Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Viry, červy, ransomware, spyware, malware

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 3. února 2019 ve 20:53.
  –MM– v něm napsal:

  EndorsedCord156: Máš to nějak naopak.

  Ve Windowsu je pokročilejší systém uživatelských práv než na Androidu. Pokud aplikace není spuštěná s administrátorskými právy, tak nic moc škodlivého udělat nemůže. Pokud spustíš ransomware jako administrátor, tak ani tehdy nezašifruje data patřící jinému uživatelskému účtu, protože se na ně prostě nedostane.

  Samozřejmě, že v operačních systémech občas bývají bezpečnostní díry, které výše popsanou logiku obejdou. Když nějaký vir využije díru ve Windowsu, v systému je pořád dost nástrojů, pomocí kterých si ho jde všimnout (většina virů se ani nenamáhá schovat svůj proces). V Androidu podobné nástroje de facto neexistují, naopak je docela běžné, že celé uživatelské rozhraní systému jde nahradit, aby jednotliví výrobci mobilů mohli předstírat, že mají svůj systém – takže virus se může mnohem lépe schovat. Většina virů pro androidy je uživatelsky nezjistitelná, pokud nepáchají viditelně záškodnickou činnost. Ani jako pokročilejší uživatel nemůžu mít nikdy jistotu, že Android, do kterého se chystám zadávat heslo, není kompromitovaný.

  Mimochodem, i do Androidu můžeš dostat aplikaci z neoficiálních zdrojů (tedy ne z Google Play) a naopak do Windowsu můžeš dostávat aplikace výhradně z důvěryhodných zdrojů (přes Microsoft Store, kde ti také píšou, jaká dílčí práva potřebují).

  navštívením stránky infikované malwarem nebo červa chytíš v online hře
  Stačí nemít v prohlížeči děravé pluginy. Ty, které v mobilním prohlížeči mít nemůžeš, nemusíš mít ani v počítačovém prohlížeči.

  Příspěvek z 3. února 2019 v 19:50.
  EndorsedCord156 v něm napsal:

  Dnes už se nakazíte všude. Říká se, že vir stáhneš když si stahuje appku exe. Ale dnes se už nakazíš jen např. navštívením stránky infikované malwarem nebo červa chytíš v online hře! A ransomware! Moje oblíbené téma. Ransomware je něco jako klasický vir, jenom ti zašifruje všechna data na PC a žádá výkupné v bitcoinech. nejznámějším takovým ransomwarem je WannaCry..Svého času infikoval asi patnáct celosvětových korporací od automobilky do vývojárny výpočetní techniky. Je potřeba si dávat pozor, kontrolovat firewall, ve Win10 Defender atd. Výhodu má např.Android, jelikož už ze své podstaty zavirovat nejde! Systém totiž nedovolí uživateli nastavit oprávnění hloubkově štelovat se systémem jako je potřeba k pořádnému viru. Ve Windows se vás systém na žádná oprávnění neptá např.:“Povolit aplikaci Total Commander k souborům“ atd... Dobrý, ale nebezpečný. Z internetu se musí stahovat pouze z ověřěných zdrojů jako třeba z www.microsoft.com bych si Word stáhl, ale z ww1.moje-web-stranky.webnode.cz fakt ne.
  Máte nějaké osobní zkušenosti? Já ano

  předchozí 1 další
  Kdo si nástěnku oblíbil?

  Nástěnka:

  Vznikla:
  3. února 2019 v 19:50
  Založil:
  Obsahuje:
  2 příspěvky