Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Válka na Ukrajině

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 20. dubna v 19:33, upravený po 16 minutách.
  Pitrys v něm napsal:

  V naší ulici naproti rekonstrují dům. Už asi měsíc tam nikdo nedělá. Prý ti zedníci dostali povolávací rozkazy na východní frontu. ;-(
  A taky, v únoru od firmy Innogi u nás byl údržbář na kotel. Strašně slušný člověk, který nechtěl ani stovku jen tak bokem a ani si nechtěl umýt ruce po práci s tím, že ještě má práci.
  Přál bych si aby příští rok zase přišel a aby nedostal povolávací rozkaz na východní frontu;-(
  Ukrajinci jsou velice slušní a pracovití lidi.
  Je škoda že jich tolik umírá na východní frontě.

  Příspěvek z 19. dubna v 11:14, upravený po 15 minutách.
  YakariSioux v něm napsal:

  ShabadacaG00D: Jaké trollení proboha? Člověk už to chce ukončit a někdo mu řekne aby toho nechal :-E

  –MM–: Tu tvoji otázku na konci jsem trochu nepochopil, ale bůhví čím a zda bylo Rusko vlastně vyprovokováno.

  Příspěvek z 19. dubna ve 4:19.
  –MM– v něm napsal:

  YakariSioux: Státní rozpočet je všem veřejně dostupný – ostatně je to otevřeně schvalovaný zákon, tak tam nejde nic moc utajovat.

  Ve výdajích českého státního rozpočtu na rok 2024 jsou všechny sociální dávky dohromady 966 miliard, z toho důchody 706 miliard.

  Na obranu jde letos celkově 141 miliard. Neexistuje tam oddělená kolonka pro pomoc Ukrajině, protože většinou rozdáváme věci, které už byly vyrobené a nakoupené dřív. Poslední čísla, co nacházím, hovoří o hodnotě vojenské techniky 8 miliard za celou dobu.

  Na humanitární pomoc jsme dali od roku 2022 do srpna 2023 celkem 13 miliard (tedy asi zhruba 3/4 miliardy za měsíc). Dalších pár desítek miliard pak bylo vynaloženo na zvládnutí uprchlické krize, ale ty se jednak údajně vrátily na daních, které tu Ukrajinci platí, jednak by nás tato krize zatížila i bez pomáhání Ukrajině.

  Kdybychom tedy nepomáhali Ukrajině ani humanitárně, mohlo by být na důchody letos cca 715 miliard místo 706 miliard. A kdybychom ještě navíc rozprodali vojenskou techniku, kterou jsme jim věnovali, tak… co myslíš, zachránilo by nás to před tím obávaným bankrotem?

  státní rozpočet na podporu Ukrajiny si představuju tak 1:5
  Tak to jsi bylo o pár řádů vedle. Zkus se schválně zeptat té své většiny důchodců, jestli vědí skutečná čísla. ;-)

  Že to musela USA takto vyprovokovat, pokud to chápu dobře.
  Když ti někdo řekne, že si nemáš při odchodu zamykat byt, a že pokud se budeš bránit, tak přizabije svoji sousedku… a ty si stejně zamkneš, znamená to, že ho provokuješ?

  Příspěvek z 18. dubna ve 21:42.
  ShabadacaG00D v něm napsal:

  Netroll to už pls ☠️

  Příspěvek z 18. dubna ve 21:08.
  YakariSioux v něm napsal:

  Neřekl bych, že si to Rusko nějak obhajuju, jenom nechápu, proč spousta lidí tomu Putinovi tak fandí. A taky stále věřím, že je někde zdravý rozum člověka. Tím bych to asi uzavřel.

  Příspěvek z 18. dubna v 18:46.
  verbum v něm napsal:

  No, YakariSioux, děkuji za odpověď. Ale dovol, abych reagoval, což se líbit asi nebude.
  Když nějaká země, vtrhne na území jiné země. je to špatně, aneb jak říkal klasik: „velký špatný.“ Ukrajina je svobodná země a nikdo, nemá právo na cizí území posílat své vojsko. Válka je vždy špatná, ať je válka kdekoliv, vždy to odnáší lidé, kteří zato vůbec nemohou.

  Putinova rudá armáda utočí na nemocnice, školy, unáší a vraždí děti atd.
  Uznávám, že Ukrajina nebyl ráj na zemi, ale tohle si žádná zem nezaslouží... Tak jako ostatní země, které prožívají to co Ukrajina a bohužel jich je mnoho.

  Nevím, ale tvůj „názor“ česká vláda, která podle mnohých se o svůj stát a svoje občany moc jaksi nezajímá nemohu přijmout. Uznávám, že plno věcí vláda nezvládá, ale na co jako občan této země jsem hrdý, že jí osud země, která je od nás, co by „raketou“ dohodil, není lhostejný.
  I já znám plno straších občanů, kteří zažili to, co Tvá obhajovaná země v naší vlasti a nejen zde, dokázala.

  Respektuji Tvůj názor i když uznávám, že mě mrazí, když Tvé komentář čtu... ale stále věřím zdravý rozum člověka.

  Příspěvek z 18. dubna v 17:57.
  YakariSioux v něm napsal:

  Několik starých lidí znám, to mi stačí.

  Takže napadení Ukrajiny Ruskem bylo kvůli rozšiřování NATO a ne kvůli dění na Ukrajině, kde zakazovali ruštinu. Že to musela USA takto vyprovokovat, pokud to chápu dobře.

  A státní rozpočet na podporu Ukrajiny si představuju tak 1:5, i když možná trochu přehnaně.

  Příspěvek z 18. dubna ve 14:23, upravený po 59 minutách.
  –MM– v něm napsal:

  YakariSioux: Ty znáš většinu důchodců? 8-o

  Putin toho 24. února 2022 těmi ruskými vojsky nevpadl na Ukrajinu jen tak bezdůvodně
  A Putin je snad nějaká přírodní síla, která o ničem nerozhoduje, ale jedná automaticky a nejde jí přiřknout osobní odpovědnost? Kdybychom my vpadli do nějakého státu, který se nehezky chová k české menšině, nebyla by to naše vina? Může Maďarsko usilovat o obsazení Slovenska kvůli domnělému útlaku maďarské menšiny? Nebo tohle privilegium platí jen pro Rusko? Mají být Rusové speciální chráněná kasta kdekoliv na světě, aby se státy, ve kterých přebývají, nebály, že je Rusko napadne?

  Proč viníš Ukrajinu a ne nás? Putin poslal NATO na podzim 2021 svoje požadavky – zákaz jakéhokoliv rozšiřování NATO a omezení a odstranění vojenské techniky ze zemí, které přistoupily k NATO od roku 1997. Jinými slovy „odzbrojte střední a východní Evropu, jinak tady zmasakruju souseda, je to můj rukojmí“… no a my jsme se odzbrojit nenechali. Žádný z jeho požadavků se netýkal toho, jak Ukrajina zachází s ruskojazyčnou menšinou.

  ale kolik peněz si za to můžeme dovolit, abychom nezbankrotovali
  Můžeš mi říct, jak si vůbec představuješ státní rozpočet? Kolik si myslíš, že posíláme peněz? Alespoň procentuálně. A nemusíš to porovnávat s celými výdaji, ale třeba jen s důchody – jaký si myslíš, že je poměr mezi náklady na důchody a náklady na pomoc Ukrajině?

  Příspěvek z 18. dubna ve 13:12.
  YakariSioux v něm napsal:

  Ještě jsem ten nápis na zdi ve Zbraslavi trochu popletl. Je tam napsáno „🇺🇦 Vaše svoboda je naše svoboda 🇺🇦“ s ukrajinskými vlajkami na okrajích a kousek nalevo je další ukrajinská vlajka. Stejně ten nápis nedává moc smysl. To MMovo je jistě napsáno ironicky. Až ve zprávách řeknou, že je Česko ve válce, tak budu vědět, že již nejsme v míru a že se plně účastníme války mimo naše území.

  verbum: Můj názor je takový, že Putin toho 24. února 2022 (což mnohá média považují za zahájení války na Ukrajině i když už je tam deset let, asi od té události začala válka nová) těmi ruskými vojsky nevpadl na Ukrajinu jen tak bezdůvodně, ono to ukrajinské vedení bylo takové proti rusky mluvícímu obyvatelstvu, a nakonec to odnášejí nevinní občané Ukrajiny. Nejhorší na tom je česká vláda, která podle mnohých se o svůj stát a svoje občany moc jaksi nezajímá. Té jde hlavně o podporu Ukrajiny, ale kolik peněz si za to můžeme dovolit, abychom nezbankrotovali. To by tak byl můj osobní názor, spíše nestranný. Zbytek je to, co si myslí většina důchodců.

  A už jsem tady psal až moc často. Chtěl bych nechat prostor ostatním.

  Příspěvek ze 17. dubna ve 21:07.
  verbum v něm napsal:

  ahoj YakariSioux. nevím zda-li si to přehlédl, ale na mojí otázku si mi neodpověděl... tak svůj dotaz píšu znova, neboť mi to vážně vrtá hlavou a moc mě to zajímá.

  Siuxo, já tak uvažoval a často píšeš, že jsou to názory Tvého táty... Podle Tvého věku je Ti 22 let... Mě by zajímalo, jaký je tedy tvůj názor a nebo jen papouškuješ, kde co kdo plácne?
  Já jen ze zvědavosti co si dneska člověk, kterému je 22 let tedy opravdu myslí.

  Příspěvek ze 17. dubna v 18:16.
  –MM– v něm napsal:

  YakariSioux: Jak to, že tě nikdo do války nezapojoval? Je to hybridní válka a ty jsi naverbovaný informační voják na straně Ruska.

  A troufl bych si říct, že si za tu válku může Ukrajina sama.
  Jasně, Ukrajina vydala rozkaz a ruská armáda poslechla. To se každé invazní síle stává, že prostě někam jde na procházku, střílí tam a zabíjí civilisty a najednou vidí, že je pozvaná…

  Příspěvek ze 17. dubna ve 13:20.
  YakariSioux v něm napsal:

  Ještě by mě zajímal ten nápis na zdi ve Zbraslavi „🇺🇦 Naše svoboda je vaše svoboda 🇺🇦“ s ukrajinskými vlajkami napravo a nalevo. Jaký je význam tohoto nápisu? Že je to i naše válka? Nikdo mě totiž do války nezapojoval, takže nemůžu být ve válce. A troufl bych si říct, že si za tu válku může Ukrajina sama. Nebo za to ukrajinské vedení vůbec nemůže?

  Prodleva 3 dny.
  Příspěvek z 14. dubna v 19:51.
  YakariSioux v něm napsal:

  To nejspíš přátelství nebylo. Pokud tehdy nějaké skutečné bylo.

  Příspěvek z 14. dubna v 19:17.
  Pralinka2 v něm napsal:

  YakariSioux: V tom případě musím trvat na tom, že „přátelství“ vynucené tanky a samopaly není žádné přátelství. Kdyby tě v noci někdo přepadl v parku, dal ti nůž na krk a řekl, abys mu vydal peněženku a mobil a prohlásil, že jsi jeho kamarád, byl by to skutečný kamarád?

  Je pravda, že těch lidí zabitých sovětskou armádou v Československu v srpnu 1968 bylo „jen“ asi 200, tedy zdaleka ne tolik jako teď na Ukrajině, ale na podstatě „přátelství“ to nic nemění.

  Příspěvek z 14. dubna v 19:01.
  YakariSioux v něm napsal:

  VelkýBochník: No, já jako žádný vrah nejsem, abych provolával slávu ruským vrahům, ale ani těm ukrajinským před deseti lety. Oni třeba upálili rusky mluvící těhotnou Ukrajinku v paneláku. Tak je to od Ruska jako dáme vám stejnou měrou za zabité rusky mluvící lidi na Ukrajině. Ale nad těmi věcmi na Krymu z roku 2014 bys teda valil oči. No prostě jsem jenom frázomel.

  –MM–: Na to všechno bych se mohl ptát těch, co se jim podpory Ukrajiny příčí. Možná že mají strach z toho, že na tom úplně zkrachneme, nebo něco takového.

  Pralinka2: Sice bylo ČSSR pod vedením SSSR, ale mělo se zemědělsky dobře. Dnes se snaží likvidovat Evropská unie to, co tu bylo. Kde máš dneska ty kravíny a cukrovary? To abychom nebyli nezávislí.

  Příspěvek z 14. dubna v 18:46.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Česko a Rusko byly přáteli? A kdy, prosím pěkně? Pokud vím, o přátelství se mluvilo kdysi dávno, to přátelství bylo dokonce institucionálně zaštítěno Svazem československo-sovětského přátelství. Toto „přátelství“ bylo podpořeno sovětskou okupací Československa v srpnu 1968. Jenže přátelství, které je vynuceno tanky a samopaly, není skutečné přátelství.

  Stav, který tady byl po roce 1991 po stažení sovětské armády z Československa, se neoznačoval tak úplně jako přátelství, to byl spíš stav, kdy si ČR a Rusko vzájemně nevadily. Jenže tento stav skončil nejpozději v roce 2014 a byl ukončen z ruské strany útokem na Vrbětice.

  Příspěvek z 14. dubna v 17:57.
  –MM– v něm napsal:

  YakariSioux: Ruská vláda si tu nenávist vyrábí. Kdyby jí nedostávala tolik, podnikala by něco ještě horšího, aby odlákala pozornost od svých místních problémů.

  Já mám Rusko rád. Až sundají fašistické vedení, budeme klidně kamarádi. O:-)

  Ty si myslíš, že by se mělo prominout Putinovi vraždění lidí v cizím státě? Byl bys ochotný mu prominout i nějaké další vraždění v jiných státech? Máš někde hranici, co by musel spáchat, aby ti připadal nesympatický? Kdyby nebyl prezident a zabil by tisíce lidí, tak bys ho nevnímal jako masového vraha?

  Emmílie11: Malá část jakékoliv společnosti vždy tíhne k diktátorům. Běžně na ulici je nepoznáš a spousta internetových služeb vytváří sociální bubliny, takže různě smýšlející lidé nepřicházejí do kontaktu. My tady nebubláme. :-)

  Příspěvek z 14. dubna v 17:40.
  YakariSioux v něm napsal:

  Emmílie11: Ach jo, nechápu, odkud se bere tolik nenávisti k Rusku. Dnešní děti by už těžko uvěřily, že Česko a Rusko byly přáteli. Z čeho se máme jako vzpamatovat? Já jsem naopak rád, že se tu našly dvě proruské holky.

  Příspěvek z 14. dubna v 16:58.
  Emmílie11 v něm napsala:

  achjo fakt nechapu kde se bere tolik proruskych...:-c vzpamatovat a rychle dokud je cas

  Příspěvek z 14. dubna ve 13:13.
  YakariSioux v něm napsal:

  Co k té Ukrajině dodat: Nestydím se za evangelium Rajchlovo!
  A teď se vrhnout k tomu, o co mi jde nejvíc

  Prodleva 7 dní.
  Příspěvek ze 7. dubna v 1:42.
  –MM– v něm napsal:

  taninkasarinka: „kde je řečeno že si myslím že není válka na ukrajině?
  Na otázku, jestli znáš nějaký dezinformační web namířený proti Putinovi, jsi odpovídala „weby mluvící o válce na ukrajině“. Patrně jsi tedy nemyslela všechny weby, ale jen nějaké, což mi teda zase ale vůbec neodpovídá na moji otázku… :-)

  mám zdroje přímo od obyvatel z těch zemí a používám VPN
  Čí VPN? Provozovatel soukromé sítě má mnohem větší možnost sledovat tě a omezit ti přísun informací než volná síť, kde ti přístup může zamezit většinou jen sám ten navštěvovaný web podle geolokace (a nebo v extrémním případě správce české domény dočasně vyřadil některé cz domény z registru). Představa, že jedno kdovíkým hlídané vstupní místo ti otevírá víc dveří než decentralizovaná síť, je symptomem nepochopení internetu.

  Jsou všechny weby veřejně dostupné
  Pokud chtějí být, tak jsou.

  nebo jsou ty weby které se jim nehodí cenzurované
  To se udělá technicky jak?
  Ukaž mi způsob, kterým by někdo třeba mohl cenzurovat Alíka. Mně přijde, že nás můžeš maximálně dočasně přetížit/shodit (pokud si zaplatíš u ruských hackerů dostatečně masivní útok), ale na cenzuru bys potřebovala prolomit HTTPS, což ani s aktuálně nejlepším kvantovým počítačem nezvládneš dělat v reálném čase.

  V textu však jde kolikrát rozpoznat že je formována tak, aby potvrdila pouze to co chtějí
  Redaktoři žonglují pojmy zemřít/zavraždit/zabít převážně nahodile. Hledáš systém v něčem, nad čím většinou nepřemýšlí. Dobře je to vidět na slově poprava, které používají často pro plánované vraždy a nikoliv v původním významu pro zabití po právu. Také by někdo mohl hudrovat, že se tím snaží legitimizovat vraždy… ale nekompetence je vždy mnohem snazší vysvětlení než spiknutí.

  Jinak, pokud se ti někdo vloupe do tvého bytu a zapíchne tě, tak mi přijde legitimní označit to jako vraždu, i když k tobě nemám přátelský nebo nepřátelský vztah. Z tohoto pohledu se ruská armáda dopouští převážně (ne vždy) vražd a ukrajinská armáda převážně (ne vždy) zabití v sebeobraně, protože se obojí děje na svrchovaném území Ukrajiny.

  Většina zpráv ukazuje jen část která se jim hodí přece. Polopravdu.
  Novináři v demokratických státech jsou svobodně fungující bytosti, které skočí po jakékoliv hodnověrné informaci. Cílem v tržním prostředí je zveřejnit pravdu dřív než konkurence, ne ji deformovat. A také samozřejmě nezveřejňovat nepravdu.

  existuje propaganda jen ze strany Ruska, nebo je na obou stranách?
  Pokud se něco děje na obou stranách, neznamená to, že jsou rovnocenné.
  Ruská propaganda je specifická tím, že se snaží rozrušit koncept jakékoliv objektivní pravdy a že se snaží nacpat rovnítka ke všemu špatnému, co se děje, aby bylo hůř vidět, že existují větší a menší darebáci.

  Příspěvek z 6. dubna ve 21:58.
  taninkasarinka v něm napsal:

  Hedousek
  Takže zdroje od zpravodajů, kteří přímo do těch zemí letěli za účelem co nejdůvěrnějších zpráv, nebereš v potaz? Protože píšou o Putinovi a Rusku negativní věci?

  nikde nebylo zmíněno že popírám vše negativně založené proti Rusku a Putinovi či že nevěřím lidem kteří se tam vydali.
  Vidím to co mi ukážou!
  Neznamená to však, že mi ukázali jen to co chtěli? Většina zpráv ukazuje jen část která se jim hodí přece. Polopravdu. Stejně jako časopisy o celebritách, kde se pravda přetočí jen pro šok čitatele, ve válce tímto způsobem funguje propaganda.
  Jsou všechny weby veřejně dostupné a nebo jsou ty weby které se jim nehodí cenzurované či označeny vždy za dezinformátory i přesto že třeba dezinformační nejsou a to o čem psali se časem provalí, že byly pravdivé? existuje propaganda jen ze strany Ruska, nebo je na obou stranách? Nechce každá strana ukázat jen svou vlastní pravdu i když kolikrát přibarvenou?

  Příspěvek z 6. dubna ve 21:23.
  Heďoušek v něm napsal:

  taninkasarinka:
  „Jsem ve fandomu kde se o svět lidé zajímají a tak mám zdroje přímo od obyvatel z těh zemí a používám VPN.“
  Takže zdroje od zpravodajů, kteří přímo do těch zemí letěli za účelem co nejdůvěrnějších zpráv, nebereš v potaz? Protože píšou o Putinovi a Rusku negativní věci?

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:53, upravený po 18 minutách.
  taninkasarinka v něm napsal:

  -MM-
  Aha. Podle tebe není válka na Ukrajině?

  kde je řečeno že si myslím že není válka na ukrajině? :-) pokud byla má věta špatně formována, byla myšlena tak že i o válce na ukrajině se šíří dezinformace, jako při každém konfliktu, každá strana si vše překroutí po svém a nedá se věřit slepě všemu co tam je :->

  VelkýBochník
  Můžu se zeptat konkrétněji, jaké to jsou??? A tedy odkud naopak čerpáš pravdivé informace o tamních poměrech???

  Plně pravdivé informace se člověk nedozví nikde.
  V textu však jde kolikrát rozpoznat že je formována tak, aby potvrdila pouze to co chtějí když dám příklad třeba ‚‘V zemi A bylo zavražděno tolik a tolik lidí zemí B’' pokud je země A pro nás přátelská a B nepřátelská a tak chceme poukázat na to jak země B špatná, kdyby však země A pro nás byla nepřátelská, zněl by název ‚‘ V zemi A zemřelo tolik a tolik lidí’' nikdo nezmiňuje kdo je jejich smrtka s kosou i když se ví že je zde konflikt :-)
  V podstatě prostě dvojí metr na psaní informací, zkreslení faktů či nedořečená ‚‘pravda’, u webů si můžeme i všimnout jejich vyjadřování v minulosti

  Jsem ve fandomu kde se o svět lidé zajímají a tak mám zdroje přímo od obyvatel z těh zemí a používám VPN. Znát historii také pomáhá vědět co proč jak dopadlo jak dopadlo a jestli za tím náhodou nestojí něo jiného. :-3

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:43.
  –MM– v něm napsal:

  taninkasarinka: Aha. Podle tebe není válka na Ukrajině? :-)

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:42.
  VelkýBochník v něm napsal:

  taninkasarinka: Můžu se zeptat konkrétněji, jaké to jsou??? A tedy odkud naopak čerpáš pravdivé informace o tamních poměrech???;-)

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:39.
  taninkasarinka v něm napsal:

  -MM-
  Ty znáš nějaký dezinformační web namířený proti Putinovi?
  weby mluvící o válce na ukrajině a vlády podporující expanzi nato.

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:31.
  –MM– v něm napsal:

  taninkasarinka: Ty znáš nějaký dezinformační web namířený proti Putinovi?

  YakariSioux: Mezi staršími lidmi se jednodušeji šíří drby, protože většinou nemají tolik zkušeností s vyhodnocováním rozporuplných informací, a naopak mají zkušenost z předchozího režimu, že jim stát cíleně lže. Méně často vnímají, že tu je pestrá plejáda navzájem konkurenčních médií bez jakékoliv vazby na stát a že skuteční novináři mají lepší přísun ověřených informací než jejich kamarád na facebooku. Ale musím podotknout, že je to jen statistická výchylka, rozhodně neplatí, že všichni starší trpí nezdravými informačními návyky.

  Příspěvek z 6. dubna ve 20:02.
  taninkasarinka v něm napsal:

  YakariSioux
  Co mají ti staří pořád s tím Putinem, nevím ani já.¨

  Pak bys měl hledat, brouzdat a pátrat aby sis ty informace doplnil aby dezinformace nevznikaly z teorií od lidí kteří si nezjistili dostatek či zjistili až příliš bohužel z dezinformačních a propagandistických webů namířených proti Rusku nebo Putinovi.

  Příspěvek z 6. dubna v 17:10.
  YakariSioux v něm napsal:

  To by mohl být skvělý nápad! Tam by se dalo sepsat... no radši si to sepíšu na papír a zkusím zachytit vše, pak by se to mohlo napsat do dvou boxíků. To by mohla být nástěnka, kde by se řešily věci, co jsou považovány za dezinformace a tak. Co mají ti staří pořád s tím Putinem, nevím ani já.
  PS: A pokud by mi chtěl něco smazat, tak v nástěnkách o kočkách jsem to myslel úplně jinak, to bylo myšleno tak, že ji už za nic nenaplácám když něco provede.

  Statistika…