Vytvoříme tematické křížovky?

Slovníky už jde plnit! Činí se tak prostřednictvím hry Kříslo.
Autoři slov dostávají za zařazená slova jiskřičky. Co s nimi budou dělat? Nejspíš nic, ale můžou jich nasbírat víc, než mají ostatní … a to stačí.

Už mám delší dobu hotový skript, který umí projet nástěnku a vyzobat z ní slova. Ještě se musí dodělat omáčka okolo – kdo a jak může slova přidávat atd.
Měli bychom zahrnout do křížovkářských slovníků i slova s mezerou? Tedy víceslovná spojení? Jako je třeba ten axolotl mexický…
Pro běžnou křížovku to asi moc využitelné není, otázka je, jestli pro nějaké jiné hry ano. Kdyby byl třeba vznikl slovník poskládaný z českých herců, tak je asi lepší sbírat celé jméno než jen samotná příjmení. Pokud lze garantovat, že příjmení je vždy poslední slovo, tak odříznout křestní jméno jde vždycky.

Už mám o dost jasnější představu, jak budou křížovkářské slovníky vypadat. Začnu tím, že do nově připravené databázové tabulky přesypu ten doposud improvizovaný slovník z koalích/klokaních tajenek. Kdyby to někoho zajímalo, obsahuje v tuto chvíli 3270 dvojic slovo+legenda. Schválně, jestli toto číslo někdy nějaký tematický slovník překoná.
Když jsem tady níže zmiňoval obrázkovou křížovku, uvědomil jsem si, že jsem si ji představoval naopak... že ŽÁROVKA by bylo hádané slovo a by byla legenda.
Jakmile budeme mít dostatečně bohaté slovníky, mohl bych je použít i do hry Šibenice, kterou bych též rád předělal.

Zavedl jsem pro správce možnost zobrazit si samotné smazané příspěvky v dané nástěnce... a koukám, že tady žádný smazaný příspěvek není. Zajímavé.
(Jen jedno zbytečné „To jo.“ od JáJá1.)
matisek005: Řekl bych, že ten názor je v mém úvodním příspěvku.

No jo, jsem si jistý, že tu byl názor, jestli by to neměl dělat počítač, kam se poděl?

V téhle nástěnce se něco mazalo nebo jsem neovládal moc písemné vyjadřování, že nechápu svůj rok starý příspěvek?

Michael73: Ten nápad jsem si v hlavě dál rozvinul takovým směrem, že u něj vznikla závislost na jiných věcech, které musím nejdřív dodělat. Přesněji řečeno musím nejprve dodělat nové možnosti lepšího formátování textů...
Pokud se tematické křížovky budou krmit nástěnkami, šlo by tím nejspíš krmit i jiné slovníky pro jiné hry. Konkrétně přemýšlím o jedné hře, kde by se využilo různé pojmenovávání smajlíků ( = žárovka, světlo, nápad atd.). Něco jako obrázková křížovka. Aby mohla vzniknout nástěnka, která bude sbírat jména pro smajlíky, musím zavést nové smajlíky... a abych mohl zavést nové smajlíky, musím dořešit nové editování textů, což je úkol, který před sebou valím už pár let.

Také bych si měl u slov poznamenávat, jestli jsou vhodné jako hlavní tajenkové slovo. Inspiroval mě k tomu Hitler. Vymýšlím nápovědy pro ta nejčastější slova z českého korpusu, jsem u šestipísmenných... a když jsem sepsal nápovědu na Hitlera, uvědomil jsem si, že je také možné, že slovo „Hitler“ skončí někomu jako (náhodně zvolená) tajenka. Bez nápovědy, bez kontextu. Prostě luštíš, luštíš a najednou vyjde Hitler.
To asi není úplně ideální. Někdo by si mohl myslet, že to není náhodné, ale nějaká propagace něčeho. Takových slov, která jako výsledná tajenka nezní moc dobře, mám už ve slovníku víc. AIDS, gang, prsa, mučit, rakev...
Na druhou stranu tematickým slovníkům asi podobné problémy nehrozí. Když vyjde v tajence Voldemort, tak to asi ničemu nevadí.

Napadlo mě, že bych i to sbírání slov a nápověd udělal formou jakési hry, kdy by za přidávání nápověd byly přidělované nějaké body, při čemž bodování by bylo závislé na nějakém celkovém balancu slovníku („máme málo slov s N => budou za víc bodů“ nebo „máme moc krátkých slov => budou za méně bodů“). Nápovědy by se pořád vkládaly přes nástěnky, při nalistování samotné té hry by se ukázaly jen rekordy a aktuální motivační výchylky bodování... a oprávněné osoby by skrz tuto hru mohly slovíčka zpracovávat, opravovat, vyřazovat, pozměnit bodování. Ale nějak hodně jednoduše, nechci, aby se z toho stala další práce.
Otázky, nad kterými přemýšlím:
- Měl by mít každý tematický slovník své bodování? Asi spíš ne, jednotné rekordy jsou víc motivační.
- Může být pro jedno slovo víc nápověd? (U klokaních tajenek to tak není, jedno slovo = jedna nápověda.)
- Měl by být v nápovědě dovolený formátovaný text? Tučnost, kurzíva...?
- Co si počít s CH? U klokaních tajenek slova s CH vyřazuji, asi bych to měl vyřešit lépe.
- Do jaké míry mají být nápovědy návodné? Povolit i méně návodné? Evidovat si jejich návodnost zvlášť?
V hlavě se mi rodí také další hry, ve kterých by šlo křížovkářské slovníky využít.

ale neměly se dělat nápovědy pro zatoulané a zablokované uživatele. to je zbytečné, ne?
jo no

Češtinář: Ano, nějaký obranný mechanismus proti špatným příspěvkům by existovat měl. Udělal bych to asi tak, že v případě dvou různých nápověd pro stejné slovo vyhrává později napsaná a že příchod automatu může přizvat jen nějaká autorita (správce, redaktor). Tím by bylo zajištěno, že autorita může špatná slova opravit (nebo zrušit), ale zároveň nemá moc práce se zadáváním.

lékařský: já jsem myslela ano, že by to byl dobrý nápad....jinak co se těch příspěvků týče, tak by asi bylo lepší, aby je projížděl člověk, jak už psal Češtinář
předchozí | 12 | další |
Nástěnka:
- Vznikla:
- 11. července 2018 v 1:35
- Založil:
- –MM–
- Obsahuje:
- 36 příspěvků
- Moderátor:
- –MM–
(zvěrolékař)
Související:
- Nástěnka Organizační nástěnka křížovkářských slovníků
- Téma Křížovkářský slovník v nástěnkách