Tipy na psychohygienu

Capytea: zkus kontaktovat psychologa, klidně i modrou linku tady na Alíkovi

Květen je měsícem povědomí o duševním zdraví.
Jak poznáte, že je s vámi/nebo vašim kamarádem něco špatně?
- jste často bez příčiny unavení
- cítíte se dlouhodobě smutní, sklíčení
- nemůžete se soustředit a často zapomínáte
- máte neustále pocit vnitřního napětí
- máte myšlenky na sebepoškození, případně nežití
- nebaví vás to, co vás dříve bavilo
- izolujete se od lidí
A hlavně je důležité: pokuď byl váš kamarád smutný, vykazoval jakékoliv známky deprese/úzkosti a najednou se sám od sebe zlepšil, je zase veselý, může to znamenat, že má v plánu spáchat sebevraždu. Proto je důležité si s ním o tom citlivě promluvit.

doporučuji procházky v přírodě bez mobilu a dalších moderních technologií. prostě si dejte cíl a jděte. Jeďte třeba busem nebo vlakem někam dál a zpět jděte pěšky
já dneska byla v Jakubčovicích podívat se na hřbitov a rozhlednu a šla jsem pěšky na Hradec. Když jsme ale došli domů matka pustila nahlas nedobrou hudbu a úplně mně to rozbilo protože jsem byla zrovna vyklidněná a byla jsem ráda za to ticho co bylo na procházce.

Dnes je mezinárodní den duševního zdraví. Jak se o něj staráte vy?

Také je pro duševní zdraví důležitý spánek. Dost mladých lidí ho ale zanedbává, což je špatně. Spánková deprivace může napáchat hodně škod (a to vím z vlastní zkušenosti. Když má člověk nějakou psychickou nemoc a nespí, tak se bohužel jeho nemoc většinou zhorší, způsobuje i emoční labilitu atd. Nedostatek spánku ovlivňuje i soustředění a mimojiné schopnost učit se.
A jak se tedy dobře vyspat?
- minimálně hodinu před spaním omezte mobil, televizi, kvůli modrému světlu, který může ovliňovat spánek
- udržujte v pokoji vhodnou teplotu
- choďte spát vždy ve stejný čas
Při spánku se tvoří spánkový hormon melatonin a jeho meziprodukt serotonin - hormon štěstí.
Na závěr sem přidám citát o spánku na zamyšlení:
Spaní to jest nesmírné dobrodiní Boží. Jím zotaví se tělo prací zemdlené; jím zmůže se i duše starostmi neb zármutkem sklíčená; v něm nalézá nešťastný aspoň na čas ulehčení trudu svého; ano lahodnými sny mní býti šťastným; a kdo spící mučen byl strašlivým snem: i zdaliž může potkati ho radost větší, leč když procitna znamená, že to byl pouhý sen; ze spaní se pokaždé jako z nova dostáváme na svět, jenž se nám tím týž a týž objevuje v nové, neomrzelé kráse. (A. V. Hnojek 1853)

Na hnev napríklad je dobrý silový tréning s nejakymi činkami alebo niečim takým. Vytlačiť zo seba ten hnev

Někteří lidé mají své oblíbené jídlo/pití tzv. komfortní jídlo, kterého je těžké se přejíst a když má člověk stres nebo špatnou náladu tak ho uklidní když si ho dá a třeba se schoulí na židli nebo na posteli.
Je známé se přejídat nezdravým jídlem ale já mám třeba ráda červenou řepu a nebo cottage čokoláda mně moc neláká. Ale dost lidí zacpává emoce a díru v sobě jídlem.
Je vhodné mít nějaký rituál kterým se uklidnit nebo si uvařit bylinný čaj co má uklidňovací účinky (levandule, meduňka, kozlík lékařský...)
Pomáhá také dělat oblíbenou činnost z dětství třeba se dívat na oblíbenou pohádku a nebo o sebe začít pečovat (krémy, masky atd). I to může někomu pomoci cítit se lépe i když si to ze začátku ani neuvědomí.

Na internetu jsem narazila na Jacobsonovu relaxaci Jde vlastně o uvolnění všech svalů. Když jsme ve stresu (a nebo třeba jsme dlouho v jedné poloze), tak jsou napjaté a z toho mohou vznikat bolesti zad a hlavy. Tato relaxace spočívá v tom, že zatneme svaly, např. stehenní, držíme asi 5 sekund a potom povolíme a důležitý je právě ten pocit úlevy.

Tak pokud jde o psychohygienu, tak většinou se meju svým psychomýdlem a psychožínkou. Občas použiju na záda svůj psychokartáč. Pak se utřu psychoručníkem a vyčistím si své psychozuby svým psychokartáčkem
A teď doopravdy: Moc dobrej nápad na nástěnku v dnešní době. Když si na něco vzpomenu, rád přispěju.

Psychické zdraví je hodně důležité a bohužel stále přibývá počet duševně nemocných lidí. Je dobré těmto věcem předcházet - např. psychohygienou (což je vlastně péče o duševní zdraví). Sem můžete psát vaše tipy na psychohygienu, co vám pomáhá uvolnit se atd. Budu ráda, když vám tato nástěnka pomůže.
Nástěnka:
- Vznikla:
- 10. srpna 2024 ve 23:04
- Založila:
- DžungaráčekChlupáček
- Obsahuje:
- 13 příspěvků
- Moderátorka:
- DžungaráčekChlupáček
(kulisačka)