Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Používáte ještě operační systém Windows XP?

    Nový příspěvek:

    Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

    Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

    Prodleva 3 měsíce.
    Příspěvek z 19. února v 17:27, upravený po 5 minutách.
    Tux v něm napsal:

    Týnek:

    „Aha, já myslel že to funguje stejně jednoduše jako dualboot 7 a 10. V čem tam je vůbec problém?“

    Ačkoliv to možná není na první pohled zcela zřejmé, tak operační systémy Windows XP a Windows 10 se od sebe v mnohých věcech podstatně liší.

    Operační systém Windows 10 například používá úplně nový proces zavádění operačního systému, který byl představený spolu s operačním systémem Windows Vista.

    Windows XP používá zavaděč operačního systému NTLDR (NT LoaDeR) a konfigurační soubor zavaděče BOOT.INI, zatímco operační systémy, počínaje Windows Vista a výš, používají zavaděč operačního systému BOOTMGR (Windows BOOT ManaGeR) a konfigurační soubor zavaděče BCD (Boot Configuration Data).


    „Já bych to udělal tak, že bych na jeden disk instaloval xp, pak jej odpojil, na druhý dát 10 a pak oba připojit a v biosu si vždy nastavit z čeho se má bootovat, to by mohlo fungovat. Oba systémy by se neměly ani vidět“

    Tak to zrovna není moc optimální řešení. Představ si, že to takhle děláš pro někoho, kdo počítačům vůbec nerozumí. Ty mu ukážeš, jak tímto způsobem přepínat mezi nainstalovanými operačními systémy a necháš ho, ať to po tobě pod tvým dohledem zopakuje. On to tak i udělá a ty spokojeně odejdeš domů. Jenže ve chvíli, kdy se za tebou zavřou dveře, to zapomene.

    Buďto mu to přijde blbý a bude se za to stydět, nebo ti kvůli tomu nebude chtít zbytečně volat a nebo si i třeba bude myslet, že to zvládne sám, a tak se začne hrabat v nástroji nastavení/konfigurace systému BIOS/UEFI a asi už víš, jak taková věc skončí – černá obrazovka smrti a to ještě v tom lepším případě. A druhý den jsi u něj zase. :-)

    Není tak lepší nakonfigurovat zavaděč tak, aby v něm šlo (snadno) přepínat mezi nainstalovanými operačními systémy, nehledě na to, na jakém disku či oddílu se nacházejí? ;-)

    Ale to je jenom taková malá rada do praxe, pokud budeš chtít být expertem v oblasti instalace operačních systémů, což si myslím, že chtít budeš. :-)


    „Asi že 10 používají GPT a to xp neumí.“

    To ani tak ne, není jediný důvod aby operační systém Windows 10 používal tabulku oddílů GUID. Jediné co je potřeba správně nastavit je systém UEFI.

    Spíše je problém v tom, že operační systém Windows XP standardně nepodporuje AHCI režim pro komunikaci SATA rozhraní, tím pádem instalační program operačního systému nerozpozná žádné disky. To však ale lze také vyřešit. Pak se setkáš i s takovou tou legendární otázkou, který operační systém nainstalovat jako první? ;-)


    A ještě taková malá rada nakonec. Před tím, než se do něčeho takového pustíš, tak je dobré si vzít tužku a papír a celý proces zavádění, včetně logického rozložení disku/disků, si předem nakreslit. :-)

    Příspěvek z 19. února ve 14:15, upravený po 7 minutách.
    Týnek v něm napsal:

    Aha, já myslel že to funguje stejně jednoduše jako dualboot 7 a 10. V čem tam je vůbec problém?
    Asi že 10 používají GPT a to xp neumí.
    Já bych to udělal tak, že bych na jeden disk instaloval xp, pak jej odpojil, na druhý dát 10 a pak oba připojit a v biosu si vždy nastavit z čeho se má bootovat, to by mohlo fungovat. Oba systémy by se neměly ani vidět

    Příspěvek z 19. února ve 14:03.
    Tux v něm napsal:

    Týnek:

    Tak zrovna dual-boot operačního systému WXP a W10 je dost složitá věc, na jejíž cestě k jejímu dosažení čeká na uživatele mnoho nástrah a nebezpečí a i jen jedna jediná malá chyba může mít ve výsledku až katastrofální důsledky.

    Pokud někdo chce mít dual-boot s operačním systémem WXP a W10, tak doporučuji požádat o pomoc nějakého odborníka na instalaci operačních systémů.

    Pro běžné uživatele proto doporučuji virtualizaci, protože s ní se toho nedá až zas tak tolik zkazit.

    Příspěvek z 19. února ve 13:40.
    Týnek v něm napsal:

    Kdo má starý počítač (třeba 3.generace Intelu) , tak si může instalovat xp i 10 současně a vždy si při zapnutí počítače vybere, to je lepší v některých věcech než virtuál, kde ne všechno funguje O=

    Příspěvek z 19. února v 10:40.
    Annetta v něm napsala:

    Já jsem nikdy neměla windows xp,ale měl ho můj děda.

    Příspěvek z 18. února ve 21:22.
    Tux v něm napsal:

    Týnek:

    Windows Virtual PC je dostupný pouze pro operační systém W7 ve všech jeho edicích až na edici Starter.

    Balíček XPM je dostupný pouze pro operační systém W7 v edicích Professional, Enterprise a nebo Ultimate.

    Hostovaný hypervizor druhého typu, Windows Virtual PC, byl ve W2K8 serveru nahrazen nativním hypervizorem prvního typu Windows Server Virtualization, dnes spíše známým pod jménem Hyper-V.

    Příspěvek z 18. února ve 21:02.
    Týnek v něm napsal:

    Není to i ve Windows 10? Zdá se mi, že jsem něco takového slyšel.

    Příspěvek z 18. února ve 20:30.
    Tux v něm napsal:

    Jenom taková zajímavost pro uživatele, kteří používají operační systém W7 v edici Professional, Enterprise a nebo Ultimate.

    Tito uživatelé mohou využít balíček XPM (Windows XP Mode), který obsahuje již předinstalovanou a licencovanou kopii operačního systému WXP spolu s třetím servisním balíčkem, běžící v hostovaném hypervizoru druhého typu Windows Virtual PC 7.

    XPM také mimo jiné umožňuje spouštět programy a hry v prostředí virtualizovaného operačního systému WXP a přistupovat k nim přímo z operačního systému W7 pomocí protokolu RDP (Remote Desktop Protocol), například pomocí zástupce na ploše.

    Podpora hardwarové virtualizace výhodou.

    Příspěvek z 18. února v 19:24.
    Morell v něm napsala:

    XP na virtuálu rozhodně užitečný je, já ho s virtuálem používám na některý software, který mi na něm prostě běhá nejlépe.

    Příspěvek z 18. února v 19:21.
    Tux v něm napsal:

    Operační systém WXP není nebezpečný, nebezpeční jsou jeho uživatelé. Pokud nebudete chodit na nebezpečné webové stránky a nebudete stahovat nebezpečné věci (což ale platí obecně pro všechny operační systémy), tak se vám nemůže nic stát.

    Osobně používám WXP už víc jak 10 let a s žádným virem jsem se za tu dobu sám nesetkal, což o něčem svědčí.

    Příspěvek z 18. února v 18:27.
    FuFuF v něm napsal:

    Já nemám ani Windows 1:-D

    Příspěvek z 18. února v 16:25.
    Týnek v něm napsal:

    Xp není nebezpečný když není na internetu

    Příspěvek z 18. února v 16:09.
    benjio v něm napsal:

    Ne, je velice nebezpečný. Ale je to furt můj nejoblíbenější systém.

    Prodleva měsíc.
    Příspěvek z 19. ledna v 19:23.
    Tux v něm napsal:

    Týnek:

    „Jo to se dá čekat, že takový systém co z 10 udělá xp nebude na běžné použití, protože určitě tam budou chyby ve fungování...“

    To záleží na tom, kdo takový program napíše. Pokud to ten člověk umí, tak na funkčnost operačního systému by to nemělo mít skoro žádný vliv (přeci jenom se jedná pouze o změnu vzhledu operačního systému a ničeho jiného).

    Pokud by však šlo i o změnu samotných programů operačního systému Windows, tak tam už bych se trochu obával funkcionality daných programů. Zvláště v případě, pokud by byly přenesené z operačního systému WinV/7, protože tam by se kromě samotných programů museli přenést ještě i další věci. V případě WinXP by však neměl být skoro žádný problém.


    „To mě dlouho zajímalo, jestli třeba calc.exe z win 7 by fungovala v xp a tak asi funguje.“

    Ne, calc.exe přenesená z operačního systému WinV/7 by v operačním systému WinXP standardně nefungovala. Zpravidla totiž nelze snadno přenášet programy z novějších operačních systémů do starších operačních systémů.

    Obzvláště by pak byl problém u Win8/8.1, Win10 a Win11, protože tam už se většinou zpravidla nejedná o klasické Win32 aplikace, ale o UWP (Universal Windows Platform) aplikace, což je technologie, která byla vyvinuta až dlouhou dobu po vydání XPéček, Vist a Sedmiček.

    * Také si je ale třeba dávat pozor i na n-bitové verze daných programů a operačních systémů.


    „Myslím ale že třeba správce úloh by rozhodně nefungoval, protože by jádro z xp mu nedávalo všechny data co potřebuje.“

    Tady platí to samé, jako s tou kalkulačkou. taskmgr.exe přenesený z operačního systému WinXP by v novějších operačních systémech Windows fungoval (ovšem pouze s omezenými funkcemi). Obráceně, už ale zase ne.


    Ale jenom tak pro zajímavost, tady máš důkaz, že to doopravdy funguje. Na snímku je vidět jedna a ta samá kalkulačka, běžící ve třech různých operačních systémech Windows (WinXP, Win7 a Win10).

    Příspěvek z 18. ledna v 15:06.
    Týnek v něm napsal:

    Jo to se dá čekat, že takový systém co z 10 udělá xp nebude na běžné použití, protože určitě tam budou chyby ve fungování, ale je to zajímavé. Že to není jen změna vzhledu ale i samotných programů. To mě dlouho zajímalo, jestli třeba calc.exe z win 7 by fungovala v xp a tak asi funguje. Myslím ale že třeba správce úloh by rozhodně nefungoval, protože by jádro z xp mu nedávalo všechny data co potřebuje.

    Příspěvek z 17. ledna ve 22:22.
    Tux v něm napsal:

    Týnek:

    Ano, takové programy skutečně existují, a často je lze také nalézt na internetové stránce DeviantArt, což však není stránka programátorů (jak si mnoho lidí mylně myslí), ale především stránka umělců.

    Ve chvíli, kdy nějaký takový program přepíše dynamicky linkované knihovny operačního systému Windows (a nebo i další věci) svými vlastními a upravenými, tak většinou už není žádná možnost snadného návratu, a protože to není stránka programátorů, ale umělců, tak ve většině případů také daný program nefunguje přesně podle očekávání koncového uživatele, a já to pak vždy musím pracně opravovat. :D

    Ale teď jenom tak pro zajímavost, když vyšel operační systém W11, tak jsem například napsal program, který snadno dokázal vrátit nějaké z mnoha jeho odebraných funkcí hlavního panelu, jako například možnost umístit si ho na jinou pozici na obrazovce, než k dolnímu okraji. Tak, jak jsme byli zvyklí u předešlých operačních systémů Windows. Dnes už je však tento program dávno outdated, stejně, jako i ostatní z mých programů v té době napsaných...

    Příspěvek z 17. ledna ve 14:14.
    Týnek v něm napsal:

    Tux: Já viděl na YouTube jak někdo do win 10 dal všechny aplikace z xp, průzkumník, kalkulačku a tak a vypadalo to všechno jako xp.

    Prodleva 4 měsíce.
    Příspěvek z 29. srpna 2022 v 17:17.
    Tux v něm napsal:

    Možná bych ještě zmínil, že jsem kdysi pracoval na programu, který dokázal vzhledově přeměnit Windows 10 na Windows XP! ;-)

    Příspěvek z 29. srpna 2022 v 16:49.
    Tux v něm napsal:

    Ano, stále ho používám na jednom starším notebooku a jako jeden z operačních systémů na stolním počítači. Však je to také jeden z mých nejoblíbenějších operačních systémů. :-)

    Prodleva 9 měsíců.
    Příspěvek z 20. listopadu 2021 v 18:15, upravený vzápětí.
    VerFan v něm napsala:

    Nemám a už ani nechci, měla jsem dlouho a pak mě už nebavilo.

    GreefMan v něm napsal:

    U těch licencí bacha, pokud to chcete takto, tak to funguje jen Windows 7 a nahoru - tedy nejde si koupit licenci na XP/Vista a aktivovat s tím Windows 11.

    Prodleva 7 dní.
    JáJá1 v něm napsal:

    Ono možná to dobré je, ale na starém PC, ale jako staré už to koupit je blbost.

    Lacko5 v něm napsal:

    Hogo a JáJá1: Ale stejně se mi líbí ta plocha nebo zvuk při zapínání / vypínání počítače víc než na jiných verzích. :-D

    Ale na druhém počítači už mám Windows 10. :-D

    janharper124 v něm napsal:

    Hogoušeku, dík za radu ;-)

    Hogo v něm napsal:

    Origo licence na Windows 11 stojí víc, než kvalitní bezdrátová sluchátka, do toho bych nešel… když už chceš instalovat Windows, viděl bych hezčí cestu koupit licenci na starší modely, kód pořád platí.

    Příspěvek z 12. listopadu 2021 v 7:23.
    JáJá1 v něm napsal:

    Proč kupovat starý nepodporovaný systém? Kup si raději Windows 10 (ale ještě líp 11).

    Příspěvek z 12. listopadu 2021 v 6:55.
    Hogo v něm napsal:

    Je to kravina, utratíš prachy zbytečně za starý operační systém… nainstaluj tam nějaký pěkný Linux. :D

    Lacko5 v něm napsal:

    Na jednom mém počítači ještě ano. :-D

    Prodleva 5 dní.
    janharper124 v něm napsal:

    Já mám plán, že až se do rodiny koupí nový PC tak si tam dám XP, pokud je to kravina, za včasu mi to vymluvte :-D

    Prodleva 3 měsíce.
    Příspěvek z 20. července 2021 ve 12:15, upravený po 16 minutách.
    JáJá1 v něm napsal:

    Nevidím důvod použití starého pomalého systému, když tu jsou dobré 10 a pro některé počítače/notebooky bude (na zkoušku už je) ještě lepší Windows 11.

    Statistika…