Oslovujete středoškolské učitele jako „profesory“?
Mňa by zaujímalo, prečo sa na niektorých SŠ hovorí študent a profesor, keď to tak nie je 🤔
Ne, i středoškoláci jsou oficiálně žáci, ale někde je nazývají studenti, i když to není úplně správně.
U nás na střední právě zástupkyně trvala na tom, že jsme žáci, když nám učitel řekl studenti, tak byla schopná za ním jít s tím, že studenti nejsme.
Ale zase lepší brát, že jsme žáci, než kdybychom jí museli říkat paní profesorko.
Aj ja som si to myslela, že na strednej sú študenti. O tých profesoroch viem, že to je človek, ktorý má titul profesor.
A já si vždycky myslel, že žáci jsou na ZŠ. Na střední jsme se už považovali za studenty a i učitelé nám tak říkali.
Koukám, že tady al-maty psal kdysi něco směrem ke mně, tak odpovím sice pozdě, ale přece.
U nás ve škole bys byl s tvou zprávou pokárán za studenty. Oficiálně jsou totiž středoškoláci žáci, nikoli studenti, studenti jsou až vysokoškoláci (u nás na střední měla hlavně zástupkyně alergii na slovo student).
Jinak ano, nechodila jsem na gympl, ale moje ségra ano a i já tam na gymplu několikrát byla, takže mám-li se vyjádřit ke gymnáziu v našem městě, tak tam mají stejný systém, jaký jsme měli my, a sice takový, že učitel je učitel, takže se oslovuje pane učiteli, žádný profesor, protože to profesor není.
Nesetkal jsem se osobně s tímto oslovením a ani bych ho nepoužíval, pokud by daný člověk onen titul skutečně neměl. Je to nejvyšší titul. Jeho získání je značně pracné. Pokud bych obyčejného magistra nebo inženýra oslovoval jako profesora, tak bych vlastně degradoval skutečné profesory, kteří se na onen titul nadřeli a zasloužili si ho. Nejsou koláče bez práce, oslovení profesore je obrovská pocta, takže bych jím jen tak neplýtval. Na vojně se taky nikdo neoslovuje vyšší hodností. Tituly a hodnosti mají svůj význam. Jsem názoru, že by se měly striktně dodržovat.
My na gymplu taky...
Já chodím na gympl a tam oslovujeme pane profesore, paní profesorko, i když jsme v nižších ročnících.
My jsme teda na gymplu oslovovali učitele jako profesory, i když samozřejmě titul profesora neměli. Na vejšce jsme pak oslovovali učitele podle titulu - doc. - pane docente, Ph.D. - pane doktore apod.
Oslovování na gymplu mi nevadilo, dělali to všichni, tak proč bych já měla být výjimka? Ale je pravda, že jsem si později říkala, proč je vlastně oslovujeme jako profesory, když jsou v podstatě normálními učiteli stejně jako učitelé na základních školách. Mají v podstatě stejné vzdělání (lišící se některými typy předmětů dle zaměření).
Na vysoké člověk cítí, že je obklopen vzdělanými lidmi, k nimž vzhlíží, tudíž je samozřejmé projevit úctu správným oslovením. Je to přirozenější.
U nás je výsloveně ve školním řádu : žáci mohou oslovovat učitele profesroky, i když profesory nejsou
Je pravda, že lidské vnímání času je subjektivní. Každopádně českému střednímu školství by nějaká reforma prospěla.
Mně osobně přijde absurdní oslovovat středoškolského pedagoga s titulem Mgr. „pane profesore“ a o pár let později později vysokoškolského pedagoga s titulem Ph.D. oslovovat „pane asistente“.
Je vidět, že český středoškolský systém je pořád v některých ohledech zkostnatělý, přitom už dávno nejsme v Rakousko-Uhersku.
U nás na gymnáziu se vyučujícím říkalo „soudruhu profesore“ a „soudružko profesorko“.
Já jsem na gymplu a musím říct, že jak kdy a jak koho
Někteří učitelé automaticky všem buď tykají nebo vykají. Nic mezi tím. Asi se jim nechce rozlišovat kdo na vyšším gymplu a kdo na nižším...
Rokio, majdula2000: Vy také nejste studenti (absolventi) gymnázia, pokud se nepletu. Tento přežitek v současnosti přetrvává pouze na gymnáziích, na jiných typech škol jsou standardně páni učitelé a paní učitelky.
VeverkaČiperka: U nás když někdo místo „pane profesore/paní profesorko“ řekl „pane učiteli/paní učitelko“, tak byl pokárán.
U nás (na gymnáziu, třída Prima8) někteří říkají pane profesore/ paní profesorko a někteří pane učiteli/paní učitelko. Já říkám učitel/ učitelka
Za mých studií na gymnáziu po nás učitelé chtěli, abychom je oslovovali jako „profesory“, ačkoliv samozřejmě nebyli nositelé onoho nejvyššího vědeckého-pedagogického titulu.
předchozí | 1 | další |