Používáte ještě operační systém Windows XP?
Mám dva noťasy, jeden jede na win10 a druhej na xp, a upřímně mám xp asi radši :D. Příjde mi přehlednější a rychlejší, moc ho nepoužívám protože mi tam nejde net, ale je to taková hezká nostalgie, protože když jsem byl malej, muj brácha byl takovej ten computer nerd a xp bylo jediný co jsem od něj znal, ve čtyřech letech jsem už sám uměl opravovat systémový chyby:D
Prý se to používá pro ovládání strojů třeba v továrně a nebo v autoservise. Mají tam třeba starý stroj, pro který je ovládání pouze přes windows XP.
Mě už z těch Windowsů 10 a 11 a androidů několikrát uniklo heslo a sdíleli pomocí mojich účtů spam a podvodné reklamy. To se mi s XP nikdy nestalo. Na starém PC XP furt mám a když chci jen jít na internet nebo surfovat, tak používám XP.
Týnek:
Ano, Intel procesory třetí generace jsou oficiálně poslední, které plně podporují operační systém Windows XP.
Ale není to náhodou úplně to samé, jako s velmi aktuálním tématem ohledně instalací operačního systému Windows 11? Také ho přeci lze s trochou úprav nainstalovat i na starší a nepodporované počítače (například s procesory
), u kterých se nikdy nepředpokládalo, že na nich budou běžet až tak složité operační systémy, jako je Windows 11. Sice to nebude fungovat úplně přesně tak, jak by sis asi představoval, ale přeci jenom to nějakým způsobem fungovat bude. A to samé platí i u těch XPéček, akorát, že přesně obráceně.Windows XP si tak například poradí i s nejnovějšími procesory deváté generace Intel Core i9. Jediné, s čím si už tak úplně neporadí, jsou ovladače nejnovějších grafických a síťových karet, kde se musí najít nějaké alternativní řešení, což už by však neměl být zas takový problém.
To musím zjistit jak nainstalovat xp na nový počítač a aby vše fungovalo včetně grafiky.
Já četl že xp oficiálně jde instalovat - jsou ovladače u Intelu jen do generace Ivy Bridge.
Takže zatím jsem si myslel že pro dualboot XP a win10 je vhodný nějaký počítač s i5 3. generace kde pojede dobře jak 10 tak XP
Četl jsem si zde různé názory od různých lidí, a sám se tak pokusím o trochu objektivní názor, ačkoliv teda XPéčka stále používám.
Windows XP může (ale i nemusí) být nebezpečný. Záleží na kontextu.
Například někdo jako já si to dovolit může, protože už ví, co a jak (ale i tak bych se na něm například do internetového bankovnictví stejně raději nepřihlašoval). Zato například vám bych to spíše nedoporučoval. Protože přeci jenom těch rizik spojených s jeho používáním je v současnosti více, než dost.
Stále ale platí: Pokud ho někdo chce používat, musí si prostě dávat pozor. Je to jenom na jeho vlastní riziko.
XPéčka jsou v základu ještě relativně jednoduchý systém. Takže pokud vám něco přestane fungovat, tak si to snadno dokážete opravit sami. To se však naneštěstí změnilo s příchodem Windows Vista. A dnes už jsme někde úplně jinde...
Ačkoliv je to už trochu starší systém (něco málo přes dvacet let), tak i tak stále (sice s trochou úprav) dokáže běžet i na těch nejnovějších počítačích, což už jenom samo o sobě svědčí o tom, jak skvělý je to systém.
XPéčka také často virtualizuji. Když už, tak ale bez
– a to právě z důvodu té bezpečnosti. Často si to totiž lidé ani neuvědomují, ale nemusíte si zrovna prohlížet nějakou stránku na internetu k tomu, aby vás někdo napadl. Stačí být pouze připojený k síti. A to je na tom pro mnoho lidí možná to nejděsivější...Pokud se někdo z vás trochu více zajímá o to, jak operační systémy Windows fungují na pozadí, tak si může svůj Windows předělat tak, aby se choval a vypadal stejně, jako Windows XP, ale musí počítat i s tím, že s každou větší aktualizací systému hrozí riziko, že se mu jeho nový vzhled může rozsypat.
Nedávno jsem se v XPéčkách zkoušel, se svým testovacím účtem, přihlásit na Alíka, a vše fungovalo tak, jak má (což se o některých jiných webových stránkách už moc říci nedá).
Je vidět, že –MM– a druhý, údajně tajný, vývojář odvádějí skvělou práci v zájmu zachování zpětné kompatibility, a to i se staršími webovými prohlížeči.
Měl jsem to doma ještě v roce 2003 a pak taky v roce 2008 v práci. Od té doby jsem to neviděl.
Na XP nebo 7 už dnes skoro nic nespustí.
XP by se hodilo jen na hraní hodně starých her a ani by tam nebylo to bezpečnostní riziko
Myslím si, že cokoliv do Windows 10 (dejme tomu Windows 7) je už velmi zastaralé. = XP není výjimkou, nepamatuji se, že bych ho kdy měl
Pokud se vám v XP líbí ten kopec, tak ta růže ve Windows 11 je hezčí. (Podle mne.) A ten kopec by tam dát také nebyl zase takový problém.
No nevím kdo ho ještě používá, ale to už musí být dávno počítačová prehistorie. Jakože nic proti němu, ale bohužel doba již pokročila dál a Windows XP již nemá žádnou podporu a jejich používání je pouze na vlastní nebezpečí
Pamatujete si ještě na Rover The Dog, Merlin, Courtney a Earl? A vzpomenete si ještě na jejich jména v češtině?
Týnek:
„Aha, já myslel že to funguje stejně jednoduše jako dualboot 7 a 10. V čem tam je vůbec problém?“
Ačkoliv to možná není na první pohled zcela zřejmé, tak operační systémy Windows XP a Windows 10 se od sebe v mnohých věcech podstatně liší.
Operační systém Windows 10 například používá úplně nový proces zavádění operačního systému, který byl představený spolu s operačním systémem Windows Vista.
Windows XP používá zavaděč operačního systému NTLDR (NT LoaDeR) a konfigurační soubor zavaděče BOOT.INI, zatímco operační systémy, počínaje Windows Vista a výš, používají zavaděč operačního systému BOOTMGR (Windows BOOT ManaGeR) a konfigurační soubor zavaděče BCD (Boot Configuration Data).
„Já bych to udělal tak, že bych na jeden disk instaloval xp, pak jej odpojil, na druhý dát 10 a pak oba připojit a v biosu si vždy nastavit z čeho se má bootovat, to by mohlo fungovat. Oba systémy by se neměly ani vidět“
Tak to zrovna není moc optimální řešení. Představ si, že to takhle děláš pro někoho, kdo počítačům vůbec nerozumí. Ty mu ukážeš, jak tímto způsobem přepínat mezi nainstalovanými operačními systémy a necháš ho, ať to po tobě pod tvým dohledem zopakuje. On to tak i udělá a ty spokojeně odejdeš domů. Jenže ve chvíli, kdy se za tebou zavřou dveře, to zapomene.
Buďto mu to přijde blbý a bude se za to stydět, nebo ti kvůli tomu nebude chtít zbytečně volat a nebo si i třeba bude myslet, že to zvládne sám, a tak se začne hrabat v nástroji nastavení/konfigurace systému BIOS/UEFI a asi už víš, jak taková věc skončí – černá obrazovka smrti a to ještě v tom lepším případě. A druhý den jsi u něj zase.
Není tak lepší nakonfigurovat zavaděč tak, aby v něm šlo (snadno) přepínat mezi nainstalovanými operačními systémy, nehledě na to, na jakém disku či oddílu se nacházejí?
Ale to je jenom taková malá rada do praxe, pokud budeš chtít být expertem v oblasti instalace operačních systémů, což si myslím, že chtít budeš.
„Asi že 10 používají GPT a to xp neumí.“
To ani tak ne, není jediný důvod aby operační systém Windows 10 používal tabulku oddílů GUID. Jediné co je potřeba správně nastavit je systém UEFI.
Spíše je problém v tom, že operační systém Windows XP standardně nepodporuje AHCI režim pro komunikaci SATA rozhraní, tím pádem instalační program operačního systému nerozpozná žádné disky. To však ale lze také vyřešit. Pak se setkáš i s takovou tou legendární otázkou, který operační systém nainstalovat jako první?
A ještě taková malá rada nakonec. Před tím, než se do něčeho takového pustíš, tak je dobré si vzít tužku a papír a celý proces zavádění, včetně logického rozložení disku/disků, si předem nakreslit.
Aha, já myslel že to funguje stejně jednoduše jako dualboot 7 a 10. V čem tam je vůbec problém?
Asi že 10 používají GPT a to xp neumí.
Já bych to udělal tak, že bych na jeden disk instaloval xp, pak jej odpojil, na druhý dát 10 a pak oba připojit a v biosu si vždy nastavit z čeho se má bootovat, to by mohlo fungovat. Oba systémy by se neměly ani vidět
Týnek:
Tak zrovna dual-boot operačního systému WXP a W10 je dost složitá věc, na jejíž cestě k jejímu dosažení čeká na uživatele mnoho nástrah a nebezpečí a i jen jedna jediná malá chyba může mít ve výsledku až katastrofální důsledky.
Pokud někdo chce mít dual-boot s operačním systémem WXP a W10, tak doporučuji požádat o pomoc nějakého odborníka na instalaci operačních systémů.
Pro běžné uživatele proto doporučuji virtualizaci, protože s ní se toho nedá až zas tak tolik zkazit.
Kdo má starý počítač (třeba 3.generace Intelu) , tak si může instalovat xp i 10 současně a vždy si při zapnutí počítače vybere, to je lepší v některých věcech než virtuál, kde ne všechno funguje
Týnek:
Windows Virtual PC je dostupný pouze pro operační systém W7 ve všech jeho edicích až na edici Starter.
Balíček XPM je dostupný pouze pro operační systém W7 v edicích Professional, Enterprise a nebo Ultimate.
Hostovaný hypervizor druhého typu, Windows Virtual PC, byl ve W2K8 serveru nahrazen nativním hypervizorem prvního typu Windows Server Virtualization, dnes spíše známým pod jménem Hyper-V.
Jenom taková zajímavost pro uživatele, kteří používají operační systém W7 v edici Professional, Enterprise a nebo Ultimate.
Tito uživatelé mohou využít balíček XPM (Windows XP Mode), který obsahuje již předinstalovanou a licencovanou kopii operačního systému WXP spolu s třetím servisním balíčkem, běžící v hostovaném hypervizoru druhého typu Windows Virtual PC 7.
XPM také mimo jiné umožňuje spouštět programy a hry v prostředí virtualizovaného operačního systému WXP a přistupovat k nim přímo z operačního systému W7 pomocí protokolu RDP (Remote Desktop Protocol), například pomocí zástupce na ploše.
Podpora hardwarové virtualizace výhodou.
XP na virtuálu rozhodně užitečný je, já ho s virtuálem používám na některý software, který mi na něm prostě běhá nejlépe.
Operační systém WXP není nebezpečný, nebezpeční jsou jeho uživatelé. Pokud nebudete chodit na nebezpečné webové stránky a nebudete stahovat nebezpečné věci (což ale platí obecně pro všechny operační systémy), tak se vám nemůže nic stát.
Osobně používám WXP už víc jak 10 let a s žádným virem jsem se za tu dobu sám nesetkal, což o něčem svědčí.
předchozí | 1234 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 20. srpna 2018 v 8:43
- Založil:
- al-maty
- Obsahuje:
- ~ 100 příspěvků
- Moderátor:
- al-maty
(kulisák)