Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Věříte na paranormální jevy?

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 19 dní.
  Příspěvek z 23. dubna v 15:45.
  Bětka_H v něm napsala:

  No nevím ne to dost nepředstavitelné.

  Příspěvek z 23. dubna ve 14:46.
  BeaJá v něm napsala:

  Ano věřím hlavně když je noc

  Příspěvek z 23. dubna ve 13:44.
  sarinka01_queenisthebest v něm napsala:

  taky si někdy myslíte že jste jedním z paranormálních jevů?

  Příspěvek z 23. dubna v 10:14.
  Killercow v něm napsala:

  Já moc nee

  Příspěvek z 23. dubna v 10:13.
  martinrychnovsky v něm napsal:

  Já stopro

  Příspěvek z 23. dubna v 10:10, upravený po 6 minutách.
  sarinka01_queenisthebest v něm napsala:

  věřím, někdy se jich bojím a jindy si připadám jako jedna z nich :-D :-D :-D

  Příspěvek z 22. dubna ve 20:07.
  Pony_In v něm napsala:

  Souhlasím se sarinka01_gueenisthebest

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 16. dubna ve 14:46.
  sarinka01_queenisthebest v něm napsala:

  věřím, a taky se jich(někdy) bojím:-3

  Prodleva 4 dny.
  Příspěvek z 13. dubna v 0:56.
  MrTheBest v něm napsal:

  Já jsem jeden z paranormálních jevů. :D

  Příspěvek z 12. dubna ve 23:48.
  Martinx109 v něm napsal:

  Věřím že se s duchma a paranormální věcma nemá zacházet ne lehkou váhu mám konkrétně 1 příběh kdy jsem se bál hrozně ale to zase někdy jindy pak třeba ještě 1 divný no prostě podle mě někteří lidé si s těmato věčná až moc zahrávají

  Příspěvek z 12. dubna ve 22:04, upravený po 15 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Nevím jestli na ně mám věřit...

  Příspěvek z 12. dubna v 9:22.
  Viki_show v něm napsala:

  Jako.... Co se bere jako paranormální jev? Jako jestli vše co nepodléhá fyzice tak určitě věřím))))))
  Myslím si že úplně všechny pohádky co někdy nějaký člověk vymýslel - exzuistuji ale na takový planetě která je hrozně daleko a nebo v paralelním vesmíru! A tam se k ním nikdy nedostanem.... Třeba i Winx tam 100% jsou ale nemohli by mě tam vzít protože to je moc velký "zásah"

  Bůh? Určitě je ale nevím zda ho víra která je teď vystihuje správně:-| - tohle je jen můj názor prosím neuražte se nikdo, nesnáším se vás přesvědčit aby jste si to mysleli i vy. Myslím si že křesťanství (a ostatní víry) jsou předělaný tak aby vyhovovaly! Protože pro církev je to často jen byznys... Bohužel. A nebo třeba židi nesmějí: ryby bez šupin, mít mléko a maso vedle sebe.... A to dříve bylo pro jejích bezpečí, aby nesnědli nějakého jedovatého mořského hada, aby maso nenakazilo mléko, protože to se upeče a mléko ne:-).
  Na boha věřím a samozřejmě dodržují že nikoho nezabíjí a nelžu atd. Ale nechodím se modlit, myslím si že je bůh chytrý, a takový to modlení vymýsleli spíš lidí - asi tak stejně jako odpustky:-|
  Prostě nerozumím tomu modlení... Je to takový divný no...

  Příspěvek z 12. dubna v 9:21.
  Anež v něm napsala:

  Věřím

  Příspěvek z 12. dubna v 9:02.
  sarinka01_queenisthebest v něm napsala:

  já vždycky věřím

  Prodleva rok.
  Příspěvek z 23. dubna 2020 ve 13:19.
  JáJá1 v něm napsal:

  Jak kdy, třeba, když jsem se chvíli před tím díval na horor.:->

  Příspěvek z 22. dubna 2020 ve 20:54.
  Molly58 v něm napsala:

  Ano věřím, dějí se mi dost divné věci...

  Prodleva 8 měsíců.
  Příspěvek z 21. srpna 2019 ve 23:25.
  Kopčem v něm napsal:

  Paranormální jevy skutečně existují,může se jednat o negativní energie zemřelých,tzv.astrální larvy,které odsávají energii živým,jinak se tomu lidově říká duchové :-)

  Příspěvek z 21. srpna 2019 ve 20:36, upravený po 7 minutách.
  Ariana_Rose v něm napsala:

  já věřím ale nevím jestli se mi něco paranormálního stalo...
  Ale nemám ráda lidi co na to nevěří,a nadávají těm co na to věří...

  Prodleva 4 měsíce.
  Příspěvek z 2. dubna 2019 v 19:17.
  Trkalek34 v něm napsala:

  Nic jen na ně věřím, teď čtu knížku o holce, která se chce stát parapsycholochickou pátračkou.

  Příspěvek z 1. dubna 2019 ve 22:43.
  SVETLO v něm napsal:

  Trkalek34: A copak jsi zažila paranormálního? :-)

  Prodleva 8 dní.
  Příspěvek z 24. března 2019 v 19:50.
  Trkalek34 v něm napsala:

  Já věřím.

  Příspěvek z 24. března 2019 v 19:48.
  DnK08 v něm napsal:

  Jo, docela jo. Žádný se mi (nejspíš) nestal, ale i tak na ně docela věřím :D

  Příspěvek z 24. března 2019 v 19:15.
  lékařský v něm napsal:

  Jooo. Věřím.

  Příspěvek z 24. března 2019 v 19:14.
  Copinka v něm napsala:

  jo

  Prodleva 3 měsíce.
  Vanes- v něm napsala:

  Ano. AŽ MOC.:-D Ok, ok. Zpátky do normálu. V pátek se mi stala divná věc. V družině jsme zůstali jenom tři. Já a ještě dva další kluci. (Nepočítám učitelku) Tak jsme šli do tělocvičny. Kluci tam šli něco dělat a já jsem si zalezla do toho pokoje kde jsou žíněnky, trampolíny, atd. Lehnu si na takovou žlutou matraci. No, a jak tam jen ležím a dívám se do stropu, najednou usliším psí štěknutí. Kouknu z okna. Nic. Mám pocit, že mě někdo sleduje...

  Příspěvek z 21. prosince 2018 ve 4:01.
  –MM– v něm napsal:

  největší_smíšek: Dobře, když se na to podívám z odstupu, je to přirozená důvěra v poznatky založená na víře v postup, kterým jsou ty poznatky získávané. Neříkal bych tomu víra, spíš je to hlubší ideologie, která (soudě dle praktických výsledků) vykazuje v současnosti největší úspěchy. Kdyby se ukázalo, že vesmír kašle na nějakou naši představu o konzistenci a že v různých místech nebo časech fungují úplně jinak fyzikální zákony, zřejmě by tato ideologie přestala být zdrojem užitečných poznatků. Nevím, co by ji nahradilo, ale víra v nepopsatelnou mysterióznost existence by to nejspíš nebyla.

  Zatím se ale nic takového neukázalo. Popravdě řečeno nemalá část vědců je lehce zaskočená tím, že minimálně v otázkách fyziky a kosmologie dokážeme odhalovat správné odpovědi. Ptají se: „Proč by něco tak nekonečně velkolepého, jako je vesmír, mělo vůbec být pochopitelné pro takové mírně vyvinutější opice, jako jsme my?“ :-) ... Je to trošku neintuitivní, ale fakt je, že jsme na žádnou nevysvětlitelnou bariéru poznání, která by se vytrvale vzpouzela snahám o racionální vysvětlení, doposud nenarazili. Pro každé pozorování existuje matematický model.

  Samozřejmě toho hodně nevíme, ale zdá se, že už známe správnou cestu. Zřejmě jsme se náhodou naučili tajný jazyk vesmíru – matematiku – a díky ní se nám postupně daří chápat všechno. Úplně všechno. Je známo několik případů, kdy teoretičtí fyzikové spočítali na mnoho desetinných míst nějakou konstantu o spoustu desetiletí dřív, než vůbec bylo možné ji změřit. Žádná jiná ideologie se podobným „zázrakem“ nemůže pochlubit. Díky matematice dovedeme i počítat s věčností a vymyslet nekonečno barev.

  Proto se zdá dost nepravděpodobné, že skutečně existuje i něco navíc, něco mimo matematiku, co by potají ovlivňovalo životy některých příslušníků lidského druhu na planetě Zemi. Pokud existuje bůh, je to pravděpodobně algoritmus. Myslím, že většina lidí nahlíží na svět zkresleně, že jsou v zajetí svých tradic a kulturních zvyklostí a že jakékoliv nadpřirozeno, které pociťují, jde pochopit i vysvětlit přirozeně.

  Mnohdy už také víme, jakým způsobem různé pověry vznikly. Když třeba někdo vidí démony, je možné, že ztrácí zrak a má (stejně jako desetina částečně nevidomých lidí) takzvaný syndrom Charlese Bonneta – jeho obrazové centrum v mozku nedosátává signál, a proto si vymýšlí náhodné výjevy. Schizofrenie nebo encefalitida jsou také možná vysvětlení... lepší než nadpřirozeno.

  Co se týče věřících vědců, tvé „no a co?“ vyznívá, jako bych jim jejich víru vyčítal. Názory vědců jsi do naší debaty přinesla ty jako ukázku, že i vědec může uznávat nadpřirozeno. Z mé strany asi nebylo rozumné na to reagovat. Pokud totiž chceš brát vědu jako druh víry, měla bys jí dopřát podobný odstup od jejích „věřících“, jako si zaslouží jiné víry. Když si třeba povídám s katolíkem a kritizuji křesťanství, snažím se, aby bylo zřejmé, že kritizuji skutečně jen křesťanství a ne všechny křesťany (zejména u islámu je veřejná debata strašně zaplevelená tím, že se zaměňuje samotný islám a muslimové nebo arabové). Takže je vlastně jedno, čemu věří špičkoví vědci, to je jejich osobní věc, nesouvisí to s tím, jestli má věda pravdu. ;-)

  Možná to tak nevypadá, ale snažím se k jakýmkoliv otázkám víry přistupovat maximálně otevřeně. Inspirovala jsi mě k tomu, abych si nastudoval na Wikipedii, jak můžu změřit kulatost Zeměkoule i bez raketoplánu, ale mechanismus usilovného přání je „prostě složitý“? To je škoda...

  Příspěvek z 19. prosince 2018 v 9:25.
  největší_smíšek v něm napsala:

  -MM- Já vím, že fungují :) Nezpochybňuji vědu, jen jsem na vlastní oči neměla možnost ty sondy opravdu vidět, neměla jsem možnost vypočítat si vzorce abych věděla, že opravdu fungují, nic z toho, na co vědci přišli, jsem si nemohla skutečně ověřit na vlastní kůži. Ani ty ne. Přesto jsi stoprocentně přesvědčen, že je to pravda. Já taky, my oba, vlastně celá naše společnost. Já to nezpochybňuji, ale není to přirozená důvěra, jelikož věda jako taková v tom dnešním měřítku je otázkou právě dnešní doby. (Jak říkal pan profesor na VŠ v Brně, velice vzdělaný muž, který přednáší po celém světě, vč. Oxfordu, Indonésie apod. - věda je novodobá víra. Dříve lidé měli duchovní, dnes máme vědce).

  A je spíše přirozené, že v každém člověku je zakotvena potřeba víry. Většina populace na zemi věří v něco nadpřirozeného. A skoro všichni z nich k tomu mají své vlastní „důkazy“, protože to nadpřirozeno se v jejich životě nějak projevuje. Ale na co američtí vědci nepřijdou, to jakoby nebylo? Nadpřirozené věci nepotřebují důkazy, protože se vymykají právě všem zákonům. Proč by něco, co by teoreticky mělo být z „jiného světa“, něco nadpřirozeného...proč by se to mělo poddávat našim zákonům? Ať už fyzikálním, jakýmkoli vědeckým apod.

  „Proč usilovné přání nemůže ovlivnit, které číslo padne v ruletě?“ Protože je to prostě složité. A říkám, že je to složité, protože je to téma na celé knihy. Přání není, že vypustím nějakou rychlou modlitbu někam do vesmíru a na kostce padne čtyřka. Přání není, že si oddrmolím něco pod vousy a najednou mám na kontě sto tisíc. Nejsem Harry Potter ;) Přání je dlouhodobý a složitý proces, který se člověk musí naučit dělat „správně“. A zas a opět, je to psychologie, ne čarodějnictví. Já psychologii studovala, přečetla jsem nespočet knih, takže o síle mysli taky něco vím. Ono že jsi žádné „důkazy“ neslyšel neznamená, že ty důkazy nejsou. Když se třeba o toto téma nezajímáš, pak je přirozené, že o něm nic nevíš nebo nevíš tolik. Já se o to zajímám, a tak jsem četla už tolika důkazech a experimentech, které se týkají lidského mozku a síly myšlení....

  A co se týče Bible a kontextu a tak - to, jestli svět opravdu vznikl za šest dní nebo ne, je jedna z největších otázek a rozporů, o kterém debatují různí teologové už nějakou tu řádku let. Takže to není o předstírání, ta otázka existuje snad od doby, kdy Bible jako taková (jak ji známe dnes) vznikla. V Bibli je spousta rozporů a já netvrdím, že vše do písmene musí být pravda. Jen říkám, že když něčemu nerozumíme, pak to ještě neznamená, že to není skutečné. Když něco ani všemocní vědci nedokáží dokázat, pak to neznamená, že to neexistuje.

  Psal jsi, že vědci mají na víru a náboženství třeba jiný pohled. No a co? Ať mají pohled jakýkoli, každý si může věřit podle svého. A je jedno, jestli věří v Boha, ale nevěří, že Eva vznikla z žebra. Je jedno, jestli věří v Boha nebo něco jiného. Nejde o náplň jejich víry, jde to to, že i vědci uznávají, že může existovat něco nadpřirozeného.

  Lidský mozek je omezený a nedokáže pojmout nic, co by jej přesahovalo. Nedokážeme si představit, že třeba Bůh (či cokoli jiného) by měl existovat odjakživa. Nedokážeme si představit věčnost. Víme, co to znamená a do jisté míry to chápeme a představujeme si, ale pokud bychom si věčnost měli skutečně představit tak, jak je, pak to nedokážeme. Nedokážeme vymyslet novou barvu, nedokážeme pochopit nekonečno. Náš mozek je omezen všemi těmito věcmi. Pak je jasné, že to, co tyto věci přesahuje, my nemůžeme pochopit.

  Příspěvek z 19. prosince 2018 v 0:51.
  –MM– v něm napsal:

  největší_smíšek: Není to slepá víra, jen přirozená důvěra. Vědecké poznatky umožňují posílat sondy do vesmíru, zachraňují životy... prostě fungují. Je to mnohavrstvá struktura poznání, na které stojí civilizace. Naproti tomu nadpřirozeno tak, jak ho popisují lidé v něj věřící, je jen velmi tenká vrstva hypotéz, která se vzpouzí nejen dokazování, ale i nějakému dalšímu vrstvení důsledků (viz otázka zákonné odpovědnosti zle přejícího) a souvisejících teorií (kdy a jak a proč se to u homo sapiens vyvinulo?)... je to jen poutavá pohádka, triviální příběh, který nemá rád všetečné otázky. Přestože říkáš, že je to složité...

  S každým vědeckým poznatkem se zužuje okno pro nějaké šokující objevy, které převrátí naruby pohled na svět. Je třeba prakticky jisté, že se nepodaří na Zemi objevit další kontinent, protože už máme docela dobře zmapované celé mořské dno. Zrovna tak je prakticky vyloučené, že se zjistí, že lidské tělo dokáže létat. Díky tomu, co už víme o mozku a o naší mysli, spadají parapsychologické jevy na podobnou úroveň nepravděpodobnosti.

  „A přání ‚které číslo padne v ruletě‘ není přání, ale věštění. A i tak oba víme, že na světě existují lidé, kteří to dokážou.“
  Já nevím o nikom, kdo by dokázal věštit budoucnost. Proč usilovné přání nemůže ovlivnit, které číslo padne v ruletě?

  Nezpochybňoval jsem, že někteří vědci byli (a jsou) věřící. Lidská mysl je schopná škatulkovat víru a rozum zvlášť (což má mimochodem i evoluční zdůvodnění). Třeba takový významný americký genetik Francis Collins dokáže velmi pečlivě vyhodnocovat důkazy ve vědeckých článcích, pak si jednoho dne v zimě zajde na procházku, spatří zmrzlý vodopád a pomyslí si „hle, to je důkaz boží trojjedinosti“, a najednou se z ateisty stal oddaný křesťan :-) ... je očividné, že uvažuje o víře naprosto odlišným způsobem, než když analyzuje léky na Alzheimera. Většinou ale věřící vědec věří minimálně ve svém oboru spíš skutečným poznatkům než náboženskému výkladu (v případech, kdy si odporují). Křesťan-biolog nikdy nevychází z předpokladu, že ženy vznikly z mužského žebra.

  Co se týče Bible – a nejen Bible – myslím, že rozšiřování i zužování kontextu by mělo být nějak dobře ospravedlněné. Vesměs jakýkoliv příběh jde brát jako kombinaci nějaké hluboké pravdy, metafor a čiré fikce (tedy lži). Pokud po tisíce let křesťané věřili, že svět vznikal skutečně šest dní, není důvod předstírat, že autoři Bible zamýšleli dnem něco jiného než den. V tom se trochu sekli, protože nerozuměli světu tak dobře jako současní lidé... je to (pochopitelná) chyba, nikoliv nadsázka.

  největší_smíšek v něm napsala:

  Ano, já vím. Ale drtivá většina populace to nespočítá (a moc nevěřím tomu, že ty ano), takže se jedná o víru v to, že vědci to ví. A jen prpto, že vědci na něco nepřišli nebo to nezvládli dokázat neznamená, že to není. Vědci jsou pouze lidé, a lidský mozek, i ten vědecký, je omezený a na věci "mimo nás" nestačí.

  Ach jo. Takhle to absolutně nefunguje. Jak říkám, jde zejméma o psychologii (na co myslíme, to přitahujeme, nemyslím pouze např. golem a pygmailon efekt), ne magii. A ano, i psychologie do jisté míry ovlivnňuje to, co přichází z venčí. A většina vědců byla opravdu hluboce věřící, opět stačí přečíst některé jejich knihy. A přání "které číslo padne v ruletě" není přání, ale věštění. A i tak oba víme, že na světě existují lidé, kteří to dokážou.

  Já např. nedávno byla na přednášce křesťana vědce a bylo to nesmírně zajímavé a sám svými vědeckými argumenty vyvracel jiné vědecké argumenty. Zkrátka věda není neomylná a nelze ji slepě důvěřovat.

  A asi se teď úplně nebavíme o tom, jestli bible šest dní myslela doslova, nebo jako "nadsázku". Co se týče bible, je důležité vše brát v širokém kontextu doby a vzniku.

  –MM– v něm napsal:

  největší_smíšek: Na odhalení, že je Země kulatá, není potřeba letět do vesmíru, tento fakt už uměli spočítat staří Řekové (aniž by dokázali postavit letadlo nebo obeplout celou planetu). Nedostatek vzdělání vyžaduje důvěru v ty, kdo jsou vzdělanější, ale nikoliv víru.

  Ptáš se mě, jak navrhnout experiment? Přej si něco jednoznačně ověřitelného, co vyjde z nepředvídatelného děje (třeba číslo, které padne v ruletě), předem poznamenej, jaký výsledek má nastat... a pokud skutečně konzistentně nastane ve větším množství případů, než by odpovídalo náhodnému rozložení, pak má tvoje přání vliv.

  Samozřejmě, že síla mysli může mít vliv na vlastní mysl, člověk sám sebe dokáže vědomě (i podvědomě) usměrňovat, to je zcela normální psychologie. Ale na ovlivnění něčeho venku už potřebuješ parapsychologii, tedy kouzla a nadpřirozeno (telepatii?).

  Vědci v minulosti byli převážně křesťané, protože všichni v Evropě byli převážně křesťané. Víra v boha má mnoho podob, některé jsou tak neurčité, že vědeckým poznatkům neodporují. Ale myslím, že teď těžko najdeš geologa, který by věřil, že svět vznikl před pár tisíci lety během šesti dní.

  Statistika…

  Nástěnka:

  Vznikla:
  9. července 2017 ve 12:11
  Založil:
  SVETLO
  Obsahuje:
  ~ 100 příspěvků
  Moderátor:
  SVETLO
  (kulisák)