Technologie a inovace
Pralinka2: To máš pravdu. Zpravodajství stále potřebuje skutečné fotky z místa, kde se něco děje. I když možná i noviny budou mnohdy v pokušení ušetřit, podobně jako když televizní zpravodajství dělá živý přenos s reportérem, kterého chvilku před začátkem zpravodajské relace vyhnali na střechu studia, aby to vypadalo, že je v terénu.
Placené fotobanky vydělávají zejména na ilustračních snímcích, u kterých to, jestli zachycují skutečnost, nijak zvlášť důležité není. Tipuji, že tento byznys skončí.
Profese zpravodajských fotografů bude asi v pohodě. Jejich přínos je v tom, že jsou ve správný čas na správném místě, ne že fotí nějaké umění. Dříve mívali i výhodu, že byli široko daleko jediní, kdo měl fotoaparát, ale příchod chytrých telefonů přežili, tak přežijí i tohle.
Ale pokud si nějaký méně slušný pisálek ukradne skutečnou fotku povodně z Pákistánu a s pomocí neuronové sítě jí posune úhel nafocení, případně vygumuje/přikreslí kus stromu, bude to sice tak-trochu-podvrh, ale nikdo mu už neprokáže, že porušil autorská práva původního autora.
Já se domnívám, že i nadále budou někteří ochotni zaplatit za to, že obrázek je skutečný.
Přece existují sdělovací prostředky, které jsou ochotny platit tiskovým kancelářím za zprávy, i když už dávno není problém si jakoukoli zprávu vymyslet. Jenže i když každý absolvent základní školy může napsat deset různých zpráv o tom, jaké je počasí v Pákistánu, přece jen může být poptávka po zprávě, jaké je skutečně počasí v Pákistánu. A stejně tak, i když je možné si vygenerovat desítky obrázků povodní v Pákistánu, i tak může být poptávka i po skutečné fotce povodně v Pákistánu.
Řekl bych, že zatím jsou všichni v šoku z toho, co DALL-E, Stable Diffusion a podobné algoritmy dokážou. (Mimochodem, je zajímavé, že podobně úžasného výsledku dosahuje několik naprosto různých implementací v podobnou dobu.)
Pro spoustu lidí je to vtipná hračka…
Pro mě to bude extrémně užitečná pomůcka při výrobě grafiky do her a webů.
Sám jsem totiž nikdy moc kreslit neuměl, takže jsem byl ohromně vděčný za všechny
dostupné obrázky, které bych mohl nějak zužitkovat (a občas i – za obrázek zdejší kačky jsem zaplatil 24 dolarů). Mám postahovaných asi třicet gigabajtů všelijaké grafiky, u které jsem sice nenašel žádné využití, ale věděl jsem, že se třeba někdy budou k něčemu hodit, byť se v nich docela špatně hledá. Teď můžu tohle všechno zahodit… a generovat si kdykoliv cokoliv, co potřebuju. To je ohromný zlom.
Co zatím nikdo nevstřebal, je, že tohle způsobí smrt autorských práv na obrázky.
Na Alíkovi se zatím snažíme autorská práva poctivě hlídat, máme o nich důležitý článek a spousta obrázků je kvůli právům zamítaných. Takto poctiví jsme částečně proto, že si myslíme, že není slušné přivlastňovat si cizí práci, částečně proto, že věříme, že si autoři fotek zaslouží odměnu (byť jim asi nikdo z vás nezaplatí), částečně proto, že se bojíme fotobank, že na nás naběhnou a budou chtít zpětně něco zaplatit.
Velké
fotobanky jsou mnohamiliardové podnikání. Někdo potřebuje nějaký obrázek, nějakou fotku… najde ji, zaplatí za ni a smí ji používat… tak to platilo do teď. Dokonce si před lety firmy prodávající fotky vyhádaly s Googlem, že hledání obrázků nesmí odkazovat přímo na obrázek – že je tím vyhledávač připravuje o . Také tyto firmy plošně prohledávají internet a popotahují z kohokoliv, kdo jejich fotky použil. Mnohdy si zkouší nárokovat autorské i za fotky, jejichž autory nezastupují. Je to prostě tvrdý a někdy až mafiánsky drzý byznys. Mno… a teď…Nové generátory obrázků umí generovat nejen podle textových pokynů, ale i podle obrázkového základu, třeba i podle náčrtku. Takže můžu legálně vzít náhled čehokoliv z
fotobanky a říct neuronové síti „hele, vygeneruj mi něco podobného“… a výsledek mám za pár sekund a je . Totálně a navždy .
Myslím, že
Skoro určitě se ji pokusí zastavit. Budou možná tvrdit, že model neuronové sítě byl naučený krom jiného i z jejich fotek a měl za ně také . Jenže Stable Diffusion už je dostupný, zdrojáky si může stáhnout či upravit kdokoliv a naučený model se také šíří světem. Prakticky kdokoliv s lepší grafickou kartou může obrázky generovat u sebe doma na svém PC (viz třeba GRisk, pokud máte Windows a kartu od NVidie). Džin je vypuštěný z lahve a žádná síla ho už nezažene zpátky.
Pokud zmizí hrozba, že nám někdo pošle
, bude i schvalování obrázků na Alíkovi snazší.
Takže sbohem Shutterstocku.
Sbohem Getty Images a iStocku.
Sbohem Depositphotos
Sbohem česká Profimedie.
Smažte se v pekle!
Vůči profesionálním fotografům a grafikům není tento pokrok fér.
Ale to nic nezmění na tom, že to existuje.
Strašně moc bych chtěl podobný generátor zpřístupnit i tady v Alíkovi. Strojový překlad české fráze do angličtiny si asi dokážu zařídit, ale ten zbytek… u toho nějak nevím, kudy na to. Nevadilo by mi za to platit. Chtěl bych najít nějakou kolonku, kam napíšu číslo platební karty a ono mi to otevře strojově ovladatelnou službu, která bude rychle plivat obrázky.
Ty nové generátory obrázků podle pokynů jsou krásně chytré…
Víte, jak vypadá smějící se vlk v džungli s narozeninovým dortem?
Takhle. , © Stable Diffusion
MichP: Ono se špatně definuje, co znamená uvědomění existence. Když vyrobím v rychlosti program, který nedělá vůbec nic, ale jen vypíše na obrazovku:
Uvědomuji si, že jsem program, a jsem živý!
… tak to se asi jako uvědomění nepočítá, co? Když ti současná umělá inteligence napíše podobný text, myslí ho vážně, nebo jen napodobuje očekávaný výstup?
Při snaze definovat sebeuvědomění asi rychle sklouzneme k takzvanému obtížnému problému vědomí – já si můžu být jistý jen svým vědomím, vy všichni ostatní jste možná jen bezduší roboti… neexistuje žádný způsob, jak dokázat, že pociťujete svět podobně jako já, že si uvědomujete svoji existenci, že u vás v hlavě je někdo doma.
Skoro určitě všichni lidé vědomí mají. (Kromě těch v bezvědomí. )
Pravděpodobně má i pes vědomí a uvědomuje si svoji existenci.
Nejspíš i ptáci mají vědomí.
Možná i medúzy…?
Co mouchy?
A rostliny?
Bakterie?
Očekáváme, že čím je jednodušší tvor, tím bude mít asi jednodušší vědomí, ale nemáme žádný test, kterým bychom to mohli potvrdit. Je to jen odhad.
Víme ale, že nejprimitivnější červi (neplést se mnou ) fungují s několika desítkami neuronů, jejichž stav se už v minulém desetiletí podařilo stoprocentně okopírovat. Znamená to tedy, že jsme
červa do počítače? Můžeme mít jeho vědomí uložené na disku? Spouštět ho ve virtuálním světě? Kopírovat ho? Nebo je to jen tuctový shluk matematických operací?Protože neumíme posoudit, kdy a jak vzniká vědomí u živých tvorů, nedokážeme to nejspíš bezpečně vyhodnotit ani u umělé inteligence. Vlastně ani netušíme, jak napodobit evoluční tlaky, které ke vzniku vědomí u nás vedly.
„A pokud by se to stalo jaký by to byl následek?“
Asi žádný. Vědomí nejspíš není při plnění člověkem vymyšlených zadání ani výhodou, ani překážkou.
Pokud vědomí samo přirozeně vzniká v komplikovaném systému, je možné, že umělá inteligence bude mít za třicet let mnohem vyspělejší vědomí, než mají lidé.
Pokud se můžu zeptat eMeMa (nebo někoho jiného)
Mám otázku, může se stát že by umělá inteligence si myslela že existuje? Že si uvědomí existenci? A pokud by se to stalo jaký by to byl následek?
mě teda přijde že technologie se trochu inovovala a že se neustále inovuje a pak se možná bude ještě víc a rychleji inovovat.( ´)
contyk: ta aplikace funguje??
Inteligence na generování lidí je skvělá věc! Nevíte pod jakou licencí jsou obličeje?
Pch, nějaké skládání proteinů! Teď už máme i mobilní aplikace na tvorbu živé vody, co vyléčí všechno.
https://pbs.twimg.com/media/EoOhmGEW4AI4Zdy?format=jpg&name=large
Tohle je bomba!
Google DeepMind oznámil, že vyřešil problém skládání proteinů!
Jestli to skutečně funguje, tak tohle bude největší průlom v biologickém výzkumu za poslední století.
Nyní půjde strojově předvídat chování mikrobiologie. Spoustu problémů, které vědci dosud řešili experimentálně (fyzicky ve skutečné laboratoři), bude možné louskat hrubou výpočetní silou. Tudy pravděpodobně vede cesta, díky které časem najdeme řešení na úplně každou nemoc… a ten nezbytný čas se zkracuje s narůstající výpočetní silou (počítačové procesory stále pravidelně zrychlují, ač se to uživatelům nezdá ). Nejspíš se dozvíme i přesnou odpověď na to, jak na Zemi poprvé vznikl život. Čeká nás fascinující doba…
aidungeon.io je stránka v angličtině, která používá umělou inteligenci k generování textových dobrodružství do kterých můžete zasahovat jako hráč. Můžete hrát různé žánry; Fantasy, cyberpunk, detektivku, postapokalypsu...
Výsledné příběhy nejsou vůbec špatné, zrovna teď hraju příběh hobgoblina, kterému se podařila svrhnout monarchie a teď hledá zrádce ve své demokratické republice. Jak to asi dopadne...
Pamatuji si, že jsem si hrál se stránkou, která něco podobného (nebo přímo GPT-2, teď si nejsem jistý) používala, ale teď už nefunguje, protože je drahé ji spravovat. Škoda.
Slyšeli jste o generátoru GPT-2? Loni na jaře vzbudil trošku úžasu. Zjednodušeně řečeno šlo o odhadovač pokračování textu – něco, jako když vám našeptává mobil další slovo podle toho, co jste doposud psali. Máme tu na to i speciální nástěnku…
Někoho v uskupení OpenAI napadlo: „Co se asi stane, když takový doplňovač nakrmíme fakt velkým balíkem textů?“ – a očekávání bylo, že dokáže našeptávat výstižněji, ale ne nijak chytře. Jenže ono to dovedlo generovat (v angličtině) celé články, které dávají smysl natolik, že člověk v mnoha případech nepoznal, že to generuje počítač. Celý text si udržoval věrohodnou stavbu. Ukázkový text ve zveřejněné studii se věnoval nálezu jednorožců – tento doplňovač vymyslel novinový článek i s citacemi užaslých vědců z (reálně existující) mexické univerzity, kteří měli i mexická jména (vymyšlená). Na to, že to byl jen tupý statistický doplňovač, to bylo až moc chytré.
Letos vzniklo GPT-3, které je nakrmené ještě o pár řádů větším balíkem dat. Závěr z něj je, že jsme pořád nenarazili na limit – generuje to texty, které jsou ještě víc uvěřitelnější a důmyslnější. Ba co víc, naučilo se to samo základní aritmetiku. Když to dostane zadané sečíst dvě trojciferná čísla, většinou je to sečte správně, a to i tehdy, když se takový příklad nikde ve vzorovém textu nenacházel. A když se to sekne, je to ten druh chyby, který by udělal i člověk. Nějak to prostě pochopilo, jak se sčítá…
Jsem zvědavý, co zjistí, až vyrobí GPT-4.
To vypadá naprosto přirozeně!
www.alik.cz/n/prispevek/84694977... –MM– sice nikoho pokaženého nepotkal, ale já hned po chvilce ano: 2i.cz/i/q3CwV
Vznikl i generátor fotek neexistujících koňů: thishorsedoesnotexist.com
Často se tedy splete v tom, kolik má mít kůň nohou nebo hlav, ale občas vygenerované zvíře vypadá životaschopně.
Zajímavější je neuronová síť, která umí na vyfoceném snímku měnit denní dobu nebo roční období. Zde je o ní video, ve kterém jsou vidět ukázky:
Bylo by pěkné, kdyby podobné důmyslné foto-hračky podporoval i Alík, ale bohužel je to oblast programování, které prakticky vůbec nerozumím.
To je pěkný. Zajíamvý je občas koukat na pozadí, například když je v pozdí tráva, ale je tam zobrazena divně, asi jako kdybyste vyrobili koláž z různě rozpixelovaných pruhů trávy, vyrobili z toho koláž a dali na to obličej. Přijde mi to skoro až vtipný.
Generátor neexistujících lidí thispersondoesnotexist.com teď nedávno vylepšili.
Občas to vygeneruje člověka s brýlemi, kde je to, co je vidět skrz brýle, realisticky zkreslené (posunuté), jako kdyby to skutečně bylo za dioptrickou čočkou. Také ty obličeje mají někdy jizvy a pupínky...
Už na to koukám pár minut a ještě jsem tam nepotkal nikoho pokaženého.
Digitální vyměňování obličejů ve videu už je prakticky dokonalé...
Herec Bill Hader v nějaké talk show říkal a názorně ukazoval, že s ním jeho dvouletá dcera mluví s podobným důrazem, jako mluví Arnold Schwarzenegger... a někdo jeho imitaci Arnolda vylepšil ještě tím, že průběžně mění Billův obličej na Arnoldův:
Tady je scéna z Terminátora 2, kde je Sylvester Stalone místo Arnolda:
A scéna z filmu Matrix, kde je dosazený Bruce Lee místo Keanu Reevese:
Bruce Lee zemřel 26 let před tím, než byl Matrix natočený.
Zatím neumí strojově vyměňovat účesy a celkovou dynamiku pohybu, takže to není úplně přesvědčivé... ale za pár let bude. Zajímalo by mě, jak se s tímhle filmový průmysl popere. Budou to herci bojkotovat? Nebo to uvítají, protože budou mít s natáčením méně práce?
Jejda, to jsem se lekl!
Otevřel jsem tu stránku a uviděl tuto příšeru:
imgup.cz/images/2019/03/03/Screenshot%5f2019-03-03-12-07-17-1.png
předchozí | 12 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 6. července 2017 ve 20:01
- Založil:
- morcak76
- Obsahuje:
- 59 příspěvků
- Neaktivní moderátor:
- morcak76
(zatoulaný kulisák)