Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Váš názor na vegetariánství a veganství

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 22 dní.
  Příspěvek z 13. listopadu ve 20:36.
  FanUnikitty v něm napsala:

  Je to každého věc. Pokud nechcete jíst maso, tak nejeste. Pokud nechcete ani jíst sýr, protože je od krávy tak ho nejeste. Každý má svou vlastní volbu. Jen... Máte tím nedostatek železa a železo je důležité k životu.

  Příspěvek z 13. listopadu ve 20:30.
  MichP v něm napsal:

  Jsem velký masožravec (MichP to píše když zrovna jí šunku) ale rozhodl jsem se že jedno maso přece nebudu jíst.

  Tím je konkrétně maso z naživo zabité chobotnice , lidé si totiž myslí že když bude chobotnice naživo zabitá tak to bude mít lepší chuť, což asi bude nesmysl :-D

  A chobotnice tímto strašně trpí, také jsou to inteligentní tvorové

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 8. listopadu v 0:27, upravený po 3 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Lívaneček, to je super! To mám radost! :) Každý krůček je fajn.

  Z rostlinných „mlék“ piju asi nejčastěji sojové, protože bývá většinou nejlevnější. Mandlové je fajn - dá se dělat i doma z mandlí. Ale chuťově mám asi nejraději jednak kokosové a potom hlavně ovesné (to se nejvíce hodí do kávy - néže bych moc často pil kávu, ale když už si ji dám, tak tohle mi tam nejvíce ladí tohle).
  A pak můžeš zkusit ještě rýžové - to taky ujde.
  A dále existují třeba i z kešu a z lískových oříšku ale ty jsem ještě neměl.
  Každému chutné něco jiného, vyzkoušej a uvidíš :)

  Surikatka, můžou toho jíst hromadu!
  Když nepočítám konkrétní potraviny/výrobky, ale jen suroviny, ze kterych se vyrábí, tak jsem ze svého běžného jídelníčku vlastně vyřadil asi tak jenom pět-šest věcí.
  Naopak jsem jich ale spoustu nových přidal. Můj jídelníček je teď víc pestrý než byl dřív - to potvrzuje vlastně i ten odstavec vejš :)

  (Někde jsem četl, že existuje až 20 tisíc jedlých rostlin - většinu z nich jsem ještě ani neochutnal... takže to, že už nejím těch pár surovin, je v tom celkovém počtu vlastně zanedbatelné :D)

  Kdyby byl zájem, tak bych mohl rozepsat konkretní jídla/chody co si tak v běžném dni dávám ke snídani/obědu/večeři :)

  Příspěvek z 7. listopadu ve 21:37.
  Surikatka v něm napsala:

  Já nechápu veganství to nic nemůžou sníst

  Příspěvek z 7. listopadu ve 21:10.
  Lívaneček v něm napsal:

  Taky si říkám, jenže pak jsou lidi, jako třeba moje spolužačka, která říkala, že je prý maso zdravé pro člověka a že bez něj nevyroste a zastaví se v růstu 8-o
  Říkala to jedné naší vegetariánce, která je nízka, že by prý díky masu mohla vyrůst. Což je samozřejmě nesmysl. Ona je z Argentiny a tam jsou všichni malincí. takže asi tak. ;-)

  Příspěvek z 7. listopadu ve 21:01.
  holka11111 v něm napsala:

  Jako myslím, že je to věc názoru. Kdo chce být vegetariánem, ať si je, kdo veganem, tak ať, ale ať do toho netahá ostatní

  Příspěvek z 7. listopadu ve 20:58.
  Lívaneček v něm napsal:

  V příspěvku, který jsem napsala nějakou dobu zpátky (Lívanečka: Já musím s –MM– souhlasit…) jsem říkala, že bych chtěla nějak začít. Poslední dobou jsem na sebe celkem pyšná.
  Začala jsem nahrazovat mléko alespoň částečně mlékem z mandlí (jiné jsem nezkoušela, nějaké doporučení?) a třeba pár dní zpátky jsme náš oblíbený recept maso na houbách s těstovinou předělali se sojovým „masem“ a bylo to moc dobré. Nebo teď jsme domu koupili tofu a třeba teď pojídám chleba s něčím na způsob lučiny s bylinkami, rajčetem, bazalkou a uzeným tofu (prvně jsem si myslela, že tam moc sedět nebude, ale je to fakt dobrý :P)
  Prostě ve zkratce mám ze sebe radost. sice to jsou malé krůčky, ale alespoň nějaké a když mi to chutná, proč ne ;-):-)

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 1. listopadu v 19:57, upravený po 5 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Dnes je

  Mezinárodní den Veganství!

  Shodou okolnosti jsou to dnes zhruba dva roky, kdy jsem narazil na následující video. A taky několik dalších videí od stejného autora. - nejsem si už jist, které bylo „to“ první.

  (Jsou tam k dispozici české titulky)

  Ze začatku jsem byl dost skeptický a říkal jsem si, co mi to ten youtube doporučuje, ale argumenty znějící z úst toho vegana (o kterém sem si napřed myslel „svoje“) mi dávaly překvapivě dost smysl (narozdíl od argumentů protistrany).
  Následkem čehož jsem o veganství začal víc přemýšlet a řekl jsem si, že vyzkouším zda je to fakt možné se tak stravovat. „Alespoň na nějakou dobu - jako takový malý experiment.“

  Uběhly dva roky a stále zkouším! Z experimentování se stalo něco zcela přirozeného s čím nejspíš nikdy nepřestanu, protože ono nejen že to je možné dělat, ale dokonce to není vůbec tak těžké jak se může zdát!
  (Alespoň pro lidi, kteří si už většinou sami mohou rozhodovat o tom co jedí - na ty cílím své příspěvky, ne na malé děti.)

  Najde se tu někdo, komu ty argumenty z videí dávají smysl a taky to třeba na pár dní vyzkouší?

  :-)

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 16. září v 19:59.
  –MM– v něm napsal:

  Alpina: Bude chutnat stejně, protože to bude z hlediska materiálu stejné maso. Ne napodobenina ze sóji nebo tofu…

  Bude mít také přesněji garantované parametry, jako je trvanlivost a výživové hodnoty, protože v jeho výrobním procesu nesehraje roli chaotická vůle zvířete. Stroje na maso budou podobně vyladěné, jako jsou teď stroje na rohlíky.

  listopadovka08: Pro pořádek bych měl zmínit, že já maso jím poměrně často a byl bych proti nějakým zákazům ho jíst. Ale zákaz zabíjet zvířata kvůli masu časem přijde a já budu pro.

  Argumentace přírodou mi připadá slabá.

  Příroda zařídila, že většina novorozených dětí zemře, my jsme to vymýtili. Příroda zařídila i tetanus (nemoc, která způsobuje tak silné křeče, že člověk sám sobě zlomí páteř, než zemře), my jsme ho obešli důkladným očkováním. Příroda zařídila, že když přijdeš o prst nebo o ruku, tak ránu zacelí, místo toho, aby kus těla dorostl zpět (výrobní manuál v DNA má) – a tohle také časem vyřešíme. Proč ne?

  Příroda nám také dala koně, abychom se mohli rychle přepravovat z místa na místo, ale my jsme si postavili auta a letadla a raketoplány, které nás posílají do míst, které kůň nedokáže ani pochopit. Hot, čehý, prrr… a teď nahoru! Na oběžnou dráhu, hop! :-)

  Příspěvek z 16. září v 17:06, upravený po 17 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Proč jedna věc je vývoj jak člověk žije a druhá není vývoj jak člověk žije?

  Mně to obojí přijde jako vývoj. :-)

  Začít používat oblečení bylo naše rozhodnutí,
  stejně tak může být naše rozhodnutí přestat jíst zvířata.

  Jak psal MM - to, že násilně množíme milirady zdegenerovaných kuřat, to není nic co zařídila příroda, to lidé. S radostí bych takovou věc vymýtil :)

  A ano, jsme na konci potravního řetězce, protože přirozeným predátorem člověka je jen sám člověk. To, že jsme nejvíce vyspělí a máme nad ostatními druhy největší moc, nám ale nedává právo je zneužívat. Naopak si myslím, že nám to dává velkou zodpovědnost. A že bychom měli být spíš takoví správci a ochránci planety a všeho živého, a nikoliv vykořisťovatelé a tyrani :)

  Ale v jednom s Tebou souhlasím. Maso se bude ještě pár desítek, nejspíš i stovek let, běžně konzumovat. Obzvláště pokud se bude dařit tomu hojně zmiňovanému uměle vypěstovanému masu, které bych s Alpinou rád ochutnal! :D Takže určitě nemusíš mít strach že by ses někdy dožila doby, kdy si ho nebudeš moci dát.

  Mně ale nevadí jezení masa, mně vadí to zbytečné zabíjené zvířat.

  Myslím, že tato nástěnka je hodně respektující!

  • Většina lidí tady respektuje chuťové pohárky jiných lidí.
  • Já se kromě toho snažím respektovat životy jiných tvorů.

  To neznamená, že chci někomu nařizovat co má jíst, nebo koho má zabíjet. Jen bych si přál aby o tom lidé více přemýšleli. :-)

  Příspěvek z 16. září v 16:07.
  listopadovka08 v něm napsala:

  Jasně, ale že se snažit vymýtit to, jak to příroda zařídila? Říká vám něco potravní řetězec? Nemám nic proti vegetariánům, ale tato nástěnka mi přijde až moc nerespektující. A argument, že jsme dříve chodili nazí je blbý, je to vývoj jak člověk žije a holt konzumování masa zůstává a asi zůstane, minimálně ještě na nějakou desítku let.

  Příspěvek z 16. září v 7:27.
  Alpina v něm napsal:

  Pokud by jinak vytvořené maso chutnalo stejně anebo alespoň opravdu nepoznatelně jinak. Rozhodně bych neváhal. Docela bych byl i rád kdyby se takové maso objevilo co nejdříve. :-3

  Příspěvek z 15. září ve 23:24.
  YOYO v něm napsal:

  ShabadacaG00D, listopadovka08:
  - Ten argument „dělali sme to vžycky, takže je to tak dobře“ ale nefunguje když ho použiješ na něco, co sme dříve dělali vždycky ale už přestali dělat.
  Před pár desetitisíciletími sme ještě mohli říkat „vždycky sme chodili nazí“.
  Nebo ještě poměrně nedávno šlo říkat „vždycky jsme zotročovali jiné lidi k práci“.

  - Jinak ano, utýrat zvíře a pak ho zabít je horší než ho jenom zabít. Ale ukončit život někomu, kdo chce žít, to mi přijde nesprávné tak i tak, bez ohledu na to jak pěkný mělo život. Domácí mazlíčky taky nezabíjíme přestože se mají často ještě víc vymazleně než ty šťastné kravičky na zelené louce z reklamiho letáku :)

  Ale je fajn, že alespoň vnímáte, že se ta jezená zvířata nemají moc dobře!

  Lívanečka, honzot:
  To je super.
  Nabízet ve školních jídelnách vegetariánské možnosti začínalo být docela běžné už v době, kdy jsem já chodil do školy. Myslím, že to je čím dál častější. Ale všude to ještě není. U menších škol bývá problém s těsným rozpočtem. Vařit více jídel najednou je náročnější a rodičům je líto připlatit si třeba pětikorunu a tak takový návrh neprojde.
  Je ale možné, že jenom vedení školní jídelny neví, že je o něco takového u vás zájem. Možná by se mohli rodiče zeptat, zda s tím jde něco dělat - ideálně když těch rodičů bude více.

  Další možnost je nosit si vlastní jídlo z domova v krabičce, někdy se dá i domluvit, že Ti ho v kuchyni kuchařky ohřejí.

  Ale pokud nic z toho nepůjde, tak se tím tolik netrap. Na střední a vysoké už nejspíš tu možnost mít budeš a až budeš dospělá, tak si to budeš moci zařídit uplně podle sebe :)

  Příspěvek z 15. září ve 22:08.
  Lívanečka v něm napsala:

  To by bylo ideální

  Příspěvek z 15. září ve 22:07.
  honzot v něm napsal:

  My máme ve škole vždy maso × vegetariánské.

  Příspěvek z 15. září ve 21:05.
  Lívanečka v něm napsala:

  Já musím s –MM– souhlasit, a to jsem člověk, co maso jí. Já bych chtěla být vegetariánem, ale abych byla upřímná, moc nevím kde začít. U nás doma je to takové, že se snažíme i nahrazovat maso třeba sójou, nebo tofu. Třeba ale školní jídelna mě pořádně vytáčí, většinou není možnost si zvolit oběd bez masa, je to maso x maso :(
  Vegetariánské obědy bych uvítala, přitom máme nějaký papír, že máme podmínky ”zdravé jídelny"

  Příspěvek z 15. září ve 20:54.
  –MM– v něm napsal:

  Jestli patří zabíjení k přírodě… no, to se dobře říká tomu, kdo zabíjený není, že ano? :->

  Na tom, co dělají lidé se zvířaty, nic přirozeného není – a to ani u biopotravin. Zemědělskou revolucí před dvanácti tisíci lety jsme se běžnému fungování přírody vymkli. Na tom není v principu nic moc špatného, příroda je ve skutečnosti obludně nebezpečné prostředí, které lidem bránilo v rozletu. Ale cíleně namnožit miliardy kuřat a pak smířlivě konstatovat, že jejich zabíjení je vlastně jakási přírodní tradice, to mi přijde divné.

  Budoucí lidé nás pravděpodobně budou odsuzovat za to, co zvířatům pácháme. Polehčující okolností bude, že zatím nemáme moc jiných možností, pokud chceme jíst maso. Ale to se během následujících let už změní… a co pak? Budete odmítat jíst maso, které vzniklo jinak než zabitím zvířete, protože to není přirozené?

  Příspěvek z 15. září ve 20:26.
  ShabadacaG00D v něm napsal:

  Já nevidím problém v tom, že lidí jí maso. Spíš vidím problém v tom, jak je s producenty masa někdy zacházeno.

  Když je např. kráva celý svůj život někde ne venkově, kde se o ní hezky starají, je většinu času na louce plné trávy a celkově jí nic neschází, nevidím žádný problém.

  Když ale je ta kráva ale chudák, co viděl louku tak maximálně ve virtuální realitě (!to fakt zkoušeli!), je zanedbaná a trpí, pak již problém vidím.

  Proto se taky snažím nakupovat více biopotravin.

  Hospodářská zvířata jsou chovaná pro maso. Jak píše uživatel přede mnou, vždycky byla zvířata zabíjena. Zabíjení prostě patří k přírodě.

  Ale je to jen můj názor a jestli chcete někdo být vegetarián, nechť ním je.

  Příspěvek z 15. září ve 13:06.
  listopadovka08 v něm napsala:

  Každý jak dělá jak myslí, ale zvířata se zabíjela vždy, však bych souhlasila se zlepšením podmínek a ne takovou krutostí.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 18. července ve 22:57, upravený po 17 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Vrátím se k té otázce zdraví, která se tu v minulosti probírala. 👩‍⚕️

  Nedávno jsem si, po skoro dvou letech na rostlinné stravě, nechal udělat krevní testy. 💉🩸

  Jednak ze zvědavosti,
  jednak pro kontrolu, zda nedělám něco špatně,
  ale taky pro to, abych měl nějaký „důkaz“ pro lidi, co tvrdí, že vegani musí být, podvyživení a nemocní... 🤮

  Přestože tu zdravotní stránku stravy trochu zanedbávám
  (jím hodně fastfoodových jídel a různých polotovarů 🍔🍕🍟)
  tak mě vysledky poměrně přijemně překvapily. 😊👍

  Ze 32 různých hodnot, které mi měřili, jich mám 30 naprosto v pořádku, v rámci referenční normy. 🙌

  Že prý člověk potřebuje maso kvůli bílkovinám? Ale kdeže. ☝😠
  Množství celkové bílkoviny v krvi i proteinu Albuminu, jejichž nízke hodnoty můžou poukazovat na nedostatečný příjem bílkovin, mám v pořádku.
  Stejně tak třeba enzym Cholinesteráza, který je taky jedním ukazatelem ptoteinové malnutrice, mám ukázkový. 👌

  Měl jsem trochu strach například z nedostatku železa - i to mám ale také zcela v normě. 🦾
  Stejně tak třeba vitamin B12, (ten beru v tabletkách), nebo folát alias B9, mam dost vysoký.

  A hromada dalších věcí: Hořčík, Sodík, Chloridy, Cholesterol - ten bych snad ani vysoký mít nemohl i kdybych chtěl... Taky všechny látky z „krevního obrazu“ (hematologie).

  Co jsem měl trochu snížené oproti normě, bylo:

  • Draslík - Ten se ale paradoxně získává hlavně z ovoce, takže ten bych měl nejspíš nízký tak jako tak 😅
  • A potom Zinek. Tam už lze mluvit o tom, že to je to nejspíš důsledkem veganské stravy, protože zinek je o něco hojnější v produktech ze zvířat. 😔

  Ten deficit ale nemám velký. Takže pro mě to znamená jen to, že musím jíst o něco více oříšků a semínek a podobně. 🌱🥜
  Plánuji jít pak někdy v budoucnu na další test, pro srovnání, zda došlo ke zlepšení. 📆

  Ještě uvedu, že šlo o něco rozsáhlejší testy, 🔬🧪🧫 než ty, které se běžně dělají při pravidelé zdravotní prohlídce hrazené pojišťovnou - při té se, myslím, nektroluje zrovna ten zinek a některé další minerály.
  Tam by mi tedy nedokonalost nenašli asi vůbec žádnou.

  Skoro každý člověk má lehký nedostatek nebo přebytek nějakých látek. Čím více toho kontrolují, tím spíše něco najdou.
  Troufám si tedy tvrdit, že jsem podobně zdravý, nebo možná i zdravější, než je průměrný člověk v mém věku.

  A co vy? Dělali vám někdy krevní testy? Máte nějaký deficit? Berete nějaké vitaminy nebo minerály?💊

  PS: tento přispěvek neni lékařská rada - za jakekoliv informace v něm a vaše úsudky z nich plynoucích neručím a zříkám se veškeré zodpovědnosti za ně :D

  Prodleva 16 dní.
  Příspěvek z 2. července v 15:40, upravený po 3 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  MichP, pravděpodobně nesní.

  A myslím, že to není divná otázka, klidně pokládej více takových!

  Myslím, že ta situace je taková hodně okrajová věc. Pokud je někdo vegan/vegetarian, tak o tom pravděpodobně jeho kamarádi vědí a k takové situaci nedojde. Ale pokud by mu přece jenom kamarád omylem objednal maso, tak pak si to může ten kamarád co to popletl nechat zabalit sebou domů on sám a sníst to později, nebo pokud je tam více lidí, tak si tu porci můžou mezi sebou rozdělit a sníst to na místě. Příště si to pak jistě už budou všichni přítomní pamatovat a už se to nebude opakovat.

  Pokud ten člověk ale není veganem/vegetarianem z etických důvodů, ale třeba ze zdravotních, nebo z náboženských a nevadí mu občas hřešit, nebo z nějakych jiných (třeba když to bere jen jako nějakou svou image) - tak pak je možné, že v takovém případě udělá výjimku a sní to.

  Z mého pohledu je důležitější to, aby ti lidé věděli že zvířata nejím a proč je nejím, než to aby „se neplýtvalo jídlem“. Takže bych neměl problém to maso prostě jednou odmítnout i s tím vědomím, že ho v kuchyni vyhodí.

  Zvířata už ani nevnímám jako jídlo, takže to pro mě to není plýtvání jídlem.
  Pokud někdo omylem srazí autem zajíce a nesní ho, tak to je škoda zajíce, ale není to plýtvání jídlem. Pokud někomu umře pes a nesní ho, tak to je škoda psa, ale není to plýtvání jídlem :)

  Příspěvek z 2. července ve 14:14.
  _Alinka_ v něm napsala:

  Mě vegetariánství nevadí ani jako vegetariánská jídla, ale občas si maso dám no.O:-)

  Příspěvek z 2. července v 11:54.
  Anež v něm napsala:

  MichP: to je dobrá otázka, a protože jsem vegetariánka, tak se ti pokusím odpovědět, stalo se mi něco podobného ve školní jídelně. Zapomněla jsem si totiž odhlásit obědy a nechtěně jsem dostala maso. Nemohla jsem ho vyhodit, protože to by se to zvíře asi zabíjelo úplně zbytečně, ale na druhou stranu, sníst bych ho taky nedokázala. Tak jsem snědla to bez masa a maso jsem zabalila do papírových ubrousků a donesla domů rodičům, aby to nepřišlo tak úplně nazmar.
  Doufám, že jsem odpověděla dobře, kdyby ještě něco, tak se klidně zase zeptej. ;-)

  Příspěvek z 2. července v 9:17.
  MichP v něm napsal:

  Jenom mám trošku divnou otázku, pokud můžu položit

  Co když nějaký vegetarián dostane v nějaké restauraci maso (koupí mu to třeba kamarád...) A pokud ho nebude jíst, tak to maso přijde nazmar, protože restaurace nedají to jídlo někomu jinému když už to bylo u někoho (i když se toho nedotkl) sní ho nebo ne?

  Jen tak se ptám

  Prodleva 23 dní.
  Příspěvek z 9. června v 0:37.
  YOYO v něm napsal:

  Už jsem pochopil co jsi myslel tou kudlou do zad.

  Tady jde furt o nepochopení toho, že nejde o spor „co si kdo strká do pusy“ ale o to kdo působí svým chováním utrpení.

  Tvoje otázka je
  „Nepřišlo by Ti nespravedlivé kdybys toleroval něčí chovaní s kterým nemáš morální problém a on Ti pak vrazil kudlu do zad tim, že by upozornoval na tvé chování s kterým on má morální problém?“

  Má odpověd je - ano, nepřišlo by mi to nespravedlivé.

  Pokud bych toleroval, že má Franta bordel na své zahradě a on mi pak přišel říct, že bych se neměl chovat povýšeně ke své ženě. Tak by mi to nepřišlo nefér, nebral bych to jako kudlu do zad, neříkal bych „Franto, já Ti nekecám do toho bordelu na zahradě, tak mi nekecej do manželství.“
  Místo toho bych si poslechl proč si Franta myslí, že se chovám povýšene ke své ženě (a nebo proč si myslí, že je takové chování špatné, kdybych to sám netušil) - a pak bych mu buď vysvětlil proč si myslím, že to tak není, a nebo bych si třeba uvědomil, že má pravdu (i když bych mu to třeba pro svou ješitnost hned nepřiznal). A nebo bych si ho vůbec nevyslechl, protože už bych věděl dopředu že má pravdu, a odmítal s ním diskutovat - ale v nitru bych se hambil.

  A pokud Ti ty dvě strany v tomto vymyšleném sporu přijdou moc jiné, tak si místo „má bordel na zahradě“ dej třeba „chová se povýšeně ke své nafukovací panně“. - Nejde o to kdo kdo se jak chová, ale kdo tím chováním působí újmu.

  Ty třeba nevidíš jak konzumace zvířat působí újmu těm zvířatům. Já bych třeba neviděl jak to mé chování působí újmu mé ženě...
  To, že člověk nevidí rozdíl neznamená že tam není. Naopak, pokud ho tam někdo jiný vidí, tak mi přijde užitečné o tom diskutovat. Ať už je pravda na jakékoliv straně.

  Příspěvek z 8. června ve 23:20, upravený po 12 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Colossus:
  Takže to co můžu nemůžu tolerovat je dané jen tím co je stíhatelné / protizákoné?

  Řekni mi, kdo nastavuje zákony?
  Zákony se vyvíjí, mění v čase s tím jak se mění společnost. V zákonech se odráží morální hodnoty té společnosti.
  Kdybychom se řídili jen zákony a zákony se nikdy neměnili, tak tu máme stále otrokářství, ženy by stále neměly volební právo a podobně...
  Naštěstí je to ale něco, co se může časem měnit :)

  Jinak souhlasím, mluvit o tolerování něčeho s čím souhlasím nedává smysl - to pak není tolerance ale prostě souhlas :D
  Proto jsem psal, že nechápu proč je třeba mluvit o tolerování veganů, protože nechápu proč by někdo nesouhlasil s tím že jím rostlinnou stravu - když tímto jednání nikomu neubližuji. Nadruhou stranu kdo jí zvířata, ten jim ubližuje, což je něco s čím logicky bude část populace - vegani - nesouhlasit, (to je ta nerovnováha o které jsem mluvil). A část z té části to tedy může tolerovat, přestože s tím nesouhlasí. A druhá část to tolerovat uplně nemusí, protože s tím nesouhlasí, a to jsou Ti bojovní aktivisti které nemáte rádi.

  Nejsem si jist na co reaguješ s tím oplácením a kudlou do zad.

  Vzájemný respekt je určitě důležitý. Já neodsuzuji žádnou osobu, ale můžu projevit nesouhlas s konkretnim jednáním té osoby. Neříkám že kdo jí zvířata je špatný člověk. Já sem je většinu života jedl. Bylo by pokrytecké kdybych takové lidí vnímal jako nějak méněcenné. Můžu ale odsuzovat ten čin. Byť zcela chápu všechny ty důvody proč to lidé dělají.

  „A pokud nesouhlasíme, nechme je býti, pokud nás to nepoškozuje.“ - co když to ale poškozuje někoho jiného?

  Co když někdo ubližuje mému příbuznému, mám to nechát být?
  Co když někdo ubližuje spoluobčanovi, mám to nechat být?
  Co když někdo ubližuje naprosto cizímu člověku (třeba svému otrokovi), mám to nechat být?
  Co když někdo ubližuje toulavému psovi, mám to nechat být?
  Co když někdo ubližuje zvířatům chovaným pro maso, mám to nechat být?

  Rozdíl mezi námi jen ten, že ty máš jinde tu hranici, kde už to necháš být.

  „Dejme každému jeho píseček a dokud ho neplive na ostatní, ať si dělá s pískem co chce. Tak má být dle mého tolerance v konzumaci minimálně dle mého viděna.“
  - říkal bys tohle v době snah o zrušení otroctví? Tady nejde o „toleranci v konzumaci“ - stejně jako tenkrát nešlo o „toleranci ve zpusobu sběru bavlny“? - „Klidně si spropustte svoje otroky, to je vaše volba, ale neříkejte mi jak mám své pole obdělávat já“ - to dnes to zní absurdně. Podobně absurdně veganům zní to co píšeš ty.

  Příspěvek z 8. června ve 22:45, upravený po 2 minutách.
  Colossus v něm napsal:

  Sorry YOYO, ale bereš to z úplně špatné stránky. Tolerance je přeci to, že necháváš být něco, co je ti naprosto cizí a třeba s tím nesouhlasíš. TO je tolerance. Tolerance ≠ tolerance pro jiné nemorální věci. Obě věci jsou volbou a nejsou nijak stíhané, proto je tolerance možná, protože obě strany jsou na stejném úrovnostním levelu. To, jak to vnímá druhá strana nelze srovnávat s něčím, co je proti zákonu jako takovému. Tolerance naopak staví obě strany jako sobě rovné.
  A to s tím oplácením - udivuje tě to? Nepřijde ti nespravedlivé či třeba nefér to, že necháš někoho být a žít si jeho život, ale pak ti ten stejný člověk bodne kudlu do zad? To, že mezi sebou lidé mají neshody a rozdíly je jasné. O tom lidi jsou. Ale to neznamená, že bychom se museli navzájem nerespektovat. A pokud nesouhlasíme, nechme je býti, pokud nás to nepoškozuje. Proto je tolerance. Jestli chce někdo hlásat svůj názor, nechť k tomu využije cest jiných a lepších. Jinou cestu, tu s indoktrinací všeho zvolilo i třeba křesťanství a nebyl to nejlepší tah, že.
  Dejme každému jeho píseček a dokud ho neplive na ostatní, ať si dělá s pískem co chce. Tak má být dle mého tolerance v konzumaci minimálně viděna.

  Příspěvek z 8. června ve 22:23, upravený po 18 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Mě občas trochu pobavuje, nebo až udivuje to, jak lidi říkají „já vegany/vegetariany toleruji“ - proč je vůbec třeba to říkat? :)

  Přijde mi, že to říkají aby měli takové to alibi „já toleruji Tebe, tak ty bys měl tolerovat mě“ - ale to v toto kontextu asi moc nedává smysl. Ty strany nejsou vyvážené.

  Zkuste si představit, že ste na té straně, kde ve vašich očích dělá druhý člověk něco podle vás nemorální, a hájí se těmito slovy.
  Například:

  „Já toleruju, že jsi slušně vychovaný člověk, takže bys měl tolerovat to, že dělám bordel na veřejnosti.“
  „Já toleruju to, že nekradeš, takže bys ty neměl mít nic proti tomu, že jsem vykradl banku.“
  „Toleruju že bojuješ za rovnoprávnost pohlaví, ale neříkej mi jak se mám chovat k ženám.“
  „Toleruju že nejsi rasista, ale neříkej mi, že to jak se já vyjadřuji o černoších, je nevhodné.“
  „Toleruji tvé rozhodnutí být vegan, ale opovaž se mi připomínat, že můj způsob stravování způsobuje zbytečné utrpení zvířat.“

  Vegan přece svým stravováním nikomu a ničemu neškodí. Nebo jo?
  Opravdu se cítí někteří lidé veganama tolik ohrožení? :)

  Chápu, že takoví ti militantní aktivističí vegani, kteří demonstrují před řeznictvím, a podobně, můžou být otravní.
  Mně třeba taky přijdou otravní LGBTQ aktivisti, nebo některé feministické hnutí, nebo BLM hnutí atd... Ale pokud jednají v mezích zákona, přijde mi to v pořádku.

  Já osobně bych asi takovouto formu aktivismu nedělal, mám trochu pochybnosti o její efektivitě. Snažím se spíš jít dobrým příkladem a diskutovat s lidmi individuálně. A drtivá většina veganů to má stejně jako já - nesnaží se nikoho dalšího konvertovat násilně.
  Ti militantní aktivisti, kteří jsou občas vidět v mediích, jsou prostě jen hodně vidět - rozhodně to není ale vypovídající obrázek o tom jaký je průměrný vegan. Stejně tak učastník Pride parade🏳‍🌈 nedělá uplně reprezentativn obrázek typickeho homosexuala, a podobně...

  Většina veganů nikoho do ničeho nenutí. Někteří ale mají snahu diskutovat a šířit osvětu.
  Pokud ale někdo jí maso, a zatvrzele odmítá jakoukoliv diskuzi s veganem, tak z toho pak jde cítit dojem nejistoty, nebo až strachu - z toho že by v takové diskuzi mohl „prohrát“. Spousta lidí si je vědoma, že něco nedělají uplně idálně, ale nechtějí aby jim to bylo připomínáno.

  Příspěvek z 8. června v 16:31.
  Pitrys v něm napsal:

  Řízky, guláš nebo roštěnky jsou fakt dobrý ok

  Příspěvek z 8. června v 16:07.
  MichP v něm napsal:

  Já vegetarián ani vegan nejsem, jsem obrovský jedlík masíčka 8-P

  Ale vegetariány a vegany tolerují, neříkám jím že mají jíst maso, ale pokud prostě mě budou nutit abych nejedl maso, tak daného vegetariána/vegana nebudu mít rád ;-) :-D

  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  26. července 2018 ve 22:09
  Založil:
  Obsahuje:
  ~ 250 příspěvků
  Moderátor:
  Colossus
  (kulisák)

  Související nástěnka:

  Vánoční šibenice