Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Povinná četba

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 4. listopadu 2019 v 19:56.
  Penubra v něm napsala:

  My máme mít každý měsíc čtenářský deník o nějaké knize.

  Příspěvek z 4. listopadu 2019 v 18:20.
  Lacko5 v něm napsal:

  My to děláme každý školní rok.
  Zrovna dnes jsem dělal zápis o knize. :-)

  Příspěvek z 4. listopadu 2019 v 18:09.
  Rokio v něm napsal:

  Já jsem měl povinnou četbu pouze na 1. stupni ZŠ. Musel jsem přečíst jednu knihu za měsíc.

  Na OA jsem měl pouze četbu k maturitě.

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 20:58.
  magdička8 v něm napsala:

  Mám to stwjně jako fiska1
  a teď musím čist už zase skáču přes kaluže

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 20:21.
  Kopčem v něm napsal:

  al-maty:Čuk a Gek je hezkej,mě se to líbí

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 v 19:44.
  fiska1 v něm napsala:

  Tak jsme to měli v 5. třídě. Teď přibližně každý měsíc musime přečíst danou knížku a ve stanovený datum z toho pak píšeme test + si všechny knížky musíme zapisovat do čtenářského deníku.

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 v 17:01.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  My máme seznam doporučené četby a odtamtud si musíme vybrat několik knížek.

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 v 15:45.
  Terka488 v něm napsala:

  Já jsem teď nastoupila na školu knihovnickou. Je to síla, ale protože jsem milovník knih, vůbec mi to nevadí. Taky jsem psala svůj úplně první zápis do čtenářského deníku. Měli jste někdo jako povinnou četbu (my to máme k branému tématu na seminárku) Sinuheta? Popřípadě líbil se Vám? Myslím tím Sinuheta od Zamarovského

  Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 12:13.
  JáJá1 v něm napsal:

  My máme taky povinnou četbu, nebo spíše doporučenou k maturitě a je toho hodně.:-|

  Příspěvek z 30. prosince 2018 ve 21:08.
  al-maty v něm napsal:

  Co je na knize Čuk a Gek špatného?

  Příspěvek z 29. prosince 2018 v 6:32.
  verbum v něm napsal:

  Joo vy to mate jeste dobré.
  My cetli odvážnou školačku a nebo Čuk a Ģek. To byla síla...
  Nemyslím si, že by povinna četba byla špatná. Je je na učiteli jake knizky da k výběru... já to štěstí moc neměl na dobrou učitelku Českého jazyka.
  me zachránil, az Foglar... nebot knizky jsem do te doby nesnášel.

  Příspěvek z 29. prosince 2018 v 1:22.
  Nikky17 v něm napsala:

  Povinou četbu fakt nesnáším
  Víc bych uznala vlastní výběr ale povinna četba je prostě povinná:-D
  Za jeden školní rok se musí u nás přečíst 10 povinný četeb

  Příspěvek z 28. prosince 2018 ve 22:28.
  lékařský v něm napsal:

  Já jsem měl taky Kytici. Klidně pomůžu jestli chceš.

  Příspěvek z 28. prosince 2018 ve 22:18.
  JojoLady v něm napsala:

  Já mám Kytici.A potřebuji pomoc...
  A co vy?

  Příspěvek z 11. července 2018 ve 12:09.
  lékařský v něm napsal:

  Důležité

  Příspěvek z 10. července 2018 v 19:47.
  aneta1621 v něm napsala:

  Už se mě dávno netýká. ;)

  Příspěvek z 10. července 2018 ve 14:22.
  Anael07 v něm napsala:

  Myslím, že povinná četba má smysl, ale záleží samozřejmě na učitelích, jak si vše nastaví.
  Když jsem chodila na základní školu, povinnou četbu jsme neměli. Ta přišla až na gymnáziu. Některé knihy pro mě byly zajímavější než jiné, ale zásadní pro mě bylo, že jsem se dostala ke knihám, které se dnes označují jako klasiky. Na vysoké škole jsme museli číst hodně, a to hlavně české autory. Jelikož jsem už nyní vystudovaná učitelka češtiny a dějepisu, mám načteno dost.
  Když se na to dívám z pozice učitele, tak samozřejmě chci, aby děti četly. Ale nenutím je číst knihy, které jim četbu znechutí. Třeba v šesté třídě mají žáci na výběr z cca 30 knih. Za pololetí si vyberou 2 knihy z doporučené četby a 2 knihy si vyberou sami.
  Snažím se, aby byl seznam knih zajímavý a děti nalákal, takže jim do četby zařazuji i např. fantasy - Harryho Pottera, Eragona, Hobita, Pána prstenů, pak YA literaturu atd.
  Naštěstí nám vedení školy vychází vstříc jak se čtenářskými dílnami, tak i s knihovnou, kterou neustále doplňujeme o aktuální knihy.
  Myslím tedy, že povinná četba má smysl, někoho ke čtení přivede. Ale vždycky budou děti, které čtení bavit nebude. A s tím už pak nehnou ani sebezajímavější knížky.

  Příspěvek z 27. června 2018 v 18:00.
  citronelinka v něm napsala:

  My máme na vyšším gymnáziu také povinnou četbu, ale čtenářský deník nepíšeme. To ale závisí profesor od profesora. Ten náš nás od prváku zkouší několikrát ročně ústně jako u maturity, vždy před zkoušením mu odevzdáme seznam knih, který se po každém zkoušení navyšuje (ty bereme z kánonu k maturitě, který je opravdu rozsáhlý a každý si tam dokáže alespoň těch 20 knih najít) a on nějakou vybere. Tento systém mi vyhovuje. Na základní škole jsem nesnášela psaní čtenářáků, navíc se teď učíme mluvit o svých myšlenkách, názorech, smysluplně a k věci. A profesor z toho mnohem lépe pozná, zda dotyčný knihu opravdu četl. To, že se tím připravujeme k maturitě je pro mě druhotné.

  Systém, který určuje, že kniha má mít určitý počet stran a pak na tom nezáleží je zajímavý, ale upřímně s ním moc nesouhlasím. Počet stran ještě neznamená, že dílo, které si student vybere je dost kvalitní. Já bych byla mnohem radši, kdyby mi někdo v šesté třídě řekl, že ty knihy ze seznamu četby nečtu proto, že musím, ale proto, že jsou něčím významné a čím a pak nás nechali utvořit si na ně vlastní názor. Třeba by mi pak povinná četba neznechutila čtení ještě na pár let po dokončení základky.

  Příspěvek z 27. června 2018 v 17:10.
  SVETLO v něm napsal:

  Povinná četba je podle mě blbost, některým žákům to čtení učitelé naprosto znechutí, když je nutí do knížek, které některým zkrátka nesednou. Souhlasím s tím, co tu nadhodila Half-BloodPrincess. Ustanovil bych nějaké podmínky, které ta kniha musí splňovat, aby se předešlo tomu, že si žáci budou vybírat četbu typu Deník malého poseroutky, ale volbu bych nechal na žákovi.. Takhle to funguje u nás. Každou druhý měsíc si musíme vypracovat menší referát na libovolnou knihu, která ale musí mít určitý počet stran a musí odpovídat naší věkové kategorii, a pak to odevzdáme učitelce.

  Příspěvek z 27. června 2018 v 6:42.
  anulinka396 v něm napsala:

  Nás se to týká uz druhým rokem

  Příspěvek z 26. června 2018 ve 23:14.
  iva-ribana v něm napsala:

  Náš pan třídní celkem striktně trval na termínu „doporučená četba“, ale když si to člověk nepřečte, je v průšvihu :-). Mě osobně přivedla školní literatura až ke čtení poezie. Kdybyste mi ještě v půlce druhéh ročníku řekli, že si někdy půjdu dobrovolně půjčit básničky, asi bych si ťukala na čelo. A pak mi najednou došlo, že poezie je fajn. Moc se mi líbí třeba básně od Paula Verlaina a můj největší oblíbenec je Konstatntin Biebl. A Romanci pro křídlovku od Františka Hrubína jsem přečetla dvakrát za sebou a ještě jednou k tomu, ta je přímo úžasná.

  Příspěvek z 31. března 2018 ve 20:10.
  Half-BloodPrincess v něm napsala:

  Já třeba nejsem zastáncem povinné četby v takovém stylu, jako je nyní. Nevím, jestli to tak na nějaké škole třeba není, ale my máme od šesté třídy zadané knihy, které prostě přečíst musíme. Někdy jsou až zbytečně dětské, ale jindy mi připadají zase moc složité (minimálně pro nečtenáře). Myslím si, že by bylo mnohem lepší zadat kritéria (např. kniha, která má minimálně tři sta stran, bez obrázků, český autor), ale knihu už by si žák vybral sám. Jde mi totiž hlavně o to, že povinná četba by měla dítě ke čtení dovést tím, že ono samo bude chtít číst, nutit ho do toho není řešení. Pokud totiž žák knihu číst nechce, stejně si ji nepřečte, ale zkopíruje zápis z internetu.

  Příspěvek z 26. března 2018 ve 14:16.
  FriedKitten v něm napsal:

  Jsem v půlce knihy Válka s mloky a můžu jen doporučit. Děj se nijak zdlouhavě netáhne a pro mě je to celkem napínavé. Až na některé názvy...u nich nevím, jak je mám občas přečíst. Ale stále v tom nevidím ten hlubší smysl, kterým chtěl autor poukázat na nacismus nebo co

  Příspěvek z 28. ledna 2018 v 16:45.
  Emilinecka v něm napsala:

  Nás zatím taky ne :-) .

  Příspěvek z 28. ledna 2018 ve 12:53.
  SVETLO v něm napsal:

  Já jsem tak rád, že nás zatím ve škole do povinné četby nenutí!

  Příspěvek z 28. ledna 2018 v 10:10.
  a_u v něm napsala:

  Jsem ve druháku a už nás taky začínají „strašit“ s maturitou a knížkami pro ni určitou. Teď v doporučené četbě máme, co si tak vybavuju, Kytici, četli jsme Havrana, Jáma a kyvadlo a Černého kocoura od Poa (doufám, že to jméno mám dobře napsané, jinak by to tady byl trapas:D), rozebírali jsme Evžena Oněgina, Chrám Matky boží v Paříži...
  V hodinách češtiny ale děláme přesně to, o čem tady psali klobáska a Češtinář - systematicky rozebíráme jedno dílo za druhým, pořád stejně, epiteton, personifikace, apostrofa... chápu, že se to u maturity u nás vyžaduje, ale já bych si třeba i někdy ráda popovídala konkrétněji třeba o „poslání“ toho díla nebo jak bych to řekla:D
  Mně literatura vždycky hrozně bavila, hlavně díla o druhé světové, na druhém stupni ZŠ jsme totiž měli úplně perfektní učitelku, která to uměla naučit úplně skvostně...díky ní mám základy a ponětí o literárních dílech, o kterých mí současní spolužáci v životě neslyšeli...♥

  Příspěvek z 21. ledna 2018 v 11:36.
  FriedKitten v něm napsal:

  Jojo, obor sociální činnost. Je to zaměřeno na charitu, školku, asistence pedagoga, pomoc v domovech důchodců, v nemocnicích, zvláštních školách, domovech pro matky v tísni, domovy dětí, tábory a mnoho dalšího:) sice je to něco, co v budoucnu dělat úplně nechci, ale je to hodně zajímavá zkušenost. :-) Náš třídní je psycholog, takže během chvilky při adaptacnim kurzu v různých aktivitách až děsivě rychle odhadl naši povahu :-c. Můžu maturovat z psychologie, sociální politiky, pedagogiky a už nevím z čeho dalšího :->

  Příspěvek z 21. ledna 2018 v 11:26.
  aniusia v něm napsala:

  FriedKitten, ty chodíš na pedagogicky zaměřenou střední? :) Četla jsem už pár takových, velmi se mi líbilo "Kresba, jako nástroj poznání dítěte". Potřebuji seznam literatury k přijímacímu řízení na PedF UK (učitelství pro 1. st. ZŠ), ale zatím mám spíše načteno, co se týče předškolní pedagogiky a speciální pedagogiky :/

  Jen mě napadlo, kdyby někdo znal něco zajímavého :)

  Příspěvek z 21. ledna 2018 v 9:29.
  FriedKitten v něm napsal:

  No, tak my máme jen učebnici pedagogiky a psychologii od příštího roku. Neříkám, že je špatná, ale asi to není to, co hledáš :-| Ucitel nam doporucil ledatak nějaké slovníky, ale to je vše. Ale ve velkých knihkupectví např. v Olympii měli zajímavé knížky o psychologii a chování člověka. Asi ti jen doporučim se na nějakou podívat na netu a přečíst recenze :/ :-)

  Příspěvek z 21. ledna 2018 v 7:35.
  aniusia v něm napsala:

  Já Malého Prince četla celkem třikrát - česky, polsky a v originále (francouzsky) a pokaždé jsem objevila nové souvislosti, nové myšlenky. Mám velmi ráda tuto knížku :)

  Jinak, dokázal by někdo doporučit nějakou pedagogicko-psychologickou literaturu?

  Kdo si nástěnku oblíbil?