Styl knih

Nástěnku založila dne 13. února, je nezařazená a obsahuje 21 příspěvků.

Nový příspěvek:

Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.

Příspěvek z 15. února v 19:33.
Colossus v něm napsal:

Nu dobrá, tak v tomto máš nejspíš pravdu.

Ano, myslím přesně toto. Člověk by se měl podívat na celou historii ze všech stran, a pochopit, proč se to stalo.

Dobře

Příspěvek z 15. února v 19:03.
al-maty v něm napsal:

Tak knihy, které jsi zmiňoval, se přece podobných faktografických chyb nedopouštějí.

Tím jádrem máš na mysli přesně co? Porážku Německa v 1. světové válce, následné devastující reparace (Versailleská smlouva) nebo hospodářskou krizi?

Jelikož se stále částečně držíme u tématiky knih, novou nástěnku bych kvůli tomu nezakládal.

Příspěvek z 15. února v 18:28.
Colossus v něm napsal:

Ale očekávám, že kniha bude mít základy historie v sobě. Pokud mi bude křeček tvrdit že postavil Karlův most a děj se odehrává v 14.století, tak to bude beletrie k ničemu, bude to pohádka.
Ano, nacismus se opíral o násilí z většiny, ale to jádro, proč to bylo, je neřečeno.
P.S. nemám o tom založit nástěnku, ať neobtěžujeme ostatní ?

Příspěvek z 15. února v 15:28.
al-maty v něm napsal:

On je ale rozdíl mezi beletrií a odbornou (historickou) literaturou. Od beletrie nemůžeš očekávat, že ti vysvětlí všechny historické souvislosti.

Co se týká holocaustu, tak bezpochyby tam hrálo zlo významnou roli. Nacistická ideologie obratně využívala zla, které v sobě měli lidé ukryté uvnitř. Zaměřovala jejich hněv, zlost a nenávist na uměle vytvořeného nepřítele, jímž byli především Židé.

Příspěvek z 15. února v 11:17.
Colossus v něm napsal:

No jo, mě je těžké uspokojit, buď je všeho málo nebo příliš.:-) To o té historické nepřesnosti - právě ty knihy pro děti nedodávají důležité informace. Z oněch knih vyplývá " nacisti zabíjeli židy, protože byli zlí " a dál není uvedeno nic dalšího. Člověk se nedozví proč byla genocida, ale nejspíše to bylo, protože " zlí němci chtěli zabít všechny ". Jak říkám, zajímám se o historii 20. Století a je těžké mě uspokojit:-)

Příspěvek z 15. února v 11:07.
al-maty v něm napsal:

Nejsem si vědom toho, že by nacistické zločiny byly obecně v knihách či filmech až příliš zveličovány. Spíše jsem si všiml třeba u válečných filmů, že často zveličují bojové schopnosti partyzánů/sovětských/amerických vojáků, zatímco Němci jsou koseni bez špetky odporu. V průběhu posledních pár dnů jsem zhlédl dva filmy, které popisují atentát na R. Heydricha a následný boj v chrámu svatých Cyrila a Metoděje - Anthoropid a Smrtihlav. V obou dvou filmech je ukázáno, jak odbojáři stihnout před svou smrtí zlikvidovat velké množství příslušníků SS a Gestapa, zatímco ve skutečnosti parašutisté nezabili ani jednoho, pouze dva lehce zranili.

Příspěvek z 15. února v 10:50.
Colossus v něm napsal:

Pokud je vše realisticky a pravdivě znázorněno, tak mi to nevadí a tyto knihy mám rád. Ale pokud to nějaká knížka příliš, až přespříliš zveličí, TAK to může vytvářet předsudky.

Příspěvek z 15. února v 10:40.
al-maty v něm napsal:

Bezpochyby byly mezi nacisty i bílé vrány, které díky svému postavení pomohly perzekvovaným osobám, ale jak dobře víš, jednalo se o vzácné výjimky. Přesto se na ně nezapomnělo, mnoho takových příběhů je zpodobněno v literatuře i ve filmu, viz. Oskar Schindler, John Rabe, Wilm Hosenfeld.

Takže když kniha/film realisticky zobrazí útrapy obětí nacismu, je to špatně, protože to vytváří předsudky?

Příspěvek z 15. února v 10:10.
Colossus v něm napsal:

Souhlasím se vším co říkáš, nepopírám holokaust a nepodporuji nacistickou ideologii. Jen mi přijde že literatura vzala jen vše špatné. Například jeden dozorce SS pomohl židovi utéci z koncentračního tábora a zaplatil za to svým životem. Ale dává to smysl, vštípit dítěti to, že nacismus se nesmí NIKDY opakovat. To, že literatura vzala vše špatné je trochu ostrý obrat, chci jen poukázat že neříká zdaleka vše o válečné historii a vytváří tak předsudky. Teď bych se vrátil zpátky k žánrům knih, od goho tu ta nástěnka je:-)

Příspěvek z 15. února v 9:54.
al-maty v něm napsal:

Koncentrační tábory, nacistická brutalita, válečné zločiny SS i Wehrmachtu....to vše je historicky podložená realita. Nacismus je/byl zločinná ideologie, který má na svědomí několik milionů životů, s čím konkrétně nesouhlasíš?

Příspěvek z 15. února v 9:45.
Colossus v něm napsal:

Někdy narazím na nepřesnosti, ( teď nemohu uvést konkrétní příklad, nemám knihy u sebe ) které mě opravdu rozzuří. Knihy jako Říkali mi Leni nebo Chlapec v pruhovaném pyžamu nemají historické nepřesnosti, ale vše příliš přehánějí. Vytváří pohled dítěte na nacistu jako na satana, který chce jen zabíjet, což není historicky pravda.

Příspěvek z 15. února v 8:41.
al-maty v něm napsal:

Colossus: Já teda moc knih s touto tématikou určenou přímo dětským čtenářům neznám. Chci se pouze zeptat, jaké konkrétní historické nepřesnosti máš na mysli?

Příspěvek z 14. února v 17:27.
VikiS v něm napsala:

Jo! Tak s nímhle máš jednoznčně pravdu!

Příspěvek z 14. února v 16:22.
Colossus v něm napsal:

Nejhorší žánry knih jsou ty o koncentračích táborech a nacistickém Němcku pro děti. Mají obsah plný historických nepřesností a nutí dítěti předsudky o Německu. Pak dítě bude každého Némce označocat za nacistu, a to se mi nelíbí.

Příspěvek z 14. února ve 14:34.
VikiS v něm napsala:

Asi jo;-D

Příspěvek z 14. února ve 13:31.
Colossus v něm napsal:

Nemyslíš žánr knih ?

Příspěvek z 13. února v 19:36.
lékařský v něm napsal:

Já docela mám rád fantasy :-)

Příspěvek z 13. února v 19:21.
VikiS v něm napsala:

Já osobně mám docela ráda fantasy a J. Wilsonovou

Příspěvek z 13. února v 17:30.
paratko2323 v něm napsala:

nevím ale asi spíše dobrodružné

Příspěvek z 13. února v 17:26.
číča800 v něm napsala:

sociální romány , příběhy o dětech co mají např. problémy v rodině nebo tak , radši mám příběhy o dětech co se doopravdy mohly stát než fantasy kde jsou kouzla , ale to mi taky nevadí , někdy si to taky čtu ale jak říkám

Příspěvek z 13. února v 17:14.
VikiS v něm napsala:

Jaký máte rádi „styl" knih???

předchozí 1 další
Kdo si nástěnku oblíbil?