdo říkal.

  Příspěvek z 9. března ve 21:42, upravený po 3 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  Mě napadlo téma doprava. Mohlo by zahrnovat jak DP (plachetnice, traktor, letadlo...), tak i součástky (pneumatika, volant, kufr...) či některé známější značky (MB, Karosa, Boeing...).
  Dále mě napadlo, zda by (ne)mělo smysl udělat kategorii matematice. Většina školních předmětů (tak mě to napadlo) by se do jedné kategorie shrnula jen těžko (pro biologii už existují dvě kategorie - zvířata a rostliny), ale v matematice by se toho asi tolik nenašlo, resp. ne tolik, aby to mělo smysl sem dávat.
  Lacko5: Nemělo by zvracení patřit spíš mezi choroby a jejich příznaky?

  Příspěvek z 9. března v 16:41, upravený 10. března v 8:07.
  Lacko5 v něm napsal:

  Tak, napadlo mě ještě něco. Téma by se jmenovala Lidské tělo nebo Zdraví. Nebo spíš Lidské tělo a zdraví , protože je to kombinace obou těchto kategorií. :-D

  Kategorie:

  • vnější stavba těla - orgán (oko, nos, ucho, ...)
  • vnější stavba těla - část těla (vlas, ruka, koleno, stehno...)
  • vnitřní stavba těla - orgán (srdce, játra, ledviny...)
  • vnitřní stavba těla - část těla (nosohltan, žíla, kost, šlacha...)
  • projevy (dech, pláč, smích, tep...)

  Choroby:

  • běžné, malé choroby, diagnózy (rýma, chřipka, zánět...)
  • středně těžké choroby, diagnózy (zlomenina, skolióza...)
  • vážné, těžké choroby, diagnózy (rakovina, infarkt, cukrovka...) - i když to asi ne
  • příznaky (kašel, kýchání, teplota, zvracení...)

  Tu bych asi taky povolil víceslovní spojení, i když jich není spousta. :->

  Příspěvek z 9. března v 15:38.
  Lacko5 v něm napsal:

  Aha, tak vesmír, tedy asi ne. ;-D

  Pak zkusím ještě něco vymyslet. :->

  Příspěvek z 9. března v 15:08, upravený po 13 minutách.
  Hogo v něm napsal:

  Možná ještě kouzelná bytost.

  Dopsal jsem to tam!

  Příspěvek z 9. března v 15:07, upravený po 18 minutách.
  JáJá1 v něm napsal:

  Star Wars: jedi, Sith, planeta, místo, kladná postava, záporná postava, (popř. Druh - kyborg, klon,...), ještě asi období (stará republika, nová republika, atd.)
  Klidně bych to spravoval.;-)

  Příspěvek z 9. března v 15:03, upravený po 7 minutách.
  Hogo v něm napsal:

  Harry Potter… tak tam by byla určitě potřeba kategorie mudla nebo kouzelník, místo, předmět a kouzelná bytost. To je asi vše… klidně bych to spravoval!

  Příspěvek z 9. března v 15:00.
  –MM– v něm napsal:

  Blébléblé: Já Harryho Pottera neznám. Takže asi smůla. :-)
  Někdo, kdo se v Potterovi vyzná, by i potom měl slovník spravovat.

  Viki_show: Jak jsem už psal, nepřijde mi to moc jasně ohraničené. Obecně pohádky by mohly být tématem slovníku. Možná bych to omezil na české pohádky…
  Mimochodem, jména princezen bys neměla psát s malým počátečním písmenem.

  Lacko5: Jestli tam bude gravitace (která souvisí se vším, nejen se Zemí), tak to už podle mě zabíhá moc do fyziky. To bys tam mohl mít elektromagnetismus a štěpení a antihmotu atd. – nevím, jestli to do vesmírného slovníku patří. Možná jo, možná by to měla být oddělená kategorie uvnitř vesmíru.

  Co se týče hvězd, hledal jsem někde nějaký seznam… a našel jsem. Jednak teda asi většinu z nich nikdo nezná, jednak nevím, jestli povolit ve slovech i čísla, to je taková… nová velká otázka. :-D
  Planety, pokud nepočítám těch osm zdejších, mívají v názvech také čísla. Komety, až na těch pár historicky známých, bývají též očíslované a s lomítkem. Asi by bylo vhodné tyhle číselné věci zakázat, ale pak je zase skoro zbytečné mít pro komety, planety a hvězdy kategorie, když tam bude jen pár kousků.

  Příspěvek z 9. března v 11:12.
  Viki_show v něm napsala:

  Myslím si že ta nástěnka o kouzelný by bylo přece jen dobrý, tady pár příkladů narychlo, napsala bych i víc ale mám teď další hodinu:

  víla= hodná bytost která kouzlí (Starověká bytost)
  jednorožec= kůň s rohem a křídly (starověká bytost)
  elfka= jsou vánoční i lesní, špičaté uši holka(starověká bytost)
  pegas= kůň s křídly (starověká bytost)
  amulet= třeba z avaloru, nosí se na krků a pomáhá něčím (věc)
  magie = vznikne tím věc nebo děj kolem které se vlastně točí vše v kouzelném světě (kouzlo)
  čáry= zlá kouzlá (kouzlo)
  čaroděj= spíše zlý občas hodný, většinou v dlouhém vysokém klobouku, tmavé oblečení(starověká bytost)
  hulka= s její pomocí se dělají některá kouzlá (věc)
  elf= dlouhé špičaté boty i uši usměvavý a většinou hodní kluk (starověká bytost)
  (starověké bytost)
  křídla= mají víly i draci (věc)
  portál= přes tohle se dá dostát hodně daleko v jednom okamžiku (věc)
  medúsa= jedná ze tří sester, hady místo vlasů (starověké bytosti)
  fénix= ohnivý pták (Starověké zvířata)
  obr= hodně velký člověk (starověké bytosti)
  chiméra= bytost s částí z různých zvířat, Řecka mytologie (Starověké zvířata)
  winx= 5 a později 6 víl, tým a zároveň název pohádky (nové pohádky)
  elsa = Ve světě kde by neměla být kouzelná je kouzelná a k tomu princezná, v dětství jí zemřou rodiče, má sestru (moderní postavy)
  anna = Sestra mocné kouzelnice, která jí v dětství omylem ublížila mrázem (moderní postavy)
  locika = princezna která bydlela ve věži a má nejdelší vlasy (moderní postavy)
  čarodějnice=spíše zlá občas hodná, většinou v dlouhém vysokém klobouku, tmavé oblečení (Starověká bytost)
  solaria = kouzlo které používá Stela v prvním díle aby se transformovala (transformace)

  (Starověké zvířata) (Starověké bytosti) (Moderní zvířata) (Moderní bytostí) (věci) (kouzlá) (rostliny) (staré pohádky) (nové pohádky) (transformace)

  Příspěvek z 9. března v 9:29.
  Lacko5 v něm napsal:

  –MM–: Ano, slunečná soustava není galaxie. ;-D Vymyslel jsem pro ni novou kategorii.

  Takhle jsem opravil ty kategorie :

  • planety (Země, Merkur...)
  • hvězdy (Supernova, Proxima Centauri, Slunce...)
  • souhvězdí (Velká medvědice, Velký vůz...) - nemusí být
  • měsíce [zemský, nebo nějaké známější - Io (Jupiter)...]
  • komety (Halleyova...)
  • galaxie (Mléčná dráha...)
  • zvláštnosti (Černá díra, prstence, Velký třesk, mimozemšťan...)
  • člověk a vesmír (raketoplán, astronaut, teleskop...).
  • tělesa (meteor, meteorit, asteroid...)
  • souvisí se Zemí (gravitace, atmosféra...)
  • ostatní (sluneční soustava, NASA...)

  Ten slovník se souhvězdími by mohl být, ale nevím, jestli existuje tolik známých souhvězdí. :->

  Příspěvek z 9. března v 8:31.
  Šároušek v něm napsala:

  Mě by se líbil Harry Potter slovník:-D

  Příspěvek z 9. března v 7:50.
  Blébleblé v něm napsala:

  MM: Kategorie jsou na tobě.

  Příspěvek z 9. března v 6:14.
  –MM– v něm napsal:

  Přemýšlím, jak kategorizovat slovník Harryho Pottera. Jednak postupně s každým dalším filmem vznikají pojmy pro Fantastická zvířata, která by se asi měla oddělit, jednak je pravda, že novější knížky jsou méně pohádkové než ty starší. Takže možná by mělo existovat nějaké dělítko podle toho, v kolikáté knížce se nějaké kouzlo či postava objevila. Existuje mezi některými dvěma knížkami jasnější žánrová hranice, kdy děj začal být temnější?

  lékařský: OK, tak to asi máš nastavené, můžeš to zkusit.

  U každého slova můžeš určit čtyři parametry – druh, veselost nápovědy, obtížnost a výši jiskřičkové odměny pro toho, kdo slovo navrhnul. Odměnu doporučuji snižovat podle toho, jak moc byla s úpravou práce.

  Při každém potvrzení začlenění se rozhodne o všech slovech, která v tabulce vidíš – buď budou zařazená, nebo vyřazená. Nejde si tedy říct „přidám dneska jen jedno slovo, zbytek dodělám zítra“ – buď všechno, nebo nic. Když v průběhu schvalování přispěje někdo jiný, nic se neděje, s tím se počítá. Je možné (na jiném místě) dodatečně upravovat/opravovat legendy a vlastnosti tajenky, ale nejde měnit samotná slova, takže ta musí být správně hned napoprvé při začlenění (je to proto, že když by slovník používala nějaká soutěž, tak není možné zahodit již připravené soutěžní zadání a sestavit nové, v extrémním případě je možné použít obtížnost „Vyřazeno“, ale špatné slovo už tam zkrátka zůstane).

  Lacko5: Chystal jsem se založit i ten vesmírný slovník, ale pak jsem si všiml, že jsi mezi galaxie zařadil i sluneční soustavu. 8-o

  Souhvězdí by možná mohla být samostatný slovník. Nevím, já osobně je mám v hlavě v jiné škatulce.

  Příspěvek z 8. března ve 23:12, upravený vzápětí.
  lékařský v něm napsal:

  –MM–: Nástěnka založena.
  Při psaní těch příkladů jsem ještě narazil na problém, že občas může mít více skupin rostlin tu jednu část také (třeba list, nebo ten stonek), tak jsem ke stromu, keři a rostlině ještě přihodil označení „obecně“ na takové případy.

  Příspěvek z 8. března ve 21:43.
  –MM– v něm napsal:

  MikiRoth: Těmi vesmíry se myslí rozsáhlé americké komiksové franšízy. Kdysi dávno někoho napadlo, že různí superhrdinové (a superpadouši) žijí společně v jedné realitě, že bude zábavnější, když spolu můžou interagovat. Každé nakladatelství si tedy postupně vypěstovalo svůj svět osídlený svými postavičkami. Posledních dvacet let jsou o kousek populárnější díky filmům. Disneymu patří Marvel a jejich filmová série Avengers je ekonomicky nejúspěšnější sága v historii. Konkurenční DC má zase Supermana a Batmana. Trošku méně známý je Dark Horse Comics, tam patří Hellboy nebo Maska (pes ve filmu Maska mimochodem kdysi prý inspiroval podobu Alíka). Je mi jasné, že tyhle rozjuchané komiksoviny nemusí mít rád každý. Já sám k nim také nemám příliš vřelý vztah, ale vnímám, že je to skoro nevyčerpatelná studnice slov.

  Jak jsem již psal před měsícem, nedává mi smysl zařadit do stejného slovníku Čtyřlístek. Když by jedno z deseti slov bylo čtyřlístkové, moc by ti to k vyluštění tajenky nepomohlo. Je to zkrátka jiný žánr.

  Nebráním se založení slovníků o českých komiksech. Pokud si myslíte, že dáte dohromady alespoň 200 slov, navrhněte kategorizaci. ;-)

  lékařský: Můžou být kombinované kategorie. Zkus založit nástěnku, nadhodit pravidla a já pak později dodělám napojení na Kříslo, jakmile bude jasné, co všechno tam bude. ;-)
  Dal bych tomu základní jiskřičkovou sazbu pro začátek asi také 50.

  Viki_show: Tvá máma je četla? :-)
  Jestli je ti třináct let, tak i ty nejtemnější části Pottera by tě neměly traumatizovat.

  Příspěvek z 8. března ve 21:09, upravený po 4 minutách.
  MikiRoth v něm napsal:

  Mě moc není jasný ten bod 8: „Za nápovědou napište do závorky čárkou oddělené komiksový vesmír, ze kterého slovo pochází (DC, Marvel, Dark Horse)“. Co to je DC? Marvel? Dark Horse? Kam zařadit Čtyřlístek? ABC? U hry je uveden seznam možných kategorií, „vesmíry“ však nevidím. Co jsou vůbec zač?

  Příspěvek z 8. března v 16:41.
  Viki_show v něm napsala:

  –MM–: Snažte se prosím při psaní…
  Až na to že jsem Harry Potter nikdy nečetla ;-D a máma mi stejně říká že je to moc tmavý a strašidelný!

  Příspěvek z 8. března v 8:49, upravený po 7 minutách.
  Lacko5 v něm napsal:

  –MM–: Tak ve vesmíru by mohli být tyhle kategorie:

  • planety (Země, Merkur...)
  • hvězdy (Supernova, Proxima Centauri, Slunce...)
  • souhvězdí (Velká medvědice, Velký vůz...)
  • měsíce [zemský, nebo nějaké známější - Io (Jupiter)...]
  • komety (Halleyova...)
  • galaxie (Slunečná soustava, Mléčná dráha...)
  • zvláštnosti (Černá díra, prstence, Velký třesk...)
  • člověk a vesmír (raketoplán, astronaut, teleskop...)

  Ale taky by názvy některých kategorií mohly být slova.
  planeta = kulaté vesmírné těleso, které rotuje kolem Slunce
  hvězda =
  souhvězdí =
  A tak dále.

  Víceslovní spojení bych určitě povoloval, protože dvouslovních spojení je ve vesmíru celkem dost. :->

  Příspěvek z 8. března v 8:07, upravený po 2 minutách.
  lékařský v něm napsal:

  –MM–: U těch rostlin si představuji

  • část,
  • plod,
  • celek (pouze pokud půjde kategorie kombinovat),
  • květina,
  • strom,
  • keř.

  Předpokládal bych, že bychom do rostlin zařadili rovnou všechno rostlinného původu, takže bychom měli rozlišovat květiny, keře a stromy jako jednotlivé kategorie. Ještě přemýšlím, jestli by to mělo jít nějak kombinovat (že by slovo jablko mohlo mít kategorie (plod, strom)), protože ty tři kategorie (květina, strom, keř) jsou takové obecnější. Možná by to bylo vhodné na nějakou hru: „Na čem roste (dané slovo)?“, což může být i těžší, kdybychom do toho zahrnuli i nějaké zahraniční plody. :-)

  K tomu spravování slovníku… asi bych mohl. Ať je to schvalování slov zase o něco rychlejší.
  Ono mi zase tak moc nevadí, když těch jiskřiček budu mít míň. Havně ať jsou nějaká použitelná slova do slovníku, čemuž můžu přispět i bez dělení na pětiny. :-)

  Statistika…