Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Zavedeme uvítací výbor?

  Pojďme si popovídat o tom, jak zlákat slušná štěňata k zapojení do komunity. ;-)

  Nový příspěvek:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 31. srpna v 19:40.
  panglaq v něm napsal:

  –MM–: Už když jsem to psal, tak jsem si myslel, že se to asi nevyužije, ale říkal jsem si, jestli vám tím nápadem neudělám radost.

  Příspěvek z 31. srpna v 15:18, upravený po 40 minutách.
  Rychlošípka v něm napsala:

  Já dneska psala osmi štěňatům takový dopis: Ahoj, ty jsi tu nový? Doufám, že se ti tu bude líbit a že NIKDY neodejdeš:-) Přikládám odkaz na očkování proti odcházení z alíka :-)

  Prodleva 3 měsíce.
  Příspěvek z 19. května v 19:27.
  Andulen v něm napsala:

  Rex999:Jj, to vím. (myslím že jsi mi taky napsal) O:-)
  Je to dobře :-3

  Příspěvek z 19. května v 19:03.
  –MM– v něm napsal:

  panglaq: Že by ti (přibližně) dva lidé, co jsou zrovna ve výboru, vymýšleli každý den hromadu dopisů pro lidi, které většinou neznají? To by jim zabralo nejspíš víc času než vítání štěňat a moc to nesouvisí s touto hlavní činností, kterou by měli dělat. :-)

  I když je pravda, že různí lidé by postupovali různě, stejně by hrozilo, že budou kopírovat jen nějakou neosobní vatu. Navíc na účtoviny si má člověk pamatovat sám. ;-)

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek ze 17. května v 8:44.
  MedvidekBonnie v něm napsal:

  panglaq: Otázkou je k čemu by to bylo. Mně to přijde osobně dosti zbytečné.

  Příspěvek ze 17. května v 7:18, upravený po 20 minutách.
  panglaq v něm napsal:

  Tak jo, Marku.

  Co kdybychom lidem, kteří tu vydrží určitý počet let, poslali do schránky ručně psaný dopis, na kterém by se podíleli různí členové uvítacího výboru jako takovou milou pozornost?:->

  Příspěvek z 16. května v 16:53.
  Blender v něm napsala:

  -MM-: Jo, promiň. Jsem si toho ani nevšimla že mi něco takového přišlo :-D

  Příspěvek z 16. května v 16:38.
  Rex999 v něm napsal:

  Já občas napíšu někomu novému, když jsem zrovna online a snažím se je dostat do klubovny přes poštu, tam většinou ostatní uživatele nováčka zaměstnají otázkama a hned se cítí líp.

  Příspěvek z 16. května v 16:28.
  –MM– v něm napsal:

  Blender: „Jaký uvítací dopis? Já jsem do pošty žádný nedostala
  Tenhle. Myslím, že ho nejde nedostat.

  On to není úplně opravdový dopis, před čtyřmi roky jsme ho upravili tak, že se strojově sestavuje v okamžiku, kdy si ho čteš, takže reaguje na aktuální stav účtu čtenáře (třeba když má někdo v nastavení osobních údajů vypnuté kačky, tak mu neříká, že má kačkové konto, děti mají jiný text o poradně než dospěláci apod.).

  Myslím, že ho většina nově registrovaných uživatelů stejně moc nečte, právě proto, že z něj vytuší, že je to strojově generovaná vata a ne osobní dopis. Ale aspoň si všimnou, že tu existuje pošta.

  Příspěvek z 16. května v 16:14, upravený po 11 minutách.
  Blender v něm napsala:

  Pečovat o štěňátka je fajn nápad $>

  Příspěvek z 16. května v 16:11.
  –MM– v něm napsal:

  panglaq: Rozhodně nechci strojově generované dopisy. Stačí ten jeden uvítací od Alíka.

  Já bych členy uvítacího výboru vázal na schválení skupinou nějakých pro nás věrohodných šikovných lidí, na což bych kromě správců Alíka a zvěrolékařů udělal novou správcovskou hodnost - správce uvítacího výboru
  To mi zní jako vyřešení problému tím, že vznikne stejný problém o kousek dál + byrokracie navíc k tomu.

  Zůstal bych u toho nápadu, co jsem popsal 24. července – mít v každý okamžik jen pár lidí (dva nebo tři), funkce bude putovní, organizovat si to budou nějak sami ti lidé, kteří ve výboru budou, s tím, že kdykoliv můžou zasáhnout i správci.

  Příspěvek z 16. května v 15:48, upravený po 5 minutách.
  panglaq v něm napsal:

  Hmmm, proč mi to přijde jako takové alíkovské SVJčko?:-D

  Teď ještě musíme nějak ošetřit, abychom nevyhazovali členy uvítacího výboru dříve, než je to nezbytně nutné.
  Navrhuji, aby každé stěně dostalo do pošty zprávu tod někoho z vedení uvítacího výboru (algoritmus bude rozesílat stále stejnou zvací zprávu, která se ovšem může v případě potřeby změnit a musí být přístupná i pro lidi bez účtu - taky z této zprávy povede link na tuto stránku typu „více informací tady", z jejich přezdívek

  Příspěvek z 16. května v 15:10.
  Rex999 v něm napsal:

  To je zajímavé. Myslím, že mnoho lidí, když s nimi nikdo nenaváže kontakt, brzy odejdou a treba už neprijdou.

  Prodleva 6 měsíců.
  Příspěvek z 4. listopadu 2022 v 11:07, upravený vzápětí.
  panglaq v něm napsal:

  Zdravím.
  –MM– tu psal:
  Možná by bylo nejsnazší říct, že je seznam dostupný každému, kdo dosáhl alespoň hodnosti veterán.

  Nevím, proč to stavět na hodnostech. Na druhou stranu si myslím, že to tady už –MM– odmítl kvůli dramatům s vítáním. Já bych členy uvítacího výboru vázal na schválení skupinou nějakých pro nás věrohodných šikovných lidí, na což bych kromě správců Alíka a zvěrolékařů udělal novou správcovskou hodnost - správce uvítacího výboru, prostě správci, co by šéfovali uvítacímu výboru.B-)
  To by mi dávalo smysl, akorát pokud by bylo možné někoho považovat za důvěryhodného dříve, myslím si, že by mu to mohli povolit správci se zelenou korunou a zvěrolékaři.

  Na základě Pralinčina vyjádření (ale jsou tací, kteří, když je na dětském internetu začne nadšeně vítat bezmála šedesátiletej dědek, tak z toho trochu znervózněj), bych seznam těch, ketří by vítali štěně upravil podle věku každému na míru - buď stejně staří, nebo jen ne o moc starší, protože nechci, aby byla štěňata stresována nadměrným věkem vítajícího.

  A v neposlední řadě mě na základě –MM–: Pralinka2 : Výběr vítaných bych skoro… napadlo, že pokud by člen uvítacího výboru nevítal dost štěňat podle názoru správců Alíka, zvěrolékařů a správců uvítacího výboru, tak by byli z uvítacího výboru vyhozeni.:-D

  Prodleva 3 měsíce.
  MikiRoth v něm napsal:

  A nebo by za to byla odměna v jiné měně, třeba v jiskřičkách, a výborný uživatel by měl o důvod víc mít dobrý pocit.

  honzot v něm napsal:

  Já bych to dal bez odměny.

  –MM– v něm napsal:

  Lollymaniak: Kdyby ten výbor tvořili dva lidé, tak by bylo fajn, kdyby se jejich období napůl překrývalo, proto by byl lepší sudý počet dnů než týden.

  lékařský: Nějaký systém by na to měl být, ale nechtěli bychom ho moc složitý. Časy od-do + přezdívky…
  Rozhodně by asi měla existovat nějaká skrytá diskuse, kde by mohla probíhat lepší koordinace lidí ve výboru, případně i domluva se správci (kdyby nějaké domněle hodné štěně začalo kousat, nebo projevovat jiné příznaky vztekliny).

  Přemýšlím, jestli tu existuje nějaký logický překryv s jinými funkcemi, které plánujeme, třeba s novým systémem práv. (Tohle přemýšlení je ale nebezpečné, protože může uspíšit vznik jiné plánované funkce, ale také nemusí, a uvítací výbor by pak na ni čekal. :-))

  Také jsme chvíli přemýšleli o tom, jestli by měl člen výboru dostávat nějakou kačkovou odměnu. Ale to by nejspíš nepěkně zdeformovalo motivaci. Buď by to byla symbolicky malá odměna, která nestojí za pozornost, nebo větší odměna, která přiláká zlatokopy, kteří kvůli kačkám spáchají cokoliv. Dostatečná a skutečná hlavní odměna by měla být poznávání nových kamarádů. ;-)

  Příspěvek z 25. července 2022 ve 23:08, upravený vzápětí.
  lékařský v něm napsal:

  A byla by nějak systémově vedená? Že by bylo někde vidět, že aktuálně plní tuhle službu tenhle a tenhle uživatel? Zároveň, jestliže by to šlo plánovat i do budoucna, mohlo by uživateli přijít i nějaké upozornění, že přišel na řadu? Nebo si to chceme prozatím zjednodušit (seznam vítacích moderátorů hodíme třeba jenom do záhlaví), ať to z toho zase netvoříme něco příšerně složítého? :-D

  Lollymaniak v něm napsala:

  Na jak dlouho by ta štafeta byla, jako po kolika dnech se to bude měnit? :-)

  –MM– v něm napsal:

  Pralinka2: Výběr vítaných bych skoro určitě dělal pozitivně. Štěňata hlídáte tak jako tak, takže zmáčknout nějaký čudlík „tohle štěně je uvítáníhodné“ už nezabere tolik času navíc.

  Zároveň by tento čudlík mohl i okamžitě zviditelnit texty na vizitce, které teď mají štěňata prvních osm hodin skryté. Trollům tohle skrytí kazí radost, ale slušným nováčkům asi dost snižuje šance, že je někdo osloví.

  jsou tady i dlouho působící uživatelé s vysokými hodnostmi, kteří tady hodně provokují
  Nemyslím si, že by pro ně bylo nějak extra lákavé oslovovat štěňata. Ale je pravda, že by mohl vzniknout nový druh provokace v podobě odhánění štěňat. :-)

  KrálíčekSušenka: Nemuselo by všem odpovídat. Pokud člověk nestojí o pozornost, nemusí si vyplňovat vizitku.

  v té tabulce by bylo kdo komu napsal?
  Vytáhnout z databáze seznam odesílatelů, kteří už štěněti píšou, by šlo.

  V tuto chvíli je uvítací výbor takový hurá nápad, všichni jsou tu nadšení a spekulují, kdo všechno bude štěňatům psát, ale obával bych se, že jakmile tato funkce zevšední, tak ten zájem komunity klesne skoro až k nule (každý si řekne, že to vyřeší ostatní) a vznikne zpátky opačný problém, že štěňata neoslovuje nikdo.

  Hmm… mám nápad. O=

  Není důležité, aby hodnému štěněti hned psalo víc lidí, ale aby si ho všiml alespoň někdo, kdo se ve zdejší komunitě dostatečně vyzná. Existoval by jeden člověk (nebo nanejvýš dva), který by měl zrovna vítací službu – ten by pravidelně sledoval seznam a jednotlivá štěňata by buď sám oslovoval, nebo by fungoval jako prostředník – poslal by kontakt na štěně dalším lidem v komunitě, které zná a o kterých ví, že mají podobné zájmy.

  Aby tato zodpovědná a možná někdy i náročná činnost člověka moc nevyčerpávala, byla by vítací služba putovní, jen na pár dní, pak by ji převzal někdo další. Podobně jako titul moderátora v nástěnce Kdo napíše v 00:00, 11:11, 22:22 h, je hustej by šlo organizovat dopředu, kdo kdy bude vítat. Jestliže si půl roku předáváte štafetu, kdo bude fajfkovat příspěvky, a ještě vás to neomrzelo, tohle by mohlo fungovat také a bez rizika zevšednění. ;-)

  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Ještě mě napadlo, aby jednomu štěněti nepsalo sto lidí. Někomu se nemusí líbit být středem pozornosti... Akorát to nevím jak by se udělalo, v té tabulce by bylo kdo komu napsal? Ale asi je to blbý nápad.

  Pralinka2 v něm napsal:

  Že by bylo vhodné nováčky nějak lépe uvítat a neignorovat je, to je pravda. Ale vázat to nějak výrazně na hodnost asi není úplně ono. Nejen že tady je spousta skvělých uživatelů s nižší hodností než veterán, kteří by to dobře zvládli, ale jsou tady i dlouho působící uživatelé s vysokými hodnostmi, kteří tady hodně provokují, ale zase ne tak moc, že bychom je museli vyhodit; nicméně na vítání nováčků by to asi nebylo ono.

  A že by to měli dělat správci, to asi ne; nejen že mají dost práce; je pravda, že když jsem v klubovně a přijde tam někdo nový, s kým se nikdo nebaví, tak se snažím s ním promluvit pár slov, ale jsou tací, kteří, když je na dětském internetu začne nadšeně vítat bezmála šedesátiletej dědek, tak z toho trochu znervózněj. Ne že by správci nemohli vítat, ale bylo by vhodné, aby významný podíl ve vítacím výboru měli uživatelé přiměřeného věku, a mezi těmi zase moc správců není.

  A pak je otázka, zda ten výběr, jak vítacích, tak vítaných, dělat pozitivně nebo negativně. Tedy jestli zahrnout všechny, kteří splní určité paušální podmínky, a z nich pak vyloučit ty nevhodné, nebo zda z těch, kteří přicházejí v úvahu, vybírat ty, kteří jsou vhodní.

  Příspěvek z 23. července 2022 v 15:28, upravený po 4 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  –MM–: Je pravda, že je to dosti těžké. To jsem si neuvědomil, kolik toho vlastně máte, za to se moc omlouvám. Hmm... přemýšlím dál:
  Nešlo by těm, co se neprojevovali nějak zlobivě, nějak třeba zvýraznit ty záliby, nebo vizitku??? Nebo třeba udělat někde po straně Alíka jakési okénko, kde by se těm „vyvoleným“ náhodně objevovaly přezdívky nově příchozích... stylem jako se posouvají figurky na orloji, nebo jako se vyměňují reklamy a upoutávky na webech... neumím to asi jinak popsat, když najdu lepší příklad, napíšu.

  –MM– v něm napsal:

  honzot: Pokud by se někdo zamýšlel a vybíral, kdo štěňata smí vítat a kdo ne, tak to jednak potřebuje složitější programování, jednak kolem té hranice, koho ještě začlenit a koho už ne, můžou vznikat nepěkná dramata. Nechceme, aby se komunita zbytečně rozhádala kvůli tomu, kdo smí a kdo nesmí pomáhat se zvětšováním komunity. To by byla trochu smutná ironie.

  MrTheBest: Seznam všech uživatelů by byl hodně moc dlouhý. :-D
  Také nejspíš ne každý, kdo tu má účet a kdo je aktivní, stojí o pozornost komunity. Je pár lidí, kteří zde jsou (pravidelně) jen kvůli poradně, část lidí, kteří si jen dělají rekordy v Drahokamovém dole, a mraky lidí, kteří tady lelkují jen kvůli soutěžím. Účet třeba existuje 13 let, vizitka prázdná, profilovka výchozí, zprávy v klubovně žádné, diskuse žádná, pošta prázdná, vtipy žádné, dotazy žádné… účastí v soutěži 300, objednávek 20… :->

  _BananaCherryNaty_: Asi je víc faktorů, podle kterých by šlo rozhodovat. Třeba to, že člověku vyšla Alíkovina, je asi pozitivní signál. Možná i lepší, než když je veterán.

  VelkýBochník: Je pěkné, že vnímáš roli správce takto rozšířeně. Musím ale zmínit, že třeba správci Alíka kromě hlídání dělají i bambilion jiných věcí (řeší i Alíkoviny, vtipy, soutěže, do jisté míry i dárky, schvalují obrázky, vyřizují žádosti o přejmenování a zapomenutí, částečně hlídají poradnu), takže už se každou vtíravou myšlenku typu „hoďme to na hrb správcům“ snažíme potlačovat. :-D

  Malá filozofická odbočka:
  Jen to udělat tak nějak... lidsky. Aby to nepřipomínalo ten nápad v Číně s elektronickým jüanem a čipováním, kde prostě budou o všech vedené statistiky.
  Ono je od určitého množství lidí těžké zachovat si tu lidskou perspektivu. Nemáme na to dimenzovanou hlavu. Vývojář rozsáhlého systému buď sklouzne k tomu, že navrhuje terárium pro křečky, nebo si představí několik modelových člověků, pro které vyvíjí. První přístup vede k víceméně chirurgicky přesným zásahům (lze měřit, u kolika procent křečků určitý postup zabere lépe), ale protože je to dehumanizující perspektiva, ztrácí nadhled nad zájmy lidí. Druhý přístup je lidsky důstojnější, ale většinou zanedbává určité skupiny lidí, které si vývojář neuvědomil. Já obvykle postupuji tím druhým přístupem a tvořím věci, které pak ale určitá část uživatelů katastrofálně nezvládne pochopit. :-)

  Jen pro představu: Za poslední měsíc tu vzniklo 701 účtů. Většina z nich mlčí, část jsou zablokovaní trolové, ale pořád tu vzniká nejspíš několik hodných štěňat za den.

  Osobně bych to udělal tak, že by se třeba zobrazovali ti hodní a pak třeba, pokud to zjistíme z rozhovoru, uvést, co je baví.
  To zní skoro až konspiračně. Když se kolem štěněte seběhne tým odborníků a radí se za jeho zády, jak mu nejlépe rozjasnit den… :-D

  lékařský: Ideálně oboje. Ale jakékoliv vítání by asi pomohlo. V tuto chvíli je nevítá vůbec nikdo, kromě strojově sestaveného dopisu Alíka. (Který býval v minulosti dost příšerný. :-))

  Martinx109: Tím najdeš i štěňata, která ani nepípnula, nebo která pípají podezřele.

  Martinx109 v něm napsal:

  Dobrý, nápad. Ale nevím jestli to všichni ví, ale podobná věc jako „list štěnat“ tu je, sice to není ůplně list jako se tady popisuje, ale jsou tam štěnata která se přihlásila nedávno a... Tramtatadá! Vyhledávání. Stačí vyhledat: hodnost: štěně

  lékařský v něm napsal:

  Ono záleží, jestli chceme, aby štěnata uvítali uživatelé, kteří mají zkušenosti s vytvářením nových vztahů nebo ti, kteří mají zkušenosti s fungováním Alíka... nebo oboje.

  Annie774 v něm napsala:

  Hezký nápad, bylo by to moc fajn;-) Jen přemýšlím nad tím, jak se tedy vyberou ti, kteří si budou se štěňaty povídat a začleňovat je do kolektivu. Ten nápad s hodnostmi má tu nevýhodu, že je tu i nějaký počet aktivních a komunikativních (nejen) dětí, které ještě veterány nejsou. Myslím, že by mělo záležet i na posudku ostatních. ;-):-)

  Příspěvek z 23. července 2022 ve 13:36, upravený po 16 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Jako správce jsem tohle jednání nějak přijal za svoje. Když přijde nějakej nováček, tak ho prostě přivítám, nebo mu napíšu. Nemyslím si, že správce jen pouze ke hlídání, ale taky aby v klubovně občas tyhle věci sám zajistil, což se snažím.

  Nicméně nápad je to pěkný. Jen to udělat tak nějak... lidsky. Aby to nepřipomínalo ten nápad v Číně s elektronickým jüanem a čipováním, kde prostě budou o všech vedené statistiky.
  Osobně bych to udělal tak, že by se třeba zobrazovali ti hodní a pak třeba, pokud to zjistíme z rozhovoru, uvést, co je baví. Pokud bude mít někdo rád auta, nebo třeba dinosaury, tak ví rovnou, s kým potom o nich pokecat.

  Úprava: teď se o tom bavíme v klubovně:
  lékařský: Martinx109: Noo, záleží co znamená „hodný“.
  lékařský: Že je ochotný se bavit s novými uživateli, umí navazovat vztahy, vyzná se na Alíkovi?

  To je taky dobrá připomínka, že nevíme, co si představit pod pojmem (v)hodní uživatelé, kterým tyhle seznamy budou viditelné. Může tu být někdo pod hodností zasloužilého veterána, nebo čehosi a nemusí to být (v)hodný uživatel:-|

  _BananaCherryNaty_ v něm napsala:

  Podle mě je to skvělý nápad akorát je škoda že by to mohli dělat jenom ti kteří měli alespoň hodnost veterán :-(:-)

  lékařský v něm napsal:

  Rozhodně souhlasím s tím, že štěnata potřebují nějakou zvlášní pozornost. Ono, když jste někde noví, tak to začleňování do té komunity nemusí být lehké. Zvláště, když nejste příliš povídavý typ. To pak přemýšlíte nad tím, jestli by nebylo lepší to tu opustit, protože nevíte, jestli vás tu přijmou takového, jaký jste... pak je potřeba, aby někdo z té komunity, kdo je v ní už déle, řekl to důrazné ANO právě nějakým tím prvním kontaktem, který ukáže, že v té komunitě je o nováčky zájem. :-)

  Statistika…