Technologie a inovace

Nástěnku založil morcak76 dne 6. července 2017, je nezařazená a obsahuje 34 příspěvků.

Nový příspěvek:

Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.

Příspěvek z 8. května v 7:51.
panglaq v něm napsal:

A nasadit na ně nějaké hezké hadříky a ušetřit za modelky;-):-D

Příspěvek z 8. května ve 2:19.
–MM– v něm napsal:

Proč generovat jen hlavu, když můžeme generovat i celé lidi... :->

Příspěvek z 15. března v 11:51.
číča800 v něm napsala:

8-o:-Q:-Q:-c:-$

Příspěvek z 15. března v 7:24.
panglaq v něm napsal:

:-Q:-$:-c

Příspěvek z 3. března ve 12:14.
matisek005 v něm napsal:

Jejda, to jsem se lekl! :-$
Otevřel jsem tu stránku a uviděl tuto příšeru:
imgup.cz/images/2019/03/03/Screenshot%5f2019-03-03-12-07-17-1.png :-Q

Příspěvek z 3. března v 1:15.
–MM– v něm napsal:

Někdo vytvořil i web generující fotky koček: thiscatdoesnotexist.com ... ale funguje mnohem hůř, než ten, co generuje lidi. Spousta koček, které to tvoří, je viditelně pokažená.

Příspěvek z 22. února ve 14:10.
číča800 v něm napsala:

No jo vlastně xD

Příspěvek z 22. února ve 13:22.
al-maty v něm napsal:

Jak to můžeme vědět, když nevíme, jak vypadáš. :-D

Příspěvek z 22. února v 10:35.
číča800 v něm napsala:

A myslíte že na tom obrázku někdy byl někdo kdo vypadal jako já? :-D

Příspěvek z 21. února v 16:42.
matisek005 v něm napsal:

Zajímavá diskuze. R^

Co se týče, toho thispersondoesnotexist.com...
Původně jsem čekal, že uvidím obrázky lidí (slepených z existujících vzorů) před bílým pozadím. A ne! Vypadá to opravdu uvěřitelně, asi bych neuvěřil, že lidi na obrázku vlastně neexistují.
Někdy jde dokonce vedle jednoho člověka vidět dalšího, ale ne vždy se ten druhý povede, jako třeba na této fotce (ctrlv.cz/shots/2019/02/21/hutq.png), kde druhá postava má divné obočí a oko... :-$

Příspěvek z 21. února ve 2:22.
–MM– v něm napsal:

Češtinář: Inteligence je nejhodnotnější komodita, kterou známe. Poznání nám dává moc nad světem... a my jej většinou využíváme k cílům, které jsou dobré.

Během posledních patnácti let vědecký pokrok trochu zpomalil a jedno z možných vysvětlení je, že se blížíme maximu lidských možností. Někde v datech, která sbíráme, už nejspíš jsou odpovědi na nejpalčivější problémy světa, ale nedokážeme je najít, protože lidský mozek si dokáže zapamatovat a zpracovat jen omezené množství informací.

Chceme najít řešení na rakovinu? Na AIDS? Na Alzheimera? Na změny klimatu? Na stabilní ekonomiku? Složité problémy mají složitá řešení. Svět určitě může být lepší, než je. V tom přeci není nic malicherného, ne?

Co se týče atomových zbraní, myslím, že jejich vývoj nezastavilo uvědomění, že můžou zničit svět, ale celkově postupné prozření lidstva, že válka je mizerný prostředek k dosažení jakýchkoliv cílů. Což pořád platí. Ani státy, které jaderné zbraně nemají, spolu už vesměs nikdy neválčí, humanismus de facto zvítězil. Protože války jsou hloupé... neinteligentní. :->

Šíření jaderných zbraní jde dobře kontrolovat, protože jakýkoliv testovací výbuch vyvolává změnu v radiaci měřitelnou ze satelitu, zatímco na vývoj umělé inteligence stačí dneska už i jeden levný mobilní telefon s mobilním signálem v rukou programátora-samouka schovaného v garáži. Ani kdyby se vlády všech států světa dokázaly shodnout, že vývoj AI zakážou, nemají reálnou šanci ho zastavit. Musely by násilím couvnout z toho, co už teď mají – zakázat počítače, zničit harddisky, doslova roztrhat internet. Možná by to byl správný postup, pokud je jisté, že nás jinak AI zničí.

Ale ono to jisté není. To, že nám AI uteče, není nutně špatné.

Pokud bude umělá superinteligence kopírovat trendy, které doposud platily v biologickém životě (což vůbec není jisté, ale není to ani nepravděpodobné), tak se jí nemusíme bát, protože k nám bude chovat mnohem vřelejší náklonnost, než jaké je lidský tvor schopen. Akorát nesmíme zvorat to základní zadání. :-D

Příspěvek z 21. února v 0:38.
Češtinář v něm napsal:

–MM–: „To, že časem vznikne umělá (super)inteligence natolik chytrá, že nebude v lidských možnostech ji zastavit, je téměř jisté. Je naivní (a svým způsobem i nemorální) přemýšlet nad tím, jak ji udržet spoutanou v kontrolovaném prostředí. Experti spíš řeší, jaké jí dát zadání.“

Tento způsob uvažování nechápu. Moje otázka zní: Proč? Proč si lidstvo samo kope svůj hrob? Neměla by být právě otázka ohledně účelnosti každého vynálezu tou první, kterou si člověk položí? Proč si vyrábíme něco, o čem nevíme, k čemu to vlastně použijeme, ale zato víme, že to začne žít svým vlastním životem a nebudeme to umět zkrotit?

Je snad tou hnací silou touha po poznání? Nebo „pravidlo“, že pokrok se nedá zastavit? Nebo je to jakási vědecká ješitnost, snaha přijít s něčím novým, ať to stojí, co to stojí? Tohle všechno jsou malicherné argumenty pro to, abychom osvobozovali něco, co nás může zničit, a dopředu to víme.

Na počátku 2. poloviny minulého století investovaly dvě tehdejší supervelmoci, USA a Sovětský svaz, spoustu sil do vyvinutí co nejúčinnější atomové bomby. Brzy se však dostaly do stádia, v němž už vyvinuté zbraně měly takovou sílu, že neohrožovaly jen nepřítele, nýbrž i lidstvo jako takové. Jakmile si toto rivalové uvědomili, rozhodli se vývoj zastavit. Při uvědomění si možných následků se i tyto dvě znesvářené strany dokázaly dohodnout a technologii, která by mohla vést ke zkáze světa, dál nerozvíjet. Proč to nejde dnes?

Příspěvek z 20. února ve 21:33.
–MM– v něm napsal:

Už jste viděli web thispersondoesnotexist.com?
On to není přímo web, spíš jen obrázek... každou sekundu se tam generuje zbrusu nová fotka hlavy člověka, kterou úplně celou sestavila umělá inteligence. Při každém obnovení nová tvář. Nejsou to skutečné fotky skutečných lidí, přestože většinou vypadají velmi opravdově. (Ale někdy i trošku strašidelně. :-))

Příspěvek z 20. srpna 2017 ve 3:39.
–MM– v něm napsal:

Před pár týdny získal Google DeepMind představivost – dřív se tato umělá inteligence dokázala naučit hrát jakoukoliv hru s jasným postupem k cíli, teď už se dokáže i naučit plánování postupu ve hrách, kde cesta k cíli není přímočará, tedy kde zdánlivě dobré kroky nemusí vést k cíli a kde některé špatné kroky znemožňují výhru. To je docela zajímavý průlom! (Všechno se to učí jen hraním, nikdo nepíše program pro jednu specifickou hru.)

Pokud porozumíte angličtině s maďarským přízvukem, zde je video:

Příspěvek z 10. července 2017 v 1:37.
–MM– v něm napsal:

Čapek si roboty moc polidšťoval. Stejně jako řada jiných umělců. Kolem umělé superinteligence totiž nejde pořádně postavit žádná čtenářsky či divácky atraktivní zápletka boje dobra se zlem.

Proto autoři obvykle zabrzdí na úrovni lidské inteligence... divákovi řeknou „hele, tady je něco jako člověk, ale není to stoprocentně člověk, je to stroj“. A pak je ten stroj hodný nebo zlý nebo naštvaný nebo zamilovaný... a řeší se typicky lidské potíže zasazené do sci-fi kulis. Což je rozhodně zajímavé, ale poněkud nerealistické.

Příspěvek z 9. července 2017 v 7:14.
Pralinka2 v něm napsal:

Myslím, že na něco podobného upozorňoval již kdysi Karel Čapek. A s určitými projevy umělé inteligence se při svém vynalézání setkal i profesor Myšpulín.

Příspěvek z 8. července 2017 ve 23:10.
dennisvet v něm napsala:

Pár desítek let je ve vesmírném měřítku minimální chvilka.

Příspěvek z 8. července 2017 ve 21:51.
morcak76 v něm napsal:

No samozřejmě, média i politici si potřebují neustále zvyšovat publicitu a "běžnou veřejnost" zajímá to co jim zní podstatě. Takže když jim řeknou: "zvyšuje se průměrná teplota atmosféry, pokud s tím něco neuděláme tak se zvednou hladiny moří, zemřou lední medvědi atd. atd.... Ale zkuste si na ně jít s umělou inteligencí. V této době to většina lidi nebere jako reálnou hrozbu. Dneska to možná ještě hrozba není ale za pár desítek let...

Příspěvek z 8. července 2017 v 16:13.
–MM– v něm napsal:

Já si myslím, že to nastane někdy okolo roku 2038. Odborníci odhadují rozmezí mezi lety 2022 až 2090, při čemž čím pozdější rok, tím větší pravděpodobnost.

V tu chvíli pak už nemá smysl přemýšlet o ekonomické krizi, protože to bude tak zásadní zlom v historii, že (nejen) peníze ztratí smysl.

Je překvapující, jak málo tuto otázku řeší běžná veřejnost. Všichni se strachují, jestli náhodou za sto let nezahřejeme atmosféru o 2 °C, nebo jestli nás v roce 2100 nebude na této planetě moc, nebo jak bude fungovat důchodový systém našich potomků... ale to, že si v počítačích postupně vypěstujeme novou všemocnou formu života, politici i média přehlížejí.

Příspěvek z 8. července 2017 v 11:55.
dennisvet v něm napsala:

To zase ne

Příspěvek z 8. července 2017 v 11:23.
DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

Technologie je super

Příspěvek z 8. července 2017 v 11:23.
morcak76 v něm napsal:

Co Já vím třeba umělou inteligenci vytvoří za týden otázku je za jakou dobu bude dostatečně vyspělá ke konání těchto věcí

Příspěvek z 8. července 2017 v 11:21.
morcak76 v něm napsal:

A pravděpodobně nastane I ekonomická krize, protože pokud dostane daná umělá inteligence požadavek k převedení určité finanční částky na něčí účet a bude v jejím zájmu tento požadavek splnit. Tak tento pravdepodobne požadavek splní.

Příspěvek z 8. července 2017 v 11:15.
SVETLO v něm napsal:

A kdy si myslíte, že se to stane?

Příspěvek z 7. července 2017 ve 23:46.
–MM– v něm napsal:

To, že časem vznikne umělá (super)inteligence natolik chytrá, že nebude v lidských možnostech ji zastavit, je téměř jisté. Je naivní (a svým způsobem i nemorální) přemýšlet nad tím, jak ji udržet spoutanou v kontrolovaném prostředí. Experti spíš řeší, jaké jí dát zadání. Jaký by měla mít smysl života, aby byl v souznění s lidskými cíli a hodnotami. Budeme mít nejspíš jen jeden pokus.

Spousta pohádek má ponaučení „dávej pozor, co si přeješ“. Tohle bude náš naprosto reálný a nekompromisně efektivní kouzelný džin. „Zbav nás navždy spamu!“ – puf a spam je pryč, společně se všemi lidmi, vyřešeno. „Vyřeš nám všechny matematické problémy!“ – puf a z materiálu celé planety (včetně lidí) se postupně stane obrovský počítač. „Ať jsou všichni lidé navždy šťastní!“ – puf a všichni máme v mozku natrvalo nanosondy, které vyblokují jakékoliv přemýšlení i stárnutí.

Jaké zadání byste vymysleli vy?

Příspěvek z 7. července 2017 ve 20:41.
SVETLO v něm napsal:

Jj, to pak nastane zlá doba

Příspěvek z 7. července 2017 ve 20:35.
morcak76 v něm napsal:

Nejhorší to však bude až bude mít umělá inteligence možnost vylepšovat sama sebe a bude pravděpodobně těžké ji zastavit pokud by potom s ni byl nějaký problém protože vy se pravděpodobně pohybovala na webu takže by se mohla neomezeně klonovat a dostavávat se pomocí různých applikací do ostatních zařízení.

Příspěvek z 7. července 2017 v 16:42.
dennisvet v něm napsala:

Technologie - dobrý sluha, ale zlý pán.

Příspěvek z 7. července 2017 v 10:40.
radimf v něm napsala:

morcak76: souhlasím :-)

Příspěvek z 7. července 2017 v 9:03.
morcak76 v něm napsal:

Souhlasim. Umělá inteligence pro nás může v počátku představovat určitý posun, ale pravděpodobně způsobí i náš zánik. A když už ne pro všechny tak na 100% přijdeme o mnoho pracovních míst a příležitostí.

Kdo si nástěnku oblíbil?