Technologie a inovace



contyk: ta aplikace funguje??
Inteligence na generování lidí je skvělá věc! Nevíte pod jakou licencí jsou obličeje?


Pch, nějaké skládání proteinů! Teď už máme i mobilní aplikace na tvorbu živé vody, co vyléčí všechno.
https://pbs.twimg.com/media/EoOhmGEW4AI4Zdy?format=jpg&name=large

Tohle je bomba!
Google DeepMind oznámil, že vyřešil problém skládání proteinů!
Jestli to skutečně funguje, tak tohle bude největší průlom v biologickém výzkumu za poslední století.
Nyní půjde strojově předvídat chování mikrobiologie. Spoustu problémů, které vědci dosud řešili experimentálně (fyzicky ve skutečné laboratoři), bude možné louskat hrubou výpočetní silou. Tudy pravděpodobně vede cesta, díky které časem najdeme řešení na úplně každou nemoc… a ten nezbytný čas se zkracuje s narůstající výpočetní silou (počítačové procesory stále pravidelně zrychlují, ač se to uživatelům nezdá ). Nejspíš se dozvíme i přesnou odpověď na to, jak na Zemi poprvé vznikl život. Čeká nás fascinující doba…

aidungeon.io je stránka v angličtině, která používá umělou inteligenci k generování textových dobrodružství do kterých můžete zasahovat jako hráč. Můžete hrát různé žánry; Fantasy, cyberpunk, detektivku, postapokalypsu...
Výsledné příběhy nejsou vůbec špatné, zrovna teď hraju příběh hobgoblina, kterému se podařila svrhnout monarchie a teď hledá zrádce ve své demokratické republice. Jak to asi dopadne...

Pamatuji si, že jsem si hrál se stránkou, která něco podobného (nebo přímo GPT-2, teď si nejsem jistý) používala, ale teď už nefunguje, protože je drahé ji spravovat. Škoda.

Slyšeli jste o generátoru GPT-2? Loni na jaře vzbudil trošku úžasu. Zjednodušeně řečeno šlo o odhadovač pokračování textu – něco, jako když vám našeptává mobil další slovo podle toho, co jste doposud psali. Máme tu na to i speciální nástěnku…
Někoho v uskupení OpenAI napadlo: „Co se asi stane, když takový doplňovač nakrmíme fakt velkým balíkem textů?“ – a očekávání bylo, že dokáže našeptávat výstižněji, ale ne nijak chytře. Jenže ono to dovedlo generovat (v angličtině) celé články, které dávají smysl natolik, že člověk v mnoha případech nepoznal, že to generuje počítač. Celý text si udržoval věrohodnou stavbu. Ukázkový text ve zveřejněné studii se věnoval nálezu jednorožců – tento doplňovač vymyslel novinový článek i s citacemi užaslých vědců z (reálně existující) mexické univerzity, kteří měli i mexická jména (vymyšlená). Na to, že to byl jen tupý statistický doplňovač, to bylo až moc chytré.
Letos vzniklo GPT-3, které je nakrmené ještě o pár řádů větším balíkem dat. Závěr z něj je, že jsme pořád nenarazili na limit – generuje to texty, které jsou ještě víc uvěřitelnější a důmyslnější. Ba co víc, naučilo se to samo základní aritmetiku. Když to dostane zadané sečíst dvě trojciferná čísla, většinou je to sečte správně, a to i tehdy, když se takový příklad nikde ve vzorovém textu nenacházel. A když se to sekne, je to ten druh chyby, který by udělal i člověk. Nějak to prostě pochopilo, jak se sčítá…
Jsem zvědavý, co zjistí, až vyrobí GPT-4.

To vypadá naprosto přirozeně!

www.alik.cz/n/prispevek/84694977... –MM– sice nikoho pokaženého nepotkal, ale já hned po chvilce ano: 2i.cz/i/q3CwV

Vznikl i generátor fotek neexistujících koňů: thishorsedoesnotexist.com
Často se tedy splete v tom, kolik má mít kůň nohou nebo hlav, ale občas vygenerované zvíře vypadá životaschopně.
Zajímavější je neuronová síť, která umí na vyfoceném snímku měnit denní dobu nebo roční období. Zde je o ní video, ve kterém jsou vidět ukázky:
Bylo by pěkné, kdyby podobné důmyslné foto-hračky podporoval i Alík, ale bohužel je to oblast programování, které prakticky vůbec nerozumím.

To je pěkný. Zajíamvý je občas koukat na pozadí, například když je v pozdí tráva, ale je tam zobrazena divně, asi jako kdybyste vyrobili koláž z různě rozpixelovaných pruhů trávy, vyrobili z toho koláž a dali na to obličej. Přijde mi to skoro až vtipný.

Generátor neexistujících lidí thispersondoesnotexist.com teď nedávno vylepšili.
Občas to vygeneruje člověka s brýlemi, kde je to, co je vidět skrz brýle, realisticky zkreslené (posunuté), jako kdyby to skutečně bylo za dioptrickou čočkou. Také ty obličeje mají někdy jizvy a pupínky...
Už na to koukám pár minut a ještě jsem tam nepotkal nikoho pokaženého.

Digitální vyměňování obličejů ve videu už je prakticky dokonalé...
Herec Bill Hader v nějaké talk show říkal a názorně ukazoval, že s ním jeho dvouletá dcera mluví s podobným důrazem, jako mluví Arnold Schwarzenegger... a někdo jeho imitaci Arnolda vylepšil ještě tím, že průběžně mění Billův obličej na Arnoldův:
Tady je scéna z Terminátora 2, kde je Sylvester Stalone místo Arnolda:
A scéna z filmu Matrix, kde je dosazený Bruce Lee místo Keanu Reevese:
Bruce Lee zemřel 26 let před tím, než byl Matrix natočený.
Zatím neumí strojově vyměňovat účesy a celkovou dynamiku pohybu, takže to není úplně přesvědčivé... ale za pár let bude. Zajímalo by mě, jak se s tímhle filmový průmysl popere. Budou to herci bojkotovat? Nebo to uvítají, protože budou mít s natáčením méně práce?

Jejda, to jsem se lekl!
Otevřel jsem tu stránku a uviděl tuto příšeru:
imgup.cz/images/2019/03/03/Screenshot%5f2019-03-03-12-07-17-1.png

Někdo vytvořil i web generující fotky koček: thiscatdoesnotexist.com ... ale funguje mnohem hůř, než ten, co generuje lidi. Spousta koček, které to tvoří, je viditelně pokažená.

Zajímavá diskuze.
Co se týče, toho thispersondoesnotexist.com...
Původně jsem čekal, že uvidím obrázky lidí (slepených z existujících vzorů) před bílým pozadím. A ne! Vypadá to opravdu uvěřitelně, asi bych neuvěřil, že lidi na obrázku vlastně neexistují.
Někdy jde dokonce vedle jednoho člověka vidět dalšího, ale ne vždy se ten druhý povede, jako třeba na této fotce (ctrlv.cz/shots/2019/02/21/hutq.png), kde druhá postava má divné obočí a oko...

Češtinář: Inteligence je nejhodnotnější komodita, kterou známe. Poznání nám dává moc nad světem... a my jej většinou využíváme k cílům, které jsou dobré.
Během posledních patnácti let vědecký pokrok trochu zpomalil a jedno z možných vysvětlení je, že se blížíme maximu lidských možností. Někde v datech, která sbíráme, už nejspíš jsou odpovědi na nejpalčivější problémy světa, ale nedokážeme je najít, protože lidský mozek si dokáže zapamatovat a zpracovat jen omezené množství informací.
Chceme najít řešení na rakovinu? Na AIDS? Na Alzheimera? Na změny klimatu? Na stabilní ekonomiku? Složité problémy mají složitá řešení. Svět určitě může být lepší, než je. V tom přeci není nic malicherného, ne?
Co se týče atomových zbraní, myslím, že jejich vývoj nezastavilo uvědomění, že můžou zničit svět, ale celkově postupné prozření lidstva, že válka je mizerný prostředek k dosažení jakýchkoliv cílů. Což pořád platí. Ani státy, které jaderné zbraně nemají, spolu už vesměs nikdy neválčí, humanismus de facto zvítězil. Protože války jsou hloupé... neinteligentní.
Šíření jaderných zbraní jde dobře kontrolovat, protože jakýkoliv testovací výbuch vyvolává změnu v radiaci měřitelnou ze satelitu, zatímco na vývoj umělé inteligence stačí dneska už i jeden levný mobilní telefon s mobilním signálem v rukou programátora-samouka schovaného v garáži. Ani kdyby se vlády všech států světa dokázaly shodnout, že vývoj AI zakážou, nemají reálnou šanci ho zastavit. Musely by násilím couvnout z toho, co už teď mají – zakázat počítače, zničit harddisky, doslova roztrhat internet. Možná by to byl správný postup, pokud je jisté, že nás jinak AI zničí.
Ale ono to jisté není. To, že nám AI uteče, není nutně špatné.
Pokud bude umělá superinteligence kopírovat trendy, které doposud platily v biologickém životě (což vůbec není jisté, ale není to ani nepravděpodobné), tak se jí nemusíme bát, protože k nám bude chovat mnohem vřelejší náklonnost, než jaké je lidský tvor schopen. Akorát nesmíme zvorat to základní zadání.

–MM–: „To, že časem vznikne umělá (super)inteligence natolik chytrá, že nebude v lidských možnostech ji zastavit, je téměř jisté. Je naivní (a svým způsobem i nemorální) přemýšlet nad tím, jak ji udržet spoutanou v kontrolovaném prostředí. Experti spíš řeší, jaké jí dát zadání.“
Tento způsob uvažování nechápu. Moje otázka zní: Proč? Proč si lidstvo samo kope svůj hrob? Neměla by být právě otázka ohledně účelnosti každého vynálezu tou první, kterou si člověk položí? Proč si vyrábíme něco, o čem nevíme, k čemu to vlastně použijeme, ale zato víme, že to začne žít svým vlastním životem a nebudeme to umět zkrotit?
Je snad tou hnací silou touha po poznání? Nebo „pravidlo“, že pokrok se nedá zastavit? Nebo je to jakási vědecká ješitnost, snaha přijít s něčím novým, ať to stojí, co to stojí? Tohle všechno jsou malicherné argumenty pro to, abychom osvobozovali něco, co nás může zničit, a dopředu to víme.
Na počátku 2. poloviny minulého století investovaly dvě tehdejší supervelmoci, USA a Sovětský svaz, spoustu sil do vyvinutí co nejúčinnější atomové bomby. Brzy se však dostaly do stádia, v němž už vyvinuté zbraně měly takovou sílu, že neohrožovaly jen nepřítele, nýbrž i lidstvo jako takové. Jakmile si toto rivalové uvědomili, rozhodli se vývoj zastavit. Při uvědomění si možných následků se i tyto dvě znesvářené strany dokázaly dohodnout a technologii, která by mohla vést ke zkáze světa, dál nerozvíjet. Proč to nejde dnes?

Už jste viděli web thispersondoesnotexist.com?
On to není přímo web, spíš jen obrázek... každou sekundu se tam generuje zbrusu nová fotka hlavy člověka, kterou úplně celou sestavila umělá inteligence. Při každém obnovení nová tvář. Nejsou to skutečné fotky skutečných lidí, přestože většinou vypadají velmi opravdově. (Ale někdy i trošku strašidelně. )

Před pár týdny získal Google DeepMind představivost – dřív se tato umělá inteligence dokázala naučit hrát jakoukoliv hru s jasným postupem k cíli, teď už se dokáže i naučit plánování postupu ve hrách, kde cesta k cíli není přímočará, tedy kde zdánlivě dobré kroky nemusí vést k cíli a kde některé špatné kroky znemožňují výhru. To je docela zajímavý průlom! (Všechno se to učí jen hraním, nikdo nepíše program pro jednu specifickou hru.)
Pokud porozumíte angličtině s maďarským přízvukem, zde je video:

Čapek si roboty moc polidšťoval. Stejně jako řada jiných umělců. Kolem umělé superinteligence totiž nejde pořádně postavit žádná čtenářsky či divácky atraktivní zápletka boje dobra se zlem.
Proto autoři obvykle zabrzdí na úrovni lidské inteligence... divákovi řeknou „hele, tady je něco jako člověk, ale není to stoprocentně člověk, je to stroj“. A pak je ten stroj hodný nebo zlý nebo naštvaný nebo zamilovaný... a řeší se typicky lidské potíže zasazené do sci-fi kulis. Což je rozhodně zajímavé, ale poněkud nerealistické.
předchozí | 12 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 6. července 2017 ve 20:01
- Založil:
- morcak76
- Obsahuje:
- 49 příspěvků
- Moderátor:
- morcak76
(kulisák)