Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Víra a křesťanství z pohledu Bochníka

  « Novější příspěvky
  Příspěvek z 23. března v 8:48, upravený po 2 minutách.
  Morell v něm napsal:

  Myslím, že ani Petr ho nenazýval kristus, ještě se podívám, ale myslím, že ne.
  Jj, o tom vysvětlení Titulem jsem slyšela, to je pravda, i když se mi ale zdá pochybné. Jednak Ježíš takový titul sám nepoužíval a pochybuji, že byl jediným mystikem té doby. (dost pravděpodobně taky nebyl jediným, který skončil na „dřevě“, pardon za vyjádření) Přijde mi zvláštní, že by ho nazývali titulem místo jménem a to najednou nikde nezmínili ani náznakem. (třeba jen první písmeno, to je běžné dodnes) Já si teda myslím, že kristus byl někdo jiný a protože bylo potřeba kolem roku cca 300 (teď z hlavy nevím přesně) unifikovat křesťanství a sjednotit ho jako sjednocující faktor řiše, došlo ke spojení textů dohromady (a tak i rozdílných textů více duchovních směrů) do knihovny bible a byla vytvořená její „nedotknutelná verze“. Ostatně se tehdy hodně sekt odstranilo a zanikly, protože neodpovídaly mainstreamu, nebo se prostě odmítly přizpůsobit, protože měly svojí pravdu. (stejně jako při kanonizaci islámu, jen ne tak precizně, možná protože šlo o mnohem větší území)

  Příspěvek z 22. března ve 23:01, upravený po 5 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Tyjo... koukám, že jsem toho celkem dost zmeškal;-)
  –MM–: Díky za „určení mantinelů“ diskuze, přestože se neshodneme. Přesto se mi úvaha, co psal Morell celkem líbí. A netvářím se, že znám odpověď... fakt mě to trošku zaskočilo. Ale těžké otázky nutí přemýšlet o to víc a to je fajn;-)
  Co se týká toho postupného vývinu lásky u některých skupin, tak si říkám, že kdyby měl s tou evolucí Darwin pravdu, tak by člověk asi ani něco takového nemohl objevit - stejně jako se pes nenaučí mluvit. Prostě by to neměl „zakódované“. Pokud jde o přežití silnějšího, tak je vlastně divné, že něco takového vůbec existuje. Celkově se láska tak nějak vymyká a do žádné teorie nehodí, připadá mi. Protože láska znamená ústup někomu jinému a v tom případě vyhynutí. Tedy logicky. Nemůžeš se matematicky nikdy spoléhat na to, že ti to ten dotyčný oplatí, pro to prostě není vzorec.
  Morell: On ten „Kristus“ ale není jméno, jako spíše titul. Znamená to „pomazaný“, nebo „vyvolený ke kralování“. Obráceným postupem vznikl ze jména Caesar titul císař, co jsem slyšel. A pokud jde o to, že mu za života nikdo neřekl Kristus, tak to je (asi s výjimkou apoštola Petra) skutečně pravda, protože v Bibli máš napsáno, že teprve postupně se jeho učedníci rozpomenuli na to, že všechna starozákonní proroctví se na jeho osobě naplnila. A to jakkoli vypadala rozporuplně i mezi sebou navzájem. Jeden příklad té rozporuplnosti je třeba to, že o Ježíši je napsáno, že se narodí v Betlémě, ale zároveň také, že přijde z Egypta, nebo že bude nazván Nazaretský. Všechno se to ale naplnilo.
  Proto (myslím si) mu bylo dáno přízvisko Kristus a to ne jakožto jméno, ale hodnost a vlastnost zároveň. Teprve později z toho lidé udělali jméno;-)

  Příspěvek z 22. března ve 14:37.
  –MM– v něm napsal:

  Colossus: On je občas problém v odlišném významu názorů u věřících a ateistů.

  Pro spoustu věřících (ne pro všechny!) je víra součástí jejich identity, svoji mozaiku světonázoru mají poskládanou z příběhů a z velkých pravd, určitá základní přesvědčení jsou skoro nedělitelnou součástí jejich osobnosti. Je to dáno částečně tím, že náboženství, která se nedokázala dostat lidem takhle hluboko pod kůži, nepřežila do současnosti.

  Naproti tomu pro většinu ateistů nejsou podobná přesvědčení obvykle nijak zvlášť důležitá. Třeba zrovna ta evoluční teorie je jen užitečná pomůcka na hledání různých odpovědí, k tomu nepotřebuje víru, není nutné hluboké přesvědčení, bohatě stačí, aby fungovala v drtivé většině případů užitečně. Je to jen součást procesu, nikoliv velká pravda. Začátkem 19. století byla populární Lamarckova evoluční teorie, která předpokládala, že se živočichové vyvíjejí během svého života, ale později si lidi řekli, že Darwinova teorie pasuje lépe, že toho vysvětluje víc. Je celkem jedno, která autorita co tvrdila nebo co uznává.

  Morell: Nejsem si jistý, zda rozebírání tohoto je v souladu s úvodním příspěvkem.

  Příspěvek z 22. března ve 13:55, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsal:

  Ono vlastně Ježíš Kristus nikdy neexistoval. Existoval, pokud tedy, tak Ježíš z Nazarethu. Zaživa mu nikdy nikdo neřekl Kristus (ani v bibli, zaživa je tam psaný Ježíš a až po smrti se tam mluví o Kristu ale nikde není psáno že kristus je Ježíš, spojení mezi Ježíšem a kristem je nejisté) a spojení Ježíš Kristus existuje jen v biblích vydaných cca až po roce 2010.

  Příspěvek z 22. března ve 13:39.
  Colossus v něm napsal:

  Stejně nelze moc srovnávat pohledy na vznik existence, co se týče evoluce apod., protože spousta lidí dnes již věří teorii vědecké, nikoli náboženské, a myslím, že i katolická církev se vzdala tvrzení, že Bůh stvořil Zemi podle Bible a podobně.

  Příspěvek z 22. března ve 13:35.
  –MM– v něm napsal:

  Colossus: Obrazně řečeno věda čte knihu o existenci postupně, zatímco náboženství tvrdí, že mu někdo vykecal rozuzlení z poslední kapitoly. Rozdíl není v dílčích projevech, není v předpokladech a v přesvědčeních, ale spíš v rozdílném přístupu k objevování neznámého (a i k jeho uznávání).

  Velký třesk je pracovní hypotéza, jedna z několika. Není jistá a není ani až tak moc důležitá. Pokud zjistíme, že vesmír vznikl jinak, nic zásadního to nejspíš nezmění, nepovedou se kvůli tomu války, ale budeme spokojenější, že víme víc. ;-)

  VelkýBochník: Láska a altruismus jdou snadno vysvětlit evolucí skupin. Lidské kmeny, které se k sobě chovaly lépe, měly větší šanci na přežití. I to, že má altruismus nějaké hranice, jde takto vysvětlit.

  Příspěvek z 22. března ve 13:13.
  Colossus v něm napsal:

  Jé, někteří lidé až teď objevili, že existuje něco jako ateismus, ale to je vedlejíší.
  Ona se celková existence Boha či jiných „božstev“ nedá na 100% potvrdit. Ale zároveň se nedá vyvrátit. Pokud se podíváme čistě z historického hlediska na Bibli, tak velmi jednoduše zjistíme, že většina Starého zákona jsou jen povídky a příběhy, některé podobné stařičkým eposům, viz. příběhy o potopě, které se opakují v eposech, ale i třeba v řecké, a později i římské mytologii. to ale neplatí příliš o Novém zákonu, který je historicky relativně podložený. Spousta historiků je přesvědčena například o existenci Ježíše Krista, například Paul Johnson, jeden z předních historiků Velké Británie, věří v existenci Ježíše Krista. Nedá se vědecky vyvrátit jak existence Ježíše Krista apod., ale ani jeho zázraky. Jistě by se daly vyvrátit možná novější zázraky, ale to netvoří hlavní kostru katolického světa a myšlení.
  Celkem zajímavý fakt k zamyšlení je to, na čem se staví definice obecného náboženství. Náboženství je definováno jakožto vztah člověk k nějaké transcendentní skutečnosti, která ho přesahuje a přesahuje i jeho myšlení a chápání. Čistě teoreticky by se dalo založit náboženství i na víru ve štěstí. Touto logikou bychpom mohli zároveň prohlásit, že 100% ateismus neexistuje.
  Také další zajímavou věcí je i samotné dělení ateismu, a to na prakticky a teoretický. Praktický tvrdí, že Bůh, ani nic jiného neexistuje. a dalším je teoretický, který naopak tvrdí, že Bůh apod. možná existuje, ale nemáme ho jak dokázat. Nad bychom se mohli zamyslet, co lze dokázat. Lze dokázat třeba, že existoval Velký třesk? Nelze, protože je to třeba pouze teorie, i když velmi pravděpodobná. Nedal by se tedy i Velký třesk považovat za náboženství? Není víra v něj pouze slepá a povrchní víra, jaká je například v jiná náboženství?
  Ale to jsem sem napsal jen pár hovadinek k zamyšlení a pomotání hlav. :->

  Příspěvek z 22. března ve 12:34, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsal:

  No, ale je možné, že Bůh existuje, protože když se učíš ve škole o dějepisu tak se dozvíš, že první kniha, která byla v minulosti vydána tak to byla BIBLE.
  Pouze pokud bereš papírové knihy dělané knihtiskem, který započal někdy v patnáctém století. Ještě před rokem 0 existovala alexandrijská knihovna skoro s miliónem svitků. a svitek byl ekvivalent knihy, akorát se v něm nelistovalo. Nejstarší dochovaná “kniha“ na hliněných deskách je Epos o Gilgaméšovi a i ten byl dost možná adaptací starších legend. A to nevydává nic o tom, kolik knih se z těch dob ztratilo drancováním. (nevíme ani věk spisků z Alexandrijské knihovny)

  Prodleva 3 měsíce.
  Příspěvek z 9. prosince 2020 v 18:45, upravený po 3 minutách.
  vaiva v něm napsala:

  Na pomlčky jsou tu Altoví specialisté! 8-D Na pc stačí zmáčknou Alt + 0150. 8-P Více zde.

  (pardon, že se nevěnuji víře z pohledu Bochníka, nemohla jsem odolat O:-))

  Příspěvek z 9. prosince 2020 v 18:39.
  VelkýBochník v něm napsal:

  -MM-sorry, že przním tvojí přezdívku krátkou pomlčkou, neumím moc dobře s pc:-D
  Nevím jestli jsem vysvětlil dobře, jak to s tou smrtí myslím. Zkusím znovu (občas mi to moc nejde):
  Právě proto, že když to pak vezmeš nejen ze svého pohledu, ale zeširoka (tím myslím jako kdybys koukal na všechny lidi na zemi jako nestranný pozorovatel), tak zjistíš, že pokud po smrti skutečně nic není, tak je vlastně jedno, jestli jim prokážeš dobrou službu nebo ne. Protože ať už ano, nebo ne, tak vzhledem k tomu, že jednou všechno skončí, tak to má stejný „efekt“, jakoby se to ani nestalo. Potom je parádní právě ta otázka, jak se vlastně na světě vzala láska a touha pomoct, když by to bylo takhle;-).

  Příspěvek z 9. prosince 2020 v 17:07.
  –MM– v něm napsal:

  VelkýBochník: Ač nejsem křesťan, náboženství mi přijde zajímavé i z tohoto pohledu.

  Smrt tě od všeho, co jsi kdy dokázala, prostě oddělí. Měl by život jako takový tedy vůbec nějaký smysl, pokud by to končilo tou smrtí???
  Vadilo by vážně něčemu, když by smysl neměl? Není v tomhle ukrytý tak trošku sobecký pohled, že na ostatních lidech nezáleží? Pokud je posmrtná existence nutná k tomu, aby život měl smysl, znamená to, že lidé, kteří na ni nevěří a kteří berou jen tenhle jeden svůj život jako jedinou šanci na existování, nedělají nic významného? Možná nevím, jak přesně definuješ ten smysl

  Pokud máš mikrovlnku, která ti dvacet let dobře slouží a pak se nenávratně porouchá, aniž by se dostala do spotřebičového ráje, znamená to, že je jedno, že existovala? Nemělo žádný smysl ji vyrobit?

  Rodé: Náboženství, která jsou skutečně efektivně pronásledována, zanikají. Když to chceš vzít vědecky (což zakladatel nechtěl), tohle je ukázková evoluce memů. Do dnešního dne přežila jen ta náboženství, jejichž hlasatelé uměli nejlépe přesvědčovat (silou nebo slovy). Kdysi dávno lidi věřili, že je bůh v zakázané jeskyni, ale tam se pochybovači mohli přesvědčit, že není, pak dávali božstvo na nejvyšší horu, ale i tam nějaký koumák vylezl, tak teď je v nebi… a to nebe je pro jistotu jakási jiná dimenze nebo jen metafora, aby se mu nemusela vyhýbat letadla a aby nenarušoval signál ze satelitů.

  Příspěvek z 9. prosince 2020 v 9:00.
  Rodé v něm napsala:

  Kralinda35: Když se to vezme vědecky, tak by křesťanství bylo hodně promyšlené. Bible je nejprodávanější knihou, některé události, jsou doloženy historiky. Křesťanů je podle wikipedie přes dvě miliardy (odhadem) po celém světě. Na křesťanských „pravidlech“ stojí celý svět. Jsou buď zákony, nebo pravidly „slušnosti“(například“ že nebudeš lhát). Je napsáno spousta knih křesťanských, napsané misionáři,lidmi,kteří prožili zázraky. Křesťani jsou také hodně pronásledováni. Já nevím o žádném náboženství,které by bylo pronásledováno tak jako křesťanství. To je už takové zvláštní. Podle mě by něco takového nikdo nevymyslel. Já věřím v Boha, protože jsemm zažila malé i větší zázraky a podle mě prostě není možné že by nebyl.

  Příspěvek z 8. prosince 2020 ve 22:30, upravený po 15 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Díky za dobré úvahy: Já sám jsem tak nějak Boha zažil „V akci“, proto v něj věřím. Pokud byste chtěli vědět víc, napíšu v jiném příspěvku.
  Kralinda35: Jednou mi něco podobného řekl jeden kolega, že Bůh je vlastně výmysl nás věřících a popravdě, moc jsem nevěděl, co na to říct. První zajímavá věc je, že mě to napadlo až když jsem tohle přímo Bohu řekl (prostě jsem se modlil za odpověď na tuhle otázku). To druhé zajímavé je to, co mě tenkrát napadlo: Představ si, že si pěkně prožiješ svůj život: Narodíš se a budeš na něco nadaná. Řekněme třeba na sport: dostaneš se na sportovní školu, budeš získávat plno medailí a nakonec... umřeš. A nic z toho, co jsi tady dokázala si nevezmeš s sebou. Smrt tě od všeho, co jsi kdy dokázala, prostě oddělí. Měl by život jako takový tedy vůbec nějaký smysl, pokud by to končilo tou smrtí??? Protože pokud skutečně končí smrtí, pak je jedno, co tady člověk všechno dokáže a udělá, vlastně by bylo jedno úplně všechno... To je jeden z důvodů, proč věřím. A na ten smysl mně osobně právě „odpovídá“ Bible.

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 19:11.
  kralinda35 v něm napsala:

  Ano je to možná:-)

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 19:08.
  Markom v něm napsala:

  No, ale je možné, že Bůh existuje, protože když se učíš ve škole o dějepisu tak se dozvíš, že první kniha, která byla v minulosti vydána tak to byla BIBLE.

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 18:49.
  Hogo v něm napsal:

  Hmmm... Zajímavá teorie8-D

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 18:35.
  kralinda35 v něm napsala:

  takový muj poznatek, vlastně když se to vezme kolem a kolem, tak vlastně Bůh nemusí existovat. Ale Boha vytváří myšlenka věřících

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 16:01, upravený po 16 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Ahoj
  Ano, já vím, podobné nástěnky jsou tu alespoň 3. A tak, jako v těch ostatních, bych se chtěl zabývat otázkami ohledně křesťanství. Ale přece bych tomu chtěl dát ještě něco trochu jiného. Zjistil jsem, že se dovedu o věcech bavit (pokud skutečně dovedu:-)) spíše z pohledu lidského, než „vědeckého“ (na to „dokazovat věci“ tak chytrej fakt asi nejsem).
  Něco k pravidlům: Jak už jsem psal, asi nedovedu úplně dobře argumentovat a naprosto lidi přesvědčit, že zrovná JÁ mám pravdu. Ostatně kolikrát o to ani nejde. Často vás kdosi utluče argumenty, ale ve výsledku je to spíše horší než lepší, protože v tom jaksi chybí lidskost, se kterou řečené byste je přijali. Tudíž věci tady budu když tak vysvětlovat asi většinou spíše z pohledu, že Bůh není jenom „něco nad námi“ (a my nejprve musíme přijít na to, jestli osoba, nebo „tajemná síla“), ale osoba, která má myšlenky, pocity atd. . A jak to vnímám já. Asi se také občas stane, že na něco nebudu vědět odpověď. Jak už jsem psal, na některé z vás inteligencí asi fakt nestačím. Tak prostě napíšu, že nevím, ale budu se snažit tu odpověď najít. Ono to bude dobré i pro mě, protože přemýšlením se člověk učí. Pokud budete vědět, jak odpovědět, klidně mě také předběhněte, když mě také napadne něco rozumného později, tak to dopíšu. Když ne, nevadí.
  Další pravidlo je slušnost: Budu se snažit nikoho nebrat jako hloupého (a nepsat mu jako hloupému) jen proto, že s ním nesouhlasím, o totéž prosím i vás. Potom prosím ještě o jednu věc: pište sem skutečně vážně myšlené otázky a odpovědi. Můžete je odlehčit nějakou legrací, ale pouze pokud to pomůže v další debatě nad tématem nástěnky. Nechci, aby se tady legrace stala cílem.

  Pokud máte nějaké vážné otázky, sem s nimi. Pokusím(e) se nad nimi zamyslet.

  BochníkB-)

  Statistika…